Login lub e-mail Hasło   

O godności i szacunku

„ Wielkim cudem jest człowiek”. To zdanie przypisywane jest wielkiemu Hermesowi.
Wyświetlenia: 4.518 Zamieszczono 03/05/2010


„ Wielkim cudem jest człowiek”. To zdanie przypisywane jest wielkiemu Hermesowi.


Zachwyciła mnie prostota i jasność zrozumienia położenia człowieka i to sprzed ponad siedmiuset lat. Cytat przytaczam poniżej zachęcając do własnego rozpoznania. Mam nadzieję, że zaczniesz czytelniku sam siebie darzyć większym szacunkiem i godnością, a gdy już poznasz te wartości, będzie dużo łatwiej obdarzać tymi jakościami inne istoty.


Oto cytat z dzieła : Oratio de Hominis Digitante Giovani Pico della Mirandola (1463-1494).

 
...Otóż wydaje mi się, że teraz wreszcie zrozumiałem dlaczego najbardziej szczęśliwą i najbardziej godną wszelkiej czci istotą jest człowiek i czemu zawdzięcza on swą niezwykłą sytuację i wybrany los we wszechświecie, którego zazdroszczą mu nie tylko zwierzęta, ale nawet gwiazdy i duchy ponad światowe. Rzecz ponad podziw. Czyż nie?  Dlaczegóż to bowiem mówi się o człowieku, iż to cud wielki i uważa się go za istotę naprawdę godną podziwu? Jakie są tego powody, posłuchajcie ojcowie i zgodnie z waszą wiedzą dzieło oceńcie.

Było tak. Już najwyższy ojciec i architekt Bóg, zgodnie z tajemniczymi prawami mądrości, zbudował tam, który widzimy, dom świata, najwspanialszą świątynię boskości. Region pod niebiański przyozdobił inteligencjami, znajdujące się w eterze globy ożywił, a szpetne i cuchnące części najniższego świata wypełnił mnóstwem istot wszelkiego rodzaju.

 Po dokonaniu tego dzieła artysta zapragnął aby znalazł się ktoś, kto by potrafił wniknąć w sens tak potężnego dzieła, kochać jego piękno i podziwiać jego wielkość. Przeto po stworzeniu już wszystkiego rozmyślał (jak o tym świadczą Mojżesz i Timajos) nad powołaniem do życia człowieka.

Ale nie było żadnego archetypu (wzoru), którego nowy twór mógłby być naśladownictwem, ani nie istniało w skarbcu nic, co by powiększyć mogło dziedzictwo nowego syna, ani też nie było miejsca w niższych partiach świata, gdzie mógłby się osiedlić ten przyszły kontemplator wszechświata.Wszystko zostało rozdzielone pomiędzy istoty najwyższych, średnich i najniższych szczebli. I mogło się wydawać, ze zabrakło czegoś w końcowym akcie ojcowskiej potęgi, jakiś niedomiar dobroci i planu pojawił się w rzeczy bardzo istotnej, a ten, który chwalony jest przez innych za są boską hojność w dobrodziejstwie miłości, został przez nią sam w sobie ograniczony.

Postanowił przeto twórca najwyższy aby ten, któremu nie mógł dać nic własnego, miał wespół z innymi to wszystko, co każdy z nich dostał z osobna. Przyjął więc człowieka jako dzieło o nieokreślonym kształcie, a po wyznaczeniu mu miejsca w samym środku świata, tak się do niego odezwał :

Nie wyznaczam ci, Adamie, ani określonej siedziby, ani własnego oblicza, ani też nie daję ci żadnej swoistej funkcji ażebyś jeśli jakiejkolwiek funkcji zapragniesz, wszystko to posiadł zgodnie ze swoim życzeniem i swoją wolą.

Natura wszystkich istot została określona i zawiera się w granicach przez nas ustanowionych.

Ciebie zaś, nieskrępowanego żadnymi ograniczeniami, oddaję w twoje własne ręce, abyś swą naturę sam sobie określił zgodnie z twoją wolą.

Umieściłem cię pośrodku świata, abyś tym łatwiej mógł obserwować wszystko, co się w świecie dzieje.

Nie uczyniłem cię ani istotą niebiańską, ani ziemską, ani śmiertelną, ani nieśmiertelną, abyś jako swobodny i godny siebie twórca i rzeźbiarz sam sobie nadał taki kształt, jaki zechcesz.

Będziesz się mógł degenerować i staczać do rzędu zwierząt: i będziesz mógł odradzać się i mocą swego ducha wznosić do rzędu istot boskich. „


Pozdrawiam w Miłości mego serca

Hania

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1464
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1574
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1194
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2038
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2754
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2360
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 967
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2311
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 669
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1134
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 790
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 524
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1391
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Będziesz się mógł degenerować i staczać do rzędu zwierząt: i będziesz mógł odradzać się i mocą swego ducha wznosić do rzędu istot boskich. „
Zaiste, ta pierwsza "umiejętność" jest bardzo powszechna... Smutne.
Pozdrawiam:-)

Witaj Grzegorzu, i tak to jest z nami ludźmi. Mamy wolną wolę i to co jest nieodłączne czyli odpowiedzialność za własne wybory. Jesteśmy jako ludzie w ciekawych czasach, gdzie wszelkie dzieło wraca do swego właściciela, a to sprawia, ze obie postawy (mocno dwoiste) są tak widoczne wśród rasy.
Pocieszające jest, że zawsze można się dźwignąć z upadku i mocą swego czystego ducha wznieść się, W ...  wyświetl więcej

"Po dokonaniu tego dzieła artysta zapragnął aby znalazł się ktoś, kto by potrafił wniknąć w sens tak potężnego dzieła, kochać jego piękno i podziwiać jego wielkość."
Tja, ilu z nas zadaje sobie choc troche trudu , aby wniknac w sens tego poteznego dziela? !
Nie mowie juz o tym, aby kochac i podziwiac jego wielkosc! Wiekszosc woli podziwiac, kochac i rozwijac swoje wielkie Ego ... i to tez jest Smutne!
Pozdrawiam

Widzisz Hanutko, to co zauważyłaś, to efekt wyborów poszczególnych ludzi... ja tego nie krytykuję, bo wiem skąd się to brało u mnie..
Widzisz, serce w wyniku podłych MYŚLI staje się niezdolne do miłości. ZŁOŚLIWY język wyjaławia i prawdę i serce.
Tak, nie jeden człowiek był mocny i zuchwały przed swoim upadkiem. A jednak wciąż ma szansę za życia dokonać szlachetnych zmian ... i to jest mocno pocieszające, bo co raz więcej ludzi budzi się ze swego hipnotycznego snu.

  Tomasz Het  (www),  03/05/2010

Punkty lecą z mojej strony, tx

  Elba,  03/05/2010

Ten artykuł pomaga zrozumieć istotę przymiotów, którymi Bóg obdarzył człowieka. Aby pojąć piękno i sens tego świata należy z nich korzystać, czyli używać rozumu i wolnej woli.
Każdy z nas sam tworzy swój świat według tylko jemu znanego wzorca. Nikt na świecie nie może go w tym wyręczyć. Nawet Jezus Chrystus nie mógł uczynić niczego dla wielu z tych, którzy go słuchali. Do życiowych prawd za ...  wyświetl więcej

"I tu pojawia mi się pytanie: Czy zawsze, mimo upadku i stoczenia się na dno, człowiek zachowuje godność i zasługuje na szacunek? "
Na moje szczęście nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania. Na swoje potrzeby myślę, że każdy człowiek w swej Istocie, w swoim rdzeniu ZAWSZE zasługuje na szacunek i jest tego godzien.
Każdy z nas, ludzi od czasu do czasu coś źle czyni, jednak czy od raz ...  wyświetl więcej

  Elba,  04/05/2010

Wypowiadamy słowa płynące z głębi naszej przestrzeni wewnętrznej – wg zaleceń duszy, czyli programatora, w którym mieści się nasz zamysł istnienia, lub też wyrazy narzucane z zewnątrz kształtujące nasz pogląd, a zarazem pozwalające realizować idee innych.
Nie realizując programu duszy w określonym cyklu, pozwalamy dokonywać w swoim programatorze mutacji, manipulacji lub zmian programu.
...  wyświetl więcej

CYT.: "I tu pojawia mi się pytanie: Czy zawsze, mimo upadku i stoczenia się na dno, człowiek zachowuje godność i zasługuje na szacunek?"

Myślę, ze próbą odpowiedzi na to pytanie - jakże naturalne - może być następująca wypowiedź:

CYT.: "
„Kiedyś w Poznaniu bardzo się gdzieś śpieszyłem i biegłem przez rynek. Z samego rana miałem wyjechać z Gorzowa, więc medytowałem w samochod

...  wyświetl więcej

  Elba,  05/05/2010

Piękny przykład Panie Januszu na realizację programu duszy:
1) dostrzec osobę w potrzebie,
2) szybko rozpoznać, jaki zakres pomocy jest jej niezbędny,
3) udzielić jej tej pomocy,
4) wesprzeć duchowo.
Ale to nie takie proste! W każdym z w/w punktów możemy popełnić błąd i zamiast pięknego przykładu raczej będzie to "rzucanie pereł pod świnie".

Elba, ja Ciebie rozumiem, bo problem odstąpienia od ocen jest bardzo stary a jeszcze starszym jest okazywanie ludzkich uczuć osobom upadłym. Jednak to, że są to problemy stare i zapiekłe wcale nie oznacza, że mamy w tym tkwić a wręcz odwrotnie możemy to zmienić.
Mnie udało się doświadczyć jak to jest gdy ze śmierdzących łachmanów po jakimś czasie wychodzi miły i życzliwy człowiek ( trochę o ...  wyświetl więcej

Piękny przykład Januszu. W swoim dość długim życiu i mnie było sądzone towarzyszyć takim przemianom i powiem Tobie, że jest to wielka radość widząc jak człowiek sam dla siebie odzyskuje godność.
Wiem, że nie mam możliwości pomagać wszystkim i wiem, że mino niechęci mam oddawać szacunek tym, którzy stanęli na mojej drodze, więc jak to mój brat mawiał " jak najęłam się za psa ogrodnika, to sz ...  wyświetl więcej

Szanowna autorko.
Naprawdę nurtuje mnie ta cholerna zagadka: kim jest "wielki Hermes"?!

Cytaty:
1. "Człowiek to brzmi dumnie - tylko dla człowieka".

2."Chcesz utracić szacunek - zacznij go ochraniać".

Kimże, u licha, jest "wielki Hermes"? Ten, który miał takie dziwne dziecko z Afrodytą?

>Kimże, u licha, jest "wielki Hermes"?<

Moim skromnym zdaniem poetce chodziło o Hermesa Trismegistosa, który tyle ma wspólnego z Hermesem znanym z pop-mitologii, co JHWH z dzisiejszym panbukiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/H(...)egistos

A czy ten Hermes w ogóle coś kiedyś powiedział?

Cytat: "Pegaz trzymany krótko przy pysku rychło zamienia się w osła".

Podobno napisał sporo książek. Do mnie osobiście nigdy żadne bóstwo nie przemówiło, może mam za niski poziom wiary? :)

  Ivi,  04/05/2010

"niski poziom wiary"- a może jednak słabą wiarę, bądź tez jej brak:) Niski poziom to może być np wody

"Słaba wiara" sugerowałaby że wierzę, ale jestem pełen wątpliwości, "niski poziom wiary" wskazuje że niewiele rzeczy przyjmuję na wiarę z założenia. Przykładowo, nie wierzę w bogów, co poniekąd tłumaczy dlaczego się do mnie nie odzywają. :)

Szanowny Panie Smigielski na Pana komentarze pod tym artykulem moge tylko odpowiedziec Pana wlasnymi slowami " pietnascie" ! I jeszcze jedno skad wzial Pan te cytaty, bo w artykule nic nie ma o oslach! z calym szacunkiem - zanizony poziom?! ale na pewno ani wody ani wiary ...
Pozdrawiam serdecznie Hanuta

Czy mam się spowiadać tylko z tego cytatu, gdzie osioł, czy z pozostałych też? Zresztą, wszystko jedno, bo prawie nigdy nie cytuję nikogo innego, prócz siebie. Mam takie wodogłowie. Z bąbelkami.

Gdy jesteśmy już przy moich cechach. Różnym ludziom różne rzeczy darowywałem, raz nawet było to całe 100 złotych. Ale przenigdy, choćby i przyjacielowi bardzo lubianemu, nie darowałem infantylizmu.

...  wyświetl więcej

Szanowny Panie Śmigielski, osobiscie dziekuje za konkretna odpowiedz "Od tekstów przesłodzonych i zbyt lepkich robi mi się szczególnie jakoś niedobrze. Tak już mam." Jednak autor tego tekst - Giovani Pico della Mirandola nie bedzie raczej mogl ustosunkowac sie do Pana odczuc, poniewaz ziemie opuscil juz ponad 700 lat temu, tak jak w artykule zaznaczono. A czy byl infantylny pozostanie tajemnica. ...  wyświetl więcej

Z pokorą muszę przyznać, że moja bystrość została poddana wielkiej próbie - i niestety, zawiodła.

az, nie potrafiła odróżnić tego, co odautorskie, od tekstu samego Mirandoli. Założyła ta moja bystrość, że nie ma takiej potrzeby, bowiem autor pozornie utożsamia się z prezentowanymi tezami. Byłby to więc pierwszy błąd.

No i ten Hermes - nie mam pojęcia, gdzie go ulokować.

Dwa

...  wyświetl więcej

Szanowny Panie Śmigielski przeciez nikt z nas nie jest doskonaly, nie ma co sie przejmowac takimi drobnymi niedoskonalosciami. Wszystko mozna wyjasnic, co powyzej uczynil Pan wrecz doskonale za co bardzo dziekuje i oczywiscie przeprosiny przyjete.
Pozdrawiam radosnie i slonecznie - Hanuta
P.S. Za brak polskich znakow przepraszam

@HB
Któreś z nas dwojga nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Z niecierpliwością czekam aż przyjdzie Zbysław i rozstrzygnie moje wątpliwości w tej materii. :)

@ darkwater ( piotr grunt ) Twoje watpliwosci mozesz rozstrzygnac tylko TY sam, nikt z zewnatrz tego za ciebie nie zrobi, bo to jest niemozliwe.
Pozdrawiam serdecznie - Hanuta

Widzę że w dalszym ciągu nie rozumiesz dowcipu, trochę szkoda. :)

Jakoś nie lubię wtrącać się pomiędzy przysłowiową wódkę i zakąskę. Lubię, by łykanie przebiegało żwawo (szczególnie, gdy gęś łyka kluski).

Kluski zawsze były dla mnie "fuj". Gęsie udka - lubię.

Myślałeś o karierze w delfickiej wyroczni? :)

darkwater.
Czyż nie napisałem wyraźnie, że po tych bredniach o godności człek nadyma się jak gęś po kluskach?

Ależ nie traktuj mego komentarza jako krytyki, Pytia była bardzo szanowaną i wpływową osobą. :)

Najważniejszą istotą dla człowieka powinien być człowiek,a że człowiek człowiekowi wilkiem jest , z medalikiem matki boskiej na SZYJCE PRUJE Z AUTOMATU DO Al-achów,to też wola boża.? Artykuł skłania do zadumy,prawdy należny szukać w sobie.I nieustannie dążyć do doskonalenia psychofizycznego. misterium poznawania świata.Pozdrawiam

Panie Szymonie, ma pan rację... wiele złego poszczególni ludzie czynią i jednocześnie w ich sercach ciągle tkwi potencjał dokonywania innych wyborów. To właśnie ten ukryty potencjał jest tym co pozwala zbydlęconemu człowiekowi oddać szacunek, powiedzieć takiemu, że źle czyni i że ciągle ma potencjał bycia dobrym człowiekiem dla siebie i otoczenia. No a biżuteria takiego delikwenta to sprawa całkie ...  wyświetl więcej

  Kitek,  06/05/2010

@Janusz Dąbrowski
“mimo tego, że mogą być najgorszymi zbrodniarzami, zasługują na szacunek jako istoty ludzkie, które zawsze mogą mieć szanse na poprawę, na przemianę samego siebie.<
Czy może Pan powiedzieć komu potrzebna jest ta szansa?

Do: KItek.
A co Pan o tym sądzi? Czy - wg Pana - można przyjąć moje widzenie sprawy, czy też nie? I dlaczego?

  Kitek,  06/05/2010

Nie można, bo jeżeli zbrodniarz zabija mi dziecko, to jego poprawa nie zwróci życia mojemu dziecku. Z takiego punktu widzenia jego poprawa jest dla mnie obojętna.

Do: Kitek.
Rozumiem Pana racje i odnoszę się do nich z pełnym szacunkiem. Uważam też, że w przypadku opisywanym przez Pana - i oby hipotetycznym jedynie - ludzkie prawo ma działać, mimo, że jest niedoskonałe. Pisałem o tym. Pisałem również o szacunku dla OSOBY LUDZKIEJ, która istnieje także w zbrodniarzu. Zresztą zbrodniarz zbrodniarzowi nierówny.

Pozostaje jeszcze jeden problem - wybaczenia lub niewybaczenia. I to już jest następny temat do dyskusji.

  Kitek,  06/05/2010

To co Pan pisze jest niewątpliwą prawdą. nie mogę się z tym niezgodzić choćby z typowego "ludzkiego" względu.Jednak tolerancja jaka jest w takich przypadkach konieczna jest przeważnie zgubna. Powiem, że nadmiar tolerancji jest szkodliwy społecznie i między innymi z tego powodu mamy "prawo". Wziąłem je w cudzysłów ponieważ z jego realizacją jest bardzo różnie. Wybaczanie to oddzielny problem. Nigdz ...  wyświetl więcej

Do: Kitek.
Nic nie mówiłem o tolerancji. Nie można być tolerancyjnym wobec zbrodni, nigdy! W dodatku tolerancja nie ma nic wspólnego - moim zdaniem - z wybaczaniem. To zupełnie inne pojęcia. Myślę, że doszło do nieporozumienia i nadinterpretacji tego, co napisałem.

Jednym ze skutków zbrodni winna być kara, która jednak nie powinna w żadnym razie stać się zwykłą ślepą zemstą. Ma też

...  wyświetl więcej

Kitek wybaczanie jest czymś innym niż tolerancja. Wybaczanie jest pewnym wewnętrznym procesem i to doświadczalnym. Jeśli zaakceptujesz to, że stało ci się wielki zło i jednocześnie uda ci się spokojnie, bez emocji, pozwolić by sprawca poniósł konsekwencje swego czynu (bez chęci zemsty, gniewu, żalu i rozżalenia) to będzie to postawa wybaczająca. W wybaczaniu nigdy nie chodzi o przyzwolenie lub tol ...  wyświetl więcej

  Kitek,  06/05/2010

Jeżeli dajemy komuś szansę na poprawę, to może znaczyć, że w pewnym punkcie tolerujemy jego negatywną postawę czy zachowanie, ale nie jestem pewny tego co napisałem. nie mogę już dzisiaj piać i dyskutować. Może jutro. Serdecznie pozdrawiam.

Kitek z mojej wiedzy wynika, że tolerancja, to przyzwalanie na różne postawy. Natomiast akceptacja, to osobiste puszczenie uraz i z całym szacunkiem oddanie złoczyńcy w ręce wymiaru ludzkiej sprawiedliwości, by poniósł konsekwencje własnych czynów. Przy akceptacji ma zastosowanie stara rzymska maksyma prawna " chcącemu nie dziej się krzywda".
Pozdrawiam serdecznie

Cytat: "Najbardziej przygnębiająca sprawa: bezmyślność u myślącego człowieka".

Powtarzam się, że myśleć należy do końca, nie zadowalać się pierwszym wygodnym wnioskiem. Wiem, że to trudne, ale konieczne, właśnie dla uszanowania własnej godności.

Problem zaczął się dawno temu, gdy wypowiedziano najbardziej bezczelne w historii twierdzenie, jakoby jeden nawrócony wart był dziesięciu

...  wyświetl więcej

Panie Śmigielski, zapewne ma pan rację, patrząc z bardzo szerokiego i zewnętrznego punktu widzenia.
Mnie bardziej interesuje pojedyncza osoba, bez względu na religie, nację czy kodeksy ludzkie.
"Ciebie zaś, nieskrępowanego żadnymi ograniczeniami, oddaję w twoje własne ręce, abyś swą naturę sam sobie określił zgodnie z twoją wolą."
Ten cytat wskazuje właśnie na bardzo indywidua ...  wyświetl więcej

Właśnie jesteś typowym przykładem myślenia nie do końca, czego sama dowodzisz. To wynika ze skutecznej indoktrynacji "nadmiernych humanistów", tak bardzo zakochanych w swej idei, że gotowi są dla ważności cząstki zapominać o całości. Tak, cząstka TEŻ jest ważna, lecz nie JEDYNIE.

Indoktrynacja nazbyt wielu skutecznie oduczyła, by na owego nawróconego patrzeć poprzez tych, których skrzywdzi

...  wyświetl więcej

Cytat: Hanka Janukowicz "serce w wyniku podłych MYŚLI staje się niezdolne do miłości. ZŁOŚLIWY język wyjaławia i prawdę i serce.
Tak, nie jeden człowiek był mocny i zuchwały przed swoim upadkiem. A jednak wciąż ma szansę za życia dokonać szlachetnych zmian ... i to jest mocno pocieszające" !

ardzo trafne zdanie, dotyczy bardzo wielu z nas...

Cytat: Janusz Dabrowski "Jeśli ni

...  wyświetl więcej

Panie Zbysławie!
Zgadzam się z Panem, że dziś bardzo często, zbyt często, ofiary są pozostawiane sobie samym z ich bólem, z ich krzywdą, a żyjący kaci deklarując fałszywą skruchę śmieją się bezczelnie w kułak.

Jednak myślę, że nie o takich przypadkach tu dyskutujemy. Życie jest bardziej skomplikowane, niż przypuszczamy, a nas wszystkich cechuje głęboka nieświadomość przyczyn i okoli

...  wyświetl więcej

Wychodzi na to, że ja, radykał, muszę stawać naprzeciw was, "kompromisantów". Bo ja, słowami Hanki, nie tak jednostkowo.

Ważąc winę krasnoarmiejców, należy złożyć na szali coś, czego nie bierzecie pod uwagę. Że oni, po doświadczeniach Czeki, Rewtrybunałów i NKWD, zetknęli się z SS i Sonderkommando - tyle, że wobec własnych zbirów byli bezsilni, wobec niemieckich mieli szansę rewanżu. Przek

...  wyświetl więcej

Panie Zbysławie!
Niczego Pan nie musi - zwłaszcza stawać przeciw "kompromisantom", którymi rzekomo jesteśmy. Po co szukać za wszelką cenę przeciwników, których tak naprawdę nie istnieją? W dalszym ciągu funkcjonuje - moim zdaniem - niezrozumienie między nami, ale tylko werbalne. Bo tak naprawdę to doskonale Pan "czuje" problem. Przecież sam Pan doskonale tłumaczy "krasnoarmiejców". I na tym ...  wyświetl więcej

Cytat: Hanka Janukowicz "serce w wyniku podłych MYŚLI staje się niezdolne do miłości. ZŁOŚLIWY język wyjaławia i prawdę i serce.
Tak, nie jeden człowiek był mocny i zuchwały przed swoim upadkiem. A jednak wciąż ma szansę za życia dokonać szlachetnych zmian ... i to jest mocno pocieszające" !

ardzo trafne zdanie, dotyczy bardzo wielu z nas...

Cytat: Janusz Dabrowski "Jeśli ni

...  wyświetl więcej

  Kitek,  08/05/2010

Przerwany komentarz.
Dyskusja nad artykułem jest tak ciekawa, że inspiruje mnie o wiele bardziej niż sam artykuł. Przepraszam za to autora, dziękując mu jednocześnie za sprowokowanie tej dyskusji. Otóż po ponownym jego przeczytaniu i zamieszczonych komentarzy, postanowiłem ustosunkować się do niektórych z nich cytując pewne zdania.
Elba pisze: „Każdy z nas tworzy swój świat według ty ...  wyświetl więcej

I to byłoby właściwe podsumowanie.

Do: KItek (a także do wszystkich dyskutujących...).
Szerzej moje postrzeganie sprawy zawarłem w nowym tekście:
http://eiba.pl/2ph2

Panie Januszu, dziękuje :) Wspaniale Pan wyjaśnił na czym polega właściwe wybaczanie w tym artykule.
Pozdrawiam i chylę głowę. Hanuta
cytat: " Mądrość - to coś więcej niż tylko intelekt"

  Elba,  09/05/2010

Skoro religie tak różnią się między sobą wyszłam z założenia, że może warto zmienić sposób dotarcia do prawdy na bardziej wewnętrzny, własny. Zupełne pominięcie filozofii i religii jest niemożliwe, więc nic dziwnego, że moje poglądy na razie wydają się zlepkiem tego, czy innego. Bo swoje poglądy buduję na podwalinach przyswojonej wiedzy oraz zdobytego dotychczas doświadczenia. Od czegoś trzeba zac ...  wyświetl więcej

@ Kitek, moze i Pan Smigielski ma racje, jednak ja sama zylam w takim pojmowaniu zycia ponad 30 lat, czyli pielegnowalam w sobie poczucie skrzywdzenia, zalu, nienawisci i checi zemsty. To trudne, bardzo ciezkie i traumatyczne przezycie mialo wplyw na wszystkie moje pozniejsze decyzje jakie podejmowalam w moim zyciu, a rzadko ktora byla dla mnie dobra, poniewaz byly znieksztalcone checia zemsty. ...  wyświetl więcej

I to byłoby WŁAŚCIWSZE podsumowanie :).

  Kitek,  08/05/2010

To, o czym piszesz, jak i Twoje życie, to coś jest kompletnie czym innym niż w moim przypadku. Poza tym nie istnieje we mnie chęć zemsty, czy nienawiść. Natomiast poczucie krzywdy I żal są w takim przypadku czymś zupełnie naturalnym. Nie widzę tożsamości między żalem I nienawiścią. Pozbycie się pewnych uczuć pomaga „odtworzyć” siebie w innej formie i często pozbyć się chorób. Zadziwiające jest nat ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska