Login lub e-mail Hasło   

Patrzeć nie znaczy widzieć

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/patrzec-nie-znaczy-widziec/
Czy wzrok jest rzetelnym źródłem informacji o otaczającej nas rzeczywistości?
Wyświetlenia: 8.009 Zamieszczono 24/06/2010

(C) dopamina.fotolog.plOczy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dzięki niemu poznajemy otaczający nas świat i uczymy się go opisywać. Mamy również wrażenie, że jest to rzetelny sposób na poznanie otoczenia - jesteśmy przekonani, że to co widzimy jest wierną reprezentacją rzeczywistości.

Badania psychologów dowodzą jednak, że często obdarzamy narząd wzroku zbyt dużym zaufaniem - czy rzeczywiście wzrok jest rzetelnym źródłem informacji o otaczającej nas rzeczywistości?

Przeprowadźmy na początku krótki test świadomości. Twoim zadaniem jest uważnie zapoznać się z poniższym nagraniem i policzyć ile podań wykona drużyna w białych koszulkach.

 

 

Zaskoczeni? To czego doświadczyła cześć z Was nazywane jest w psychologii "ślepotą z braku uwagi" (ang. inattentional blindness). Spośród 192 osób, które wzięły udział w eksperymencie Daniela Simonsa i Christophera Chabrisa aż 46% nie zauważyło przechadzającego się między podającymi goryla. Co ważne autorzy udowodnili, że "ślepota z nieuwagi" zależy od trudności aktualnie wykonywanego zadania. Jak łatwo się domyślić im trudniejsze zadanie wykonywali uczestnicy, tym częściej goryl umykał ich uwadze. Co ciekawe badacze wykazali także, że szybciej zauważamy niecodzienne zjawiska wtedy kiedy są podobne do czynności, na których jesteśmy aktualnie skupieni.

Rok wcześniej Daniel Simmons i Daniel Levin przeprowadzili jeszcze bardziej niecodzienny test ludzkiej ślepoty - w trakcie rozmowy z nieznajomym podmieniali rozmówcę - ponownie około połowa badanych (skupionych na tłumaczeniu drogi) nie zauważyła zmiany.

 

 

Badania tej dwójki były sprytną demonstracją mechanizmu procesów uwagowych, który w latach 70-tych opisał Ulric Neisser. Badania przeprowadzone przez niego i jego współpracowników wykazały, że uwaga jest aktywnym system decydującym, które z bodźców są dla nas ważne. To oznacza, że obiekty znajdujące się poza nią, mogą zostać pominięte. Oczywiście w większość przypadków to my decydujemy gdzie skierować uwagę. Jednak jeśli tak jak w naszym teście, skoncentrujemy ją tylko na jednym zadaniu, może nas coś ominąć.

Badania Daniela Simonsa dowodzą, że świadoma percepcja zawsze wymaga uwagi. Oznacza to, że aby coś zobaczyć musimy angażować procesy uwagowe, w przeciwnym wypadku możemy przegapić wiele niecodziennych wydarzeń.

Co ciekawe, wyniki badań psychologów udało się też wykorzystać w bardzo szczytnym celu - poniżej znajduje się reklama społeczna obrazująca "ślepotę z braku uwagi".

 

 

Więcej informacji:
Simons, D. J., & Chabris, C. F. (1999). Gorillas in our midst: Sustained inattentional blindness for dynamic events. Perception, 28, 1059-1074 oraz pod adresem http://www.theinvisiblegorilla.com/

Podobne artykuły


26
komentarze: 28 | wyświetlenia: 5696
6
komentarze: 76 | wyświetlenia: 443
33
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2879
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2092
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 271881
25
komentarze: 49 | wyświetlenia: 11426
24
komentarze: 58 | wyświetlenia: 1803
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2809
22
komentarze: 81 | wyświetlenia: 3294
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4412
16
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1895
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 393
3
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7615
 
Autor
ArtykułMożna też do tego stopnia zaabsorbować czymś swoje myśli, że nie widzi się nic kompletnie mimo otwartych oczu. Niektórzy nazywają to "myśleniem o niebieskich migdałach", niektórzy stanem permanentnego zawieszenia.

Ja w stanie, o którym piszesz znajduję się przebywając w świątyni mego Pana.
Zwyczajnie nie potrafię skupić się na modlitwie i "odlatuję".

  ykes,  24/06/2010

Zgadza się Wiśniowa. Jedna z moich akademickich nauczycielek, kobieta niesamowicie inteligentna, miała tak zabójczą koncentrację że patrząc na kogoś na egzaminie, nie widziała ściągi w ręce. Po prostu siedziała sobie gdzieś na parapecie ze swoim nieobecnym wzrokiem.
Swoją drogą, zauważyłem że w miarę upływu lat spędzonych przy monitorze CRT spadała bezwładność mojego wzroku. W tej chwili wi ...  wyświetl więcej

Nad iluzjami udaje mi się jako tako panować, ale zawieszam się gorzej niż windows i nie znalazłam jeszcze sposobu, żeby to zwalczyć. Trochę to uciążliwe, nie tyle dla mnie, co dla otoczenia ;D

@ykes: a udało Ci się zobaczyć wszystko na filmach?:)

  ykes,  24/06/2010

A znasz różnicę pomiędzy klatkami na sekundę a odświeżaniem ekranu?

oczywiście, a jakie to ma znaczenie? Pytam tylko czy udało Ci się wszystko zobaczyć :)

  ykes,  24/06/2010

Przepraszam, z rozpędu wziąłem to za aluzję. ;) Filmiki znam od dłuższego czasu, pamiętam że za pierwszym razem goryl rzucił mi się w oczy gdzieś w połowie liczenia.

Co do triku z przechodniami - pewnie sam bym się dał nabrać, nowo poznanych ludzi rozpoznaję tylko po głosie. :)

  Elba,  24/06/2010

Możemy też zmienić kolejność wyrazów w tytule na: widzieć, nie znaczy tylko patrzeć.
Wzrok jest najbardziej skomplikowanym zmysłem, dostarczającym wielu informacji potrzebnych do funkcjonowania człowieka. To co widzimy, zależy jednak od siły skupienia na obserwowanym obiekcie lub zjawisku.
Mocy wzroku doświadczamy, kiedy podświadomie czujemy, że "ktoś na nas patrzy" i odwracamy się, ...  wyświetl więcej

  Mat87,  26/06/2010

Widzieć, nie znaczy tylko patrzeć? Skoro widzenie jest nierozerwalnie złączone z patrzeniem i narządami mózg-oczy, to co więcej może zobaczyć mózg, skoro wszelkie bodźce wzrokowe odbierane i przekazywane są przez oczy?

"często obdarzamy narząd wzroku zbyt dużym zaufaniem - czy rzeczywiście wzrok jest rzetelnym źródłem informacji o otaczającej nas rzeczywistości?"
Wzrok przekazuje na

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  25/06/2010

Często w już znanych nam miejscach jak skrzyżowania , przejazdy kolejowe, przejścia dla pieszych, przy braku koncentracji czy ruchu głowy nie widzimy pojazdów, rowerzystów i pieszych. Podobnie pojazdów w kolorze zielonym. szarym czy granatowym .

  Mat87,  26/06/2010

Mniej rozmawiania przez telefon czy malowania się w samochodowym lusterku, a wszystko na drodze będzie widoczne.
Filmiki ładnie pokazują, jak można robić własny mózg w balona. Mózg ma też problem z tzw. "figurami niemożliwymi" czy pewnymi obrazkami przedstawiającymi koła o różnej tonacji barw, która sprawia wrażenie, ze one się kręcą.

  Elba,  26/06/2010

Samo oko, ze względu na swoją ograniczoność, bardzo łatwo można oszukać i nabrać na różne sztuczki. I nie trzeba szukać Dawida Coperfielda, wystarczy samo oglądanie telewizji, które bazuje na oszukiwaniu oka i wykorzystaniu jego niedoskonałości.
Zagadnienie wzroku i tego, co nasze oczy widzą, jest wbrew pozorom bardzo złożone.
Fakt, że to, co widzimy, zależy głównie od naszej percepc ...  wyświetl więcej

  espera,  02/05/2017

Г-н и г-жа,
Я Primael FOLLERAUX, акционер и финансовый оператор.
Если вы являетесь физическим лицом французского, швейцарцы, канадцы, бельгийцы, португальский, итальянский и в любой точке мира, для вас, кто
застрял, запрещено банк и не имеют преимущество банков, которые нужно давать деньги между частности
Я предоставляю Готов к серьезным и честным людям, которые могут п ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska