JustPaste.it

Kiedy po raz pierwszy czujesz, że żyjesz?

Prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z tego, że żyjemy, na jakiś czas przed urodzeniem, ale trudno jest nam to zapamiętać. Teoria głosi, że nie pamiętamy, ponieważ jeszcze nie używamy języka, który mógłby pomóc w zatrzymaniu tego wspomnienia.
Płód uzyskuje świadomość w II trymestrze ciąży. Wrażliwość na dotyk pojawia się już w 7. tygodniu, kiedy to płód po raz pierwszy reaguje na muśnięcie włosem policzka. Wrażliwość skóry wzrasta i w 17. tygodniu obejmuje większość część ciała. Od 16. tygodnia nienarodzone dziecko boi się głośnych dźwięków i odwraca się, kiedy na brzuch matki padnie jaskrawy błysk światła. Zarodek aktywnie reaguje na muzykę rockową, nerwowo kopiąc. Reakcja na spokojną muzykę jest odwrotna.

28be789f99b232f9eca180236cdbfb0c.jpg
Już w 12. tygodniu można zaobserwować, jak płód zezuje spod przymkniętych powiek albo rzuca gniewne spojrzenia. W 14. tygodniu wydaje się uśmiechać szyderczo i mieć niezadowoloną minę.
Ale dopiero w 24. tygodniu ciąży zarodek prezentuje zachowania, które mogą wskazywać na prawdziwe procesy myślowe (poznawcze). Można zauważyć, jak marszczy brwi, robi grymasy i uśmiecha się.
Podczas obserwacji prowadzonej za pomocą ultradźwięków 24-tygodniowy płód przypadkowo uderzony igłą w trakcie amniopunkcji obrócił się, zlokalizował igłę i kilka razy uderzył w nią rączką.
Czy zarodek rzeczywiście myśli, gdy demonstruje niepokój? W wieku 24 tygodni płód wydaje się niespokojny-ssie kciuk-czasem tak mocno, że powstają pęcherze.
W wieku 26 tygodni płód wykonuje dosyć interesujące akrobacje wewnątrz macicy. Potrafi zrobić eleganckie salto w przód. Nie wiadomo, czy ruchy te są zamierzone, a tym samym wskazujące na procesy myślowe.