Login lub e-mail Hasło   

Niemieckie nazwy na portalu NaszaKlasa

Gdy polska młodzież wpisuje niemieckie nazwy swoich rodzinnych miejscowości na portalu ludzi z klasą...
Wyświetlenia: 7.944 Zamieszczono 07/04/2010


      
         Popularny portal NaszaKlasa wymaga wpisywania prawdziwych danych. Trudno stwierdzić, ilu użytkowników tam "zameldowanych-zainstalowanych" podaje swoje prawdziwe dane, ale wielu ma wpisane nazwy miejscowości, które już nie istnieją albo nie powinny być stosowane przez Polaków urodzonych w Polsce i mieszkających tutaj a ponadto - jak widać po wpisanych ukończonych szkołach - studiowały tu, na polskiej ziemi. A niemal 400 naszych rodaków zadeklarowało jako swoją miejscowość Danzig, w tym niemal stu - Freie Stadt Danzig, czyli państwo-miasto, które nie istnieje od wielu lat. Trudno powiedzieć, czym kieruje się nasza młodzież (zwykle to młodzi ludzie), którzy w dość nonszalancki sposób wpisują takie dane, jednak skoro są to nieprawdziwe informacje, to admin NK powinien poinformować owo gremium, że zastrzega sobie skasowanie danych w razie niepoprawienia ich oraz bezwzględnego skasowanie konta, jeśli powtórnie prowokacyjnie zostaną wpisane nieprawdziwe dane. Ponadto prokuratura w Gdańsku może powinna zająć się tą sprawą, chyba że uzna taką działalność - jak to często bywa w Polsce - za mało szkodliwą.

         Można zapoznać się z innymi polskimi miejscowościami pisanymi po niemiecku... Na przykład nazwę Gdingen wybrało 16 "patriotów", zaś Gotenhafen - aż 52 (hitlerowska nazwa Gdyni), ponadto Zoppot - 26 i Stettin - 136. Stu użytkowników NK deklaruje naszą stolicę jako Warschau oraz 16 jako... Warshau, 43 jako Varsovie oraz niemal 1200 jako Warsaw (to światowcy), zaś poprzednią stolicę - ponad stu jako Krakau.

         Po wpisaniu nazwy Breslau wyszukiwarka NK informuje nas, że "Do Twojego zapytania pasuje zbyt wiele wyników - podaj dokładniejsze kryteria wyszukiwania", ale uściślając "Kobieta" mamy 248 pań (jak mniemam) Polek powołujących się na tę (owszem, historyczną) nazwę oraz "Mężczyzna" - 774 panów (zapewne Polaków). Owszem, niemal stu pojednawczo wpisało nazwy w dwóch językach Breslau i Wrocław, w tym czworo nawiązuje do miłości i dodaje... Wroclove, ok. 10 po czesku - Vratislav lub Vroclav oraz tyluż po węgiersku - Boroszló i aż prawie 50 po... łacinie - Vratislavia.

         73 Polaków prowokacyjnie wpisało miasto Gleiwitz, choć słowo "prowokacja" jest z tą nazwą szczególnie związane i to w aspekcie rozpętania II wojny światowej. Czym się kierowali? A czym 35 rodaków, którzy zadeklarowali, że są z Auschwitz (plus 6 z błędnym Aushwitz) oraz 36 jest z Birkenau (pięciu zapisało obie nazwy jednocześnie: Auschwitz-Birkenau, co ma również makabryczny kontekst). Można znaleźć młodzieńca, który szkołę podstawową oraz średnią ukończył w Auschwitz (jak podał), zaś studiuje na Politechnice Śląskiej w... (wg niego) Gleiwitz, choć nazwy szkół i miejscowości podane są przez moderatorów oczywiście po polsku.

         15 osób związanych z Kętrzynem zadeklarowało Rastenburg, 10 mieszkańców Tczewa wpisało Dirschau (część także po polsku), 41 użytkowników uznało się za mieszkańców miasta Marienwerder (choć część jednak dodała nazwę polską Kwidzyn), 91 - Allenstein (niektórzy dodali Olsztyn), 112 reprezentuje Thorn (większość jednak nie dodała Toruń), 220 - Posen (niemal nikt nie dodał Poznań), 60 - Litzmannstadt (hitlerowska nazwa Łodzi), 204 - Hindenburg (Zabrze), 94 jest z Kattowitz, zaś 68 z Oppeln.

         Nazwy angielskie i francuskie nie wywołują takich rozterek, jak nazwy niemieckie - z oczywistych powodów. Poland występuje niemal 2500 razy, Pologne tylko 35, ale Polen już 179. Schlesien (Śląsk) - 51, Niederschlesien (Dolny Śląsk) tylko 10, ale aż 523 Oberschlesien (Górny Śląsk). Großpolen (Wielkopolska) i Kleinpolen (Małopolska) nie ma żadnego reprezentanta, jednak kilku Polaków zapisało Pommern (Pomorze). Kilka osób jest z Ermland (Warmia) i/lub Masuren (Mazury), niemal 30 jest z Preussen, Ostpreussen lub z Westpreussen (Prusy, Prusy Zachodnie i Prusy Wschodnie), choć nie są to przecież aktualne administracyjne nazwy (tak na polskich, jak i na niemieckich mapach)...

         Głupota, prowokacja, arogancja, popisy, pojednanie polsko-niemieckie, wielka Unia Europejska a może moje przewrażliwienie? Do kasacji, czy do poprawki? A może godne pochwały lub po prostu ignorować i nie zauważać? Udawać, że nie ma takich wpisów?

 

         Co ciekawe, niemiecka Wikipedia http://de.wikipedia.org/wiki/Polen nawet przesadziła z poprawnością, bowiem na mapie Polski zamieszczono 19 miast wyłącznie w polskiej wersji językowej. Temat jest delikatny, niemniej jest oczywiste, że są sytuacje, kiedy można (a nawet należy, np. wydawnictwa turystyczne) na mapie Polski dodawać nazwy niemieckie, ale też każdy Polak powinien wiedzieć, kiedy tych nazw nie powinno się stosować. A tę wiedzę przekazują nam rodzice i szkoła oraz media, zatem należałoby zapytać opiekunów, nauczycieli (w tym Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego) oraz dziennikarzy - co oni sądzą o opisanej sprawie. Wielu użytkowników jest jeszcze uczniami lub studentami albo niedawno skończyli edukację, zatem - szanowni ich nauczyciele - co im dały wasze lekcje patriotyzmu, historii i geografii? Jesteście dumni ze swoich wychowanków, którzy swoje rodzinne a polskie gniazda opisują po niemiecku? A może was to już po prostu nie interesuje?

         Drodzy uczniowie, studenci i absolwenci polskich szkół! Bądźcie Polakami z klasą! Jeśli jesteście dumni ze swojego pochodzenia, jeśli tu się urodziliście, jeśli tu, w polskiej ziemi, spoczywają wasi przodkowie, to opisujcie polskie miasta po polsku!

         Regulamin NK - 4.5. Użytkownik Konta Rzeczywistego zobowiązuje się do podania w formularzu rejestracyjnym swoich danych osobowych zgodnych z prawdą: imię, nazwisko, data urodzenia, a także opcjonalnie pozostałych danych.
         Określenie "zgodnie z prawdą" jest dla większości zrozumiałe, natomiast mogą być kłopoty ze zrozumieniem terminu "opcjonalnie" (jeśli uczestnicy NK mają tego typu kłopoty, to należałoby wyjaśnić - tu apel do NK - w jaki sposób należy interpretować znaczenie tego słowa). Wg mnie nie oznacza, że można wpisać tam cokolwiek (prawdę lub fałsz), lecz wpisać prawdę (po polsku!) lub nic nie wpisywać. Prawdopodobnie parę tysięcy użytkowników powinno poprawić swoje (opcjonalne) dane pod rygorem utraty konta.
         Istnieją konta fikcyjne, które mają dwie nazwy geograficzne (np. polską i niemiecką), bowiem odwołują się do historii - mają tam linki do stron (np. budowle - fotografie, widokówki), zatem jeśli nie ma tam treści zakazanych prawem (np. nazistowskich - a bywają takie!), to nie należy kasować tych kont.

     
         PS1 Jeden z użytkowników (o pięknych polskich danych osobowych) zadeklarował całą grupę miejscowości wyłącznie w obcym brzmieniu - Neuenburg / Mewe / Dirschau / Danzig / Zoppot / Gdingen / Limerick / Warschau, przy czym Neuenburg i Mewe, to polskie miasta Nowe i Gniew, zaś Limerick, to irlandzkie miasto Luimneach. Pojawiają się nowe rozterki oraz gniew wzbiera, kiedy coś takiego się czyta, także limerykiem trąca, bo mój artykuł to zaskakujące i absurdalne wersy dla starszego pokolenia.

         PS2 Ponad 30 milusińskich wpisało... Stalinogród (Katowice oraz stolica województwa stalinogrodzkiego; 1953-1956), zaś jeden z nich dodał... Kosmos. Jeśli NaszaKlasa nie wymaga podawania oficjalnych aktualnych nazw miejscowości, to upada jej autorytet i wymaganie przestrzegania regulaminu NK w innych punktach staje się iluzoryczne, bowiem jeśli admin NK toleruje nieprawdziwe wpisy albo nie radzi sobie z ich poprawianiem lub usuwaniem, to dlaczego użytkownik ma przestrzegać pozostałych punktów regulaminu? Ilu NK ma pracowników, którzy mają obowiązek przeglądania danych pod względem poprawności danych i kasowania treści wulgarnych, pornograficznych, nazistowskich itp?

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1502
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1640
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1064
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1017
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 901
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 925
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 980
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 820
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 610
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 953
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 822
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Równie dobrze można łzy wylewać nad tym, że znajomy na pytanie "gdzie byłeś?" odpowiada, "w Londynie, w Nowym Jorku, w Wenecji" itp itd.
PRZECIEŻ W ORYGINALE TO SIĘ PISZE INACZEJ!!!
Inną sprawą jest to, że doszukiwanie się sensu w działaniach i wypowiedziach stałych bywalców NK, to zajęcie dość... oryginalne. Brak również w artykule profilu wiekowego ludków deklarujących "egzotyczne" nazwy miast i regionów.

  oculus,  07/04/2010

Można płakać nad: Jerzym Waszyngtonem, Krzysztofem Kolumbem, Marcinem Lutrem i setką innych. Czytaj Piotrek z uwagą a potem pisz komentarze!.

Dokładnie to samo rekomendowałbym tobie.

  oculus,  07/04/2010

Widzę, że ci nerwy puszczają.

Skąd ten pomysł? Czyżbyś wiedział coś czego nie wiem ja? :)

  oculus,  07/04/2010

Twoje akcje maleją, proś o litość.:)

Akcje? Nie wiedziałem że jestem notowany. :)
Tak z ciekawości, na ile jestem obecnie wyceniany?

Swoją drogą, maleć to może wartość akcji, nie one same. :)

Ciężko pracowałeś na te 4.853 punkty i to w bardzo orginalny sposób, widać ogromną pracowitość. Kiedyś, dawno temu, w szkołach była SKO, bez odsetek dla zbieracza drobnych oszczędności. Czasami nawet potrącali z tej kasy na coś tam, zobaczymy ile ci potrącą czytelnicy. Moje akcje cały czas idą w górę, ktoś nimi dobrze zagrał.:)

Primo, nie odpowiedziałeś na pytanie, jak zresztą czynisz zazwyczaj, uciekając w dalszy ciąg swoich urojeń.

Secundo, zabawne jest założenie że napisałbym tutaj choć jedno słowo dla jakiś punktów. Punktami mój drogi kolego to ja się ani nie najem, ani ubrania za nie nie kupie, ani nawet "flaszki" gdyby nagle naszła mnie ochota na upicie się. Uwaga ta sporo jednak mówi o tobie i twoich motyw

...  wyświetl więcej

  oculus,  07/04/2010

Żyj i daj żyć innym. Daj szansę innym skomentować choć jeden Twój artykuł. Wtedy zobaczymy wartość Twoich akcji. Zapraszam na parkiet.

No sir, no dancing tonight. :)

Jak chciałbyś skomentować mój (ewentualny) artykuł skoro nie potrafisz sensownie wypowiedzieć się odpowiadając na komentarz? A komentowanie ARTYKUŁU jest, wierz mi, zajęciem znacznie ambitniejszym. Poćwicz trochę komentowanie, jak osiągniesz biegłość to kto wie, może specjalnie dla ciebie coś opublikuję. :)

Czekam z utęsknieniem na ten pierwszy, takie robią sławę:http://www.eioba.pl/masqar/articles

Co z tego, skoro ciebie tylko haplogrupy podniecają? :)

  oculus,  07/04/2010

Kobiety też, to moja druga pasja.:)

To może poświęć im czas, zamiast marnować go w internetach? :)

  oculus,  07/04/2010

Mam córkę dorosłą i roczną , więc nie tracę czas tylko na internet.

Więc może energię w postaci przeróżnych rad, skieruj na córki zamiast na mnie? Obawiam się że jestem wyjątkowo słabym substytutem córki, czy kobiety ogólnie. :)

  oculus,  07/04/2010

W tej chwili to raczej na żonę a Tobie już nie poświęcam więcej czasu, na razie.

Panie Mirosawie, kolejny ciekawy artykul. Eiobe czytam od dawna i jest pan tutaj wedlug mnie najbardziej interesujacym autorem. Bardzo ciekawie zajmuje sié pan sprawami jezyka polskiego i róznym rzeczami wokól tego tematu jak w powyzszym artykule. Zarejestrowalem sié tutaj aby dodawc panu punkty jak ich troché uzbieram :)

Poczucie humoru rodem z 4 klasy szkoły podstawowej :)

  Ivi,  07/04/2010

hahahha a to kto?Piotrek ależ Ty sławny jesteś że się na Tobie wzorują:D

Nom, mam już własny, skromny fanclub. Prawie tak jak "Pan Mirosaw" :D

  Ivi,  07/04/2010

:D gratuluje

Dziękuje bardzo. Żeby on jeszcze czytać i pisać potrafił. :)

A kto jest w Twoim fan klubie? Ivi? I kto jeszcze? Bo ja tu fanclubu nie widzé...

  Ivi,  07/04/2010

bo to na profil przejść należy:D

A zapowiadała się taka interesująca i ortograficznie owocna dyskusja. :)

Patriotyzm jest niemodny, język polski jest niemodny, NK również staje się niemodna. Modny jest europeizm, języki obce i facebook. Panie Mirosławie, Pan ze swoimi tekstami również jest niemodny, ale dzięki temu ciekawszy. Pozdrawiam i gratuluję.

Dziękuję za te gorzkie a miłe słowa. Dodałem jeszcze wyboldowany apel do młodzieży oraz PS.

Polska dzisiaj jest mało atrakcyjna dla młodzieży ale patriotyzm do polskiego jedzenia i ogólnie do kraju jest b. duży. Elity rządzące mamy kiepskie (dawno temu to słowo znaczyło wiecie co?) i dlatego młodzież nie ma szans realizować się w naszym kraju, więc szuka poza nim swojej szansy na sukces. Te wybryki na NK to mało wartościowy element antypolski "mniejszości niemieckiej w Polsce", już w zaniku, nie ma co się takimi ciemniakami zajmować.

Zabawne że najwięcej do powiedzenia o patriotyzmie maja ludzie mieszkający w innych krajach. Co ty na to "Okulusie, jedyny taki w Norwegi"?

http://tinyurl.com/yey58ag

@darwater. Być może jest to zabawne (chociaż nie wiem dlaczego), napewno zaś dość popularne. Widocznie na obczyźnie człowiek staje się łatwiej patiotą niż w swoim własnym kraju. Za przykład podam Mickiewicza z jego "Panem Tadeuszem", chłop dopiero w Paryżu został wieszczem narodowym. Słowacki jako następny wieszcz też emigrował. Można sie doszukać analogii mniej lub bardziej zabawnych.

@jaszczurka
Coś jest w tym co piszesz. Niektórzy widać wolą "kochać" Polskę, ale zarobki mieć "zachodnie", i podatki również płacić tamtejsze. Cóż z tego że Polska nędzna i zadłużona, ważne że kochana. :)

A analogi doszukiwałbym się jednak w czasach mniej odległych niż wiek XIX. Przykładowo w osobie "wielkiego patrioty", pana Kobylańskiego.

Swoją drogą, ciekawe co poeta miał na myśli pisząc o "patriotyzmie do (polskiego) jedzenia"? :D

@darkwater. Mój wpis nie jest ironią, ani negacją partiotyzmu na obczyźnie. Uważam, że tam on może wzrastać z różnych powodów.

Ale dostrzegasz różnicę pomiędzy Mickiewiczem, który nie miał do czego wrócić, a Kobylańskim, który zwyczajnie woli "kochać" na odległość?

Panie Mirosławie mam do Pana pytanie: skąd Pan pochodzi? odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, że osoby urodzone i wychowane na Sląsku i Pomorzu mają trochę inne podejście do kwestii, którą Pan poruszył. Temat rozwinę, kiedy przyzna się Pan do miejsca urodzenia

Urodziłem się w Gdyni w 1953 i ciągle w Gdyni mieszkam.

Ja urodziłem się i wychowałem na Sląsku. Tu sprawa niemieckojęzycznego nazewnictwa nie budzi żadnych kontrowersji. Wręcz przeciwnie- znaczna część terenu dzisiajszego woj śląskiego powinna być w tej chwili częścią terytorium Niemiec. Polska propaganda zrobiła z powstań śląskich chwalebny czyn prawdziwie polskich patriotów- tymczasem było to pospolite przestępstwo. U nas dziadek w Wermachcie nie bu ...  wyświetl więcej

Na portalu NaszaKlasa admin wymaga, aby wpisać prawdziwe dane dot. miejsca urodzenia, mieszkania, studiowania. Nazwa zatem powinna być aktualna i oficjalna. Jeśli ktoś urodził się w Breslau albo w Stalinogrodzie, to może w ten sposób napisać. Jednak jeśli studiuje w Gdańsku to nie może napisać Danzig. Tu nie chodzi o historię, wojnę i sympatie do takich czy innych poglądów. Nawet nie chodzi o to, ...  wyświetl więcej

@dzepson jesteś tępym gebelsem i możesz tak wypowiadać się na forach niemieckich.

@dzepson. A może od razu uznajmy Cesarstwo Rzymskie :) i po łacinie piszmy nazwy miast. W końcu Niemcy też wiszą Rzymianom swoje ziemie.

Otóż to! Albo piszmy wszystkie nazwy po łacinie, co byłoby uczciwe, choć pewne (np. polskie) nazwy byłyby kłopotliwe w tym języku, np. Stalowa Wola. Albo piszmy nazwy w oficjalnym języku obowiązującym w danym państwie. Pewnie we wszystkich państwach, zwłaszcza w terenach przygranicznych, ludzie są przewrażliwieni w tych sprawach. Pogranicze Francja-Niemcy; Norwegia, Szwecja, Finlandia; Węgry i Słowacja tudzież Rumunia.

@jaszczurka
Ale zauważyłaś że Rzym upadł jakiś czas temu? :)
Swoją drogą, Niemcy wydają się pierwszymi w kolejce pretendentów do roli "spadkobierców" Imperium Romanum.

I pewnie ci Polacy, co piszą po niemiecku są na czele elity, która się zorientowała kto jest spadkobiercą Rzymu. Reszta (pisząca po polsku) to ci, co jeszcze nie zorientowali się, kto będzie panem Europy.

Pańskie narodowe obsesje zaburzają panu jasność spojrzenia. Gdyby nie to zauważyłby pan zapewne że mój poprzedni komentarz dotyczył tego że Rzymianie nie mogą się upomnieć "o swoje" ponieważ ich już nie ma. Niemcy, jak być może pan zauważył, istnieją i mają się nieźle.
Zaś "polskość" wspomnianych terytoriów to kwestia mocno dyskusyjna, tak samo zresztą jak ich "niemieckość". Polskie wyciecz ...  wyświetl więcej

@darkwater. Istnieją Rzymianie, więc można ich nazwać spadkobiercami Cesarstwa Rzymskiego i powodzi im się trochę gorzej niż Niemcom. Dobrze by było, żeby niezaślepieni narodową obsesją oddali swoje posesje w imię sprawiedliwości. Chorzy z obsesji niech zatrzymają, w imię swoich narodowych obsesji, swoje domy i wszyscy zachowają się zgodnie ze swoimi poglądami. Darkwater, mam nadzieję, że masz kaw ...  wyświetl więcej

1. Możesz pochwalić się, gdzie spotkałaś tych Rzymian? Bo jak dla mnie to mylisz "spadkobierców" z "następcami".
2. Mieszasz prawo własności z przynależnością narodową. Wbrew obsesjom narodowców, to nie to samo.

1. W Rzymie. Czy Rzymianie z Rzymu nie byli częścią Cesarstwa Rzymskiego? A może należałoby wrócić do roszczenia sobie praw do Polski od morza do morza? Przecież również można w ten sposób myśleć. Pogadać zawsze można. Orientujesz się może ile ziemi dostaliśmy za darmo po II Wojnie Światowej i o ile ha powiększyła się Polska? Może matematyka pozwoli dotrzeć do tego jak się na tej wojnie dorobiliśm ...  wyświetl więcej

W Rzymie (dzisiejszym/współczesnym) to mieszkają, uwaga skup się, WŁOSI. Są oni potomkami zarówno Rzymian (tych starożytnych) jak i sporej ilości ludów jakie się przez Półwysep Apeniński przewaliły po upadku Cesarstwa, od Wandalów poczynając.
Co do reszty, nie rozumiem do czego zmierzasz. Śląsk przez spory kawałek historii znajdował się pod panowaniem niemieckim, obecnie rządzi tam Warszawa ...  wyświetl więcej

1. W Niemczech mieszkają, uwaga skup się, Niemcy. Obywatelami Niemiec są zarówno potomkowie Rzymian, jak i napływające tam licznie inne grupy etniczne. Są wśród nich Turcy, przedstawiciele byłej Jugosławii, Cyganie, Duńczycy, Włosi.. Ups... Mamy problem z tymi spadkobiercami, Hitler chciał to wyprostować, ale mu się nie udało, znowu się Niemcy wymieszali i tak jak Włosi nie są czystą rasą.
...  wyświetl więcej

1. W Niemczech można zetknąć się z rodami które swój rodowód mogą udokumentować do czasów Ottona I włącznie, a może i dalej. O niczym takim we Włoszech nie słyszałem, a ty. Włochy były najeżdżane nieraz, tak jak Niemcy. Tyle że we Włoszech najeźdźcy zostali, w Niemczech nie.

Różnica jest taka, że niezależnie od tego pod jakie państwo przynależy dane terytorium, twój dom jest twoim domem, n

...  wyświetl więcej

Znam w Polsce udokumentowane pochodzenia do Ottona. A gdyby pogrzebać głębiej to i może do Adama i Ewy. Czyli Śląsk do kogo przynależy narodowościowo a do kogo własnościowo?

Jak znasz to sie pochwal. Co do śląska to należy do mieszkańców, których narodowość bywa różna, a "czystość krwi" praktycznie niespotykana. Obecnie, jak zapewne wiesz, większość Śląska stanowi terytorium polskie.

Polecam historię dynastii rodu Gryfitów książąt pomorskich. Ups.. Otton miał słowiańskie pochodzenie?
Czyli nie ma jaskrawej różnicy. A to ciekawe, patrząc na twoje wcześniejsze stwierdzenia.

Czyli już nie Śląsk a Pomorze? :)
I jakie "moje stwierdzenia" masz na myśli? Bo mnie droga koleżanko to generalnie wisi co kto ma "w papierach", tak samo wisi mi komu płace podatki, ważniejsze jest co za nie otrzymuje.
Czy ująłem to wystarczająco jasno? Bo w zasadzie zgubiłem się już w kwestii tego, czego dotyczy nasza "dyskusja"


1. Punkt pierwszy nie dotyczy śląska lecz Ottonów i drzewa genealogicznego. I odpowiedzi czy Polacy mogą być krewniakami Ottona
2. Punkt drugi dotyczy Śląska i odpowiedzialności za swoje stwierdzenia.
To nie piaskownica, związek przyczynowo skutkowy, albo dyskusja albo głupie zagrywki? Wybór należy do Ciebie

1. Na moje stwierdzenie:
"W Niemczech można zetknąć się z rodami które swój rodowód mogą udokumentować do czasów Ottona I włącznie, a może i dalej."
odpowiedziałaś:
"Polecam historię dynastii rodu Gryfitów książąt pomorskich."
tymczasem Wikipedia podaje:
"Ostatnią przedstawicielką dynastii była zmarła w 1660 księżna słupska Anna de Croÿ, córka Bogusława XIII." ...  wyświetl więcej

Dobra usystematyzuję. Babski tok myślenia może być zbyt skomplikowany, zresztą i pokrętny.
1. Przywołanie Rzymian jako spadkobierców ziemi polskiej, to zabieg złośliwy. Na zasadzie skoro mieszkają w Rzymie, to niech mają prawa do tego co po niemieckim Cesarstwie Rzymskim zostało. Tyle samo praw mają do ziem polskich co mają Niemcy, czyli Nic. Bo jedni będą chcieli rościć sobie prawa bo są z ...  wyświetl więcej

Stanowczo nie zgadzam się co do tego, że fakt iż urodziłem się na tym akurat skrawku ziemi do czegokolwiek mnie zobowiązuje. Ponieważ jednak jestem człowiekiem ponad miarę spolegliwym, wypełniam obowiązki jakie nakłada na każdego obywatela polskie prawo. Tylko tyle, i aż tyle.
Jeśli od jutra ziemie te przejdą na własność Burkina Faso, to zacznę się uczyć nowego języka urzędowego, względnie ...  wyświetl więcej

Mam bardzo prosty powód. I nie chodzi o dumę tylko o przetrwanie. W Polsce i tylko w Polsce będziesz traktowany jak swój, podobnie jak na swoim podwórku. Dopóki będą Tobą rządzili Polacy, będziesz obywatelem pierwszej, a nie drugie kategorii. W Polsce ze średnim wykształceniem pracujesz w biurze. W Niemczech z tym wykształceniem pracujesz w polu. Tak sie skłąda że pracowałam i w Niemczech i w Stan ...  wyświetl więcej

I tak w końcu na swojej ziemi staniemy się obywatelami drugiej kategorii. NIe wierzysz? Napisz do mnie za 30 lat. Wtedy zapytam cię ile ty zarabiasz, a ile zarabia twój francuski kolega zza biurka. Bo wątpię żeby Francuzi byli tak propolscy jak ty jesteś pro europejski. Zresztą skocz go Gianta zapytać o pensje, jeśli ci się podobają to będziesz zadowolony że ci Francuzi zaczną dawać jeść. Następni ...  wyświetl więcej

Dochodzimy do związku dumny patriota. Dumny patriota to ktoś, kto ma co żreć, nie musi się nikomu obcemu prosić o pracę i jest przez swoje państwo chroniony. Jest cholernie dumny z tego, że jest obywatelem pierwszej kategori i na jego ziemi on jest najważniejszy. We wszystkim tym Polska kuleje, bo ci na stołkach też mają w nosie to co będzie za 30 lat i nie mają pojęcia co to jest dumny patriota. ...  wyświetl więcej

Dziękuję ci za wyczerpującą odpowiedź. Ustosunkuję się do niej rano, teraz trochę już późno. Tak na szybko to powiem tylko, że mogę bez problemu zrozumieć tak pragmatyczne pobudki, choć z "całościową" oceną sytuacji się nie zgadzam. Dobranoc.

  ,  09/04/2010

@Jaszczurka
Dzień lub dwa dni temu strzeliłem komuś bliskiemu identyczną pogadankę, wiedząc, że i tak ona do niej nie dotrze. Swoim komentarzem utwierdziłaś mnie w podobnym przekonaniu i pozbawiłaś nadziei, że będzie lepiej.

Właśnie dodałem -
PS2 Ponad 30 milusińskich wpisało... Stalinogród (Katowice oraz stolica województwa stalinogrodzkiego; 1953-1956), zaś jeden z nich dodał... Kosmos. Jeśli NaszaKlasa nie wymaga podawania oficjalnych aktualnych nazw miejscowości, to upada jej autorytet i wymaganie przestrzegania regulaminu NK w innych punktach staje się iluzoryczne, bowiem jeśli admin NK toleruje nieprawdzi ...  wyświetl więcej

Proszę nie odbierać tego jako kolejnej z moich złośliwości, ale pan chyba naprawdę nie rozumie o co chodzi w portalach w rodzaju NK. A chodzi o to że portal taki ma ZARABIAĆ i przynosić zyski swoim udziałowcom/inwestorom. To jakim metodami to osiąga tak naprawdę NIKOGO z decydentów nie interesuje, przynajmniej do chwili w której policja zaczyna szturmować siedzibę firmy. Tak więc kilka truizmów kt ...  wyświetl więcej

Zdaje się, że nie rozumiemy się. Ja wiem o co im chodzi. Niech zarabiają. Jednak regulamin jest jasny - dane mają być prawdziwe pod rygorem skasowania (sami tak zapisali). Dzisiaj pokazano w UWAGA firmę kateringową. Podejrzeli i skrytykowali. I co - można napisać, że ta firma jest nastawiona na ZYSK? Przecież wiadomo, że ma być na to nastawiona. Zatem - nie piszmy, że wiemy na co jest nastawiona N ...  wyświetl więcej

I pomyśleć że to ja cieszę się opinią złośliwca. Jak widać na załączonym przykładzie, palma pierwszeństwa w tej dziedzinie zdecydowanie przypada komu innemu. :)

A z powyższego komentarza wynika że jednak nie do końca rozumie pan "o co chodzi". Uważa pan że administratorzy NK w imię zgodności z regulaminem zaczną usuwać konta własnych użytkowników, ludzi dzięki którym mają tę pracę? Wprost

...  wyświetl więcej

Jakich użytkowników? Tych piszących po niemiecku jest poniżej promila licząc do wszystkich, zatem nie jest to problem znaczący w interesach. Ponadto - jeśli wszystkim w Polsce rządzi biznes, to jaki temat można poruszyć, aby nie natknąć się na zarzut - są inne ważniejsze tematy? Najlepiej, aby znany tu mądrala wytyczył nam plany edycyjne i opiniował wagę każdego artykułu. Dawniej był cenzor, co po ...  wyświetl więcej

Strasznie pana redachtora przepraszam że ośmieliłem się z oczywistą oczywistością nie zgodzić. Wyrażając swą ogromną skruchę, pragnę jednocześnie zapewnić że zapamiętam sobie płynącą z mojego pożałowania godnego zachowania nauczkę i więcej nie dopuszczę do zaistnienia tak nagannej sytuacji.

Idę poszukać włosiennicy i popiołu do posypywania głowy.

Dzisiejsze Niemcy składają się z trzech częsci: landy południowe- potomkowie Celtów, północno-zach. Germanów i płn-wschodnie Słowian. Czy to znaczy, że mają prawo do całej Europy?. To, że są mieszańcami tych ludów nie daje im prawa do narzucania pozostałym Celtom, Germanom i Słowianom swojej tożsamości.Kundel, jak patrzy w lustro, to widzi co tylko zechce.

Wyznawcom mitu o "Czystej Krwi" już podziękujemy. :)

BTW. jak daleko wstecz możesz prześledzić swój rodowód, nie-kundlu?

  Ivi,  08/04/2010

ja lubię czysta krew- serial o wampirach:P

Ładne. A teraz pochwal się na podstawie jakich danych, w jaki sposób zebranych wymalowano to arcydzieło impresjonizmu.

  oculus,  09/04/2010

Ciemnym kolorem oznaczono Indoeuropejczyków (%). Jasne miejsca, to Europa Zachodnia, gdzie przeważają ludy pochodzenia bliskowschodniego i afrykańskiego (haplogrupy semickie R1b1b2, J, i I), (haplogrupa afrykańska E1b1b).http://www.eioba.org/files/use(...)ap.jpg.
http://www.eupedia.com/europe/(...)s.shtml

ME TO DO LO GIA, znasz to słowo? Czyli kto, kiedy, i jakimi metodami to zbadał, gdzie to opublikował i w oparciu o jakie inne dane wyciągnął takie a nie inne wnioski?
W skrócie: linki poproszę. :)

W Czadzie i Kamerunie większośc meskiego Y(DNA) to R1b1b, czyli takie jak w Europie Zach. To są fakty, dzisiaj nie mam czasu ale jurto po pracy dam ci tych twoich Niemców i ich pochodzenie.:)

Na początek Pieter to:http://lh3.ggpht.com/_zAeGFbar(...)ala.jpg My Polacy jesteśmy u siebie i jestesmy orginalni.Kapiszi.

U góry nie wchodzi, więc może tu:http://www.eioba.org/files/use(...)map.jpg

oculus, Jaszczurka jesteście ignorantami nieznającymi tematu. Po jaką cholerę piszecie bezwartościowe posty, z których wynika tylko tyle, że przyznajecie się do niewiedzy, ale fajnie jest coś napisać.

Hehhehe. Domyślam się, że twój powyższy post wnosi według ciebie coś do dyskusji i tak dyskusję należy prowadzić. Napisałabym: " dzepson, to ty nie wiesz o czym piszesz i jesteś ignorantem i...nie umiesz pisać....i wogóle jesteś beznadziejny.", ale powiem ci, że inaczej rozumiemy pojęcie dyskusji :). Wię ty zostań przy swoich wartościowych postach, a ja sobie zostanę przy swoich niewartościowych. Ps. Poczytaj artykuły oculusa, może się okazać, że coś ma do powiedzenia na ten temat.

Witam Jaszczurko!. Współczuję, że pracowałaś dla Niemca i Jankesa. Wyobraź sobie, że od poniedziałku będę strajkował w Norwegii, a zwiazki zawodowe będą mi, płacić. Ten Piotrek Grunt , to miły facet ale bardzo zagubiony, i do tego ateista. Kocham wszystkich ateistów oprócz jego, internacjonalistę, kochającego Niemców i coś tam.

Człowieku, masz niesamowity talent bredzenia.
Przeczytaj lepiej to co napiszesz, koniecznie PRZED dodaniem.

hm, dyskusja aż wrze.
jeśli mogę coś wtrącić na ten temat, to tyle, że znam dużo osób, które już nie ciekawi nk, ja tez do nich zaczynam należeć. nudzi mnie ciągłe logowanie się po tyo tylko, by sprawdzić, czy ktoś do mnie napisał, czy ktoś mnie odwiedził. powiem szczerze, że nawet facebook już mnie tak nie ciekawi.
takie konta na takich portalach były dla mnie ciekawe na samym pocz ...  wyświetl więcej

  andrzejs,  09/04/2010

>" Głupota, prowokacja, arogancja, popisy, pojednanie polsko-niemieckie, wielka Unia Europejska a może moje przewrażliwienie?

Nie panie Mirosławie. to głupota. I szpan, ale szpan "między swemi".
Dla mnie to czysty prymitywizm, choć rzeczywiście, jak pan zaznaczył, często ludzi "wykształconych" (ostatnimi czasy, słowo "wykształcenie" traktuję z dużym przymrużeniem oka).
Co

...  wyświetl więcej

Pracowałem kiedyś w Holandii z ludźmi z Olesna i tylko nieliczni ludzie mówili gwarą itd, a młodzi wysławiali się w języku literackim i niczym ich zachowanie nie odbiegało od zachowania pozostałych młodych Polaków.

Nie miał chłop problemu, to sobie go znalazł.
Badać nazwy miast na naszej-klasie...

  oculus,  09/04/2010

Idź chłopczę do dokrora!.

Masz jakieś podejrzenia względem mnie, czy po prostu lubisz wypisywać bezsensowne komentarze?

  oculus,  09/04/2010

Nic do Ciebie nie mam, ale po co komentujesz te artykuły które Ciebie nie dotyczą.

A Ciebie dotyczą?
I jakie warunki trzeba spełniać, aby przynależeć do tej elity, która może komentować 'bo temat ich dotyczy"?

I uważasz, że rozwodzenie się nad tematem błędów w nazewnictwie na NK jest nader ciekawym i ważnym tematem?

*Nie miał chłop problemu, to sobie go znalazł. *
Uważasz, chłopie, że Twój komentarz jest przyjazny i twórczy? Przecież on jest tak uniwersalny, że możesz go pisać przy każdej okazji, kiedy tylko ktoś zajmie się dowolnym tematem religijnym, ekonomicznym, językowym itp.
Jeśli chcesz uczestniczyć w wymianie zdań, to napisz przemyślany komplement albo takąż krytykę, nie zaś "a to chłop ...  wyświetl więcej

Może i mój komentarz nie jest przyjazny, ale na pewno nie można go zastosować do każdego artykułu.
Artykuł pisze się po to aby opisać/zbadać pewną rzecz, uwidocznić ją.

Jaki ma sens pisanie o kretynach, którzy szpanują niemieckimi nazwami miast?
Czy jakimkolwiek błędnym wypisywani nazw miast na naszej-klasie?

Każdy ma się z tobą zgodzić, że jest to problem tak duży, ż

...  wyświetl więcej

To podaj tytuł swojego artykułu, do którego nie można zastosować Twojej formułki...
Że kretyni, to nie można o tym pisać? Codziennie media piszą o kretynach dopingowiczach, mordercach, zboczeńcach itp. Gdybyś był naczelnym gazety, to byłby tam tylko program tele?

Czemu twój komentarz zawsze musi atakować moje artykuły?
To świadczy o tym, że nie potrafisz przyjąć krytyki z godnością i na pewno aborcja, czy homoseksualizm to tematy, o których warto rozmawiać, aby uświadamiać ludzi etc.

Co do drugiego pytania, to zależy o czym byłaby gazeta. Samochody, sport, nauka lub ogródek to pisałbym właśnie o tych rzeczach.
I wolałbym skoczyć z prz

...  wyświetl więcej

*Czemu twój komentarz zawsze musi atakować moje artykuły? *
O ile się nie mylę, to nie tylko mojej komentarze nie atakują Twoich artykułów (a tym bardziej "zawsze"), zatem pytanie jest na wyrost.

*I uważasz, że rozwodzenie się nad tematem błędów w nazewnictwie na NK jest nader ciekawym i ważnym tematem? *
Nie znam Twojego pochodzenia, bo może urodziłeś się w Niemczech albo na Bahamach. Jeśli jednak w Polsce i masz przodków, z których ktoś jednak zginął za Polskę a do tego może z niemieckiej ręki, to (w myślach) zapytaj Go, czy to jest ważki temat.
Zwłaszcza, że to nie jest ar ...  wyświetl więcej

Jak czytam takie teksty to mam ochotę powiedzieć, że Hitler był miłym człowiekiem.
Było minęło, przestańmy rozpamiętywać wszystkich historię co to nas nie spotkało.

A co do artykułu to się wyłączam z dyskusji, bo dla mnie jest bezcelowa.

Jak czytam, że ktoś zrozumiał, iż mój artykuł jest o błędach w nazwach i miesza do tego Adolfa, to trudno merytorycznie coś napisać. Ale zgadzam się z wyłączeniem z dyskusji pana M_u, skoro nie zorientował się o co w moim artykule chodzi... :-).
I nadal nie wiem, czy pan M_u jest Polakiem urodzonym w Niemczech, czy na Bahamach.

Po pierwsze rozumiem o co chodzi w artykule i jako błąd podałem wpisywanie nazw po niemiecku, czesku czy wybrzeżokościosłowiańsku(bo uważam to za błąd).

A co ma moje pochodzenie do tego?
Jeśli już musi pan wiedzieć, to jestem w 100% polakiem biorąc pod uwagę krew, jednak obywatelstwo mam polsko-niemieckie.

Dzięki za wyjaśnienie.
Nie ja napisałem *Czy jakimkolwiek błędnym wypisywani nazw miast na naszej-klasie? *
oraz
*I uważasz, że rozwodzenie się nad tematem błędów w nazewnictwie na NK jest nader ciekawym i ważnym tematem? * ,
zatem nie miej do mnie pretensji, że Ty niewłaściwie napisałeś, bo ja swoją odpwiedź oparłem na Twojej wypowiedzi.

Bowiem - w jaki sposób

...  wyświetl więcej

No dobrze, masz rację. Skoro odpowiedziałeś już na moje pytanie (przez Ciebie poprawione), zapytam się:
Dlaczego?
Po jaką cholerę interesuje Cię to, że jakiś imbecyl napisał Breslau zamiast Wrocław?
To tak jakbyś podejmował dyskusję z każdym kto napisze komentarz na Wirtualnej Polsce ale po co?

I na koniec. Znów odnosisz się do moich artykułów. Jakbym żadnego nie napisał, w ogóle nie broniłbyś się, czy tak jak pan Kubasiewicz nakłaniał do napisania?

*Po jaką cholerę interesuje Cię to, że jakiś imbecyl napisał Breslau zamiast Wrocław?*

Otóż to! Mnie to interesuje! I nie wnikam, dlaczego Ciebie interesują inne sprawy - czy widziałeś moje pytanie pod Twoim artykułem typu - "dlaczego to Ciebie interesuje?".
Każdy się interesuje czymś innym i nie zadawajmy takich pytań.

Poddaje się i życzę owocnych badań.
Może niech się Pan zajmie opisami takich imbecyli? Powinny być także ciekawe.

Badanie imbecyli polecę adminowi NK. I ktoś może zrobi magisterkę z tego.
Pozdro i dzięki za cierpliwość w wyjaśnianiu swego błędu. i

A tak sobie myślę, skoro już siedzisz w tych nazwach:
Dlaczego niektóre miasta się tłumaczy na polski (Londyn, Madryt), a niektóre nie (Liverpool, Manchester)?

Dobre pytanie, ale odpowiedź jest ogólnoświatowa - nie wiadomo. Także nie wiadomo, dlaczego Anglicy mają Warsaw i Cracow, ale pozostali przy np. Gorzów Wielkopolski. Np. zamiast Vancouver można pisać Wankuwer (tak uważam), pod. mamy Paryż zamiast Paris. A dlaczego odmieniamy Bombaj - Bombaju, jednak nie Sydney - Sydneyu (albo jeszcze j zamiast y)? A dlaczego odmieniamy Maroko - Maroka, ale nie Tokio - Tokia?

  oculus,  09/04/2010

Na tym forum nie ma Polaków tylko jakieś cienie polskości. Może to forum pracuje dla Niemców?

Forum? Jakie znowu forum?

  zuzix,  10/04/2010

Rozumiem pańskie zaniepokojenie Panie Mirosławie. Z drugiej strony wydaje mi się, że część (a może nawet większość) z osób, które wpisały owe nazwy w języku niemieckim ( czy jakimkolwiek innym) mogły zrobić tak, ponieważ, przepraszam za kolokwializm chciały być „fajnie” lub „modne” . Osobiście zauważyłam inną rzecz, mianowicie, że wiele osób zapisuje swoje dane cyrylicą i domyślam się, że powodem ...  wyświetl więcej

Jeśli w Wietnamie lub w Korei ktoś na NaszaKlasa pisze po indonezyjsku lub po rosyjsku to ma inny wydźwięk, niż po japońsku, nieprawdaż? Być może ci co piszą po japońsku chcą być fajni i modni... Ale może są podli w stosunku do swych ojców i dziadków, co zginęli za niepodległość?

Witam Autora oraz wszystkich uczestników dyskusji. Postanowiłem się zarejestrować bo temat mnie zaintrygował i wyrazić swoje zdanie. Mam 29 lat i jako nazwę mojej miejscowości na n-k mam podane Beuthen O/S (O/S znaczy Oberschlesien czyli Bytom Górnośląski w odróżnieniu od Bytomia Odrzańskiego). Dlaczego się zdecydowałem na taki krok? Ponieważ jestem dumny z niemieckiej historii mojego miasta, porz ...  wyświetl więcej

1. Procentowo liczba Polaków opisujących miasta po niemiecku jest minimalna i pomijalna.
2. W dokumentach - dowody, paszporty, indeksy, metryki tip. piszemy po polsku i stosujemy polskie nazwy naszych miast.
3. Regulamin NK wymaga pisania nazw polskich.
4. Od kilkunastu lat mamy Ustawę o języku polskim, zatem pewnie i na jej podstawie powinniśmy pisać i artykuły tutaj po polsk ...  wyświetl więcej

"10. Jeśli szanujemy osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010, to pomyślmy - w jaki sposób Oni by napisali nazwy miast polskich, które kiedyś były niemieckie albo rosyjskie."
Ja myśle, że jeśli chcemy uszanować ofiary wybuchu jądrowego w Hiroszimie (wiem, że zaraz dostanę zjebkę, bo powinienem napisać 広島市) to powinniśmy pozwolić ludziom pisać nazwy niektórych miast po niemiecku, bo oni nie mieli by nic przeciwko.

Otóż to! Dobre nawiązanie do tematu, choć niezupełnie właściwa interpretacja.
My możemy dyskutować o Polakach, którzy zginęli 10 kwietnia i rozważać, czy oni by woleli pisać na Oświęcim Auschwitz będąc mieszkańcami Oświęcimia. Natomiast Japończycy mieliby dokładnie ten sam problem na swojej NaszaKlasa - pisać po japońsku, angielsku czy chińsku nazwy miast zbombardowanych przez Amerykanów. W ...  wyświetl więcej

Musi Pan rozróżnić dwie kwestie: gdzie niemiecki jest językiem okupanta a gdzie językiem, który przez stulecia był językiem urzędowym.
Co do faktu, że deklaruje Pan chęć wysłania zapytania do administratora NK w sprawie "co by powiedzieli polscy patrioci na taką pisownię?" cóż... powodzenia.

Tak, trzeba odróżnić. I trzeba dowiedzieć się u admina NK, co oznacza "nazwa miejscowości". Wielu Polaków (albo niby-Polaków) może o tym nie wie, w jakiś sposób piszemy nazwy swoich miejscowości np. urodzenia.

Popieram Pańską inicjatywę w 100%. Mam również nadzieję, że podzieli się Pan z nami odpowiedzią admina Nk jak by ona nie była. W razie braku odpowiedzi (niestety nie możemy wykluczuć takiej możliwości) będziemy monitować do skutku!!

Na razie mamy wstępną odpowiedź -
********
Witam Panie Mirosławie.
Dziękuję za wiadomość.
Z poważaniem
--
Dominika K...
Zespół nk.pl
http://nk.pl
********
Nazwisko skróciłem.

  zuzix,  13/04/2010

Muszę przychylić się do wypowiedzi Piotra W., a właściwie do jej części. Też wydaje mi się, że traktuje Pan portal nk zbyt poważnie, ciągle pan pisze o tym regulaminie, który nakazuje podawać dane zgodnie z prawdą...
Mój profil na nk, wygląda mniej więcej tak: w rubrykach imię i nazwisko wpisałam swój pseudonim, w rubryce miejscowość nie napisałam żadnego miasta, tylko stwierdzenie, że jest ...  wyświetl więcej

* Też wydaje mi się, że traktuje Pan portal nk zbyt poważnie, ciągle pan pisze o tym regulaminie, który nakazuje podawać dane zgodnie z prawdą...*
Prawdopodobnie powaga traktowania portalu przeze mnie i regulaminu (tego czy innych) zależy od wieku - im starsze osoby, tym poważniej traktują sprawę. Gdyby zrobić statystykę 100 osób, to zapewne by to ona potwierdziła.

*Mój profil na nk

...  wyświetl więcej

  akula,  13/04/2010

“Głupota, prowokacja, arogancja, popisy, pojednanie polsko-niemieckie” - być może należałoby dodać słowo “tożsamość”. Gdybym miał zgadywać czy pominął je Pan celowo czy po prostu o nim nie pomyślał, postawiłbym na to pierwsze. Przyjęcie takiego założenia wymagałoby podjęcia rzeczowej dyskusji i użycia przekonujących argumentów żeby przekonać kogoś, że nie jest tym za kogo się uważa.
Traktow ...  wyświetl więcej

*“Głupota, prowokacja, arogancja, popisy, pojednanie polsko-niemieckie” - być może należałoby dodać słowo “tożsamość”. Gdybym miał zgadywać czy pominął je Pan celowo czy po prostu o nim nie pomyślał, postawiłbym na to pierwsze.*
Wymieniłem parę spraw, ale niech będzie wstępnie "tożsamość". Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać osobny polemiczny artykuł stawiający na ową tożsamoś ...  wyświetl więcej

  akula,  14/04/2010

Czeskie auto to chyba Škoda. Ale nic to, chciałem tylko pokazać, że nie jest to kwestia możliwości. Nie ma obecnie systemu komputerowego, który nie pozwalałaby pisać znakami z dowolnego innego alfabetu, więc pozostaje tylko wygoda.

„Jeśli ktoś prosi o numer telefonu to nie podajemy wspak, bo tak piszemy. Piszmy wg zasad obowiązujących w Polsce!”
Ja bym powiedział piszmy tak, żeby by

...  wyświetl więcej

*Czeskie auto to chyba Škoda. Ale nic to, chciałem tylko pokazać, że nie jest to kwestia możliwości. Nie ma obecnie systemu komputerowego, który nie pozwalałaby pisać znakami z dowolnego innego alfabetu, więc pozostaje tylko wygoda.*
Ja napisałem S^koda wiedząc, że się ludzie domyślą, o czym piszę, ale sam nie potrafię pisać niepolskich znaków. Zatem - nie wygoda, ale brak wiedzy. Czasami j ...  wyświetl więcej

Odpowiedź NK -

Szanowny Panie Mirosławie.
Dziękuję za ponowną wiadomość. Uprzejmie informuję, iż firma nasza klasa jako Usługodawca zgodnie z art. 15 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, nie jesteśmy zobowiązani do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych danych. Każdy z naszych Użytkowników, poprzez akceptację regulaminu serwisu oświadcza, że wszelk

...  wyświetl więcej

wiedziałem, że jakoś się wywiną... cwane bestie.

Przed chwilą wysłałem do nich swoje stanowisko -

Szanowna Nasza Klaso!
Opisujecie portal NK jako zbiór ludzi z klasą.
Większość użytkowników NK jest Polakami i patriotami i doskonale wiedzą, w jakim języku powinni opisywać miejscowości w Polsce, w których mieszkają lub studiują.
Każde z Państwa, tj. z pracowników portalu NK, doskonale wie, że wpisywane dane powinny być

...  wyświetl więcej

Statystyki powinny się znaleźć pod koniec artykułu, bo inaczej artykuł nie zaciekawia na początku...

Ba, gdybym miał więcej czasu, to bym wpisywał w NK kolejno wszystkie znane niemieckie (i nie tylko) nazwy polskich miast i mógłbym zebrać wyniki w tabelce. Gdybym był pracownikiem NK to zrobiłbym to w ramach swoich obowiązków. Ale oni na to nie wpadną; oni nawet po zawiadomieniu o sprawie mają to głęboko...
A wyniki bym wysłał na Wawel, aby listę położono na sarkofagu, aby sprawić przykrość naszemu Prezydentowi. Albo i nie - po co Go informować o takich "polskich"...

Myślę, że z zacnych postaci złożonych w krypcie na Wawelu nie tylko prezydent był by poruszony... T sprawa każdego polskiego patriotę wprawiła by w drżenie serca

Myślicie, że wczorajsze moje pismo pocztą zwrotną dotarło natychmiast do NK? Otóż nie! Przed chwilą otrzymałem autom. wygenerowaną notkę o treści -
********************
Witamy i dziękujemy za wiadomość!
Niestety, nie możemy odpowiedzieć na Twój e-mail, ponieważ nie trafił on do Działu Obsługi Użytkownika portalu nk.pl poprzez formularz kontaktowy. Prawdopodobnie Twoje zgłoszen ...  wyświetl więcej

formularz musi wypełnić ten, kto chce coś załatwić. Na początku to Panu zależało na ich odpowiedzi. Teraz to oni powinni zgłosić się do Pana przez panel zgłoszeniowy, bo teraz to im będzie zależeć na ukręceniu sprawie łba. Zrobią wszystko, żeby Polacy nie dowiedzieli co się z jedyną słuszną polskojęzyczną pisownią wyprawia.
Wytrwałości życzę

To prawda!
Coś w poprzednich dwóch (bo musiałem podzielić) formularzach zaszwankowało (prawda, że to polskie słowo z języka niemieckiego a do tego edytor podkreśla na czerwono) i wysłałem ponownie (także podzielony!) dodając, aby przesłali mi jakiś poważny adres, który rzeczywiście ułatwiłby komunikację w tej sprawie albo aby podwyższyli limit 2000 znaków np. do 3000.
Co ciekawe, NK ...  wyświetl więcej

NaszaKlasa ma również poradę -
*Jeżeli uważasz, że doszło do przestępstwa lub sam poczujesz się jego ofiarą, skontaktuj się z organami ścigania, aby uzyskać pomoc. NK nie zrobi tego za Ciebie.*
Ja uważam, że doszło do przestępstwa i to po wielokroć, ale niech sprawa zajmą się prawnicy NK, skoro to sprawa przekraczająca możliwości jednej osoby będącej użytkownikiem NK.

Co ciek

...  wyświetl więcej

Takie rozrabianie drobnostek zalatuje trollingiem pokroju legendarnego Experta. Też lubił straszyć przepisami, regulaminami, sądami itp.
Internet to wolność, każdy pisze jak chce i co chce i to jest piękne. Nie można nikomu zatykać japy administracyjnymi decyzjami. Jakby mi kto zatykał, wzruszam ramionami i idę gdzie indziej, na szczęście w internecie jest gdzie pójść.
Zamiast kręcić ...  wyświetl więcej

No co też Pan opowiada... Internet Internetem, wolność słowa wolnością, ale tu chodzi o Sprawę. każdy polski patryjota ma obowiązek zrobić wszystko w celu wyjaśnienia pożałowania godnej postawy kierownictwa NK. Jak ten problem zostanie rozwiązany- trzeba będzie się zająć ludźmi kaleczącymi zasady pisowni- bo to też nie jest język polski tylko działanie mające na celu wykorzenienie naszej ojczystej ...  wyświetl więcej

Jak rozumiem, szanowny Pan nie widzi nic niestosownego w belgijskim rysunku z naszym Orłem, wszak wolnoć Tomku w swoim domku. A może flagę dzisiaj mogę powiesić odwrotnie (ale nie omyłkowo, jak to bywało, lecz całkiem świadomie - w centrum miasta i uważać, że to jest moja sprawa i moja wolność?).
Przecież to nie chodzi o dane w jakimś tam własnym blogu, ale NK życzy sobie, aby wpisywać praw ...  wyświetl więcej

Dziękuję Panu! Nie, ja myślę, że ten pan nie jest aż takim wywrotowcem, bo z nami kulturalnie dyskutuje, a mógłby rzucać inwektywami. Szkoda, że jest nas tak mało, nas, którzy zwracają uwagę na sprawy poważne i polskie.
Tych biednych ludzi, co zginęli, to - w wielu przypadkach - również uważałem za konserwatywnych dziwaków, często śmiesznych. Teraz zmieniam zdanie. Nie o 180 stopni, ale jed ...  wyświetl więcej

Właśnie na swoim koncie na NK zmieniłem brzmienie mojego miejsca zamieszania (na terenie RP) na niemieckie. Po co? Bez szczególnego powodu, ot tak, dla rozrywki, żeby zrobić przyjemność oszołomom.

Na Onecie dzisiaj czytam o p. Zych - *Tato chciał iść do wojska, składał papiery do Wrocławia - opowiada pani Iza. - Ale tato nie umiał kłamać. I w życiorysie napisał po prostu: mojego ojca rozstrzelali Rosjanie w Katyniu. Była głęboka komuna i głęboki wstrząs nad życiorysem taty. Jego podanie odrzucono. Do wojska się nie dostał. No i robił zabawki - to w domu, a Katyniem żył - to poza domem.*
...  wyświetl więcej

Wczoraj NK odpisała na mój list -

Szanowny Panie Mirosławie,
Dziękujemy za wiadomość i obszerne informacje na temat zagadnienia związanego z nazewnictwem miast. Pragnę przypomnieć, że każdy z naszych użytkowników w momencie rejestracji profilu rzeczywistego, zgodnie z punktem 4.6 regulaminu oświadcza, że dane zawarte w formularzu rejestracyjnym są zgodne z prawdą. Proszę zauważyć, ż

...  wyświetl więcej

Właśnie wysłałem do NK emajl nawiązujący do jej poprzedniej odpowiedzi -

Szanowna Pani Dominiko!
Dziękuję za wiadomość. Zauważyłem, że na NK wpisują się osoby pod różnymi nazwiskami, np. Olcia Wu (potem zmieniła na prawdziwe dane) oraz Hitler (553 osób), Stalin (401), Fidel Castro (29), Che Guevara (26 ). Owszem, pewna część z tych osób ma te dane wpisane jako pseudonim (np. 14-letn

...  wyświetl więcej

Szanowny Panie Mirosławie!

Do tej pory miałem opinię o Panu jako o człowieku, który ot znalazł sobie problem i próbuje go rozwiązać myśląc, że tym przysłuży się społeczeństwu. Teraz jednak widzę, że w swoim uporze postradał Pan trochę zmysły. Do sądu chce pan podać administratorów portalu? Czystkę mają zrobić tylko dlatego, że Pan ma jakieś uprzedzenia?

Lepiej niech Pan sobie własn

...  wyświetl więcej

Panie Piotrze!
*Do tej pory miałem opinię o Panu jako o człowieku, który ot znalazł sobie problem i próbuje go rozwiązać myśląc, że tym przysłuży się społeczeństwu. Teraz jednak widzę, że w swoim uporze postradał Pan trochę zmysły. Do sądu chce pan podać administratorów portalu?*

Myślę, że ponownie Pan będzie myślał o mnie dobrze, bowiem źle Pan zrozumiał napisany tekst. Otóż ja zap

...  wyświetl więcej

Panie Mirosławie!

Faktycznie źle zrozumiałem koniec Pańskiej wypowiedzi. Umieszczanie w prasie ogłoszenia w prezentowanej treści jest niepoważne. Oczywiście jeżeli chce się Pan wykosztowywać w imię prowadzonej tutaj wojenki to proszę bardzo. Nie wiem jednak czyja kompromitacja byłaby wtedy większa. Pana, że coś takiego umieścił, Naszej-Klasy że ewentualnie wystąpiłaby na drogę sądową o dob

...  wyświetl więcej

Co do drugiej części... Kiedyś byłem moderatorem na NK i walczyłem z wątkiem http://nasza-klasa.pl/school/6(...)um/145. Po pewnym czasie mnie wyślizgano. Na NK nie wolno zamieszczać wulgaryzmów. Zgłosiłem, ale nadal są. Oto cytaty z tego wątku -

27.12.2008 13:09
W murzyńskiej wiosce rodzi się białe dziecko. Poruszenie, kons

...  wyświetl więcej

Oczywiście bez kropki na końcu adresu (kiedy wstawiałem spację, to system wykazywał błąd).
Wulgaria? A na http://eiba.pl/2of2

Co do pierwszej części to ma Pan rację. Jednak ja chcę z nimi ustalić treść ogłoszenia, zatem albo od razu zagrożą sądem, albo zgodzimy się na konsensus.

Problem chyba nieco bez problemu. Nazwy miejscowości to jedno, teraz proszę poszukać ilu jest Peterów, Pablów, Katrin i innych. To chyba ciut większa plaga...

To jest tekst o nazwach geograficznych. Jeśli ktoś ma pomysł na inny artykuł, to zapraszam do napisania.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska