Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego nie sprzedasz swojej duszy do celów naukowych? Rozwiązanie!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/nie-podpisze-sie-pod-tym/
Prezentujemy drugą cześć artykułu:)
Wyświetlenia: 1.195 Zamieszczono 09/05/2010

(C) http://chictrib.image2.trb.com/chinews/media/photo/2009-05/47024481.jpgDr Jon Haidt z University of Virginia prosił studentów o wypełnienie niestandardowego formularza, niestety większość ankietowanych odmawiała podpisania się pod poniższą deklaracją. Czy wiesz dlaczego amerykańscy studenci odmawiali przyjęcia pieniędzy? Czy podpisał(a)byś taką deklarację?

W przeszłości wśród naukowców popularny był pogląd, że do wydawania adekwatnych ocen moralnych potrzebny jest zdrowy rozsądek i chwila do namysłu. Wśród laików również najwięcej jest zwolenników teorii, że oceny moralne są wynikiem racjonalnych procesów myślowych.

Takiemu poglądowi zaprzeczają jednak dziesiątki badań z ostatnich kilkunastu lat. Jonathan Haidt z University of Virginia dowodzi, że sądy moralne są reakcją nieświadomą, automatyczną i intuicyjną w reakcji na pogwałcenie dowolnej z pięciu intuicyjnych etyk: 1) etyki dbania o innych; 2) etyki uczciwości w stosunku do innych; 3) etyki lojalności ; 4) etyki respektowania autorytetów oraz 5) etyki respektowania świętości oraz czystości

 

Ja, ___________, niżej podpisany, sprzedaję moją duszę po mojej śmierci, na rzecz

__ JONATHANA HAIDTA__, za kwotę 30 PLN.  

______________ podpis  

UWAGA: Ten formularz jest częścią eksperymentu psychologicznego. Nie jest to umowa prawna i nie jest on w żaden sposób wiążący.

W naszej sondzie większość Czytelników badania.net nie zgodziła się na podpisanie deklaracji sprzedaży duszy. Rzeczywiście opisane zachowanie łamałoby piątą etykę boskości.

Jednak wyjaśnienia dla podjęcia takiej decyzji są nieracjonalne – to emocje wpłynęły na decyzję naszych Czytelników i nie była ona przemyślana. Zastanówmy się jakie mogłyby być motywy dla odmowy podpisania deklaracji:

    - „Bo nikt nie może handlować duszą”

Rzeczywiście, prawdą jest, że taki biznes byłby utrudniony ze względu na niematerialny wymiar produktu, ale pamiętajmy, że żadna większa religia nie zabrania handlowania duszą!

    - „Bo, ktoś kto kupi moją duszę może z nią zrobić coś złego”

Przecież to będzie po twojej śmierci a dr Haidt nie zdradził żadnych złych zamiarów!

    - „Nie sprzedam, bo nie”

Pamiętaj, że podpisywana deklaracja „nie jest wiążąca”!

Haidt twierdzi, że najczęściej nie zastanawiamy się ani przez moment przed wydaniem decyzji związanej z naruszeniem którejkolwiek z domen moralności. Zamiast logicznego myślenia doświadczamy jedynie automatycznego „wewnętrznego przekonania” co jest moralne a co jest sprzeczne z naszą moralnością.

Niemal jak uderzenie gumowym młotkiem w kolano, automatyczny sąd moralny jest niekontrolowanym odruchem, którego nie powstrzymasz siłą woli. Twoja reakcja na zachowanie łamiące normy działa tak samo jak gwałtowny wyrzut nogi. Świadome myśli uzasadniające automatyczne decyzje pojawiają się już po jej podjęciu i mają jedynie charakter racjonalizacji. Odczuwamy złość, wstręt, zmieszanie i na tej podstawie wydajemy sąd moralny a dopiero potem uzasadniamy naszą decyzję. Tego rodzaju uzasadnienie ma tylko przekonać nas samych, że postąpiliśmy słusznie.

Więcej informacji:
Björklund F. Intuition and post-facto reasoning in moral judgment: some experimental findings. Department of Psychology, Lund University.

 
Copyright © badania.net 2010.

Podobne artykuły


73
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20007
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163684
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20030
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23056
41
komentarze: 44 | wyświetlenia: 26870
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4415
31
komentarze: 3 | wyświetlenia: 41021
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 23030
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3768
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4419
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4879
26
komentarze: 23 | wyświetlenia: 3883
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13322
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7682
 
Autor
Artykułta ankieta to dobry sposób na sprawdzanie pseudo-ateisty czy faktycznie w nic nie wierzy

  Badania.net  (www),  11/05/2010

Ankieta służyła tylko i wyłącznie jednemu celowi. Wykazaniu, że emocję odgrywają kluczową rolę w wydawaniu sądów moralnych. Wiara lub jej brak nie ma tu większego znaczenia.

Kupują rożne części ciała, dla innych je wszczepiają, a duszy za darmo nie chcą brać.Odsyłają do czorta,lub do Boga!Czy to normalne.?

  Badania.net  (www),  11/05/2010

Odpowiedz znaleźć można w tekście. Takie zachowanie łamię piątą etykę: boskości i czystości.

  dzepson,  10/05/2010

Ja tam sprzedam... ale nie za 30 pln, bo to za mało:) jeżeli ktoś chce kupic duszę, to znaczy że w nią wierzy. Jak wierzy to wie, że jest nieśmiertelna i generalnie dużo więcej warta. A za 30 pln mi się nie chce cesji robic bo to duzo papierkologii by było

Nie wiem dlaczego firma rozdziela logikę i moralność .Można być logicznie niemoralnym , czyli np. zabójstwo z premedytacją dla pieniędzy lub logicznie moralnym np.pracować jako wolontariusz.Każda z tych czynności wymaga podjęcia decyzji ,tak jak próba sprzedania duszy .

  Badania.net  (www),  11/05/2010

Na każdą decyzję wpływają emocje. Jest to fakt potwierdzony i zreplikowany w tysiącach badań. Pojęcie racjonalnego osądu praktycznie nie istnieje.

  boskaagatka  (www),  11/05/2010

@WITOLD MAREK:
Jaka firma?

@boskaagatka

Jak to jaka firma? Oczywiście ta z rogatym szefem. :)
No to jak, zdobyliście te fundusze na "duszne" zakupy? Jakby co, moja oferta wciąż aktualna.

Przypuszczam że te badania były robione na histerykach ,bo inaczej już nigdy nie wsiądę do samolotu.

  Badania.net  (www),  12/05/2010

Niestety Pana przypuszczenia nie są trafne.

To jednak będę jeżdził pociągiem.

  Badania.net  (www),  11/05/2010

Niestety Twoja oferta wykracza poza nasze możliwości. Poza tym doszliśmy do wniosku, że przechowywanie dusz może być nieekologiczne;)

Dusza nietoksyczna, nieradioaktywna, niedomieszkowana mistyką. Jaki brak ekologii? :]

  boskaagatka  (www),  13/05/2010

Najbardziej eko jest jak dusza siedzi w środku człowieka, 100% organic package ;p

No tak, opakowanie w pełni biodegradowalne. :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska