JustPaste.it

Projekt autorskiej okładki

Projekt okładki CD na etuiJak poprawić swoją kolekcję filmową osobiście zrobionymi okładkami na etui CD

Projekt okładki CD na etuiJak poprawić swoją kolekcję filmową osobiście zrobionymi okładkami na etui CD

 

Do nich można samemu zaprojektować ładne okładki i etykiety CD.
 
 Najprostszym sposobem jest użycie programów przeznaczonych do tworzenia prawie gotowych cowerów, które wchodzą w skład pakietów oprogramowania do nagrywarek płyt, np. Nero Cover Designer, UnderCoverXP, Cd Cover Creator, DVD-Cover Printmaster. Programy te bazują na gotowych szablonach PSD, dzięki czemu praca z nimi jest bardzo łatwa. Jednocześnie gotowe projekty sprawiają, że mamy bardzo ograniczone możliwości tworzenia. Weźmy się zatem na wersji trudniejszej,wymagającej więcej czasu, ale ciekawszej. Krok po kroku wykonamy własną oprawę graficzną płyty. W naszym przykładzie użyjemy popularnego programu Adobe Photoshop, ale można też użyć innych tańszych lub trochę gorszych ale darmowych programów.

82340b41694136f96ed29a46770bfa88.jpg

 
 1. Pomysł na okładkę
 
 Projekt okładki będzie miała zapewne jakiś myśl przewodnią np. film z ślubu, składanka ulubionej muzyki, lub konkretnego gatunku muzyki, film z koncertu itp. Temat przywołuje skojarzenia i obrazy, na podstawie którego można rozpocząć pracę nad okładką.
 
 2. Materiały do projektu okładki
 
 Kiedy masz już w głowie jak mniej więcej ma wyglądać projekt okładki, najwyższa pora zebrać materiał graficzny do projektu. Przeszukuj strony www np. “Yahoo” i zbierz grafikę zgodne z twoim pomysłem. Bardzo ważne jest, aby były wiarę możliwości jak najwyższej rozdzielczości i wyraźne.
 
 Ważnym składnikiem są fonty dopasowane do reszty projektu. Tu także bezcennym źródłem jest wyszukiwarka “Google” , w gdzie z pewnością można znaleźć tysiące darmowych czcionek – prostych, ozdobnych, obrazkowych itp. Jeśli projekt okładki to płyta muzyczna albo zbiór ulubionych utworów, warto znaleźć oryginalne logo.
 
 3. Rozmiar okładki
 
 Okładka autorska domowej roboty składa się z dwóch albo trzech części (plus naklejka na płytę). Przód, w zależności od tego, czy może będzie rozkładany, albo nie, ma wymiar 240 x 120 mm lub 120 x 120 mm. Druga część ma wysokość 11,8 cm i całkowitą szerokość 15 cm, w skład której wchodzą dwa sześciomilionowe skrzydełka boczne i tył szeroki na 138 mm. Jeżeli pudełko ma przezroczystą część środkową, warto zrobić  także wkładkę pod płytę DVD, o tych samych wymiarach co tył okładki, ale minimum węższą (mniej więcej. 14,85 cm) – , aby bez pofałdowania weszła się w tylną część okładki.
 
 Trudna do zrobienia jest etykieta CD. Jest to talerz o średnicy 11,8 cm, z wyciętym w środku otworem o wymiarze 40 mm. Na płytę w żadnym wypadku nie nanosimy byle jakiej naklejki, wyciętego  i na dowolnym kleju – najszybsza droga do jej uszkodzenia. Tu należy wyposażyć się przystosowane do tego, oryginalnie wycięte nalepki i przyrząd do ich równego rozprowadzania na płytę DVD. Do okładek tylko potrzebujesz specjalny, dość twardy fotograficzny papier do drukarek .Gdy używamy drukarki atramentowej możemy kupić np. Cyber Star Inkjet Paper 140 g/m2. Wystarczającą rozdzielczością do wydruku ładnych okładek jest 250 dpi. O ile nie zrobiłeś tego na początku, pamiętaj, że przed drukowaniem ustawić paletę barw projektu z RGB na CMYK i w razie potrzeby dokonać ostatnich poprawek. W Photoshopie zmiany robimy wchodząc w menu Image/Mode.
 
 4. Tło okładki
 
 Najwyższa pora przejść do sedna. Dobierz dwa najbardziej pasujące obrazki z kolekcji (pamiętaj, żeby były wyraźne i duże). W pierwszym z nich zakreśl kwadratowy obszar, który wykorzystasz jako przednią okładkę, i skopiuj go. Otwórz nowy plik, wklej mu wcześniej wybrany kwadrat ustaw potrzebne wymiary (120 x 120 mm, 150 dpi) i zapisz. Na tylną okładkę potrzebny ci będzie z drugiego obrazka prostokąt 13,8 x 11,8 mm. Przy wyborze obu tych części zwracaj uwagę na to, czy można na nich wygodnie rozmieścić napisy: tytuł płyty, opis filmu etc. Obrazek wybrany na tylną część wklej do pliku o rozmiarze 150 x 11,8 mm, po bocznych jego stronach zostawiając wąskie (6 mm) paski na skrzydełka okładki.
 
 5. Czcionki
 
 Gdy już masz tła przodu i tyłu, nanieś na nich napisy: tytuł płyty, wykonawcę, spis utworów i co jeszcze uznasz za stosowne. Postaraj się odpowiednio dobrać kroje i barwy czcionek, żeby były wyraźne i pasowały do klimatu całości. Jeśli masz taką sposobność, skomponuj logo związane z tematem. Nie przesadzaj z liczbą rodzajów – raczej na całą okładkę wystarczają dwa rodzaje czcionki: jeden, bardzo ozdobny, na większe napisy i nagłówki, i kolejny, prostszy, na resztę treści. Zwróć uwagę, że w obrębie jednego fonta możesz korzystać z italików i , co pomaga zróżnicować tekst, a nie sprawia wrażenia bałaganiarstwa, jakie można mieć przy dużej ilości krojów. Aby mieć pewność, że kolor tekstu pasują do tła, możesz wykorzystać próbki z obrazka pod spodem – w Photoshopie robi się to narzędziem Eyedropper Tool. Rozmieszczając napisy uważaj, jak komponują się z tłem. W osobnym pliku, o rozmiarze 11,8 x 0,6 cm, zrób projekt skrzydełka  tylnej , później obróć go o 90 stopni, skopiuj, wklej dwukrotnie do pliku tylnej okładki i przesuń, gdzie trzeba.


ae0b6d9e27fbf3e1dfdb2ddf69d61abb.jpg 
 6. Pozostałe
 
 
 Przy rozkładanej części przedniej okładki i etykiecie pod płytę możesz sobie pozwolić na więcej swobody. Informacje najważniejsze będą z tyłu i z przodu, więc trafić tu mogą dla odmiany różne dodatkowe atrakcje: zdjęcia, ilustracje, komentarze. Warto by było, by dwie te części utrzymane były w tej samej konwencji co reszta i estetycznie się prezentowały. Tworząc rozkładaną część przednią zwróć uwagę, żeby odpowiedni przód umieścić po prawej stronie, w innym razie książeczka będzie się otwierać w niewłaściwą stronę. Przy robieniu naklejki umieść treść i tło tak, aby oczko na środku nie zepsuł zamierzonego efektu. Przed drukiem na naklejce lub płycie, warto przetestować na zwykłej kartce, czy przygotowany projekt pokryje się z płytą na samoprzylepnym papierze – mogą być potrzebne poprawki w ustawieniach strony.
 
 Robienie okładki to uczące zajęcie, a foto album, film, czy muzyczna składanka w samodzielnie opracowanej okładce może być ozdobą kolekcji lub niepowtarzalnym prezentem.
 
 Ta krótka instrukcja to zaledwie część wskazówek i  na początek nauki projektowania okładek. Gdy już mamy opanowane podstawy, można pozwolić sobie na dalsze eksperymenty. Warto wykorzystywać możliwości programów graficznych, należy jednak pamiętać, że aby okładka sprawiała dobre wrażenie, nie może być przeładowana.
 
 Życzę miłej zabawy

 

Źródło: http://okladka.eu/projekt-okladki

Licencja: Domena publiczna