Login lub e-mail Hasło   

Czy Ziemia zwariuje?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://hotnews.pl/artnauka-464.html
To już nie plotka, fragment filmu science-fiction bądź wymysł przewrażliwionych naukowców. Coś dziwnego dzieje się z polem magnetycznym naszej planety.
Wyświetlenia: 966 Zamieszczono 19/11/2009
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako zawierający nieprawdzie informacje

To już nie plotka, fragment filmu science-fiction bądź wymysł przewrażliwionych naukowców. Coś dziwnego dzieje się z polem magnetycznym naszej planety.
   
   W ostatnich latach pole magnetyczne Ziemi zachowywało się w bardzo dziwny sposób. Część naukowców uważa, że mogą to być oznaki geomagnetycznej zamiany biegunów.
   
   Naukowcy twierdzą, że pod naszymi stopami dzieje się teraz wiele rzeczy, których nie rozumieją a mogą mieć one poważny wpływ na życie na powierzchni.
   
   Kręcące się jądro
   
   Pole magnetyczne naszej planety jest efektem ruchów płynnego jądra, będącego środkiem naszej Ziemi. Wszystko to korelując z elektrycznym potencjałem dalszych warstw skorupy naszej planety prowadzi do wytworzenia potężnego pola magnetycznego.
   
   Pole magnetyczne naszej planety nie tylko chroni nas przed szkodliwym kosmicznym promieniowaniem ale także ładuje cząsteczki wyrzucane przez Słońce w kierunku Ziemi wywołując przepiękne zorze.
   
   Pole to jest także podstawą funkcjonowania systemów nawigacji satelitarnej GPS. Większość z nich do tej pory opiera się na dokładności północnego bieguna magnetycznego.
   
   Wszyscy użytkownicy kompasów wiedzą dziś, że pozycja biegunów magnetycznych zmienia się w czasie. Warto dodać, że zmiany, które zaszły w ostatnich latach są bardzo drastyczne.
   
   Badania trwają
   
   Pracujący dla agencji Geolab (kanadyjska agencja rządowa) Larry Newitt bada obecną wędrówkę geomagnetycznej północy. Co kilka lat podróżuje ze swojej bazy w Ottawie do Resolute Bay, najbliższego miejsca północnego bieguna magnetycznego, do którego dotarcie jest możliwe tylko zimą, albowiem znajduje się on obecnie na morzu.
   
   Newitt wraz z zespołem umieszcza tam odpowiednie magnetyczne sensory. Co ciekawe, za każdym razem pozycja bieguna magnetycznego jest inna.
   
   Badania biegunów magnetycznych trwają od 1904 roku. Rouald Amundsen potwierdził wówczas umiejscowienie bieguna w tym samym miejscu, w jakim wskazał je w 1831 roku brytyjski podróżnik John Ross. Już wówczas biegun się przemieszczał, jednak w sposób regularny, w określonym kierunku. W ostatnich latach zaczął niestety wariować osiągając cztery razy większa prędkość zmian niż kilkadziesiąt lat temu - mówi dr Newitt.
   
   Zamiana biegunów
   
   Mamy dwa powody zmian biegunów magnetycznych naszej planety. Jeden jest ukryty pod naszymi stopami, drugi nad naszymi głowami.
   
   Krótkookresowe zmiany położenia bieguna są wywoływane przez wiatr słoneczny. Zmiana długookresowa natomiast oznacza, że coś dziwnego dzieje się z wnętrzem naszej planety.
   
   Pewna grupa naukowców sugeruje, że może to być początek zamiany biegunów magnetycznych na naszej planecie. Okazuje się bowiem, że do takiej zamiany już dochodziło. Badania geologiczne wykazują, że średnio co 250 tysięcy lat bieguny magnetyczne Ziemi zamieniają się miejscami... tutaj jednak pojawia się problem... albowiem żyjemy bowiem w dziwnych czasach i ostatnia taka zmiana miała miejsce 750 tysięcy lat temu...
   
   Badania magnetyczne naszej powierzchni naszej planety wskazują, że obszar południowej Afryki ma zupełnie inną polaryzację magnetyczna niż powinna być w tym miejscu. Jest to więc zjawisko albo krótkotrwałe... albo znak, że wkrótce nastąpi trudna do przewidzenia zmiana magnetyczna całej planety.
   
   Bez obaw?
   
   Cokolwiek się zmieni, nie nastąpi to szybko. Proces zamiany biegunów może potrwać tysiące lat ina razie nic nie wskazuje, żeby takie zmiany zachodziły nagle, mając jakikolwiek wpływ na życie na naszej planecie.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 889
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 849
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 535
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1310
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 751
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1086
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142508
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243492
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113071
 
Autor
Dodał do zasobów: Mateusz K
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska