JustPaste.it

Dobrze zaprojektowana strona, czyli kilka słów o 'Usability'

Zadziwiające są wyniki badań, które pokazują jak szybko użytkownicy internetu decydują o tym, czy zostać na stronie internetowej na którą zostali skierowani, czy ją opuścić.

Zadziwiające są wyniki badań, które pokazują jak szybko użytkownicy internetu decydują o tym, czy zostać na stronie internetowej na którą zostali skierowani, czy ją opuścić.

 

c79ee0faa0e593ed841408686692d46b.jpgZadziwiające są wyniki badań, które pokazują jak szybko użytkownicy internetu decydują o tym, czy zostać na stronie internetowej na którą zostali skierowani przez wyszukiwarkę, czy ją opuścić. Zazwyczaj wystarczy im kilka sekund! Co o tym decyduje? I dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej?

Celem poniższego artykułu jest uświadomienie, jak ważnym etapem w tworzeniu strony internetowej jest jej projektowanie. Projektowanie to złożony proces, błędnie potocznie utożsamianym z tworzeniem samego projektu graficznego. Oczywiście, projekt graficzny jest jednym z elemtów, jednakże nawet nie najważniejszym. Dobry „layout” wychodzący od grafika jest poprzedzony szeregiem analiz i wytycznych projektanta aplikacji. I tym czynnikom powinien być podporządkowany.

Główną funkcją strony internetowej jest oczywiście realizacja celów obranych przez właściciela - na przykład sprzedaż przez Internet czy pozyskanie nowych klientów. Z drugiej natomiast strony są zawsze użytkownicy, do których witryna jest kierowana. Z ich punktu widzenia funkcją strony jest realizacja celów, w jakich na stronę przybyli, czyli na przykład zakup produktu lub uzyskanie poszukiwanych informacji. Bez użytkowników realizacja celów właściciela jest właściwie niemożliwa. Dlatego tak ważna jest ich satysfakcja i swoboda w korzystaniu ze strony, którą udostępniamy. Można powiedzieć, że zadowolenie użytkownika jest tu najważniejsze.

Strona internetowa (czy też aplikacja internetowa) wyświetlana w przeglądarce jest interfejsem, który umożliwia komunikację człowieka z serwerem internetowym. Aby strona dobrze spełniała swoją funkcję, jej interfejs musi być dobrze zaprojektowany. Co znaczy dobrze? To znaczy tak, by zaspokajać potrzeby użytkowników w łatwy dla nich sposób. Dlatego wbrew potocznemu mniemaniu projektowanie strony internetowej nie jest procesem ani łatwym, ani oczywistym. Na pewno projekt strony internetowej nie może być dziełem przypadku.

W powyższym akapicie użyliśmy określenia „dobra” strona internetowa. W języku specjalistycznym używa się określenia „użyteczna”. To jedno z najważniejszych pojęć związanych z projektowaniem stron internetowych.

Użyteczność (ang. usability) - to po prostu ergonomia lub wygoda obsługi interfejsu. Rozwijając tę definicję, użyteczność jest miarą wydajności, efektywności i satysfakcji użytkownika z jaką dany interfejs może być używany.

Dr Jakob Nielsen, autorytet w dziedzinie użyteczności, opisuje ją w następujący sposób:

"Użyteczność to atrybut jakości związany z tym jak coś jest łatwe w użyciu. Jeszcze precyzyjniej określona – oznacza to, jak szybko użytkownik nauczy się z tego czegoś korzystać, jak efektywny jest podczas takiego używania, jak łatwo zapamiętywane jest to coś, na ile pozbawione jest błędów oraz jak bardzo użytkownicy lubią z tego czegoś korzystać. Jeżeli użytkownicy nie chcą lub nie mogą używać jakiejś właściwości, równie dobrze może ona nie istnieć."

Nawet najbardziej interesująca i przydatna funkcja na stronie będzie bezużyteczna, jeżeli zostanie źle zaprojektowana. Zapewniam, użytkownik nie zechce się jej uczyć, dlatego jakiekolwiek instrukcje obsługi mijają się z celem. Co więcej - są dobitnym dowodem na to, że strona jest źle zaprojektowana! Klient prędzej z naszej strony ucieknie, niż podejmie się wysiłku zgłębiania zamysłu naszego czy twórcy strony. A wtedy pieniądze wydane na taką stronę okażą się stracone.

Najważniejsze elementy, które wpływają na łatwość użycia interfejsu to:

  • prosta w użyciu nawigacja
  • dobra czytelność
  • odpowiednia hierarchia informacji.

Zaprojektowanie dobrej struktury strony wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego, jeżeli chcesz posiadać profesjonalną witrynę internetową, nie daj się zwieść pozorom. Niedoświadczenie w tej kwestii może mieć zgubne skutki.

 

---
Kopiowanie i publikacja artykułu dozwolona pod warunkiem podania źródła oryginalnej publikacji: blog.poliman.pl

 

Źródło: http://blog.poliman.pl