Login lub e-mail Hasło   

Oddech

Człowiek obecnej cywilizacji tak daleko oddalił się od natury, że nawet zapomniał o własnym oddechu.
Wyświetlenia: 4.481 Zamieszczono 11/12/2009
div>
Patrzę i nie mogę się nadziwić popularnym i jednocześnie skomplikowanym celom do jakich dążą wręcz na siłę pojedynczy ludzie a nawet całe mniejsze i większe grupy ludzi.
Człowiek obecnej cywilizacji tak daleko oddalił się od natury, że nawet zapomniał o własnym oddechu.
Zwykła obserwacja ludzkiej biologii wystarczy by zauważyć, że człowiek bez jedzenia może obejść się przez wiele dni, tygodni a są i tacy co nie jedzą pokarmów całe lata ; bez picia można obejść się kilka dni, około tygodnia ; bez oddechu tylko kilka minut ; bez reszty gadżetów nawet całe wcielenie.
Z tej obserwacji jasno wynika jak ważny, wręcz podstawowy i nie przeceniony jest oddech.
 
 
Jak oddychasz, tak żyjesz; jak żyjesz tak oddychasz.

Co wiemy o Oddechu Życia? Co wiemy o prawidłowym oddechu? Zgoła nic. Większość ludzi jakich spotykam prawie nie oddycha lub robi to spazmatycznie i łapczywie.
Bardzo rzadko spotykam osobę, która oddycha swobodnie, pełną piersią, oddechem życia.
To może wydać się niewiarygodne ale jest prawdziwe, że większość naszych niedomagań bierze się właśnie od tego oddechu traktowanemu niewłaściwie.
A tak na prawdę oddechem możemy wpływać na sprawność ciała, umysłu i emocji.
 
Stąd zrodził się pomysł by podzielić się wiedzą opisaną w książce "Doktor z Lahsy"przez T. Lobsang Rampa.
Oddech jest naprawdę źródłem życia. Zwróć uwagę na swe serce, na puls. Wyczuj własny puls palcem, a zrozumiesz co mówię. 
Puls większości ludzi bije w rytmie: raz, dwa, trzy,cztery, pięć, sześć. Gdy o tym pomyślisz to zauważysz, że robisz wdech gdy twoje serce wykonuje sześć uderzeń.
 
Pełen Oddech
Cokolwiek robisz, nie oddychaj ustami a jedynie przez nos. Pełny oddech wypełnia powietrzem dolne, środkowe i 
szczytowe partie ciała. Musisz siedzieć lub stać w miarę wygodnie i oddychać przez nos.
Nie możesz oddychać prawidłowo gdy jesteś powyginany i pozginany. Musisz trzymać kręgosłup prosto. 
To cały sekret poprawnego oddychania. 
Rozszerz klatkę piersiową, wypchnij żebra na zewnątrz i potem przesuń w dól przeponę,by wypchnąć dolną część brzucha.
W ten sposób wykonasz pełen oddech.
Masz nabrać tyle powietrza ile zmieścisz, potem masz usunąć całe powietrze i nabrać ponownie. Przez moment możesz sądzić,
że jest to zawiłe, może ci się nawet wydawać, że jest to za trudne, nie warte wysiłków. Ale to jest ważne i warte wysiłków.
Wydaje ci się, że nie jest bo jesteś ospały, przyzwyczaiłeś się raczej do niechlujnego oddychania. 
Tak więc nabierz tyle powietrza ile to możliwe i rozprowadź je po całym ciele w innej postaci, w postaci zwanej praną (KI).
Prana jest siłą życiową. Jest siłą, która pobudza człowieka i  wszystko co żyje.
 
Istnieją różne tempa wdychania, zatrzymywania i wydychania powietrza, które spełniają różne zadania. Jednak eksperymenty z oddechem odłóż aż spotkasz doświadczonego mistrza. 
Samodzielne eksperymentowanie jest bardzo niebezpieczne.
 
Tu podam jeszcze jeden bezpieczny sposób.
 
Oddech oczyszczający
Zrób trzy pełne oddechy. Oddechy na prawdę głębokie, najgłębsze jakie zdołasz. 
Wypełnij płuca. Wyciągnij się w górę i pozwól powietrzu wypełnić płuca. Teraz po trzecim wdechu zatrzymaj powietrze przez około cztery sekundy, zwiń usta w trąbkę jakbyś miał gwizdać ale nie nadymaj policzków.
Wydmuchnij jak najmocniej trochę powietrza przez zwinięte usta. Dmuchnij jak najmocniej, z siła i pamiętaj - nie wydymaj policzków. Potem zatrzymaj na sekundę resztę powietrza. Wydmuchnij jeszcze troszkę z największą siłą.
Zatrzymaj znowu na sekundę i wypuść całe pozostałe powietrze, aż nie pozostanie ani odrobinka w twoich płucach.
Pamiętaj, w tym przypadku musisz wydychać ze znaczną siłą przez usta. I pamiętaj - trzymaj rytm serca.
Jeśli nie masz kompetentnego nauczyciela, nie eksperymentuj z różnymi tempami oddechu ponieważ jest to niebezpieczne, naprawdę.
Stosowanie się do opisanych zaleceń jest bezpieczne, zdrowe i nic nie może się stać tym, którzy stosują się do instrukcji.

 
Od siebie dodam, że sama stosuję się do tych zaleceń, co stało się już dawno moim dobrym nawykiem a efekty, to prawie magia. Tak więc zacznij oddychać Pełnym Oddechem, oczyść swoje ciało, umysł i emocje Oddechem Oczyszczającym i ciesz się nową, wyższą jakością życia.
 
 
W Miłości mego serca do Twego
Hania
 
 

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3023
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3440
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1134
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 908
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2729
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1601
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2186
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2223
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3825
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 644
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2204
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1756
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jak by to rzec. Dawnymi laty, kiedy zdobywałem sprawność instruktora sportowego, uczono mnie nawet kuksańcami, by oddychać nosem i przeponą. Nie nazywano tego wprawdzie Oddechem Życia, lecz i bez tego każdy w lot pojmował przyczynę.
Obecnie uczymy się wielu rzeczy nieważnych kosztem bardzo ważnych.

Podzielam pogląd przedmówcy oraz stwierdzam,ze sztuka oddychania jest ważniejsza od sztuki kochania.Oddech leczy,uspakaja.Oddechami tłu-milem żądze picia.

Bardzo dziękuję obu Panom za zrozumienie i wsparcie słowem oraz punktami.
Większość tych, których znam przechodzi przez stan zadziwienia, gdy uda mi się namówić do wspólnego pooddychania. Prostota i natura jest jakoś nie w cenie, a szkoda bo życie mimo wszystko jest proste i jedynie naszym myśleniem komplikowane.
Pozdrawiam serdecznie i w głębokim szacunku
Hania

  Gamka  (www),  13/12/2009

... „Jakość oddechu jest jakością życia” ... aby zrozumieć sens ziemskiego bycia oddychaj głęboko, powoli.
Zacznij oddychać! Zacznij żyć! Głęboko wdychaj powietrze, gdyż to na nowo odrodzi Cię, wyzwoli Cię człowiecze.... :)))))

No niestety oddech jest ważny nie tylko w codziennej egzystencji ..... dobrze wytrenowany oddech jest sukcesem pośród cudownych wód ,pośród rybek kolorowych

...  wyświetl więcej

Bardzo dziękuję za serdeczności i tak miłe słowa oraz punkty.
Pozdrawiam również ciepło i w Miłości.
Z głębokim szacunkiem
Hania

Popieram jak najbardziej to co napisalas Haniu :)
Dodam jeszcze tylko tyle, ze oddech ma wielka wladze nad relaksacja naszego ciala - wiem to gdyz pracuje troche z hipnoza/autohipnoza i na poczatku uzywam go aby wprowadzic ludzi w stan relaksacji i transu ;)

Na dodatek jest przeciez jeszcze medytacja oddechu opisana bardzo dobrze w ksiazce 'Medytacja Vipassana w prostych słowach' takze oddech naprawde ma duze znaczenie...

pozdrawiam :)

artykuł bomba polecam Qi gong : )
''Jak oddychasz, tak żyjesz; jak żyjesz tak oddychasz.,,

Bardzo mnie cieszy, że wielu ludzi może dzięki tym prostym ćwiczeniom oddechowym podnieść jakość swego życia prawie natychmiast.
Dziękuję komentującym za wsparcie własnymi przemyśleniami, co uwiarygadnia prawdziwość tej techniki.
Wszystkich pozdrawiam w Miłości
Hania

"Dum spiro, spero" - dopóki oddycham (żyję), nie tracę nadziei. Cóż dodać Haniu do Pani świetnego, mądrego artykułu? Dziękuję. Pozdrawiam.Lech.

Tak, Panie Leszku, oddech to "tchnienie życia" o którym mowa w Księdze Genesis - a współczesny człowiek tego nie chce lub nie może pamiętać. Większość kłopotów zdrowotnych bierze się z niewłaściwego oddychania, stąd przybliżyłam ten temat w artykule.
Pięknie dziękuję za komentarz i punkty.
Pozdrawiam w Miłości
Hania

  gem33,  19/12/2009

Z kilkoma prostymi i bezpiecznymi technikami oddechowymi spotkałam się w publikacjach dotyczących jogi. M.in. są to "oddech oczyszczający" czy "oddech naprzemienny", myślę, że można je polecić jako wypróbowane. Dla mnie najtrudniejsze do zrealizowania jest oddychanie przez nos, gdyż mój permanentnie jest niedrożny, tzn. zwykle mogę oddychać swobodnie tylko lewym lub prawym nozdrzem. W wyniku tego ...  wyświetl więcej

Witam gem33, w oddechu jaki proponuję cała tajemnica tkwi, by nie czynić niczego na siłę. Czyli wciągasz przez nos powietrze do momentu, który może być dla ciebie trudny, liczysz uderzenia pulsu i w tym rytmie wypuszczasz powietrze nosem. A wszystko bez napięcia czy wysiłku - sam sobie ustalasz rytm oddychania. Po wielu takich oddechach za zdziwienie zauważysz, że twój oddech staje się naturalnie ...  wyświetl więcej

Haniu wspanialy i bardzo wazny chyba dla wielu artykul.
Jak kiedys sama zaczelam cwiczyc oddechy, wcale nie bylo to takie latwe na poczatku. Po paru dniach cwiczen, bolaly mnie pluca i plecy, tak, ze zaczelam chodzic dosyc prosto co sie okazalo mialo zbawienny wplyw na moj kregoslup. Dzis juz, swiadomy oddech nie stanowi dla mnie problemu i faktem jest, ze zycie toczy sie tez zupelnie inaczej.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  swistak  (www),  25/04/2010

Oddech jest ważny, dlatego często muszę przypominać kursantkom, że już można oddychać , gdyż często emocje
go blokują .

Ludzie nie myślą o tym, że bez oddechu nie ma życia. Podobno jakiś rekordzista przestał oddychać na ponad pięć minut i nie przeżył swego rekordu. W porównaniu z oddechem, bez picia organizm wytrzymuje około dwóch tygodni po czym powstają skutki odwodnienia, bez jedzenie można żyć jeszcze dłużej - to mówi samo za siebie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska