Login lub e-mail Hasło   

Budżet domowy od czego zacząć?

Jeżeli nie rejestrujesz swoich wydatków i nigdy tego nie robiłaś - nie wiesz jaki jest ich wzór - to skąd wiesz, że "nie masz z czego" zaoszczędzić?
Wyświetlenia: 1.181 Zamieszczono 16/04/2010

Zbieraj paragony, zapisuj wydatki wg klucza Według badań SMG KRC z 2008r:

Największą część budżetu domowego Polek pochłaniają
• codzienne zakupy, żywność i środki czystości (32%),
• opłaty za mieszkanie (21%)
• wydatki na dziecko (14%).
Około 40% badanych Polek w ogóle nie oszczędza, przy czym wśród matek samodzielnie wychowujących dzieci odsetek ten sięga blisko 60%! Jedną z trzech najpopularniejszych metod oszczędzania jest odkładanie do przysłowiowej „skarpety”. Być może przyczyną tego, że Polkom nie udaje się oszczędzać jest fakt, że tylko 16% kobiet notuje swoje wydatki.

Podsumujmy: niemal połowa Polek nie oszczędza, a zaledwie 16% notuje wydatki. Jeżeli te dane dotyczą Ciebie, to skąd wiesz, że "nie masz z czego" zaoszczędzić? Przecież nie wiesz ile wydajesz, na co wydajesz i gdzie zostawiasz pieniądze. Jaki jest wzór Twoich wydatków? Dowiedz się, jak zidentyfikować tzw. czarne dziury, by wygospodarować oszczędności.

Ile – na co – gdzie?

Kluczowe pytanie dla Twojego powstającego budżetu brzmi: Ile wydajesz miesięcznie (kwota)– na co (produkt/usługa) – gdzie (sklep osiedlowy/hipermarket/stacja benzynowa/sklepik na uczelni)? Jeżeli chcesz tworzyć REALNE budżety, musisz dokładnie wiedzieć na co wydajesz – gdzie ucieka kasa. Wystarczy skrupulatnie rejestrować wydatki, żeby znaleźć CZARNE DZIURY.

Nie chodzi o założenie dziennika wydatków spisanych ciurkiem, należy podzielić je na przemyślane kategorie – na razie nadmieniam a w kolejnym artykule rozwinę wątek: kategorie – budżet domowy – kasa kobiety.

Wzory wydatków i czarne dziury

Możesz się zdziwić ile kosztują Cię miesięcznie /rocznie rzeczy, które stały się Twoim nawykiem, a negatywnie wpływają na Twój styl życia, zdrowie, sylwetkę jak np.: używki, słodycze, fast foody itd. Łatwiej z nich zrezygnujesz jak zobaczysz ile pochłaniają pieniędzy miesięcznie i przeliczysz – ile w skali roku.

Jak już poznasz typowy dla Ciebie WZÓR WYDATKÓW, będziesz miała wiedzę niezbędną do opracowania strategii ograniczania. W efekcie, pod koniec miesiąca, na Twoim rachunku bieżącym, zostanie więcej pieniędzy, które niezwłocznie (po uprzednim dokonaniu wszelkich opłat, oczywiście), przelejesz na rachunek oszczędnościowy i będziesz obserwowała jak rosną, jak się pasą jak te owieczki jakie;P

Jeżeli chcesz mieć jasny obraz sytuacji – przez 2-3 miesiące zapisuj dokładnie wszystkie swoje wydatki. Możesz nosić w torebce notes, możesz korzystać z notatnika w telefonie, możesz zbierać paragony (znam osoby które robią zdjęcia paragonom telefonem komórkowym), albo jak masz dobrą pamięć, przypominaj sobie na koniec dnia ile, na co i gdzie wydałaś…

Aaaaktualna porada

Zbliża się czas komunii, wesel, majówek, wakacji. Oznacza to dla naszego budżetu wydatki na prezenty, być może nową garderobę, koszty transportu, noclegu, pobytu etc. Przewidując te wydatki kilka miesięcy wcześniej, nie odczujesz ich tak dotkliwie.

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2328
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74908
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648640
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15332
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21764
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40688
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17589
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13250
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53485
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22904
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18338
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23513
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Tomasz Het  (www),  17/04/2010

Są takie programy na pc gdzie szacuje się wydatki. Też polecamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska