JustPaste.it

Wdrażanie DVB-T w Polsce

Zmiana sposobu nadawania będzie przeprowadzana etapami i różne obszary Polski będą jej doświadczały w różnym czasie. DVB to Digital Video Broadcasting.

Zmiana sposobu nadawania będzie przeprowadzana etapami i różne obszary Polski będą jej doświadczały w różnym czasie. DVB to Digital Video Broadcasting.

 

Kilka słów o standardzie DVB-T
DVB (Digital Video Broadcasting) to konsorcjum skupiające ponad 250 nadawców, producentów, operatorów sieci oraz dostawców oprogramowania w ponad 35 krajach powołane do opracowania otwartych standardów dla dostarczania usług telewizyjnych, multimedialnych i pakietowych. Usługi zgodne ze standardami DVB dostępne są na wszystkich kontynentach obejmując ponad pół miliarda odbiorników.
Konsorcjum jest autorem wielu standardów. Jednym z nich jest standard DVB-T dotyczący naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) zatwierdzony w grudniu 1995 roku opisany przez europejską normę EN 300744. Pierwsza transmisja wykorzystująca ww. standard miała miejsce w 15 września 1998 roku w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu wiele się zmieniło. Aktualny stan dotyczący wdrażania standardu we wszystkich krajach śledzić można na stronie dvb.org.
System naziemnej telewizji cyfrowej transmituje skompresowany, cyfrowy sygnał audio/video z wykorzystaniem strumienia transportowego MPEG-TS. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dosyłu kilku programów i usług, takich, jak np. EPG (Electronic Program Guide) w jednym strumieniu. Do kompresji sygnału video wykorzystywane są dwa standardy: MPEG-2 lub bardziej zaawansowany MPEG-4/H.264.

Do przesłania sygnału cyfrowego w standardzie DVB-T wykorzystywany jest schemat modulacji COFDM (Coded Orthogonal FrequencyDivision Multiplexing). Schemat ten wymyślony został dla systemów, które podatne są na efekt wielodrogowości (transmisja sygnału w miastach). Polega ono na tym, że sygnał radiowy dociera do odbiornika w kilku kopiach, które są wzajemnie przesunięte w czasie. Im większa przepływność danego systemu, tym bardziej odczuwalny jest ww. efekt. Modulacja COFDM jest sposobem na wyeliminowanie tego problemu. Zamiast jednego sygnału o dużej przepływności przesyłanych jest wiele wolniejszych strumieni danych zajmujących kolejne, niezakłócające się wzajemnie podnośne. Liczba podnośnych wynosić może 1705 (tryb 2k) lub 6817 (tryb 8k). Sygnał w obrębie każdej podnośnej poddawany jest właściwej modulacji (fazowej QPSK lub amplitudowo-fazowej 16QAM lub 64QAM). Przepływność całego strumienia DVB-T mieści się w granicach 4 – 32Mb/s w zależności od wybranego trybu oraz sposobu modulacji. Oznacza to przesłanie 8 kanałów telewizyjnych w standardowej rozdzielczości lub 3-4 kanałów w jakości HD w jednym multipleksie (odpowiednik pojedynczego kanału analogowego).

1cd8786847a6e87f1f69f595de2aac67.jpg

Harmonogram cyfryzacji telewizji naziemnej na poszczególnych obszarach wykorzystania częstotliwości
Termin uruchomienia (kolor zielony) 31.03.2010 został przesunięty na 30.09.2010.

więcej: http://www.dipol.com.pl/bib210.htm