Login lub e-mail Hasło   

Pani Profesor i jej gwałt

Wiosną 2008 r. w jednej z uczelni wyższych odbył się wykład, poruszający temat gwałtu. Poglądy przekazywane młodym socjologom przez profesora nauk społecznych były zdumiewające.
Wyświetlenia: 8.468 Zamieszczono 26/10/2009

 Wiosną 2008 r. w jednej z bydgoskich uczelni wyższych odbył się wykład, poruszający m.in. temat gwałtu.  Poglądy przekazywane młodym socjologom  przez profesora nauk społecznych były zdumiewające. Otóż, zdaniem cenionej i znanej z posiadania imponującego dorobku naukowego Pani Profesor każda kobieta jest winna dokonania na niej gwałtu. Konkretnie sprawa wygląda tak- jeśli mężczyzna decyduje się na gwałt, to najprawdopodobniej popycha go ku temu prowokacyjne zachowanie, w tym także wygląd kobiety. Problemem nie jest sam pogląd czy postawa Pani Profesor, bo jak wiadomo, poglądy mamy prawo mieć różne, nie zawsze zgodne z tym co zostało powszechnie przyjęte i zaakceptowane, np. są osoby święcie przekonane, że holocaustu nigdy nie było albo, że Ojciec Dyrektor nie manipuluje pewnymi warstwami społecznymi, słowem w naturę człowieka wpisane są jego poglądy, które ma prawo mieć, a próby wprowadzania jakichkolwiek zmian przynoszą najczęściej odwrotne skutki.

W czym zatem leży problem? Otóż, niosąc w rękach odpowiedzialność za kszałtowanie postaw i poglądów u przyszłych pracowników takich miejsc jak  Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Karne, Placówki Opiekuńczo Wychowawcze etc. niedpouszczalne jest wpajanie stereotypów i uprzedzeń. Stereotypem jest pogląd, że atrakcyjną, wyzywającą, młodą kobietę cechuje także wątpliwe prowadzenie, zatem dokonanie na niej aktu przemocy jest przez nią sprowokowane.

Studenci, nie zawierzajcie autorytetom. Powyższy przykład stanowi dowód na to, że informacje przekazywane przez ludzi nauki nie zawsze wolne są od wartościowania. Naukom społecznym już jakiś czas temu odebrano prawo do oceny w imię obiektywizmu, prawdy i zdrowego rozsądku. Prawo do wyrażania własnych opini umieszczone w rękach nieodpowiednich ludzi może przynieść zbyt wiele zamieszania. Poglądy i postawy winno się kształtować w oparciu o fakty, naukowo sprawdzone prawa, a nie stereotypy tym bardziej w środowisku przyszłych elit (zakładając, że ukończenie w Polsce studiów wyższych gwarantuje awans w drabinie społecznej...).

Studenci, nie zawierzajcie bez pamięci w autorytety.

Żadne badania nie udowodniły tego, że ofiarami gwałcicieli są wyłącznie atrakcyjne kobiety. Często ofiarami gwałtu padają kobiety, nazwijmy to mało interesujące estetycznie. Zasadniczo wyróżnia się 2 rodzaje gwałcicieli, Ci których zachowanie spowodowane jest agresją oraz Ci, którymi kieruje popęd seksualny, a co najważniejsze- gwałcicielami są osoby z zaburzeniami osobowości, zatem zdrowy mężczyzna  mający przed sobą pokusę w postaci najbardziej zjawiskowej kobiety, nie zgwałci jej, co najwyżej będzie się gapił albo spróbuje nawiązać kontakt, nie rzucając jej przy tym na ziemię.

Nie twierdzi się, że zachowanie kobiet zawsze jest pełne klasy, elegancji i skromności, ani, że widzi się je tylko w białych kołnieżykach i z „przepisowo” zakrytymi kolanami. Istnieje tyle typów kobiet, ile gatunków kwiatów, jednakże jakim zasadom trzeba hołdować, aby twierdzić, że to, co się Jej przytrafiło, to Jej się należalo? Wierzymy w sprawiedliwość świata, dlatego przypisujemy wydarzenia cechom ludzi, a nie okolicznościom, w jakich miały miejsce, tzn. to Jej się przytrafiło, bo jest lafiryndą, a nie dlatego, że na jej drodze pojawił się On, człowiek o nieprawidłowej osobowości. Pozostaje skrywać nadzieję, że słuchacze Pani Profesor skonfrontowali informacje z wykładu z wiedzą książkową. Choć tutaj kręgosłup moralny (ten niedotknięty skoliozą) podpowie równie dobrze jak książka.

Studenci, czuwajcie... .

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2832
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1072
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 934
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 972
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 549
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 676
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 832
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 532
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dość ciekawy artykuł, czekamy na więcej i na zachete

Kontrowersyjny może tylko dla inaczej myślących.Zresztą stare powiedzonko"punkt widzenia zależny od wysokości siedzenia. a tez i od doświadczenia Lecz autor trafił w dychę,podkreślając nieobiektywny nurt "uczonych' publikujących tendencyjne buble na zamówienie tych i tamtych.Pomijając ich wykorzystywanie w mediach do manipulowania kowalskim należy stwierdzić ze w nauce szczególnej, humanistycznej ...  wyświetl więcej

hmm, pani prof. moim zdaniem popełniła dwa błędy:

+ generalizacji
+ użycia stwierdzenia "sama sobie winna"

Co do pierwszego błędu to przecież na świecie wielu popaprańców chodzi, których mogą podniecać np zakonnice. No i co - taki fetysz. W takim wypadku kobieta też sobie winna?

Co do drugiego błędu to przecież nie możemy tak powiedzieć. Winny jest sprawca - to jasne

...  wyświetl więcej

Mężczyzna, jest wzrokowcem, widząc piękna kobietę na ulicy instynktownie się za nią ogląda, widząc lekko ukazujący się biust z pomiędzy zapięcia koszuli, nakręca się, gdy osiągnie pewien poziom nasycenia widokiem, maksymalny popęd dający się okiełznać, szuka sposobu odpuszczenia ciśnienia, jednak tak to jest z człowiekiem zdrowym, jak wspomniała Autorka, problem leży w jednostkach chorych. Dysfunk ...  wyświetl więcej

Kilka cytatów z artykułu "Wiktymologia" ze strony Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze (zob. http://www.zielona-gora.po.gov(...)da=2944):

"Wiktymologia jest dziedziną kryminologii, a przedmiotem jej badań jest rola ofiary w genezie przestępstwa (...) Z czasem okazało się jednak, że w wielu wypadkach w triadzie 'spra

...  wyświetl więcej

  pirx,  27/10/2009

I w tym miejscu panie Siciński zgadzam się z panem bez najmniejszych zastrzeżeń . Zdecydowanie wolę jeśli cytuje pan uczone pisma , niż Świętą Księgę.

  pirx,  27/10/2009

"Stereotypem jest pogląd, że atrakcyjną, wyzywającą, młodą kobietę cechuje także wątpliwe prowadzenie, zatem dokonanie na niej aktu przemocy jest przez nią sprowokowane." - pierwsze słyszę o takim stereotypie . Radzę jeszcze raz uważnie, bez emocji ,posłuchać wykładu . A jeśli nadal Pani nie będzie rozumieć, zmienić fach .

Na pewno ta opinia jest wystarczającym dowodem ku temu, aby zastanowić się nad zmianą fachu... Wykład odbył się wiosną 2008 r. zatem o jakich emocjach mowa? Istnieją środowiska, w których pewne stereotypy są bardziej lub mniej popularne... Wspomniana Pani prefesor znana jest z przejawiania niechęci do młodych kobiet, podobne postawy deklaruje wiele innych kobiet, niegodzących się z przemijaniem.. ...  wyświetl więcej

  pirx,  27/10/2009

Bo podejrzewam , ze pani profesor miała na myśli tyko ,to , że ofiara nie jest wybrana przypadkowo . Że w jakiś sposób, najprawdopodobniej nieświadomy sprowokowała sprawcę . Innymi słowy, jeśli będę się włóczył po nocy, po ciemnych zaułkach , to jak dostanę lanie , to sam sobie będę winien .
Zresztą, w naturze kobiety leży podobanie się . Oględnie mówiąc . I czasem am to przykre konsekwencje .

  Ivi,  27/10/2009

nie jest regułą u gwałcicieli gwałcenie tylko i wyłącznie ślicznych i atrakcyjnie ubranych ofiar. "Sprowokować"moze również nikomu nie podobająca się szara myszka. Także akurat atrakcyjność nie jest tu znów taka regułą.

IMO znacznie ważniejsze są okoliczności niż sama osoba ofiary. "Brzydula" sama nocą w parku będzie ZAWSZE w większym niebezpieczeństwie niż "seksbomba" w dzień w centrum miasta. Wystarczy mieć pecha i trafić na "potrzebującego" w odludnym miejscu, i nieszczęście gotowe.

  Ivi,  27/10/2009

co racja, to racja:)

Podczas okupacji a zwłaszcza podczas przechodzenia frontów, panie ubierały łachy, nie myły się, włosy miały w nieładzie itp. itd. w jednym celu - aby nie paść ofiara gwałtu. Coś ma na rzeczy teoria p. profesor. Oczywiście należałoby wykluczyć grono zboczeńców, którzy lecą na wszystko co się rusza.
Wiele dziewczyn pada ofiara g. po północy i po dyskotekach. Większość to umalowane i wystrojone lale. Oczywiście nie popieram takiego zachowania, ale dyskutuję nt. pani profesorowej teorii.

15.11: Poped seksualny to siła napędowa ewolucji,silą rzeczy musi być"sexi".A że co osobnik to inny poziom napalania się,tak wiec ZAWSZE znajdą się ci ponadNORMAlność i???
Ano..."ANIU" oczy dookoła głowy!I myśleć,myśleć,myśleć!
Niedawno taka ok 25 lat poznaje w necie typADA potem jego i kumpla ofiarą CAŁODZIENNEGO gwłatu/widać sami się sobą nakręcali/ ; Sama sobie winna?Że głupia,to ...  wyświetl więcej

  Tomasz Het  (www),  27/12/2009

Ciekawostka

to mówi wszystko o tym, jak niewiele znaczą obecnie tytuły naukowe i jak spaczony jest cały system szkolnictwa wyższegoDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska