JustPaste.it

Środki ochronne przy pracy na wysokościach

O znaczeniu stosowania odpowiednich środków ochronnych przy pracy na dużych wysokościach.

O znaczeniu stosowania odpowiednich środków ochronnych przy pracy na dużych wysokościach.

 

Bardzo duża część wszystkich wypadków kończących się trwałymi urazami lub śmiercią to upadki z dużych wysokości w trakcie realizacji prac budowlanych. Połowa wszystkich upadków wiąże się z realizacją prac remontowych na dachach wielu budynków o różnej wielkości. Fakt ten świadczy głównie o tym, jak bardzo niebezpieczne są roboty na dużych wysokościach,  a także o braku odpowiednich zabezpieczeń i oprzyrządowania ochronnego osób realizujących prace budowlano-dekarskie.

Niestety większość analiz i statystyk wskazuje na fakt, iż właściciele firm bardzo często zapominają o konieczności stosowania odpowiednich środków ochronnych i ubrań roboczych przy realizacji zadań na wysokościach. Zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy obowiązują we wszystkich krajach Uni Europejskiej i nie zwalniają pracodawców z pewnych obowiązków odnośnie ochrony zbiorowej pracowników. Innymi słowy, każdy pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić wszystkim swoim pracownikom odpowiednie zabezpieczenia (szelki bezpieczeństwa, odpowiednie ubrania robocze, oprzyrządowanie do pracy na wysokościach, siatki bezpieczeństwa i tym podobne). Stosowanie odpowiedniego oprzyrządowania nie może zależeć od dobrej woli pracownika, wynikać powinno z wewnętrznych regulacji, które nakazują każdemu pracownikowi stosowanie się do wszystkich wymaganych zaleceń i przepisów bezpieczeństwa.

W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorców przyjmuje niestety założenie, iż najwłaściwszymi środkami bezpieczeństwa są środki najtańsze. Skutkiem takiego rozumowania są częste wypadki na budowach w trakcie prac wysokościowych. Pracownik w wielu przypadkach ma dostęp do szelek bezpieczeństwa, jednak nie stosuje ich z wielu różnych powodów. Szelki bezpieczeństwa są podstawowym środkiem zabezpieczającym człowieka pracującego na wysokościach i bezwzględnie powinny być zawsze stosowane. Polskie przepisy dot. BHP oraz higieny pracy jasno regulują osobę odpowiedzialną za zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków pracy, taką osobą jest kierownik nadzorujący prace na wysokościach. Każdy wypadek przy braku szelek bezpieczeństwa lub innego, niezbędnego oprzyrządowania może skutkować bardzo dotkliwymi karami nakładanymi przez odpowiednie organy i urzędy.

Musimy pamiętać, iż prace wykonywane przez robotników pracujących na dużych wysokościach często spotykają się z dodatkowymi utrudnieniami, gdyż wykonywane są niejednokrotnie w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych. Problemem są temperatury, wiatry oraz opady deszczu. Stosowanie odpowiednich ubrań roboczych jest więc koniecznością. Szelki bezpieczeństwa w tym wypadku nie wystarczają. Ubrania robocze chronią pracowników przed utrudnieniami i pozwalają im swobodnie wykonywać swoje obowiązki na dużych wysokościach.

Jednym z wielu problemów pojawiających się na polskich budowach jest również kłopot z doborem odpowiednich szelek bezpieczeństwa. Na rynku zakupić można w dzisiejszych czasach cały asortyment sprzętu, który różnić się może parametrami, stopniem regulacji czy materiałami, z których został wykonany. Należy zawsze zwracać dużą uwagę na odpowiedni dobór sprzętu, tak by spełniał swoje zadania tzn. pomagał w pracy a nie ją utrudniał. Dekarze najczęściej wykonują swoje obowiązki na powierzchni dachów, a szelki powinny służyć do zabezpieczania ich w sytuacjach niestandardowych i awaryjnych. Należy zatem brać pod uwagę zakup sprzętu jak najlżejszego oraz najmniej ograniczającego ruchy. Jest to bardzo istotny aspekt, które często nie jest brany pod uwagę przy realizacji zakupów. Następnym elementem wartym rozważenia jest miejsce mocowania szelek bezpieczeństwa. Każde szelki powinny być przymocowane do odpowiedniej konstrukcji uniemożliwiając upadek z wysokości przypiętej osoby. Pracownik powinien być odpowiednio przeszkolony z zakresu obsługi szelek, w szczególności ich mocowania do elementów budynku, platformy lub innych miejsc. Często wykorzystuje się odpowiednie zaczepy w przypadku braku miejsca przymocowania uprzęży.

Polskie przepisy jasno określają maksymalne nachylenie dachu, przy jakim każdy pracownik musi być zabezpieczony przed upadkiem z wysokości. Granicą takiego nachylenia jest poziom 20%. Praca na dachach nachylonych pod kątem mniejszym lub równym 20% wymaga jedynie zabezpieczenia osób pracujących w pobliżu krawędzi dachu. Nachylenie ponad 20% skutkuje koniecznością stosowania szelek bezpieczeństwa przez każdego pracownika bez względu na jego oddalenie od krawędzi. Niestety przepisy nie definiują terminu „w pobliżu krawędzi”. Warto jest więc stosować odpowiednie zabezpieczenia bez względu na odległość od krawędzi.

----

Artykuł został napisany przez pracownika firmy oferującej ubrania robocze oraz sprzęt ochronny do pracy na dachach i wysokościach. Szelki bezpieczeństwa i ubrania robocze.