JustPaste.it

Controlling domowy

Siedzisz przed stertą rachunków i zastanawiasz się, dlaczego jak zwykle brakuje na wszystkie kasy? Warto coś zmienić i zacząć planować. Przynajmniej znajdziesz przeciek.

Siedzisz przed stertą rachunków i zastanawiasz się, dlaczego jak zwykle brakuje na wszystkie kasy? Warto coś zmienić i zacząć planować. Przynajmniej znajdziesz przeciek.

 

Pracując w międzynarodowej korporacji w dziale finansowym stwierdziłem, że budżetowanie i controlling finansowy w firmie można z powodzeniem zastosować w gospodarstwie domowym. Właściwie niczym się nie różnią poza skalą, która w domu jest mniejsza. Planowanie budżetu domowego i jego kontrola są ważne, zwłaszcza, jeśli masz jakieś zaległości i długi do spłacenia. Budżetowanie jest pierwszym, podstawowym krokiem każdego planowania finansowego. Nie zrealizujesz swoich celów krótko-i długoterminowych, jeśli nie masz właściwego planu budżetu.

Zanim przystąpimy do określania struktury budżetu i jego dalszych elementów, należy określić interwał czasowy budżetowania. Możesz planować w skali tygodnia, miesiąca, kwartału, półrocza i roku. Proponuję zgrać okresy budżetowe z okresami wpływów (czyli Twoich dochodów). Oto 5 kroków do planu budżetu miesięcznego:

1. Oblicz kwotę, którą możesz zarobić. Aby plan budżetu wypalił, należy obliczyć całkowity dochód. Aby to zrobić, zbierz wszystkie sprawozdania finansowe, wyciągi bankowe z konta, wyciągi rachunków inwestycyjnych, maklerskich, w celu obliczenia łącznego miesięcznego przychodu z Twojej pracy. Uwzględnij wszystkie dodatkowe, nieplanowane dochody, jakie mogą się pojawić. W moim przypadku był to prezent ślubny od już teraz teściów w postaci pokaźnej koperty.

2. Lista wydatków. Po obliczeniu swoich dochodów, przychodzi czas, aby zapisać wszystkie przewidywane miesięczne wydatki. Po pierwsze, uwzględnij swoje stałe wydatki, które mniej więcej pozostają na stałym poziomie w każdym miesiącu. Obejmują one raty kredytów, czynsze i opłaty stałe (np. czynsz za mieszkanie, prąd, wywóz śmieci, składka ubezpieczeniowa, internet itp.). Następnie, zbierz rachunki o zmiennych kwotach z ostatniego roku lub 2 lat i oblicz średnią miesięczną (rachunki za gaz, wodę, telefon stacjonarny i komórkowy).

3. Oblicz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić. Sprawdź, czy jesteś na plusie po odliczeniu swoich wydatków z całkowitego dochodu. Jeśli tak, to masz nadwyżkę finansową, które można wykorzystać na spłatę długów, budowanie niezależności finansowej, inwestycje, wymarzone wczasy lub po prostu trzymać jako fundusz rezerwowy (pamiętaj jednak, że pieniądze, które nie pracują to tak naprawdę Twoja zmarnowana praca). Jednakże, może okazać, że jesteś pod kreską, musisz wtedy obniżyć swoje koszty i mieć plan ratunkowy, jeśli twój dochód jest mniejszy niż to, co wydajesz co miesiąc.

4. Zaplanuj wydatki realnie do możliwości dochodowych. Podczas planowania wydatków, należy pamiętać, aby założenia były realistyczne. Podobnie jak przy ustalaniu celów w firmie plan musi być realny, osiągalny, mierzalny i określony w czasie. Jak widzisz przydają się ponownie umiejętności nabyte w pracy. Cel musi być taki, żebyś był w stanie go realizować. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie trzymać się swojego planu budżetu w długim okresie czasu.

5. Skorzystaj z komputera. Istnieje mnóstwo aplikacji i programów do budżetowania w sieci. Wszystko co musisz zrobić, to przeglądanie stron internetowych o finansach osobistych i wybranie takiego narzędzie, w którym możesz zestawić swoje przychody i koszty, a otrzymasz w wyniku, ile jesteś w stanie zaoszczędzić co miesiąc, kwartał lub rok.

Twoje zadanie nie kończy się tylko na zaplanowaniu budżetu i puszczeniu machiny w ruch. Jak każdy mechanizm finansowy, trzeba go doglądać, żeby sprawdzić, czy wszystko dobrze funkcjonuje, zmieniać od czasu do czasu parametry, dostosowując je do okoliczności i zmieniających się kwot. Pieniądze i finanse są w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Każda złotówka przyciąga kolejną, podobnie jak za każdą wydaną leci następna. Jeśli sam masz problem z budżetowaniem, w sieci jest mnóstwo poradników i z pewnością masz jakiegoś znajomego finansistę, który Ci pomoże.

 Więcej o finansach osobistych na www.finanse.serwis24online.pl

Licencja: Creative Commons