Login lub e-mail Hasło   

Szczęście na podsłuchu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/2010/04/17/szczescie-(...)sluchu/
Najnowsze wyniki badań psychologów pokazują, że warto rozmawiać wnikliwie, z namysłem i odpowiednim zaangażowaniem.
Wyświetlenia: 1.089 Zamieszczono 20/04/2010

(C) Zdjęcie autorstwa A. StrakeyMatthias Mehl z Uniwersytetu w Arizonie oraz jego współpracownicy, postanowili „podsłuchać szczęście”. Wyniki ich eksperymentu wykazały, że poczucie szczęścia związane jest z mniejszą ilością małych, niewiele znaczących rozmów oraz zdecydowanie większą ilością refleksyjnych i wnikliwych konwersacji.

Większość badań zgłębiających tajniki szczęścia opiera się na samoobserwacji badanych. Stanowi to ogromne ograniczenie ze względu na naszą skłonności do idealizacji samego siebie. Możliwość podsłuchiwania codziennych zachowań pozwala na otrzymanie bardziej obiektywnych wyników.

Dzięki wykorzystaniu urządzenia o nazwie Electronically Activated Recorder (EAR), badacze podsłuchiwali – za zgodą uczestników – ich codzienne rozmowy. Urządzenie nagrywało 30 sekundowe próbki w odstępach 12,5 minuty. W sumie uzyskano 23,698 głosowych próbek od 32 mężczyzn i 47 kobiet. Średnio na jednego uczestnika przypadło 300 przykładów rozmów jakie prowadził przez okres 4 dni trwania eksperymentu.

Dobrostan psychiczny badanych mierzony był za pomocą Skali Satysfakcji z Życia (ang. Satisfaction With Life Scale) oraz jednego stwierdzenia: „Spostrzegam siebie jako kogoś, kto jest szczęśliwy i posiada satysfakcjonujące życie”. Dodatkowo uczestnicy oceniali swoje cechy osobowości popularnym kwestionariuszem „wielka piątka” (ang. Big Five).

Zadaniem specjalnie przeszkolonych obserwatorów było zakodowanie odsłuchiwanych rozmów na dwa sposoby. Po pierwsze ze względu na to czy badany rozmawiał w samotności czy z innymi osobami. Po drugie czy były to trywialne rozmowy czy konkretne konwersacje.

Błahe rozmowy kategoryzowane były jako nieabsorbujące, banalne konwersacje (np. „Co tam masz? Popcorn? Pychota!”), gdy wnikliwe konwersacje jako angażujące rozmowy o konkretnej naturze np. wymiana znaczących informacji: „Słyszałam, że ona zakochała się w twoim ojcu? Czy w takim razie spodziewasz jego rozwodu?”.

Wyniki wykazały negatywny związek banalnych pogawędek z dobrostanem psychicznym. Im więcej takich rozmów prowadzili badani podczas dnia, tym mniejszą deklarowali satysfakcję z życia. Z drugiej strony okazało się, że refleksyjne i wnikliwe rozmowy są pozytywnie powiązane z naszym poczuciem szczęścia. Większa ilość takich rozmów, była związana ze zwiększonym zadowoleniem z życia.

Pośród wszystkich konwersacji jakie prowadzili badani, 17,9% to rozmowy trywialne, gdy 35,5% konkretne. Im więcej konkretnych rozmów prowadzili uczestnicy tym więcej czasu poświęcali na socjalizowanie się oraz jedzenie. Co ciekawe, większa ilość wnikliwych rozmów wiązała się z mniejszą ilością czasu poświęcanego na oglądanie telewizji. W przypadku banalnych rozmów, nie stwierdzono takich zależności.

Szczęśliwi badani w porównaniu do tych najmniej szczęśliwych spędzali w samotności o 25% mniej czasu oraz poświęcali o 70% więcej czasu na rozmowę. Dodatkowo prowadzili o 1/3 mniej trywialnych rozmów i dwa razy więcej rozmów konkretnych.

Cechy osobowościowe okazały się nie mieć aż tak dużego znaczenia jak przypuszczano. W przypadku osób o zbliżonych osobowościach, różnica między tymi szczęśliwymi, a nieszczęśliwymi, wynikała wyłącznie z ilości rzeczowych rozmów jakie odbywali w ciągu dnia.

Jako, że przeprowadzone badanie ma charakter korelacyjny, nie można orzec czy jesteśmy szczęśliwi, bo mówimy konkretnie czy rozmawiamy konkretnie, bo czujemy się szczęśliwi. Jednak wydaję się, że nie zaszkodzi spróbować rozmawiać wnikliwie, z namysłem i odpowiednim zaangażowaniem.

Więcej informacji: Mehl, M. R., Vazire, S., Holleran, S. E., & Clark, C. S. (2010). Eavesdropping on happiness: Well-being is related to having less small talk and more substantive conversations. Psychological Science, 21, 539-541.

Badania.net

jeśli chcesz wiedzieć więcej | wyniki badań w przystępnej formie

 
 

Podobne artykuły


43
komentarze: 25 | wyświetlenia: 5839
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3110
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15942
93
komentarze: 27 | wyświetlenia: 21491
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23060
40
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4427
23
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2880
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2549
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3230
49
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8757
41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7673
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3518
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6414
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4119
 
Autor
Artykuł




Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska