Login lub e-mail Hasło   

Niesamowite Świątynie

Przedstawiam 10 przepięknych zagadkowych i fascynujących świątyń. Zapraszam.
Wyświetlenia: 5.814 Zamieszczono 28/06/2010

1.Tygrysie gniazdo (Tiger’s Nest Monastery)

Zbudowany na krawędzi klifu w Paro Valley, na wysokości 3000m. Jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutanie. Legenda głosi że Guru Rinpoche (drugi Budda), poleciał na klif na grzbiecie tygrysicy. Zwiedzanie dla zwykłych turystów tego niesamowitego obiektu jest zakazane.

 

2.Wat Rong Khun

Przepiękna świątynia w Tajlandi, unikalna co do jakichkolwiek innych buddyjskich świątyń na świecie. Złożona z samych białych, bardzo ozdobnych struktur z pozłacanymi lustrami mozaikowymi, które wydają się świecić w magiczny sposób. Pomysł znanego tajlandzkiego artysty Chalermchai Kositpipat.

 

3.Prambanan

Hinduska świątynia na wyspie Jawa, Indonezja. Składa się z 8 głównych struktur i 250 otaczających mniejsze. W 1991r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2006 roku świątynie ucierpiały z powodu trzęsienia ziemi.

 

4.Shwedagon Pagoda

Nikt dokładnie nie wie kiedy powstała. Legenda głosi, że ma 2,500 lat chociaż archeolodzy oceniają, że powstała pośrodku VI i X wieku. Kopułę tworzy 5000 diamentów i 2000 rubinów.

5.Świątynia nieba (Temple of Heaven)

Taoistyczna świątynia w Pekinie. Skonstruowana w 14 wieku przez Cesarza Yongle z dynastii Ming. Była jego osobistą świątynią, gdzie mogł pomodlić się za dobre żniwa i odpokutować grzechy jego ludzi.

6.Świątynia Chion-in (Chion-in Temple)

Zbudowana w 1234 roku. Kapłan świątyni nazywał się Honen, który pościł aż do śmierci w tym miejscu.
W jednej chwili kompleks posiadał 21 budynków, ale z powodów trzęsień ziemi, najstarszy ocalały budynek jest z XVII wieku.
Jedna z ciekawostek to “śpiewająca” podłoga auli. Drewniane deski zostały tak zaprojektowane do skrzypania aby przy każdym kroku powiadomić mnichów o intruzach.

7.Borobudur

W XIX wieku, holendersy najemnicy uważali tę świątynię za starożytną ruinę. To co odkryli okazało się być kompleksem Borobudur, gigantyczną strukturą zbudowaną z kamienia.

8.Złota świątynia (Golden Temple)

Harmandir Sahib (Dom Boga) albo po prostu Złota świątynia w Pendżabie, Indie. Najświętsze sanktuarium Sikhismu. Dla wyznawców przedstawia symbolicznie niezmierną wolność i duchową niezależność. Obok znajduje się małe jezioro, które jest tak niezwykle spokojne, ze Budda przychodził tam medytować. Tysiące lat poźniej, Guru Nanak, założyciel Sikhismu również żył i medytował przy jeziorze.

9.Świątynia Vishnu (Vishnu Temple of Srirangam)

Znajduje się w indyjskim mieście Tiruchirapalli, jest największą funkcjonującą hinduską świątynią na świecie. Oddana jest Vishnu, jednemu z trzech Bogów w hinduizmie.

10.Angkor Wat, Angkor Thom, i Bayon

Angkor Wat - inspiracja dla niezliczonych powieści i filmów akcji Hollywood. Zbudowana w XII wieku, aktualnie znajduje się w Kambodży. Niesamowita budowla , której nie da się opisać słowami. Turyści odwiedzający Angkor Wat zazwyczaj odwiedzają również ruiny Angkor Thom i Bayon, które znajdują sie obok. Dwie fantastyczne świątynie, które służą jako starożytna stolica khmerskiego imperium.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1613
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 919
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1038
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 788
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 465
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 509
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 737
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1606
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1126
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 726
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Fantastyczny artykuł - zwięzłe informacje i zdjęcia...które są lepsze niż milion słów!
Nie bardzo rozumiem tylko 1 zdanie,dotyczące Świątyni Chion-in (Chion-in Temple):
"(...)W jednej chwili kompleks posiadał 21 budynków(...) "?...Z góry dziękuję za wytłumaczenie laikowi tej kwestii:)

Wspaniałe!

Mój pierwszy artykuł.;)

Bardzo dziękuję za wkład pracy jakim został uhonorowany ten artykuł ... niesamowite przeżycie estetyczne i ... co tu dużo mówić, piękno.
Gratuluję i oczywiście punktuję.
Pozdrawiam

Zakochałam się w Tygrysim gnieździe... eh, milo nasycić oko takimi cudeńkami...
Pozdrawiam serdecznie - Hanuta

wspaniałe i przepiękne...

Wyglądają jak nie z tego świata.

  ,  02/07/2010

Dużo więcej zdjęć tych niesamowitych świątyń http://www.neatorama.com/2007/(...)-world/
A swoją drogą, chyba właśnie na podstawie wyżej podanej strony powstał niniejszy artykuł.

Czy takie działanie nazywamy... plagiatem? Jeśli tak to byłbym zmuszony wycofać swój głos. A nie chciałbym, gdyz artykuł bardzo podoba mi się. Pozdrawiam.

Wydaje mi się ,że to miłe ,że ktos dla nas te zdjęcia znalazł , zestawił. Przeżylismy z moim dziewięcioletnim synem cudne chwile szukajac więcej zdjęć i informacji o niektórych swiątyniach.Bardzo inspirujące.Dziękuję.

No tutaj widać jednak , że kultury Azji nie mają sobie równych w budowaniu magicznych świątyń;-)

Jedyna wada: nieco zbyt skąpe informacje. Zdałoby się nieco ciekawostek.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska