Login lub e-mail Hasło   

Kanibalizm a zderzenie cywilizacji

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dzalewski.blogspot.com/2009/11/ka(...)ji.html
Chiński kanibalizm w zderzeniu z europejską wrażliwością. Jaki może być tego efekt?
Wyświetlenia: 1.045 Zamieszczono 06/11/2009

Na zdjęciu mężczyzna trzyma w dłoniach kawałek mięsa. Pochylony nad talerzem wbija w porcję zęby. Na innej fotografii kucharze oprawiają mięso na kolejny posiłek. Dopiero po chwili człowiek uświadamia sobie, że nie jest ono pochodzenia zwierzęcego. Wyraźnie widać kształty... małego dziecka.

Takie obrazki można bez większego trudu znaleźć w sieci. Rzecz dotyczy chińskiej restauracji, która w swoim menu poleca posiłki z nienarodzonych. News o knajpie dla kanibali pojawił się w mediach pod koniec października. Kilka dni później w internecie zaczęła krążyć informacja o szwajcarskiej firmie kosmetycznej, wyrabiającej kremy regenerujące skórę, również z zabitych wcześniej maleństw.

Te dwie informacje, mówiąc językiem Samuela Huntingtona, symbolizują współczesne zderzenie dwóch cywilizacji. Pierwsza - chińska, wydaje się być bardziej prymitywna. Jej przedstawiciele praktykują wszak ludożerstwo, poszukując wysublimowanych smaków i dodatkowo nowych afrodyzjaków (ponoć “zupki z dzieci” są pod tym względem rewelacyjne). Druga - zachodnia, odrzuca kanibalizm, co najwyżej nieśmiało przetwarza “nieużyteczne płody” (lub jak mawiają niektórzy –“niepotrzebne wrzody”) na specyfiki służące jego zdrowiu.

Warto jednak zauważyć, że co do meritum sprawy nie ma tu większej różnicy. Przedstawiciele jednej i drugiej uważają, że nie mają do czynienia z dziećmi. Przyjmując taką perspektywę oskarżenia o zjadanie człowieka stają się bezpodstawne. Można mówić jedynie – jeśli można się tak wyrazić – o konsumpcji ludzkich... “odpadków”. Co prawda, może to wydawać się z punktu widzenia europejskiej kultury obrzydliwe, ale jest to tylko - jakby powiedział klasyk - kwestią smaku, a nie etyki.

Z drugiej strony, czy w wielokulturowym świecie można zamykać się na Inność? Więcej: czy można odmieńców kulturowych nazywać mianem barbarzyńców? Chińczycy mogą też wypomnieć nowoczesnym Europejczykom i Amerykanom pewną niekonsekwencję w postępowaniu: dlaczego “płód” można przetwarzać na leki, a nie można go zjadać (zresztą afrodyzjaki też są w pewnym sensie lekami)?

Powyższy rozbieżności kulturowe mają znaczenie w obliczu nasilającej się chińskiej ekspansji gospodarczej i cywilizacyjnej. Dalekowschodni sposób myślenia i wartościowania będzie coraz częściej zderzał się z wartościowaniem ludzi urodzonych i wychowanych na Zachodzie. Pytanie zasadnicze w tej sytuacji brzmi: która opcja zwycięży?

Jak się wydaje, zdecydowanym faworytem jest cywilizacja chińska: twórcza, ekspansywna, łamiąca kolejne tabu i pełna życiowej energii. Zramolała, zakompleksiona, nadziana “katolickimi skrupułami i zabobonami” cywilizacja zachodnia (nieśmiało tylko wyrabiająca jakieś kremiki), nie ma większych szans powodzenia.

Logika i dialektyka dziejów jest nieubłagana. Teraz musimy tylko poczekać na “tolerancyjnego” śmiałka, który pierwszy wyciągnie ręce w kierunku Państwa Środka i wezwie do otwarcia na nowe horyzonty, wykonując pierwszy krok w kierunku pełnej wolności.

Wolności, której symbolem powinien zostać “dziecięcy stek” w zębach postępowego ludojada.

Podobne artykuły


32
komentarze: 38 | wyświetlenia: 48348
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2575
50
komentarze: 17 | wyświetlenia: 56119
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1981
20
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2836
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 838
6
komentarze: 12 | wyświetlenia: 414
3
komentarze: 0 | wyświetlenia: 11037
29
komentarze: 140 | wyświetlenia: 4363
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9741
21
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4472
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2526
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1779
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2820
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska