Login lub e-mail Hasło   

Głupawe prawo, ale prawo.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.foreks1.yoyo.pl
Jaki piękny byłby ten świat gdyby głupota bolała
Wyświetlenia: 10.856 Zamieszczono 21/03/2010Sejmowa komisja "Przyjazne Państwo" rozpoczęła pracę w styczniu 2008 r. Jej zadaniem jest wskazanie absurdów biurokratycznych i przepisów utrudniających działalność gospodarczą. Jaki skutek przyniosła ? Nie wiem. Zapewne mizerny.
Zapewne każdy z nas niejednokrotnie złościł się na głupie polskie przepisy. Niektóre denerwują, inne bawią.


Oto tylko niektóre :

„Osoby noszące brody i bokobrody oraz długie włosy i wąsy, a także nie przestrzegające bieżącego golenia zarostu twarzy, nie mogą brać udziału w działaniach ratowniczych".

Zakaz fotografowania dworców kolejowych - chyba obowiązuje do dziś. Znaki zakazu fotografowania widziałem na mostach.

Ustawa o języku polskim przewiduje 30 dni aresztu za posługiwanie się językiem obcym w nazewnictwie towarów, reklamie i instrukcjach obsługi.

W Polsce zakazane jest noszenie przy sobie przedmiotów, w których ukryte jest ostrze (np. buty z wysuwającymi się kolcami lub laski ze szpikulcem). Można jednak nosić tasaki, siekiery i noże kuchenne.

W Polsce mężczyzn z widoczną ułomnością nie przyjmuje się do seminarium duchownego.

Akcyza - przepisy nakazujące opodatkowanie akcyzą jak dla paliw, np. oleju rzepakowego, jeżeli wlejemy go do samochodu .

Opodatkowanie VAT żywności przekazywanej przez przedsiębiorcę w formie darowizny, np. dla domu dziecka 
(słowem, niesprzedaną żywność lepiej zniszczyć niż wydać komuś w postaci darowizny).

Opodatkowanie pożyczek pieniężnych między najbliższą rodziną.

Sprowadzanie alkoholu z zagranicy przez Internet jest obłożone akcyzą a przywożenie osobiście - nie.

Kierowca, który ma polskie prawo jazdy ważne bezterminowo, a wymienia je na taki sam czasowy dokument zagraniczny, nie może ponownie otrzymać polskiego bezterminowego prawa jazdy.

To tylko kilka polskich dziwnych przykładów. Ale nie narzekajmy, przyjrzyjmy się przepisom ze świata : 

Ortodoksyjni rabini z Izraela zabronili wiernym korzystania z Internetu, bo "wodzi ludzi na pokuszenie i prowadzi do grzechu".

W Nowej Gwinei zapłata za ślub z "nową" narzeczoną, to 240 dolarów, 5 świń i jeden ptak. Dwie świnie, ptak i jedyne 30 "zielonych" wystarcza, aby zapłacić za żonę z odzysku (rozwódkę lub wdowę). Nic nie płaci się za byłą dwukrotną mężatkę.

W miejscowości Fairbanks (Alaska, USA) nie wolno częstować myszy wódką.

W Arkansas (USA) mężczyzna ma prawo bić swoja konkubinę pod warunkiem, że nie robi to częściej niż raz w tygodniu.

W Los Angeles (USA) mąż ma prawo bić żonę pasem, o ile szerokość pasa nie przekracza ..........3,6 cm. No chyba, że małżonka zgodzi się na ustępstwa.

Na Alasce (USA) nie wolno budzić niedźwiedzi ze snu zimowego, w celu zrobienia im fotografii, w całym stanie wolno natomiast je zabijać.

W San Francisco (USA) karalne jest mycie samochodów zużytą bielizną.

W Turcji nietrzeźwych kierowców wywozi się 30 km od miejsca zamieszkania. Musza włóczyć się do domu piechota. Pod groźbą kary wiezienia zabrania się im wtedy korzystania z publicznych środków komunikacji.

W kilku krajach afrykańskich za gwałt grozi pozbawienie gwałciciela męskości i to bez znieczulenia.

W Grecji mężczyzna spóźniający się do pracy może usprawiedliwić się, twierdząc, że kochał się z żoną. ( teraz wiemy skąd w Grecji tak ogromny deficyt budżetowy )

Policjant, który nakryje parę na gorącym uczynku, zanim zbliży się do "miejsca przestępstwa" ma obowiązek trzykrotnie nacisnąć klakson w radiowozie i odczekać dwie minuty.

Władze libańskiego wiezienia Roumieh zakazały skazanym nudzenia się w celach. Kiedy zaczynają się nudzić, mają głośno śpiewać, a wtedy organizuje się im zajęcia.

Na Florydzie (USA) niezamężne kobiety pójdą do więzienia, jeśli będą skakać na spadochronie, ale tylko w niedziele.

W Tanzanii (Afryka) pan młody składając przysięgę małżeńską, pod groźbą kary więzienia musi powtarzać za urzędnikiem następujące słowa: "Niech się wykrwawię, niech mnie piorun roztrzaska, nich mnie zeżre krokodyl, niech ogłuchnę i oślepnę, niech stanę się żebrakiem,  jeśli oszukam lub opuszczę żonę".

Gubernator Tokio nakazał mieszkańcom miasta jedzenie mięsa wron, bo jest ich w stolicy za dużo. Włączenie wroniny do menu tokijczyków pozwoli zmniejszyć stada tych ptaków co najmniej o dwie trzecie.

W Waszyngtonie (USA) absolutnie zakazany jest seks z dziewicą.

W Waterwille (Maine, USA) zakazane jest publiczne wycieranie nosa.

Psy z New Jersey (USA) nie mogą szczekać od 8 wieczorem do 8 rano.

Indianki z plemienia Yanomami (żyją w Wenezueli i Brazylii) od dwóch lat mają zakaz rodzenia dziewczynek. Za urodzenie dziecka płci żeńskiej grozi publiczna chłosta.

W Kalifornii z okna samolotu wolno strzelać tylko do wielorybów.

W Missouri St. Louis strażak może wynieść kobietę z płonącego budynku tylko wtedy, gdy jest ona kompletnie ubrana.

W Wirginii w Lebanon mężowie nie mogą skopywać swoich żon z łóżka.

W Wielkiej Brytanii każda osoba, która zmuszona jest oddać mocz w miejscu publicznym, może tego dokonać pod warunkiem, że sika na tylne koło swego wozu, a prawą ręką opiera się o tenże pojazd.

W obrębie murów miasta York wolno zamordować Szkota jedynie pod warunkiem, jeśli niesie on łuk z kołczanem.

W Vermont kobieta musi otrzymać pisemne pozwolenie od małżonka na noszenie sztucznej szczęki.

W Londynie nie wolno zatrzymywać taksówki, jeśli jest się chorym na dżumę.

W Wielkiej Brytanii ciężarna kobieta może legalnie wypróżnić się gdziekolwiek zechce - jeśli sobie zażyczy, to nawet do kasku policjanta.

W Alabamie nie wolno kierowcom prowadzić samochodu z zamkniętymi oczyma.

Nie wolno umierać w gmachu brytyjskiego parlamentu, a przyklejenie na pocztówce znaczka z brytyjskim monarchą do góry nogami, to zdrada stanu.

Nielegalne jest przewożenie w londyńskich taksówkach wściekłych psów i zwłok ludzkich.

We Francji nie wolno nazwać prosiaka Napoleon.

Brytyjskie przepisy podatkowe wyraźnie i jasno regulują :
nie wolno ci nie powiedzieć urzędnikowi skarbowemu o czymś, czego nie chciałbyś, aby wiedział, lecz nie musisz mu powiedzieć czegoś, co twoim zdaniem on już wie. ( no i wszystko jasne ! )

W Ohio prawo stanowe zakazuje łowienia ryb po pijanemu.

Załoga każdego statku Królewskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii, który przybija do londyńskiego portu, ma obowiązek przekazać naczelnikowi twierdzy Tower of London baryłkę rumu.

W Lancashire nikt nie ma prawa podjudzać psa do ujadania, gdy zostanie zatrzymany przez policjanta nad brzegiem morza.

W Miami na Florydzie nie wolno jeździć na deskorolce po posterunku policji.

W Indonezji masturbacja jest karana ścięciem głowy.

W Anglii wszyscy mężczyźni powyżej 14. roku życia powinni ćwiczyć strzelanie z łuku dwie godziny dziennie.

W Londynie każdy obywatel ma prawo przeprowadzić stado owiec przez most London Bridge i to bez płacenia myta. Może także pędzić gęsi przez ulicę Cheapside.

W mieście San Salvador pijani kierowcy mogą zostać rozstrzelani przez pluton egzekucyjny.

W stanie Kentucky nielegalne jest noszenie ukrytej broni dłuższej niż 6 stóp, czyli około 180 centymetrów.

Walijczycy w mieście Chester (stolicy historycznie wrogiego im hrabstwa Cheshire) nie mają prawa wejść do miasta przed wschodem słońca i muszą opuścić je przed zachodem.

W Boulder w stanie Kolorado nie wolno zabijać ptaków w obrębie miasta, a także "posiadać" zwierzęcia. Mieszkańcy miasta, zgodnie z literą prawa, są jedynie "opiekunami zwierząt".

W Bahrajnie każdy lekarz ma prawo badać kobiece narządy rozrodcze, lecz jest zakazane patrzenie na nie bezpośrednio. Może im się przyglądać jedynie poprzez odbicie w lustrze.

Głowa każdego martwego wieloryba znalezionego na brytyjskim wybrzeżu jest własnością króla. Ogon natomiast należy do królowej - w przypadku gdyby potrzebowała materiału na nowy  gorset.

W Sacco w Missouri (USA) kobiety nie mogą nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta.

Każdy Brytyjczyk usiłujący sprzedać np. odkurzacz w miejscu publicznym naraża się na kare ograniczenia wolności (3 miesiace) i 180 funtow (ok. 1250 zl) grzywny.

W Tanzanii istnieje limit długości włosów - maksimum 36 cm. 

W Atenach, prowadząc samochód w stroju kąpielowym, ryzykujesz utratę prawa jazdy. 

W stanie Alabama (USA) zabroniona jest gra w domino w niedziele.

Dziewczęta z Oregonu (USA), które maja poniżej 18 lat, nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19:00. 

W Tanzanii (Afryka) kategorycznie zakazane jest noszenie spódniczek mini. Kobieta za kare może trafić do więzienia. 

Nauczyciele religii w polskich szkołach otrzymali poufny zakaz straszenia dzieci diabłem.

W Seattle (USA) młodym panienkom zakazano siadać na kolanach swoich sympatii w publicznych środkach lokomocji. Złamanie tego zakazu to kara więzienia do pół roku.

Amatorzy teatru i kina w Begalu (Indie) pozbawieni są przyjemności oglądania scen pocałunku. Ministerstwo Oświaty stwierdziło, że sceny erotyczne zmiękczają mózg ( od dawna wiadomo, że  najlepiej wiedzą o tym bezmózgowcy )

W Provo (Utah, USA) obowiązuje przepis zabraniający wychodzenia psom z domu po godzinie 19:00. 

W Cleveland (Ohio, USA) prawo zakazuje kobietom nosić obuwie ze skóry,  by mężczyźni nie oglądali ich nóg i krocza odbijających się w wypastowanych butach. 

W miejscowości Tuscon (Arizona , USA) nie wolno kobietom nosić spodni. Mężczyźnie nie wolno nosić szelek w Nogalcs (Arizona), a obcisłych spodni w Delaware (Connecticut). 

Podrywanie kobiety na ulicy w Little Rock (Arcansas, USA) grozi miesiącem więzienia.

W Wirginii (USA) rytuały kościelne traktowane sa z niezwykłą powagą. Jeśli ktoś zostanie przyłapany podczas mszy np. na żuciu gumy, zostaje niezwłocznie zelżony przez wynajętych do tego celo pomocników pastora. 

W Świdnicy w miejscach publicznych nie wolno przeklinać. Za używanie wulgarnych słów straż miejska karze mandatami w wysokości od 5 do 50 zł.

Właściciele domów publicznych w Tajlandii zakazali prostytutkom otwierania butelek pochwą. Sztuczka ta coraz częściej kończy się zranieniem. Zwolnienia lekarskie z tego powodu nie są honorowane.  No cóż - wyższy poziom BHP i gorszy NFOZ. 

Zdaniem polskich duchownych oglądanie filmu pt. "Ksiądz" (historia duszpasterza-homoseksualisty ) jest ciężkim grzechem. 

Władze filipińskie zakazały latania samolotami pasażerskimi spadochroniarzom. Zakaz wprowadzono po tym, jak jeden ze skoczków  uprowadził samolot, grożąc pilotowi granatem, po czym obrabował pasażerów i wyskoczył z samolotu.


Kilka lat temu, na prima-aprilis w mediach pojawiła się informacja o tym, że prawo jazdy od tego dnia należy przykleić na przednią szybę samochodu? Pojawiła się masa telefonów,  z pytaniami, czy jeśli autem jeździ kilka osób w rodzinie, to każdy powinien przykleić tam swoje prawo jazdy? Na ulicy pojawiło się wiele samochodów z przyklejonymi do szyby dokumentami. Na szczęście wszystko okazało się żartem.

Ofiary tego żartu, tłumaczyły się potem, że w naszym kraju żaden przepis już ich nie zdziwi.

Większość tych przepisów nie jest egzekwowana. Tym gorzej dla prawa, nic gorszego, niż tworzenie prawa, którego się nie egzekwuje lub co jeszcze gorsze nie można wyegzekwować, naraża to każde państwo na śmieszność i pogardę.

Marna to pociecha, że nie jesteśmy w świecie jedyni, jak widać, nie ma narodu, społeczności, które jest odporne na to zjawisko.
Urzędnicy Unii , sejm i senat  RP, rząd i urzędy centralne  uchwalają tysiące  przepisów rocznie. Regulują, prostują zakrzywiając, wytyczają,  realizują nakreślając, konsultują i poprawiają z ogromną troską,  ulepszają, zmuszając się do pełnej analizy powodując docenianie istoty i wagi spełniając tym samym bardzo ważne zadania w wypracowywaniu takiego systemu struktur organizacyjnych, które odpowiadałby nowym potrzebom i wyzwaniom.

Urzędnicy wszelkich szczebli i różnej maści mając odgórny przykład pracują niczym mrówki. Miliony genialnych, mądrych, dobrych, takich sobie, głupich i kretyńskich przepisów, których nikt nie czyta z braku czasu. Przypomina to robotnika na budowie, który biega z pustą taczką, bo normy są tak wygórowane, że nie ma czasu tejże taczki załadować.

Co tam - najwyżej  powoła się kolejne komisje do ich ( przepisów ) przeglądania, wyrzucania, poprawiania, ulepszania, wytyczania, prostowania i  likwidowania. Wszystko to za pieniądze i za przyzwoleniem podatnika. Demon biurokracji się kręci. Łza w oku się kręci. Demon ma się coraz lepiej, a egzorcystów brak.

Zachęcam wszystkich, którzy znają jakieś przykłady " radosnej  twórczości " naszych urzędników o podzielenie się swoją wiedzą.


>Źródła:

>http://fakty.interia.pl/newsroom/news/oto-najglupsze-przepisy-prawa-swiata,962370?voted=true

>http://finanse.wp.pl/POD,15,wid,8490618,prasa.html?P%5Bpage%5D=1

>http://www.mizantropia.org/fun/99abs.php

Podobne artykuły


80
komentarze: 98 | wyświetlenia: 31794
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107809
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6171
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2378
24
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4220
23
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2218
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11272
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4807
21
komentarze: 33 | wyświetlenia: 5549
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8250
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2577
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7344
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3831
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1734
 
Autor
Dodał do zasobów: Hamilton
Artykuł

Powiązane tematy

"Wszystko to za pieniądze i za przyzwoleniem podatnika." za pieniądze podatnika - zgoda, za przyzwoleniem to już nie za bardzo, ponieważ podatnik po wyborach nie ma wpływu na "głupawkę " wybranego do do ciał ustawodawczych.
Swoją drogą czytając niektóre prawa zawarte w artykule odnoszę wrażenie, że ci co je stanowili byli nie w pełni władz umysłowych.

  Tomasz Het  (www),  21/03/2010

Taka jest prawda, ale lepsze jest prawo niż jego brak. Choć powinno mieć one oczy a tym bardziej rozum.

  dzepson,  24/03/2010

"W Waszyngtonie (USA) absolutnie zakazany jest seks z dziewicą" to się nazywa impas:):):)

A jeśli spotkają się dwie takie dziewoje? To obie pod klucz, czy opcja zerowa?

*Opodatkowanie VAT żywności przekazywanej przez przedsiębiorcę w formie darowizny, np. dla domu dziecka
(słowem, niesprzedaną żywność lepiej zniszczyć niż wydać komuś w postaci darowizny).*
A jeśli jej nie zniszczymy, lecz podarujemy bez pokwitowania? To ile i od czego zapłacimy VAT?
A jeśli wywieziemy niby na śmietnik, ale zaraz od nas spod tego śmietnika odbierze tę żywność ...  wyświetl więcej

W Polsce nie można prowadzić roweru będąc w stanie po spożyciu lub będąc pod wpływem:)
ale nie wiem, czy nie powtarzam tylko jednej z urban legends....

> W Polsce mężczyzn z widoczną ułomnością nie przyjmuje się do seminarium duchownego <

To konsekwencja zastosowania wprost przepisów prawa Mojżeszowego dotyczących kapłanów, którymi mogli być tylko Izraelici z pokolenia Lewiego i rodu Aarona:

"Ani garbaty, ani karłowaty, ani z bielmem na oku, ani chory na świerzb, ani parszywy, ani z uszkodzonymi jądrami. Żaden z potomków Aar

...  wyświetl więcej

... powoli zaczynałem wierzyć, że umie Pan napisać komentarz bez cytatu z biblii. Nie uwierzy Pan, ale nie do każdego tekstu pasują cytaty z książek sci-fi. Jeśli jednak uważa Pan inaczej to zastanawiam, się po co czytać cokolwiek innego skaro tam już zostało wsztstko napisane?

Mój komentarz był wyjaśnieniem, skąd się wziął wspomniany zakaz, w więc jak najbardziej na temat. Czego dotyczy Pana komentarz, nawet nie bardzo wiem.

Nie chcę byc obrazoburczy a już najbardziej nie chciałbym wywoływać dyskusji... ale pozwolę sobie na mała dygresję: swoją drogą ten bóg Mojżesza byl niezłym hipokrytą i niedowartościowanym gościem. Miłosiernym siebie nazywał, kochającym i troskliwym ojcem, ale nierówno swe dzieci traktował. Były lepsze i gorsze, jak widac. A słowa " Niech więc nie bezcześci moich świętości, gdyż Ja, Pan, je uświęc ...  wyświetl więcej

@paweld
Z przykrością stwierdzam, że nie doczytał Pan mojego komentarza do końca. Pozdrawiam - Nawiedzony Gość

Doczytalem, Panie Andrzeju i rozumiem Panskie wyjasnienie. Ale to jest jedynie interpretacja ewentualnego sensu teologicznego takiego podejscia. I taka interpretacja wynika z wiary chcacej widziec w Nazarejczyku ostateczne wypelnienie Prawa czy tam Przymierza. Ale to znowu zaklada wiare (w takie Prwo i w takie Przymierze). I tak mozna w kolko. Ale Zydzi i tak czekaja na swojego Mesjasza i pewnie d ...  wyświetl więcej

  Iwo,  16/01/2011

Przytoczony cytat z Pisma Świętego wyjaśnia dlaczego w seminariach musi obowiązywać przytoczone prawo.
To chyba oczywiste że zadaniem księży nie jest kwestionowanie Prawa Bożego.

Osoby niewierzące oczywiście mogą je kwestionować, może nawet mogą kwestionować osoby wierzące. Jeżeli jednak wierzą w Wszechmoc Bożą, Sąd i Karę, to w ich przypadku może wydawać się to ryzykowne.

Czy obejmie ich Miłosierdzie Boże, przekonają się po śmierci )-:

  Gamka  (www),  25/03/2010

Ślimak to ryba ! ;))))))
>... Po dyskusji o odpowiedniej krzywiźnie banana, zaliczeniu marchewki do owoców, przeszedł czas na lubiane we Francji mięczaki. Komisja Europejska zadecydowała, że ślimak to ryba słodkowodna, a w związku z tym hodowcom tych bezkręgowców należą się takie same dopłaty unijne jak rybakom.......
- Zmiana definicji ślimaka okazała się prostszym zabiegiem admi ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  25/03/2010

Głupie prawo to oręż w rękach władzy, jeżeli chce wybiórczo niszczyć niepokornych obywateli biorąc ich pod lupę .
Tak jest i ma być z internetem .

Tak szybko cię wypuścili? :)

przepis prawny mówiący o tym, że nie można mieć długich włosów biorąc udział w akcjach ratunkowych jest najlepszy z naszych polskich :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska