JustPaste.it

Lekcja otwarta języka angielskiego

Sprawozdanie z lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 25. 11. 2009

 

              Mając na uwadze nauczycieli, którzy przygotowują lekcję otwartą z języka angielskiego chcę przedstawić własny scenariusz  lekcji w celu  podzielenia się  doświadczeniem a także zainspirowania  kolegów i koleżanki do przeprowadzenia takiej lekcji.

             

              Przedmiot: język angielski

 

              Poziom: klasa V szkoły podstawowej

 

              Temat lekcji: Who is your classmate? - communication. (Kto jest twoim kolegą z ławki szkolnej? - komunikacja)

 

              Główny cel lekcji: wskazanie kolegi z klasy na podstawie krótkiej rozmowy dotyczącej przedstawionego podziału godzin.

 

              Cele operacyjne:

Wymagania związane z wiedzą ogólna

  1. Uczeń odczytuje informacje  przedstawione w formie tabelarycznej
  2. Rozpoznaje symbole graficzne

 

Wymagania językowe

  1. Poprawnie i zrozumiale wymawia nazwy przedmiotów szkolnych, dni tygodnia
  2. Określa czas
  3. Formułuje pytanie o czas rozpoczęcia zajęć szkolnych w sposób komunikatywny, poprawnie pod względem gramatycznym i fonetycznym

 

Wymagania interakcyjne

  1. Odpowiada na zadane pytanie
  2. Prowadzi rozmowę we właściwy sposób (nie ,,wchodzi w słowo'', nie przeszkadza, pomaga jeśli jest to konieczne)

 

Zaangażowanie

  1. Jest odpowiednio zaangażowany w pracę w parze z kolegą/koleżanką

 

Wymagania fizyczne

  1. Wykonuje zadanie cierpliwie i starannie
  2. Utrzymuje kontakt wzrokowy z kolegą/koleżanką

 

Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, w parach.

 

Metody pracy: praca z tekstem przedstawionym w formie tabelarycznej, rozmowa, piosenka.

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, magnetofon, kaseta z nagraniem piosenki pt. ,, Dni tygodnia'', rysunki obrazujące  przedmioty szkolne, kserokopie z podziałem godzin ucznia, kserokopie z zadaniem domowym, buźki symbolizujące oceny według techniki ,, świateł drogowych'' w oparciu o ocenianie kształtujące.

 

Przebieg zajęć:

              Po wejściu do klasy uczniowie powitali obecnych nauczycieli i zajęli swoje miejsca w ławkach ustawionych w kształcie podkowy gdyż  jest to najlepszy układ klasy do prowadzenia komunikacji językowej. Nauczyciel chcąc zaspokoić ciekawość dzieci wyjaśnia krótko obecność nauczycieli na lekcji w roli obserwatorów i przechodzi do właściwego tematu.

              Uczniowie dowiadują się, że głównym zadaniem na lekcji jest wybranie tych uczniów, którzy uczęszczają do tej samej klasy. Co trzeci uczeń otrzymuje odmienny podział godzin, który stanowi podstawę do zadawania pytań  a tym samym do selekcjonowania uczniów posiadających odmienny lub identyczny podział godzin. Chcąc sprawdzić opanowanie nazw przedmiotów szkolnych nauczyciel pokazuje uczniom rysunki symbolizujące wybrane przedmioty i przepytuje ich co to za przedmiot wykorzystując metodę ,,lockstep'' aktywizującą całą klasę do odpowiedzi.

              W celu wprowadzenia  uczniów w temat, nauczyciel przypina na tablicy duży rysunek przedstawiający  podział godzin i wybiera losowo uczniów, którzy podchodzą do tablicy i udzielają odpowiedzi na pytanie nauczyciela np.:

 

  • What time do you start classes on Monday?
  • What time do you finish school on Friday?
  • What time do you have Maths on Tuesday?
  • When is PE on Friday?
  • Do you have English at nine o'clock on Wednesday?

 

                            Nauczyciel informuje uczniów o kryteriach przeprowadzenia udanej rozmowy poprzez poprawne stawianie pytań dotyczących godziny rozpoczęcia lekcji oraz dnia, w którym odbywają się poszczególne zajęcia, poprawną wymowę wybranych nazw przedmiotów szkolnych jak i nazw dni tygodnia, uważne słuchanie odpowiedzi kolegi lub koleżanki.

              W celu zajęcia wszystkich uczniów w klasie, a jednocześnie otrzymania od nich relacji zwrotnej, każdy uczeń otrzymuje kartę z tabelką,

              do której wpisuje wymagane informacje na podstawie prowadzonej rozmowy przez swoich kolegów i koleżanki.

                            Kulminacyjny  moment lekcji to komunikacja polegająca na tym iż wybrany uczeń wstaje z ławki podchodzi do wybranego kolegi lub koleżanki i zadaje pytania na podstawie swojego podziału godzin. Słucha odpowiedzi i stara się ustalić czy jest to ten sam podział godzin co jego czy też inny. W rezultacie przeprowadzonej rozmowy ustala czy osoba, z którą  prowadzi rozmowę jest jego kolegą z klasy czy też nie.

                            W międzyczasie nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów przydzielając im odpowiednią buźkę odpowiadającą poszczególnym ocenom – zastosowanie techniki ,,świateł drogowych'' w ocenianiu kształtującym.

                            Oceniając uczniów, nauczyciel podchodzi do poszczególnych uczniów w trakcie rozmowy i ocenia poprawność gramatyczną oraz fonetyczną wypowiadanych pytań oraz odpowiedzi a także odpowiednie zachowanie podczas prowadzonej rozmowy – kontakt wzrokowy.

Rozmowa odbywa się do momentu aż większość uczniów odnajdzie swojego kolegę lub koleżankę z ,,ławki szkolnej''.

                            W celu urozmaicenia przebiegu lekcji oraz utrwalenia nazw dni tygodnia, nauczyciel prosi o przerwanie pracy i wspólne zaśpiewanie piosenki o dniach tygodnia. Uczniowie chętnie śpiewają piosenkę, a następnie na wyrywki tłumaczą poszczególne wersy piosenki.

              Zmierzając do zakończenia i podsumowania lekcji  jak i otrzymania dodatkowej informacji zwrotnej, nauczyciel prosi uczniów o wykonanie poleceń sprawdzających rozumienie poleceń a także określenia ilości uczniów, którzy odnaleźli swoich kolegów i koleżanki z klasy np.:

 

  • Students who start school at ten o'clock stand on one leg!
  • Students who have Science at half past nine on Monday  close your eyes!
  • Students who finish classes at one o'clock on Friday stand up and turn around!
  • Students who have Geography and English on Thursday jump on your right leg!

 

                            Uczniowie wykonują polecenia, a nauczyciel kontroluje ich właściwe  wykonanie. Po raz kolejny uczniowie mają okazję do  aktywnego odpoczynku.

                            Kończąc lekcję nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane z internetu zadanie w formie rozsypanki literowej tj.,, word search'', które polega na wyszukaniu poznanych nazw przedmiotów szkolnych przedstawionych  w formie rysunków  pod rozsypanką literową. Uczniowie zaczynają wyszukiwanie słów na lekcji natomiast w domu kończą pracę.

                            W podsumowaniu mojego sprawozdania z lekcji otwartej pragnę podkreślić, że uczniowie nie nudzili się na zajęciach i chętnie podjęli rozmowę w języku angielskim ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy. Zadanie  wybrania ,, kolegi z ławki szkolnej'' było dla uczniów ciekawe i stanowiło wyzwanie jakim jest komunikacja w języku obcym . Bieżące ocenianie przy pomocy metody oceniania kształtującego zachęcało uczniów do poprawiania swoich błędów i doskonalenia  pytań oraz poprawnego udzielania odpowiedzi. Atmosfera panująca podczas lekcji była miła i sprzyjała pracy.

                            W rozmowie podsumowującej obecni  nauczyciele, pani dyrektor i pan dyrektor szkoły pozytywnie ocenili przeprowadzoną lekcję co  sprawiło mi dużą satysfakcję. Największą  jednak satysfakcją dla mnie było ogromne zaangażowanie uczniów i ich autentyczność w komunikacji językowej.

Opracowała:Renata G.