Login lub e-mail Hasło   

Nadciąga cenzura internetu!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://magiel.net.pl/index.php?option=co(...)emid=92
Amerykański myśliciel Walter Lippmann już przed laty twierdził, że tzw. przeciętny obywatel nie jest w stanie odpowiednio interpretować docierających do niego informacji....
Wyświetlenia: 2.985 Zamieszczono 05/01/2010

Dlatego elity przy pomocy mediów mają mu w tym pomóc. Ustala się zatem obowiązujący pogląd, a następnie środki przekazu "produkują zgodę" słuchaczy czy czytelników. Produkcja jest masowa - zgodnie z linią ustaloną na "demokratycznych salonach". 

Nie znaczy to oczywiście, że w tajmeniczym miejscu, codziennie, zbiera się szacowne grono elitarnych spiskowców, analizujących newsy i narzucających później jedynie słuszną interpretację zdarzeń przez komunikatory. Nie, ten proces został usprawniony. W demokratycznych społeczeństwach istnieje, jak zauważył Noam Chomsky, "linia przewodnia", której trzymają się dziennikarze. Słowem - polityczna poprawność narzuca standardy, którym milcząco (by nie wylecieć z roboty) podporządkowują się ludzie mediów. Spiskowcy więc wcale nie są potrzebni, system działa automatycznie.

W czasach tradycyjnych środków przekazu utrzymanie "linii przewodniej" było dziecinnie proste. Z uwagi na wysokie koszty produkcji gazet, radia czy telewizji, nikt spoza układu nie miał do nich dostępu. Oczywiście była (i jest) jakaś koncesjowana opozycja, ale w rzeczywistości wszystko znajdowało się pod kontrolą.

Pojawienie się Internetu i blogosfery zmieniło tę sielankę. Internet jest tańszy, a dodatkowo pracowici i pomysłowi "wolni strzelcy" harcują w sieci i nie chcą się podporządkowywać "linii przewodniej". Ich mrówcza praca marketingowa na portalach społecznościowych czy mikroblogach (twitter, blip, flaker itp.) sprawia, że w niektórych przypadkach osiągają sporą popularność, zwłaszcza wśród pewnych grup internautów. Dodatkowo dzięki platformom blogerskim i agregatorom zaczynają stanowić niepokojącą siłę. Monopol zaczyna się chwiać. Lud jest "zdezorientowany", a elity zaniepokojone.

Co prawda sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna. W blogosferze jest mimo wszystko wielu blogerów trzymających "przewodnią linię", inni zaś zajmują się sprawami mało znaczącymi z punktu widzenia elit. Niemniej Internet stanowi dla nich problem i wcześniej czy później należy spodziewać sie pojawienia cenzury w sieci, tak jak to jest np. w Chinach. Preteksty do tego mogą być różne. Sam fakt jednak nie podlega dyskusji.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2184
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1215
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1066
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1122
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 541
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 679
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 489
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 981
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 622
 
Autor
Dodał do zasobów: thot
Artykuł

Powiązane tematy

Tak, jestem zadziwioina, że jeszcze się za to nie wzięli, mam nadzieję jeszcze jakiś czas nacieszyć się wolnością.

Tego nie usłyszycie w dzienniku telewizyjnym:

Ochrona zdrowia i moralności publicznej – nowy powód aby odciąć cię od sieci

Policja będzie mogła śledzić ludzi w sieci i prewencyjnie odcinać ich od niej bez zgody sądu. Policja od dawna zabiegała o takie rozwiązan

...  wyświetl więcej

  Piotr K.,  05/01/2010

Dobry artykuł.. Pisałem już o tym jakiś czas temu

Mam nadzieję, że przynajmniej przetrwają niektóre wolne od cenzury czasopisma jak np. "Znaki Czasu" itp. bo z tego co widać cenzura internetu jest tylko kwestią czasu. Ale można też powiedzieć, że cenzura internetu będzie również "znakiem czasu" w jakim przyszło nam żyć. Znakiem końca czasu tego świata.

  Darwolf  (www),  06/01/2010

Przerażająca jest jedynie możliwość odcięcia od netu...
Wszystkie inne ograniczenia są do obejścia :)

  ,  06/01/2010

Ciekawe jak szybko po zagłosowaniu na ten artykuł odetną mnie od internetu ;-)) ?

Heh, niestety nasz kraj staje się coraz bardziej państwem policyjnym :(. Już nawet w tej sferze zostanie nam odebrana ta resztka wolności! I co? To jak się będzie nazywał taki ustrój, gdzie będzie możliwość pełnej inwigilacji?! Reżim z demokracją mający niewiele wspólnego... Demokracja będzie tylko w pustej nazwie przy kolejnych wyborach idiotów rozkradających nasz kraj, wyborach dających ułudę wolnego wyboru, ułudę wolności... Orwell przewraca się w grobie widząc co się dzieje na świecie...

  w84u6  (www),  07/01/2010

Z Sieci korzystam od 1989 roku. Dziwne, jakoś się nie boję... ;)

Czyżby nadchodził "Wielki Brat"?

  Hamilton,  09/01/2010

Trzeba robić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Między innymi ignorując w wyborach na każdym szczeblu ludzi mających skrajne poglądy polityczne, religijne, społeczne. To oni najczęściej czują się zagrożeni po zdobyciu władzy, nie trafiając swoimi chorymi poglądami na podatny grunt muszą posiłkować się wszelkimi nakazami, zakazami i ograniczeniami wskazując "jedynie słuszną drogę". Politycy i urzędnicy to grupy najmniejszego zaufania społecznego i nie bez powodu. Głosuję.

Opowiadamy się za niepodzielnym internetem, w którym cała ludzkość ma równy dostęp do wiedzy i idei - powiedziała Hillary Clinton. W niezwykle ostrym wystąpieniu potępiła Chiny, Koreę Płn., Egipt, Wietnam, Tunezję, Uzbekistan i Arabię Saudyjską jako kraje, które "ograniczają wolny przepływ informacji". Może polscy politycy przeczytają i pomyślą.

  thot,  25/01/2012

Nie logowałem się na eiobe już baaardzo długo, pomyślałem, że w wyniku ogromnej fali protestów przeciwko ACTA wreszcie zajrzę na ten przyjemny portal... Umieszczałem ten artykuł dokładnie 2 lata 20 dni temu, zobaczcie - tyle czasu a ludzie nadal są ślepi na otaczający nas świat! Podobno na olimpiadzie w Londynie 2012 masowo ruszą z chipami rfid. NWO ma się w najlepsze, niestety....

  hussair  (www),  25/01/2012

Co jest dobre, to świadomość ludzi, którzy wiedzą już prawie wszystko o gnojstwie tych całych elit.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska