JustPaste.it

Inteligentny Dom - dom XXI wieku

Jak będzie wyglądać budownictwo mieszkaniowe pod koniec XXI wieku? Jak będziemy żyli? Czy energooszczędność świata będzie wymagała stosowania automatyki na każdym kroku?

Jak będzie wyglądać budownictwo mieszkaniowe pod koniec XXI wieku? Jak będziemy żyli? Czy energooszczędność świata będzie wymagała stosowania automatyki na każdym kroku?

 

Inteligentny Dom to miejsce, gdzie możliwe jest sterowanie wybranymi funkcjami uzytkowymi obiektu. Takimi funkcjami może być oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, rolety, żaluzje, odcinanie wody, opomiarowanie energii elektrycznej i wiele innych.

Możliwości inteligentnego domu są bardzo duże, to projektant i jego wyobraźnia decydują co i w jaki sposób zostanie zainstalowane na obiekcie.

Z założenia system inteligentnego domu powstał, aby zwiększyć energooszczędność obiektu. Jednak, w chwili obecnej, przede wszystkim zwiększa komfort życia, bezpieczeństwo oraz umożliwia również oszczędzanie energii elektrycznej i grzewczej.Początki inteligentnych budynków to lata ok. 1980, gdzie próbowano zastosować technologie przemysłowe (automatyka przemysłowa) do sterowania funkcjami dużego budynku, do stworzenia stanowiska wizualizacyjnego dla obsługi technicznej i do optymalnego wykorzystania zasobów. Niestety, szybko się okazało, że technologie przemysłowe nie zawsze są przystosowane do budowania tak dużych sieci.

Dlatego potrzeba spowodowała, że powstały prace nad budową paru systemów-standardów komunikacyjnym.Jedynym z nich był standard KNX (wcześniej znany jako EIB), który stawał się coraz bardziej popularny na europejskim rynku, Innym była technologia LonWorks (rynek amerykański).

Obecnie KNX jest popularny wśród bardzo wymagających willi - rezydencji, a LonWorks zakorzenił się w budynkach biurowych jako 'eksluzywna opcja' .

Przykładowe funkcje inteligentnej instalacji w domu prywatnym:

- sterowanie oświetleniem (scenariusze świetlne, funkcje paniki, suma wyłącz dom przy wyjściu do pracy, wyłączanie światła w nieużuwanych pomieszczeniach)

- sterowanie ogrzewaniem (obniżenie nocne, regulacja podłogówką z uwzględnieniem jej bezwładności)

- sterowanie roletami i żaluzjami (od zmierzchu, od nasłonecznienie zewnętrznego - funkcja dogrzewania pomieszczeń zimą i nie przegrzewania latem)

- integracja z alarmem (sygnalizowanie zdarzeń, uzbrajanie alarmu)

- integracja z audio (funkcja follow me)

- wiele innych...