JustPaste.it

Chcę być ładną nastolatką

W każdym wieku kobiety pragną być atrakcyjne i podobać się, zwłaszcza sobie. Potrzebę bycia ładną mają zwłaszcza nastolatki. Stąd bierze się potrzeba poprawiania urody.

W każdym wieku kobiety pragną być atrakcyjne i podobać się, zwłaszcza sobie. Potrzebę bycia ładną mają zwłaszcza nastolatki. Stąd bierze się potrzeba poprawiania urody.

 

Już małe dziewczynki, gdy tylko dopadną kosmetyków mamy albo starszej siostry, próbują malować oczy czy usta.

Mija kilka lat i mimo że w wieku 12 – 16 czy więcej lat nie ma potrzeby stosowania kosmetyków kolorowych, spotykamy na ulicach, w szkołach, a dyskotekach zwłaszcza „stare malutkie”. To są młodziutkie dziewczątka z ciężkim, przesadzonym makijażem, na wzór swoich starszych o wiele idolek ze świata kolorowych czasopism.

Makijaż – tak, ale jaki?

U nastolatki najpiękniejsza jest młodość, naturalność i świeżość. Źle jest, gdy te walory przesłania gruba tapeta. Nastolatce zwykle wystarcza błyszczyk do ust. Przy większych okazjach przydaje się odrobina tuszu do rzęs. Pamiętajcie, że żaden puder, zwłaszcza podebrany z kosmetyczki mamy lub też kupiony na bazarze, nie przesłoni wad cery, jeśli takowe występują. A można sobie niewłaściwym kosmetykiem, nieprzeznaczonym dla nastoletniej cery, bardzo zaszkodzić. Zamiast próbować tuszować mankamenty skóry, lepiej je zwalczać.

Jeśli dziewczynie podobają się długie, pomalowane paznokcie, niech sama poprzestanie na używaniu bezbarwnego lakieru, a na „wyjścia” - tylko w pastelowym kolorze. Z zakładaniem tipsów lepiej poczekać parę lat, może przez ten czas zmieni się moda lub poprawi się gust.

Problemy z cerą

W wieku młodzieńczym problemem numer 1 jest trądzik. Zaskórniki i wypryski  potrafią zatruć życie niejednej dziewczynie w wieku dojrzewania. Jeśli zmiany skórne są niewielkie, a nasilają się przed miesiączką, niewymagana jest pomoc dermatologa. Należy używać kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do cery trądzikowej. W aptekach można znaleźć serie kosmetyków dla nastolatek, które oczyszczają skórę, zmniejszają wydzielanie sebum (łoju), redukują zmiany chorobowe.

Po pierwsze, nie szkodzić. Ten nakaz powinien przyświecać wszystkim poczynaniom, jakie młoda osoba próbuje przetestować na sobie. Najgorsze, co może zrobić nastolatka swojej cerze, to używać niewłaściwych kremów, które zatykają pory, powodując nasilenie trądziku. Lepiej już nie używać żadnych, jeżeli nie można sobie pozwolić na zakup odpowiednich dla swojej skóry.

Nie wolno też wyciskać zaskórników i pryszczy. Nawet zachowując higieniczne warunki takiej „operacji”, można skórze zaszkodzić. Bezpieczne oczyszczanie twarzy może przeprowadzić tylko profesjonalna kosmetyczka.

Nie powinno się też cery trądzikowej wystawiać na promienie słoneczne. Opalanie pomaga tylko pozornie. Na jakiś czas objawy trądziku się zmniejszają, by potem powrócić w większym nasileniu.

Jeśli trądzik jest bardziej zaawansowany i nie radzą sobie z nim dermokosmetyki, należy zgłosić się na leczenie do dermatologa. Zaniedbanie tej dolegliwości może pozostawić na twarzy blizny i przebarwienia.

Więcej na temat trądziku i jego leczenia można dowiedzieć się ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/05/tradzik-jak-sie-go-pozbyc.html.

Problemy z włosami

Włosy ozdabiają,. Ładna i modna fryzura dodaje blasku urodzie, nadaje styl i klasę jej właścicielce. Ładne włosy to znaczy zdrowe, błyszczące i gęste. Niestety, w młodym wieku poważnym kłopotem jest przetłuszczanie się włosów, co jest rezultatem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Przetłuszczonym, pozlepianym włosom mówimy: nie! Myć je należy tak często, jak tego potrzebują. Pamiętajmy tylko o kilku zasadach: nie używamy do mycia i płukania gorącej wody, nie suszymy strumieniem gorącego powietrza  z suszarki, bo to wzmaga wydzielanie łoju. Do mycia używamy specjalnych szamponów do włosów przetłuszczających się. Właściwości wysuszające posiadają szampony takie jak: dziegciowy, siarkowy, łopianowy, brzozowy, pokrzywowy.

Przetłuszczaniu włosów może towarzyszyć łupież. Największą skuteczność w leczeniu łupieżu mają szampony przeciwgrzybicze. Już po pierwszym użyciu widoczna jest poprawa stanu skóry, a po 2 tygodniach po łupieżu nie ma śladu. Profilaktycznie należy używać szamponu przeciwgrzybiczego raz na 2 tygodnie. Popularne szampony przeciwłupieżowe zwykle mają mniejszą skuteczność. Na stronie www.vitalab.pl/szampony-do-wlosow,81.html można znaleźć informacje o kilu polecanych szamponów do pielęgnacji włosów.

Strojem odróżniaj się od koleżanek

Jeśli już z gładką buzią i puszystymi włosami wyruszasz na podbój świata, na pewno będziesz chciała zaimponować strojem. Nie zrobisz na nikim wrażenia, jeśli będziesz ubierać się tak jak tysiące twoich rówieśniczek. A „dostrajanie się” ubraniem do otoczenia to, niestety, cecha nastolatek. Wszystkie wyglądają tak samo. Odrobina oryginalności zawsze się przyda. A to wcale nie oznacza konieczności wydawania dużej forsy na ciuszki. Liczy się pomysł, niebanalny dodatek. Może własnoręcznie zrobione kolczyki?

Podstawa urody – uśmiech

Na nic wszelkie starania: makijaż, fryzura, ciuchy, gdy nie towarzyszy im promienny, życzliwy uśmiech. Uśmiech oznacza pogodę ducha, radość życia, otwartość i miłość do ludzi. Bez niego najpiękniejszej osobie czegoś brak. A jego niewymuszona obecność na twarzy potrafi przesłonić wszystkie niedoskonałości urody. Z uśmiechem zawsze będziesz piękna, nawet jeśli akurat na nosie pojawił się pryszcz.