Login lub e-mail Hasło   

Google Labs - wejrzyj w przyszłość wyszukiwarek.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://jurandinho.pl/google-labs-szybki-(...)jektow/
Google Labs - poligon doświadczalny największej wyszukiwarki. Innowacyjne funkcje, które potrafią zaszokować. Poznaj te najciekawsze i dowiedz się jak je wykorzystać w e-marketingu.
Wyświetlenia: 9.357 Zamieszczono 29/12/2009

Google Browser Size

http://browsersize.googlelabs.com/

Serwis wyświetla na wskazanej stronie internetowej nakładkę, która pokazuje widoczność danego obszaru strony przy różnych rozdzielczościach ona przeglądarki. Procentowe wartości wskazują u ilu użytkowników dany obszar będzie widoczny, bez konieczności przewijania strony.

Z założenia ma on ułatwiać projektantom konstruowanie layoutu serwisu w taki sposób, by najważniejsze elementy, takie jak chociażby linki sponsorowane, były zawsze widoczne dla użytkowników. Niestety, jest jeszcze parę rzeczy nad którymi programiści Google muszą popracować. Przede wszystkim, w obecnej formie Google Browser Size jest praktycznie nieprzydatne dla serwisów wyśrodkowanych. Nie radzi sobie również z przypadkami, w których szerokość strony jest dopasowywana automatycznie.

Nie mniej jednak warto śledzić rozwój tego narzędzia, bo przy odpowiednim dopracowaniu może ono wkrótce stać się podstawowym narzędziem projektantów serwisów.

Google City Tour

http://citytours.googlelabs.com/

Projekt, który miałby wzbogacić ofertę Google Maps. City Tour potrafi zaplanować kilkudniową wycieczkę po najciekawszych obiektach w okolicy. Potrzebuje tylko adresu pod którym się znajdujesz, i już po chwili prezentuje rozkład wycieczki wraz z zaznaczonymi na mapie odpowiednimi trasami.

Obecnie możliwości City Tour nie są aż tak imponujące. Baza ciekawych miejsc jest stosunkowo nieduża i mało wartościowa. Można co prawda dodawać własne punkty, ale funkcjonalność ta z niewiadomych powodów jest mocno ograniczona. O ile w Stanach działa to jeszcze 'znośnie' o tyle w naszym kraju nie spodziewałbym się rewelacji. W wyniku pierwszego testu jaki przeprowadziłem otrzymałem trasę pasjonującej wycieczki po wszystkich hotelach w moim rodzinnym mieście, pomimo tego, że możemy pochwalić się staro-gotyckim zamkiem warownym, muzeum, czy zabytkowym kościołem.

Mimo wszystko warto trzymać rękę na pulsie, by w odpowiednim czasie to narzędzie, podczas wytyczania kolejnych eskapad nie zapominało o naszej miłej i ustronnej knajpce.

Google image swirl

http://image-swirl.googlelabs.com/

Obecnie wyniki wyszukiwania obrazów to lista miniatur pasujących do zapytania. Nie jest to wygodne z kilu powodów. Często znajdujemy obrazy, które nie są tematycznie związane w satysfakcjonujący sposób, jednak z tych czy innych powodów znalazły się na wartościowych tematycznych serwisach. Zdarza się też, że popularne zdjęcie zajmuje połowę wyników wyszukiwania.

Google image swirl wprowadza nowatorskie podejście do tematu. Zdjęcia są automatycznie katalogowane wg. tematyki oraz podobieństwa. Całość prezentowana jest za pomocą czytelnych i efektownych diagramów zależności. Pozwala to intuicyjnie zawężać obszar poszukiwania, aż do znalezienia tego jednego, najlepszego zdjęcia.

Google Audio Indexing

http://labs.google.com/gaudi

Nic innego ja wyszukiwarka... nagranych wypowiedzi. Wpisując odpowiednią frazę google wyszukuje w sieci filmy, w których została ona wypowiedziana. Na razie jej funkcjonalność ogranicza się do wypowiedzi amerykańskich polityków na serwisie Youtube, jednak jej działanie robi wrażenie.

Jeśli w przyszłości ta usługa rozwinie się tak, jak jesteśmy skłonni się tego spodziewać to otworzy całkiem nowe obszary w świecie SEO. Znaczenia mogą nabrać takie formy reklamy ja wideo poradniki, relacje np. testy sprzętu. Wystarczy w takim filmiku rzucić mimochodem adres strony internetowej, bądź nazwę serwisu, by Google powiązało ten filmik z nami i miejmy nadzieję, wynagrodziło w SERP`ach za wartościowy content wideo.

Google Mars

http://www.google.com/mars/

Obejrzałeś już całe Google Earth dwa razy? Nuży Cię ciągłe oglądanie tych samych twarzy? O to sequel. Google Mars.

W porównaniu do poprzedniczki charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą liczbą aktorów, oraz mniej wartką, za to bardziej spójną fabułą. Uwaga, w tej części nie znajdziesz dachu swojego domu, a przy drodze nie stoi ani jedna pani nie najcięższych obyczajów. Jeśli będziesz miał kiedykolwiek możliwość wyrycia czegokolwiek na powierzchni marsa , dobrze byłoby gdyby to był olbrzymi adres twojej strony.

Google goggles

http://www.google.com/mobile/goggles/

Gogle od Google. Narzędzie dostępne obecnie wyłącznie dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Dlatego też nie dane było mi przetestować tego rozwiązania w praktyce, jednak jest ono na tyle interesujące, że musiałem o nim tutaj wspomnieć.

Gogle to duży krok naprzód w świecie wyszukiwania. Wiele razy zdarzyło wam się zobaczyć jakiś piękny obraz, ale nie znaliście jego tytułu? No dobra, mi też nie, ale to ładnie pokazuje ja Gogle działają. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie za pomocą swojego telefonu, a Google sam rozpozna fotografowany obiekt i wyświetli znalezione na jego temat informacje. W połączeniu z GPSem, Gogle umożliwiają wyszukiwanie informacji o kawiarni, przed którą właśnie stoimy, czy ciekawostek dotyczących fotografowanego zabytku. Fotografując czyjąś wizytówkę Google rozpozna zawarte na niej informacje i pozwoli szybo wprowadzić je do naszej książki kontaktowej.

Zastosowań dla tej technologii jest mnóstwo. Jednak czy nie macie obaw, że kiedyś to może pójść za daleko? Zapraszam na krótkie science-fiction.

Jest rok 2020. Wi-fi dociera już tam gdzie nie dociera nawet powietrze. Odbiorniki wi-fi i dostęp do internetu montuje się już nawet w koszach na śmieci, żeby raportowały stan wypełnienia. Idę sobie w moich nowych cwaniackich okularach, z wbudowanym wi-fi, gps,rts, pkp, kgb, rtg, ekg, abs i odtwarzaczem mp6 (mp5 się nie przyjęło ze względu na dwuznaczność nazwy). Obok mnie przechodzi długonoga brunetka, niby od niechcenia zbliżam dłoń do skroni i jednym delikatnym skinięciem palca daję znać Googlom, żeby zaczęły czynić swoje cuda. Niemal natychmiastowo otrzymuję na od Google na komórę raport. Już wiem jak ma na imię, z kim się przyjaźni.. o, nawet mamy wspólnego znajomego! (Kochany Facebook).. widzę też, że lubi koronową bieliznę i ma wyczucie rytmu (kochany youtube). Nie ma opcji, muszę zagadać! Robię kila kroków do przodu. Ona zdejmuje okulary, sprawdza coś w komórce i odchodzi rzucając tylko w moją stronę pobłażliwy uśmiech. No tak - mówiłem bratu żeby nie wrzucał do sieci tego filmiku z ostatniego sylwestra.

Podsumowanie

Google nie zasypuje gruszek w popiele. Cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mogą zrewolucjonizować internet ta jak ich wyszukiwarka, poczta, czy reklama kontekstowa. Warto zatem wiedzieć co aktualnie knuje wujek gogiel.

Podobne artykuły


7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6370
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19326
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6226
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33132
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17559
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63973
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20607
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5884
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 14754
14
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8844
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3668
27
komentarze: 4 | wyświetlenia: 12546
 
Autor
Artykuł  Marta G.  (www),  29/12/2009

W tym roku Google wyjątkowo postarało się o różnego rodzaj nowości, a z tych podanych przez Ciebie najbardziej ciekawi mnie Google Audio Indexing.

Tak, a największą nowością będzie to, że przestanie być darmowe.

Nonsens. Prowokacja?
Google mimo, że jest hegemonem, nie może pozwolić sobie na wprowadzenie opłat za swoje usługi, bo bezlitośnie wykorzysta to konkurencja (Bing, Yahoo, Ask... a w Polsce Netsprint) i Google mogłoby się już nie podnieść po takim samobóju.

Na szczęście dobrze wiemy to nie tylko my, ale i ludzie odpowiedzialni za politykę finansową Google.

Ciekawe jest google w tym roku wejdzie nowy silnik wyszukiwarki - który sieje postrach na świecie pozycjonerów.

Google jedynym, czym może zniechęcić do siebie ludzi, to zbytnim ingerowaniem w prywatność (np. teraz wyniki wyszukiwania dostosowuje nawet niezalogowanym użytkownikom - no chyba, że czyszczą pliki cookies :) )
A drobne opłaty myślę że wprowadzą już w niedalekiej przyszłości...

Google już teraz pobiera przecież sporo opłat. Proponowane są one jednak głównie klientom biznesowym. Wystarczy wspomnieć takie usługi jak Poczta Dla Organizacji (http://www.google.com/apps/int(...)ex.html) czy chociażby reklamy AdWords.

Nie zmienia to jednak faktu, że klienci indywidualni mogą czuć się bezpiecznie. Są oni podstawą monopolistycznej pozycji google na rynku.

Oj ten rok pokazał wile zmian w tej wyszukiwarce. Nie mówiąc też o wyglądzie :) i układzie strony.
Trochę bajerów przybyło :) ale po co komu np. tło pod google ? tylko :) obciąża czas ładowania strony.

  Poliman  (www),  14/07/2010

tło w google to był nietrafiony pomysł ( i trzeba przyznać, inspirowany bingiem...). Na szczęście szybko się zreflektowali.

  juicypen  (www),  28/07/2010

Wszystko wskazuje na to, że Google chce ugruntować swoją pozycji na rynku. Nic w tym dziwnego, bo przychody - chociażby z reklam - są pewnie ogromne.

Wszystkie portale biorą inspirację z innych :) choćby nk z facebooka :) gry itd..

Nie wszystko jednak idzie im po myśli..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska