JustPaste.it

Jaki masz wpływ na swoje życie?

Czy nasze życie jest pod naszą kontrolą, czy jednak mamy ograniczony wpływ na nie?

Czy nasze życie jest pod naszą kontrolą, czy jednak mamy ograniczony wpływ na nie?

 

Będąc dzieckiem mamy dość ograniczony wpływ na to, co się z nami dzieje, z dość oczywistych powodów.

Jednak jako dorosłe „osobniki”, mamy zdecydowanie większe możliwości w tym zakresie.

 

Przyjrzyjmy się, jakie są te możliwości.

Wiadomo, że posiadamy większy potencjał niż wykorzystujemy.  Według B. Tracy potencjał to cechy wrodzone  (jak zdolności, talenty), cechy nabyte (m.in. wiedza, wykształcenie, doświadczenie, myśli) pomnożone przez postawę, która może być negatywna bądź pozytywna.

To, jaką mamy postawę zależy od samokonceptu, który jest naszym wewnętrznym programem i stanowi podstawę naszych odczuć i działań.

Składają się na niego 3 podstawowe elementy:

  1. Osobisty ideał – to, do czego dążymy, wyznawane wartości, ideały, cele.
  2. Samowizerunek – to, jak siebie widzisz (w różnych obszarach życia)
  3. Poczucie własnej wartości  - czyli w skrócie odczucia jakie masz na swój temat, kształtowane w dużej mierze przez przekoniania.

Im lepszy samokoncept, tym więcej swojego potencjału możesz wykorzystać.

Mówiąc bardziej obrazowo. Im lepsze masz zdanie na swój temat, im wyższe poczucie własnej wartości tym jesteś skuteczniejszy i bardziej efektywny w działaniu. Co przekłada się na jakość Twojego życia.

 

Wszyscy się różnimy, dlatego potencjał każdego z nas jest  inny. To, co jednak nas łączy to fakt, że nie wykorzystujemy swoich możliwości w takim stopniu, jakim możemy (ok. 90% naszego potencjału leży odłogiem, jak wychodzi z badań przeprowadzonych na ten temat).

Mamy więc możliwości szerszego działania. Aby jednak z nich skorzystać potrzebna jest praca nad samokonceptem. Potrzebne jest rozwijanie poczucia własnej wartości. Sprowadza się to właściwie do pracy nad swoimi przekonaniami, zmiany myśli na bardziej konstruktywne i twórcze.

Prawa rządzące umysłem (prawo kontroli, przyczyny i skutku, wiary, oczekiwania, zwierciadła) pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób pozytywne myśli wpływają na to, co się z nami dzieje.

Jeśli chcemy mieć udane życie, to jedną z ważniejszych rzeczy, które możemy zrobić w tym zakresie jest zrozumienie, jak ma wyglądać takie życie (dla każdego może być ono inne), zdobyć informacje na temat tego, jak można je zrealizować (tutaj pomocne może być prześledzenie „dróg do sukcesu” osób, którym się udało). Następnie podejmowanie decyzji i działań, które prowadzą do osiągnięcia tych upragnionych rezultatów.

 

Wolność, którą mamy, polega właśnie na możliwości dokonywania wyboru (zaczyna się od wyboru myśli, które powodują określone odczucia, a następnie działanie). To daje nam szansę wpływania na swoje życie.

Nie jesteśmy bezsilni i skazani na to, co przyniesie los. Możemy kształtować i budować lepsze warunki życia, podejmując lepsze decyzje.

Np. zamiast oglądać telewizję wieczorem, możesz wybrać poświęcenie czasu partnerowi. Będzie to wpłata na konto emocjonalne (o czym piszę tutaj: http://artelis.pl/artykuly/19886/letnie-zasilanie-czyli-efektywne-wykorzystanie-wakacyjnej-przerwy), co zaprocentuje lepszym klimatem w związku. Tak naprawdę, serią drobnych działań (z których składa się życie) budujemy swoją przyszłość.

 

Czynniki zewnętrzne mają na nas wpływ (mogą zawężać w danym momencie możliwości wyboru). Sposób reagowania na to, co się dzieje, zależy jednak od nas. Poza tym, zamiast czekać na to, co się wydarzy, można proaktywnie wychodzić w inicjatywą, uprzedzając tym samym wydarzenia oraz dając sobie większe pole manewru.

Jeśli jesteś gotowy na odkrycie, jak duże możliwości posiadasz, koniecznie zainteresuj się kursami prowadzonymi przez Tadeusza Niwińskiego. Gorąco polecam i życzę powodzenia w kreowaniu swojego życia!