Login lub e-mail Hasło   

Czy Kasina Wielka zmieni nazwę?

Czy ktoś wie, gdzie leży Kasina Wielka? Jeszcze kilkanaście dni temu niemal nikt nie wiedział.
Wyświetlenia: 1.042 Zamieszczono 01/03/2010

     

Trójkolorowa Justyna Wielka

(fot. TVN24)

 

         Ale od czego jest Wikipedia. Czytamy: "Kasina Wielka - wieś znajdująca się w powiecie limanowskim, gminie Mszana Dolna. Z Kasiny Wielkiej pochodzi kilka wielkich postaci sportów zimowych, m.in. Justyna Kowalczyk, Halina Nowak, Jan Ziemianin i Wiesław Ziemianin". Zatem wszyscy sławni Polacy tamże urodzeni, to sportowcy! A na załączonej mapie widać, że rzut beretem na południe i wielka Justyna (o mało co) reprezentowałaby... Słowację.

         Przez Kasinę Wielką przechodzi najwyżej położona w Polsce linia kolejowa, czyli również koleje biją tam rekordy i miejmy nadzieję, że linii tej nie zamkną, jak setki kilometrów torów leżących (pechowo jednak) poniżej. Jeśli pod dużą stromiznę wspina się tam jakaś ciuchcia, to od zaraz musi to być "Justysia" (inne nazwy, typu "Chopin" i "Sobieski", już nam się opatrzyły!).

         Od 27 lutego 2010 Kasina Wielka jest oczywiście znacznie większa, ale dociekliwy rodak mógłby złośliwie zapytać - a kimże to była ta pani Kasina, że jej imię uwieczniono na mapie? Może mieszkańcy zmienią nazwę na "Justyna Wielka"? Z pewnością będzie miała tam nasza wielka rodaczka swój plac (i nie tylko tam!).

         A w całej Polsce? Zapewne od 1 marca (pierwszy dzień roboczy po sukcesie) urzędy stanu cywilnego zanotują wysyp imion Justyna i Justyn (byle nie Dżastin!). No i producenci programu "Taniec z Gwiazdami" (12. edycji, bo 11. ma już ustaloną obsadę) będą usilnie namawiać naszą królową śniegu na występy bez desek i kijków. Może także p. Justynę będą kusić wydawcy "Playboya", którzy zasugerują pozbycie się nie tylko nart, ale paru dodatkowych elementów osobistego wyposażenia naszej mistrzyni, zwłaszcza kombinezonu?

         W polityce trwają intensywne próby ustalenia parytetu, natomiast wraz z drugim złotym zimowym medalem, pani Justyna - niejako przy okazji - ustaliła idealny parytet (czyli 50/50) w olimpijskich sportach zimowych obowiązujący przez następne 4 lata: do igrzysk w Soczi (czy będzie tam również aż tak medalowo socziście?).

         Ludność Kasiny to prawie 3000 mieszkańców. I dzisiaj, w swej masie, to najszczęśliwsi ludzie w Polsce. Znaczna część Kasinian przybyła na Okęcie, aby godnie witać najsłynniejszą polską Królową Śniegu. Na p. Justynę czekały także miliony telewidzów, ale ceremonia uroczystego powitania była równie długa jak złoty bieg na 30 km. Nawet mówiono, że celnicy mieli kłopot z ocleniem aż tak wielu medali (na blankietach jest miejsce tylko na dwa medale), a ponadto nikt na lotnisku nie widział aż tak wielkiego złotego krążka (i to wwożonego całkiem legalnie!). Celnicy, którzy w 1972 roku widzieli złoto Fortuny, w najlepszym razie są na emeryturze. Nasza mistrzyni przyznała, że ewentualne opłaty celne nie będą dla niej problemem, bo całkiem pokaźna kasa za osiągnięcia w Wankuwerze właśnie jest przelewana na jej konto. Może na cześć tej kasy ("kasa" to zdrobniale "kasina"), nazwa najsłynniejszej dzisiaj miejscowości w Polsce, zostanie jednak zachowana...   

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1583
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 662
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1147
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 767
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 928
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1020
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 728
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 515
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 467
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 391
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 623
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 959
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Punktuję za aktualność:-)

  Gamka  (www),  01/03/2010

Oj Wielka Justyna :))) oj Wielka ;-)))

Proponuje nową nazwę Kasiny - "Justysia Wielka".

  ,  01/03/2010

A tak na poważnie, ciekawy jestem z jakimi kosztami by się to wiązało i czy jest to realne.
W końcu nie jest to zbyt duża miejscowość, więc i koszty takich zmian może nie były by wielkie :))

Zwłaszcza, że większość mieszkańców mogłaby zadeklarować opłacenie ze swoich środków wymianę dowodów osobistych.

A mnie się artykuł nie podoba, ale do Justyny Kowalczyk nic nie mam i jej kibicowałem.

A co mamy do tego artykułu? Jakiś konkret, czy po prostu "mnie się nie podoba, bo nie"?

Nie wiem, może coś źle zrozumiałem., ale po prostu nie podoba mi się ta ironia, jakiś taki wydźwięk tegoż artykułu. Nie każdemu musi się wszystko podobać.
ps. ze strony technicznej nic nie mogę zarzucić, czy jakiś sposób podważać Pański talent.
pozdrawiam

Oczywiście, że nie każdemu musi się wszystko podobać, jednak do dobrego obyczaju należy niepisanie, że "to mi się nie podoba", jeśli się nie podoba, ale nikt o to nie pyta. Zwykle mówimy, że ktoś/coś się nam nie podoba, jeśli nas pytają o opinię albo kogoś nie lubimy i chcemy mu zrobić wbrew...:-)

Coś w tym jest, ale jak widzę komentarze na eiobie to aż czasami nie che mi się wierzyć, że wszystkim się ćoś tam podoba. Ja już taki jestem, że czasami napiszę negatywną opinię, czy czasami odrzucę artykuł i mam nadzieję, że aż tak bardzo nikogo nie urażam.

Zwykle każdy wkłada sporo czasu i czasami serca w opracowanie. Najlepiej, jeśli wszystkim artykuł się podoba. Gorzej, jeśli komuś nie i musi o tym wszystkich powiadomić. Dobrze, jeśli argumenty są rzeczowe i wywiązuje się jakaś dyskusja., bowiem to z korzyścią dla wszystkich Czytelników, także dla autora i krytyka, bowiem mogą oni w przyszłości wykorzystać jakiś argument do napisania nowego artyku ...  wyświetl więcej

Oczywiście, że każde wypracowanie wymaga czasu i czasami trochę serca. Nie można jednak liczyć, że zawsze dostanie się pozytywne opinie. Panie Mirosławie, abstrahując od tej sytuacji , imho jest Pan dobrym pisarzem i lubię czytać Pańskie teksty.

Dziękuję! Staram się pisać starannie (jak to brzmi - staram i starannie?) i dowcipnie (nie doustnie - a to już brzmi gorzej...)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska