JustPaste.it

Kiedy malec choruje, czyli jak pomóc cierpiącemu dziecku.

Ból jest objawem budzącym lęk. Szczególnie niepokoi, gdy dotyka nasze dzieci. Bolesne ząbkowanie, bóle głowy, gardła, mięśni, bóle wzrostowe czy pourazowe.

Ból jest objawem budzącym lęk. Szczególnie niepokoi, gdy dotyka nasze dzieci. Bolesne ząbkowanie, bóle głowy, gardła, mięśni, bóle wzrostowe czy pourazowe.

 

Każdy z nich może być niezwykle uciążliwy i ostro dać się we znaki naszym milusińskim.

W artykule, który za chwilę przeczytacie, dowiecie się jak skutecznie łagodzić ból u Waszych pociech. Powstał on na podstawie doświadczeń rodziców. O to na jakie bóle najczęściej narzekają maluchy i jakie leki pomagają w przypadku takich dolegliwości, zapytałem najbardziej kompetentne w tym temacie osoby - blogerów piszących na co dzień o wychowaniu oraz zdrowiu dzieci.

Ząbkowanie

Blogerzy, z którymi się skontaktowałem są zgodni. Ząbkowanie to bardzo trudny okres, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie zarówno dzieciom jak i ich rodzicom.
Dla większości rodzin koszmar zaczyna się bardzo wcześnie. Statystycznie u niemowlęcia pierwsze objawy ząbkowania pojawiają się już w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Pierwszy ząbek wyrzyna się zaś zazwyczaj w okolicach szóstego miesiąca. Może to jednak nastąpić dwa miesiące wcześniej lub pół roku później.
Ciekawi Was zapewne skąd taka rozbieżność? Odpowiedź jest bardzo prosta - czas ząbkowania jest zapisany w genach.

- Synkowi wychodzą górne kły, idą już od jakichś dwóch tygodni, widać, że dziąsła ma nabrzmiałe i marudzi na maksa. Od kilku dni dodatkowo źle śpi, często się budzi i potem nie może zasnąć. Jak pomóc takiemu maluszkowi? – pyta jedna z Internautek - http://eyeliner.pl/forum/topic/zabkowanie-jak-pomoc-dziecku?replies=5#post-5 .

Problem, z którym boryka się jej dziecko dotyczy wielu maluszków. Według lekarzy bezboleśnie przechodzi je jedno na kilkadziesiąt dzieci. Szczególnie ciężko wychodzą zazwyczaj pierwsze zęby.
Ząbkowaniu często towarzyszą także inne dolegliwości, takie jak np. gorączka. – Pierwszy ząbek szedł dość ciężko. Nie obyło się bez płaczu, biegunki i lekkiej gorączki – opowiada właścicielka bloga Świat małej Laury część 2.
Okres ząbkowania to także nieprzespane noce rodziców. - U nas wszystko zaczęło się w trzecim miesiącu, skończyło dopiero teraz, w dziewiątym. Na palcu jednej ręki mogę zliczyć noce przespane jako tako. Ogromny ból, szczególnie w nocy, płacz, wicie się – mówi autorka bloga Kwietniowy Cud. - Były ząbki, które przebijały się bez jakichkolwiek oznak, ale są też takie, przy których kilkanaście nocy z rzędu jest przeraźliwy płacz i krzyk :( - dodaje autorka bloga Kochany Nikuś.
Jak skutecznie uśmierzyć ból u ząbkującego malucha? Blogerki wymieniają różne sposoby, które pomagają ich dzieciom – zawiesiny przeciwbólowe, czopki, maści. Najczęściej wymieniane marki leków to Ibum Zawiesina, Dentinox, Paracetamol, Nurofen czy Ibufen.
- Jeśli chodzi o okres ząbkowania to na pierwsze ząbki (do roku życia) najbardziej pomagało Julci ssanie piersi. Później dawałam jej czopki Viburcol i jak tylko mogłam, dostawała Ibum dla dzieci – mówi autorka bloga Pamietnik mamy żyjącej w Irlandii, mama 3-letniej Julii – Niestety nie mieszkam w Polsce, a tutaj dzieciom zwykle podaje się Panadol, Calpol czyli paracetamol, czasem lekarze zalecają Nurofen – dodaje blogerka.

Bóle pourazowe

Kolejnym bólem, który często dotyka dzieci jest ból pourazowy.
- Mały jest bardzo żywiołowym i rozbrykanym dzieckiem, dlatego dość często płacz jest spowodowany nabitymi guzami i siniakami… niestety nie da się tego uniknąć :( - opowiada autorka bloga Kochany Nikuś.
- Na szczęście mój syn rzadko miewa jakiekolwiek bóle. Jeśli już się jakieś pojawiają, to te spowodowane urazami (np. upadkiem) – dodaje kolejna blogerka.
Szczególnie narażone na różne, mniej lub bardziej dotkliwe urazy są dzieci po pierwszym roku życia, które rozpoczynają naukę chodzenia. Wrażenia bólowe mogą być potęgowane przez lęk i poczucie utraty bezpieczeństwa podczas upadku czy uderzenia.
- Dobrą metodą na złagodzenie bólu po upadku jest po prostu przytulenie rodzica. Kiedy to nie pomaga, można podać jakiś syrop przeciwbólowy – radzą eksperci z serwisu Dziecko24.pl - http://dziecko24.pl/news/44/30/Bol-u-dziecka
Eksperci z kolejnego serwisu ZdrowieDzieci.pl piszą, że spokojna reakcja rodziców czy opiekunów, pozbawiona nadmiernych emocji szybko uspokaja dziecko. Masaż i głaskanie miejsca urazu powoduje, iż dziecko szybko zapomina o bólu. Pamiętać jednak należy, że uraz skutkujący zmianą zachowania dziecka należy konsultować z lekarzem - http://www.zdrowedzieci.pl/zdrowie_dziecka-3-58-0.php
- Kiedy moje dziecko się przewróci i coś sobie zbije to wystarczy zająć go czymś innym, a humor po chwili powraca :) – opowiada mama Nikusia.

Bóle przeziębieniowe

Z danych opublikowanych w 2000 roku w „American Journal Rhinology” wynika, że 40% ludzi przynajmniej raz w roku choruje na przeziębienie. Przeziębienie u dzieci, szczególnie u małych, przebiega zwykle burzliwiej niż u dorosłych i jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dziecko poniżej 5 roku życia o niedojrzałym układzie odpornościowym jest wręcz wymarzoną ofiarą wszelkiej maści wirusów.
Najczęściej spotykanymi bólami towarzyszącymi przeziębieniu są bóle gardła oraz bóle głowy spowodowane gorączką. Jak sobie z nimi radzą internauci? Blogerzy zazwyczaj podają swoim dzieciom takie leki przeciwbólowe jak zawiesiny i czopki. - Z leków przeciwbólowych, które podajemy to Ibum i Espumisan – opowiada autorka bloga Nasz Franek.
Zaletą niektórych z nich jest również działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Pomagają więc także przy gorączce i celniej uderzają w źródło bólu.

Różne źródła bólu – reakcja ta sama

Innymi, często spotykanymi bólami, które doskwierają dzieciom są bóle brzucha (kolka niemowlęca), bóle klatki piersiowej (na ogół związane z infekcją górnych dróg oddechowych), bóle wzrostowe czy też bóle pooperacyjne.
Źródła bólu mogą być różne. Reakcja jest zawsze taka sama. – Moje dziecko, podobnie jak każde inne, na ból reaguje płaczem. Nie wie co mu dolega, czasami nawet wpada w histerię. Taki mały człowiek nie jest przyzwyczajony do takiego odczucia. Dla niego wszystko jest piękne i pojecie bólu jest mu obce do momentu poczucia go na własnej skórze – opowiada Dominika, mama małego Michałka i właścicielka bloga Misiowa Mama.
- Kacper kiedy go coś boli płacze, pręży się, łapie za bolące uszy, lub grzebie w buzi wszystkim co mu sie nawinie (przy ząbkowaniu). Często trudno jest go uspokoić, zwykle sztuczki zajęcia go czymś nie działają. Kiedy go nosimy wyrywa się, kiedy odkładamy wyciąga rączki, aby go wziąć. Wtedy konieczne staje sie podanie środków przeciwbólowych. Gdy był całkiem maleńki na wszelkie dolegliwości brzuszkowe pomagała suszarka, ogrzewanie nią brzuszka i szum szybko go usypiały – dodaje mama małego Kacpra, autorka bloga Niezwykłe zjawisko - Mysiątko.

Paracetamol i ibuprofen? – zalety i wady

Najczęściej wymieniane przez blogerów leki przeciwbólowe dla dzieci mają postać zawiesin. Ich skład opiera się na ibuprofenie lub paracetamolu. Przykładem leku z ibuprofenem jest wspominany przez blogerów, Ibum dla dzieci, a z paracetamolem - Panadol.
W badaniach z pacjentami wykazano, że z leczenia bólu słabego i umiarkowanego 74 procent było zadowolonych z ibuprofenu, a 69,2 procent ze skuteczności paracetamolu. Oba składniki mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Czym więc się różnią?
- Kiedyś czytałam i byłam przekonana że paracetamol dla dzieci na gorączkę jest bezpieczniejszy i bardziej polecany. Jednak kiedy ostatnio w aptece kupowałam lek na gorączkę, to farmaceuta polecił mi lek z ibuprofenem. Zastanowiło mnie to. Poczytałam i okazuje się że paracetamol jest bardzo podobnym lekiem do ibuprofenu. Co więcej, ibuprofen lepiej obniża temperaturę, a jest porównywalnie bezpieczny jak paracetamol – twierdzi Justyna, użytkowniczka portalu kobieta.info.pl - http://www.kobieta.info.pl/forum?func=view&catid=11&id=2150 Do jej wypowiedzi należy dodać, że ibuprofen, w przeciwieństwie do paracetamolu, działa przeciwzapalnie w miejscu bólu.
Uwagi Justyny, potwierdzają specjaliści - według autorów metaanalizy skuteczność przeciwbólowa i bezpieczeństwo jednorazowej dawki ibuprofenu w porównaniu z jednorazową dawką paracetamolu u dzieci do 18. roku życia są podobne, jednak ibuprofen skuteczniej niż paracetamol obniża temperaturę gorączkującego dziecka - http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=25164&_tc=461A9E35B55C464EA1646C3ADEE095B5

Od autora: Za pomoc przy tworzeniu tego artykułu dziękuję blogerom:
http://aoife-diary.blog.onet.pl/
http://swiatmalejlaury2.blog.onet.pl/
http://www.naszfranek.blog.pl/
http://kwietniowy-cud.blog.onet.pl/
http://martakoscik.blog.onet.pl/
http://mysia-mys-mysiatko.blog.onet.pl/
http://misiowamama.blog.onet.pl/