Login lub e-mail Hasło   

Pieniądze ... dobre czy złe ?

Wielokrotnie słyszę od swoich klientów, że pieniądze są czymś złym. Inni, na ogół ta bogatsza ich część mówi, że pieniądze to coś dobrego.
Wyświetlenia: 1.165 Zamieszczono 30/06/2010

Zastanówmy się przez chwile skąd mogły wziąć się takie przekonania ... i jakie tak na prawdę w swej naturze są pieniądze. Czy wiesz w jaki sposób kształtowały się Twoje przekonania na temat pieniędzy ?

Od dziecka przeciw pieniądzom :

Od dziecka jesteśmy wręcz zasypywani przeróżnymi sentencjami, które głęboko w Naszych umysłach ucierają to co będziemy myśleć przez wiele, wiele kolejnych lat. Od dziecka prawdopodobnie poznałeś/aś kilka takich zdań ... np. „Pierwszy milion trzeba ...” ukraść? Odziedziczyć ?, albo gdy pod dom podjeżdżał samochód sąsiada lśniący i wielki przy którym Wasz stary fiat wyglądał niezbyt okazale ... czy Twój tata też tłumaczył to mówiąc „Tatuś jest biedny, ale przynajmniej uczciwy” ? Słyszałeś, że „bogaty to złodziej” ? A może jakże utarte ... „pieniądze szczęścia nie dają” ?. Nawet religie kształtują Nas przeciw pieniądzom. Mój znajomy Muzełmanin często powtarzał, że pieniądze są „brudne”, za to znajomy ksiądz cytował mi pismo święte mówiąc, że „prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do królestwa niebieskiego”.

Co na to bogaci a co biedni ?

Bogaci znowu mówią, że pieniądze dają możliwości, że dają wolność, w ich kręgach jakoś nikt nie mówi ,że „szczęścia nie dają”. Zapytani czy są dobre, myślą o swoich oszczędnościach, inwestycjach, wynajmowanych nieruchomościach, ciągłym zysku, który trafia na ich konto i z pełnym przekonaniem mówią ... TAK. Pieniądze są dobre. Biedni mówią, że są złe, gdyż pytani o to myślą o swoich długach, kredytach, zaległych rachunkach, zobowiązaniach i wszystkich rzeczach, których nie mogą sobie kupić.

Jednak, to wszystko to tylko przekonania na temat pieniędzy. Pieniądze same w sobie nie mogą być ani dobre ani złe. Spójrz na nóż. Jest dobry czy zły ?

Dobry - zły Nóż

Jeśli złapiesz go za ostrze, pokaleczysz się i możesz uznać, że jest zły. Jeśli złapiesz go za rękojmie z całą pewnością jesteś po jego lepszej stronie, jednak nadal możesz wykorzystać go do zrobienia komuś krzywdy, tak, że nóż nadal będzie zły. albo możesz użyć go np. do pokrojenia świeżego chleba i rozdzielenia go wśród głodnych. Możesz też np. uwolnić kogoś z więzów. Sam nóż wtedy nagle, magicznie wręcz stałby się dobrym, prawda?

Jest tak, bowiem tak nóż, jak i pieniądze o których rozmawiamy są, mój drogi czytelniku jedynie narzędziem. Nie narzędzia cechujemy jako dobre albo złe a ich zastosowanie.

Pieniądze to nie problem.

Słyszę często od ludzi, że ktoś ma problem z pieniędzmi. Po czym pytają mnie zawsze jak go rozwiązać. Odpowiadam zwykle, że same pieniądze nie mogą być problemem. Wszystko zaczyna się w Naszych myślach, przekonaniach i tym jak się z nimi obchodzimy. Problem zawsze jest gdzieś w Nas, brak pieniędzy (a to najczęstszy problem) jest jedynie objawem tych przekonań czy braku edukacji finansowej. Kiedy nauczysz sie jak odpowiednio korzystać z pieniędzmi, zauważysz jak ich liczba rośnie na Twoim koncie, a często wystarczy poznać wręcz podstawowe zasady.

Chcesz coś zmienić – zacznij od siebie

Zmień to co w Tobie sprawia, że nie masz pieniędzy. Postanów być bogatym. To pierwszy krok by takim się stać. Później nauczyć się korzystać z narzędzi, które masz do dyspozycji: Pieniądze są całkowicie neutralne. Dobre i Złe może być tylko ich użycie lub zarządzanie nimi. Gdy zdobędziesz odpowiednią wiedzę, pieniądze w Twoich rękach będą już tylko dobre. Pamiętaj ,że problemy, które możesz mieć z nimi związane wychodzą wszystkie z Ciebie. Świat na zewnątrz, jedynie odbija ten Nasz wewnętrzny. Jeśli chcesz więc zmienić cokolwiek w otaczającym Cię na co dzień świecie ... zmień swoje przekonania i nastawienie na jego temat, zmieni się wtedy Twoje postępowanie , a co za tym idzie to w nim co chciałeś zmienić. Pieniądze nie są ani dobre ani złe i same w swej naturze nie rodzą problemów. Wykorzystaj je mądrze a będą pracować dla Ciebie, bądź nierozważny a Ty będzie pracować na nie.


„Pieniądze to beznadziejny Pan ale świetny sługa”
P.T. Barnum

Artur Lewandowski
Więcej o mnie : http://www.goldenline.pl/artur-lewandowski7
Mail : lewandowski_artur@poczta.fm

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 455
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 942
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72281
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647765
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14935
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21419
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40365
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17311
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13045
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53141
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22467
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17998
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23047
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pieniądze szczęścia nie dają, zakupy owszem ;)

To prawda ,że pieniądze są tylko narzędziem ,jednakże coraz częściej nasz świat kręci się tylko dookoła nich.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska