JustPaste.it

Czym jest socjonika?

Dziwnie brzmiące słowo "socjonika" powstało z połączenia angielskich terminów oznaczających społeczeństwo (society) i bionikę (bionics).

Dziwnie brzmiące słowo "socjonika" powstało z połączenia angielskich terminów oznaczających społeczeństwo (society) i bionikę (bionics).

 

 Socjonika jest bowiem systemem próbującym wyjaśnić, jak działa społeczeństwo i poszczególne jednostki. Jednym z podstawowych jej założeń jest to, że wszyscy odbieramy, przetwarzamy i przekazujemy informacje. To koncepcja tzw. stworzona przez polskiego psychiatrę, Antoniego Kępińskiego. Bazując na jego pracach, a także teorii typów psychicznych Carla G. Junga, litewska psycholog i socjolog, A. Augustinavičiūtė (znana na zachodzie jako Augusta), ukuła w latach 70-tych ubiegłego wieku pojęcie socjotypu.

Socjotypem nazwała charakterystyczny sposób, w jaki obchodzimy się z informacjami, a więc typ wspomnianego już metabolizmu informacyjnego. Wyróżniła 16 różnych typów, opierając się na podziale informacji na jej elementy/aspekty. Według niej psychikę każdego z nas można podzielić na 8 funkcji, w których "umieszczone są" elementy informacji. Założenie było takie, że wszyscy mamy te same funkcje psychiki, tylko różne w nich elementy. Model pokazujący ową koncepcję budowy ludzkiej psychiki nazywamy Modelem A i wymaga on dokładnego, osobnego omówienia. Jak i zresztą większość wspomnianych tu tylko pokrótce fundamentów socjoniki.

Ale przejdźmy od teorii do praktyki. O czym, poza budową psychiki, mówi nam socjonika? I czy coś z tej budowy wynika? Owszem i to wiele. Od tego, jaką funkcję pełni u nas dany element infomacyjny, zależy to, jak do niego podchodzimy i jak sobie z nim radzimy. Wynika z tego, że każdy socjotyp ma swoje mocniejsze i słabsze strony, które, chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać, warto poznać. Należy przy tym pamiętać, iż to, że jakaś funkcja jest słaba, nie oznacza zupełnego nieradzenia sobie z nią - po prostu inne są dla nas ważniejsze/naturalniejsze.

Ale to jeszcze nie koniec - jak było wspomniane na początku, socjonika opisuje nie tylko jednostki, ale też społeczność. Na podstawie tego, jak ludzie przekazują i odbierają informację, powstała koncepcja na temat skutków wymiany nią. W związku z tym socjonika poza zestawem 16 różnych socjotypów operuje też systemem wzajemnych relacji między nimi. W codziennym życiu porozumienie z niektórymi przychodzi nam bez problemu, niemal bez słów, z innymi ludźmi często zupełnie nie możemy się dogadać. Teoria socjoniki tłumaczy to tym, jak te typy wymieniają się informacją i na ile ta wymiana jest sprawna.

 

 

 

[ciąg dalszy niebawem]

 

Źródło: http://elementarz-socjoniczny.blog.onet.pl/Czym-jest-socjonika,2,ID399139965,n