Login lub e-mail Hasło   

Stymulacja mózgu poprawia umiejętność oszukiwania

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/2010/03/03/stymulacja(...)iwania/
Badania z obszaru neuronauki, pokazują jak hamowanie aktywności kory przedczołowej, może zwiększać efektywność oszukiwania.
Wyświetlenia: 1.988 Zamieszczono 03/03/2010

(C) Zdjęcie autorstwa scottogPodobno kłamać trzeba umieć. Jednym wychodzi to doskonale, inni nawet w przypadku błahej sprawy, nie potrafią naginać prawdy. Choć nauka potrafi prawie bezbłędnie wychwycić tych pierwszych, drugim do tej pory nie wiele miała do zaoferowania. Najnowsze badania Ahmeda Karima i jego zespołu mogą to zmienić.

Do tej pory naukowcy odkryli, że kora przedczołowa, czyli przednia cześć mózgu, związana jest z oszukiwaniem. W momencie kłamania rejestruje się wzrost aktywności tej części mózgu, dlatego Ahmed Karim postanowił razem ze swoim zespołem sprawdzić jaka jest rzeczywista rola kory przedczołowej w oszukiwaniu.

44 ochotników zostało zaproszonych do wzięcia udziału w niemoralnej grze. Zadanie polegało na kradzieży ze specjalnie przygotowanego pokoju 20€ (około 80zł), a także przebrnięciu przez przesłuchanie prowadzone przez jednego z pomocników eksperymentatorów, który odgrywał rolę śledczego.

 Aby podgrzać atmosferę, badacze poinformowali ochotników, że jeśli uda im się wyprowadzić przesłuchującego w pole, będą mogli zatrzymać pieniądze dla siebie.

W czasie przesłuchania do czaszek badanych podpinano dwie elektrody przez które przepływał prąd o bardzo niskim natężeniu (1mA – miliamper). Metoda zwaną „katodalną” miała za zadanie hamować aktywność kory przedczołowej, co według badaczy powinno zwiększyć umiejętności oszukiwania. Stymulacja trwała 13 minut czyli od początku do końca trwania przesłuchania. Dla porównania wprowadzoną grupę „pozorną” w której uczestnicy byli podłączania do elektrod, jednak stymulacja trwała tylko przez pierwsze 30 sekund. Dzięki temu badana osoba oraz przesłuchujący nie wiedzieli kiedy urządzenie rzeczywiście działa.

W porównaniu do grupy pozornej, osoby których aktywność kory została ograniczona, znacząco zwiększyły umiejętności oszukiwania. Przede wszystkim kłamały skuteczniej w tym sensie, że dopuszczały się kłamstw tylko tam gdzie było to potrzebne. Dodatkowo kłamały szybciej, mniej się pociły podczas przesłuchania i co najważniejsze odczuwały mniejsze poczucie winy po przesłuchaniu.(C) Zdjęcie autorstwa deadstar 2.0

W drugim eksperymencie odwrócono elektrody w taki sposób aby stymulacja pobudzała korę przedczołową. Metoda zwana „anodalną” w porównaniu do grupy „pozornej” w żaden sposób nie ulepszyła umiejętności kłamania uczestników. Dodatkowo przeprowadzono popularny „Test Stroopa” który polega na określeniu jakim kolorem czcionki zostało napisane słowo (np. czerwony). Wynik grupy „pozornej” oraz „katodalnej” nie różniły się między sobą, co oznacza że osłabienie aktywności kory przedczołowej nie miało wpływu na rozwiązywanie złożonych zadań poznawczych, a tylko i wyłącznie na umiejętność oszukiwania.

Dlaczego hamowanie aktywności kory przedczołowej okazało się tak skutecznym narzędziem ulepszającym kłamstwo? Jedna z hipotez zakłada, że w momencie w którym zamierzamy oszukać drugą osobę, odzywa się głos sumienia czyli kora przedczołowa, odpowiedzialna za racjonalne i moralne myślenie. Tym samym jej osłabienie tłumi lub wręcz zagłusza rodzący się dylemat moralny. Bez głosu szepczącego: tak niewolno, to niemoralne, nasze zdolności oszukiwania, kantowania i kłamania zdają się rozkwitać.

Znajduje to potwierdzenie w badaniach nad patologicznymi kłamcami. Odkryto, że kora przedczołowa tych osób, jest uboższa w ilość istoty szarej. Dodatkowo gdy kłamią, nie przejawiają żadnych reakcji skórno - galwanicznych (np. większa potliwość).

Jeżeli na tym etapie rozwoju, neuronauka jest w stanie wykazać, że nasza moralność i oszukiwanie może być modulowane za pomocą nieinwazyjnej stymulacji odpowiednich obszarów mózgu, rodzi się niewątpliwie bardzo ważne pytanie. Jak to odkrycie koresponduje z poczuciem osobistej odpowiedzialności i koncepcją neuroetyki? – pytają autorzy.

Więcej informacji:
Karim, A., Schneider, M., Lotze, M., Veit, R., Sauseng, P., Braun, C., & Birbaumer, N. (2010). The Truth about Lying: Inhibition of the Anterior Prefrontal Cortex Improves Deceptive Behavior. Cerebral Cortex, 20 (1), 205-213.
 

Badania.net

jeśli chcesz wiedzieć więcej | wyniki badań w przystępnej formie
 

Podobne artykuły


20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2387
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8820
26
komentarze: 37 | wyświetlenia: 2592
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 22871
31
komentarze: 18 | wyświetlenia: 8925
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5415
18
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3704
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7791
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3986
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 4246
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1419
14
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1571
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5207
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1395
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska