Login lub e-mail Hasło   

Anatomia człowieka ... :)

Artykuł napisany jest w celach rozrywkowo-naukowych :)-Poznajcie anatomię człowieka i przyjmijcie ją jako rozrywkę dla poprawienia humoru na portalu... dobrej zabawy ! życzę :)
Wyświetlenia: 12.195 Zamieszczono 18/07/2010

Anatomia Człowieka

Zarys anatomii człowieka przedstawiona w szlachetnych i mądrych książkach!

Już w czasach starożytnego Egiptu posiadano dużą znajomość anatomii ludzkiego ciała - miało to związek z balsamowaniem zwłok. W Grecji anatomią człowieka zajmowały się szkoły lekarskie.
Jednym z najwybitniejszych anatomów starożytności był Hipokrates (460-377r. p.n.e.), który na podstawie licznie przeprowadzanych badań na zwierzętach i ludziach, opracował pierwszy zbiór podstawowych faktów z anatomii. Opisał budowę szkieletu człowieka, przewodu pokarmowego z gruczołami, układu oddechowego, budowę serca, zajmował się mózgiem, narządami zmysłów.
Liczne badania morfologiczne przeprowadzał Arystoteles (384-322r. p.n.e.), uczeń Platona.
Od niego zaczyna się historia nauk morfologicznych, był pierwszym anatomem porównawczym, pierwszym twórcą systematyki.
W 320r. p.n.e. słynną szkołę w Aleksandrii otworzył Ptolemeusz, i tam także rozwijana była anatomia.
Z tej szkoły wywodzili się znakomici anatomowie Herofilos i Erasistratos.
Pierwszy opisał dokładnie budowę przewodu pokarmowego, od niego pochodzi nazwa dwunastnica, rozpoznał naczynia chłonne, rozróżniał żyły i tętnice. Drugi z anatomów aleksandryjskich, rozróżniał nerwy czuciowe i ruchowe........
.............i tak dalej i dalej i dalej....

            A teraz mała dawka tego czego się nie można spodziewać z książki:
  

 Geneza słowa .... Anatomia człowieka  i  tym razem na wesoło !          


Słowo anatomia powstało, gdy ojciec wchodząc do pokoju, w którym jego dwunastoletni syn badał swoją młodszą kuzynkę, powiedział:  A na tom ja przyszedł.

Anatomia jest nauką o człowieku. Człowiek składa się z kościotrupka, kadłubka, głowy i kończyn. O kościotrupku lepiej nie mówić, bo jedna pani tak się przestraszyła, że nie mogła wrócić do siebie i... poszła do jednego pana.

Zacznijmy od głowy, od której zaczyna się człowiek. O niektórych ludziach, u których widać, że mają głowę, mówi się, że mają głowę i to jest zrozumiałe. U innych ludzi, pomimo, że widać, że mają głowę, mówi się, że nie mają głowy - i to jest niezrozumiałe. Głowa może być pusta, ale też może zastępować stodołę, gdy jest w niej siano i sieczka, czasami groch z kapustą. U głupich do głowy uderza woda sodowa. W czasie wojny ludzie dzielą się na takich, którzy tracą głowę, i na takich, którzy nie wiedzą, gdzie ją położą.

Używa głowy wyłącznie do noszenia kapelusza 99 procent ludzi, a 1 procent do myślenia i wówczas, jeżeli ktoś zrobi coś niewłaściwego, to mówi: Ja myślałem.

Na szczycie głowy rosną włosy, Włosy bywają blond, czarne, ryże, siwe i łyse. Jeden włos siwy jest więcej wart niż dwa łyse. Włosy służą do strzyżenia, wyrywania z rozpaczy i do znajdowania w zupie.

Pod czołem umieszczone są oczy, ażeby można było odróżnić, gdzie głowa ma przód. Oczy bywają piwne, szare, niebieskie, zielone i kaprawe. Czasami oczami się mierzy, strzela, a nawet rzuca. U kobiet oczy nazywają się gwiazdami, ale tylko u niektórych. Często się mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. Jeżeli jest ciemno, to wtedy się mówi: Choć oko wykol i wtedy wszystko w oczy kole.
Pod oczami umieszczony jest nos, za który człowiek daje się wodzić. Jeżeli ktoś ma czerwony nos, to wtedy lubi wypić i jest alkoholikiem. Naukowo biorąc jest to wpływ własności fizycznych na skłonności i upodobania. U ludzi wielkich nos służy za schronienie dla much. Niekiedy nos zastępuje inną część ciała.
Mówi się wtedy: Mam cię w nosie lub: Pocałuj mnie w nos. Nos może być dobry - ktoś ma dobrego nosa albo wcale go nie ma i mówi się:Nie ma nosa. 
Pod nosem rozlega się gęba czy inaczej mówiąc - buzia, która rozdziera się od ucha do ucha.
 W buzi są zęby. Zęby bywają przednie, tylne, mleczne, słoniowe, czyli kły, i sztuczne. Sztucznych zębów nie należy nosić w tylnej kieszeni, by siadając nie ugryźć samego siebie. Zęby służą do zgrzytania lub do szczerzenia. A jeżeli ktoś oddaje ząb za ząb, to znaczy że zgubił ząb mądrości.
 
W gębie obraca się język, który służy do pokazywania doktorom i wrogom. Językiem człowiek się podlizuje. Jeżeli ktoś ma piękny język, to pisze wiersze.
W okolicach gdzie nie ma młynów, mielą językami. Język trzeba trzymać za zębami nawet wtedy, jeżeli się zębów nie ma.
 
Uszy są przytwierdzone na stałe po obu stronach głowy. Są organem pomocniczym wzroku, gdy kupi się za duży kapelusz i nic nie widać. Uszy służą do ciągania w młodszych klasach. Do ucha mówi się rzeczy, których mówić do czego innego jest nieprzyzwoicie.
Przechodząc do kadłubka pomijamy szyję, jak zwykle przy myciu. Służy ona głównie do wieszania. Kadłubek od frontu stanowi klatkę, zwaną piersiową, a od tyłu plecy. Wygodnie jest mieć plecy szerokie.
 
W klatce bije serce, a żeby było weselej - kiszki grają marsza i wtedy serce bije w takt.

W kadłubku istnieje cały zakład gastronomiczny. Są tam płucka, śledziona (żona śledzia:), cymes nad cymesy - wątróbka z cebulką, a także kiszka wchodowa i odchodowa, jest też zrobaczywiała kiszka z niewidomym robaczkiem.

Po bokach kadłubka wyrastają ręce. Czasami są to brudne łapy, które biorą łapówki lub łapią. Chociaż człowiek ma dwie dłonie, prosi o rękę. Przyjaciele mówią wtedy, że dotknęła go ręka losu. Toteż biorąc kobietę w ramiona należy uważać, by nie wpaść jej w ręce.

Odnóża służą do kopania. Zaczynają się w miejscu, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Kończą się stopami. Przeważnie człowiek ma dwie stopy. Niektórzy mają szeroką stopę i inaczej nie umieją żyć.

Nogi łatwo odróżnić. Jeżeli jest prawe kolano, to jest prawa noga, jeżeli lewe kolano, to jest lewa noga. Jeżeli nie ma kolana, to nie jest noga.

Człowiek używa wszystkich części swego człowieczeństwa, by związać koniec z końcem. Gdy z tego nic nie wychodzi, wówczas człowiek wychodzi z siebie i już nie wraca.
Jest wtedy trup i jest skostniały. Takiego trzeba czym prędzej zakopać i wysłać na wieczny spoczynek. Raz na rok trzeba zakopanego odwiedzić i wtedy mówi się    Jedziemy do Zakopanego.
 

 

 Gamka :)

 

 Linki
Fragment ze szlachetnych ksiąg : http://www.anatomia.kaviorek.com/    
Oraz z cudownego Internetu  i jego wielu stron .
 Obrazek zapożyczony ze strony : anatomia_nicola. 

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 822
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1073
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 690
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 442
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 648
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 553
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 613
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 822
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 588
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 966
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1282
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 523
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 516
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 523
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 582
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Lekko i dowcipnie - w sam raz na rozluźnienie mimiki przed snem ;)

Uśmiałem się do rozpuku.,wszystkie wspomniane w artykule urządzenia od śmiechu chodziły ,jak naoliwione drzwi.Śmiech naprawdę jest wielkim darem,a szkoda,ze taki mało sobie na niego pozwalamy ,nic nie kosztuje,a tak wiele znaczy.Uśmiechnij się do siebie przed snem,powiedzialem sobie,po przeczytaniu tego arcydzieła zdrowia.Serdecznie dzięki.

Brawo, Gamka! Zuch z Gamki!

  swistak  (www),  19/07/2010

Dla seksoholika kobieta zbudowana jest z przestrzeni szparki i nieistotnej reszty. / ... to chyba czarny humor /

  Tomasz Het  (www),  19/07/2010

Bardzo dobrze i fajnie napisane i lecą punkty

Wszysko się zgadza. Wszak jaki jest koń każdy widzi.
Pozdrawiam:-)

  feniks57,  20/07/2010

Dodam jeszcze, że uszy służą do ograniczenia ust w uśmiechu (śmiać się od ucha do ucha). Gdyby nie to, czytając ten tekst miałbym usta z tyłu głowy;D

  Gamka  (www),  20/07/2010

;-) Cieszę się, że mogłam podarować Wam moi Drodzy tę odrobinę uśmiechu i przeczytać, że popełniłam ten uśmiech na twarzach czytających :)))) no bo o to właśnie mi chodziło.... więcej uśmiechu, więcej luzu ...przecież to czas kanikuł , bo ...
..."Więcej czyni jeden uśmiech niż trzy uderzenia pięścią. A i - hałasu nie ma, i ręka nie boli, i mebel się nie niszczy, i medale nie brzęczą."....:…. ; D ;D

Cudne, już dawno się tak nie śmiałam. Gamko gratulacje!

  synelle,  22/07/2010

Przyjemnie się czyta, uśmiałam się do łez z oczek kaprawych :))) pozdrawiam Autorkę

Skąd Ty czerpiesz te wszystkie humorystyczne smakowitości? Bomba i cymes! DZIĘKUJĘ! :))))

  Gamka  (www),  02/08/2010

To ja dziękuje ... Januszu :) bardzo dziękuję :))))

haha :P świetne :D zawsze będę wspominac tę anatomię jak ktoś mi zaproponuje czy jedziemy do Zakopanego :P

  ulmed,  22/07/2010

Gamko! Jakiś szkielecik wciągnął mojego komenta. Zatrzęsło moim gastronomicznym zakładem z radości, że tak pięknie o ślepym robaczku wspomniałaś.
Posyłam Ci dwie kropelki deszczyku, tak serdecznie od pompki.

  Gamka  (www),  23/07/2010

Tym szkielecikiem skradam się do Waszych serc tak po cichutku ale z serdecznością, abyście mnie nie zapomnieli jak kiedyś zniknę z portalu a pozostaną po mnie tylko te artykuły.....
Wszystkim dziękuję za te ciepłe komentarze i za słowa w nich płynące....
Wszystkich ściskam oboma rękoma wychodzącymi z kadłubka ..przyciskam do pompki -.....pięknie to napisałaś Ulmed :)... ja również po ...  wyświetl więcej

Ciekawe podejście do tematu, nawet osoby mało zainteresowane może wciągnąć:D
Brawo!

  ulmed,  31/07/2010

"...kiedyś zniknę z portalu a pozostaną po mnie tylko te artykuły.." Też, czasem tak myślę, bo lata mam swoje. Myślę, że to nawet nie artykuły pozostaną, bo ktoś skasuje je jednym klawiszem. Pozostaną emocje, które kiedyś poruszyły serducho i rozumek, pompkę i szarą ciapletę, mózgiem nazywaną.
Motylka zdmuchuję dla Ciebie i posyłam z mojej, pięknej pysznogłówki.

Świetne poczucie humoru - interesująca pointa!

  Gamka  (www),  02/08/2010

:)

  serpente,  31/07/2010

A ja już więcej nie powiem "ja myślałam"....głos za poczucie i dzielenie się humorem

  Gamka  (www),  02/08/2010

Witaj Serpente! Cieszę się, że już wróciłaś na portal :) jak również cieszę się, że przesunęłaś swoje oczęta kilka linijek dalej:)... z moimi artykułami różnie bywa ...lubię zaskoczyć .... treścią :)
Pozdrawiam serdecznie. Gamka

  Mirka_ B,  10/08/2010

:)))

Świetne! ;]]
Tekst z humorem ;) który bardzo przyjemnie się czyta ;D
pozdrawiam! ;))

  Dark66,  04/11/2010

Dobre! ;]

  Ba Jar,  23/06/2011

Domownicy, delikatnie uchylając drzwi, pytali czy wszystko u mnie w porządku??? Zaintrygowały ich moje nader głośne wybuchy śmiechu. :)))) Skradający się kościotrupek - rozbrajający. Moje zmarszczki mimiczne w ciągu ostatnich minut z pewnością uległy pogłębieniu. A co tam! Kocham moje zmarszczki mimiczne :)

  Gamka  (www),  29/06/2011

Cieszę się Jasiu, że odrobinę uśmiechu wniosłam i pogłębiłam Twe zmarszczki ;-)))

  Bar_ka  (www),  23/06/2011

Za wstrząsy przepony i gimnastykę, lepsze ukrwienie mego wnętrza dziękuję. :))

  Gamka  (www),  29/06/2011

A proszę bardzo ;-)))

Zawsze mi poprawiasz humor Gameczko:)

  Gamka  (www),  02/08/2011

...i o to właśnie chodzi... bo ..." "Najlepszymi lekarzami na świecie są: doktor dieta, doktor spokój i doktor dobry humor. ...">Jonathan Swift <
..zapraszam The Meaning zawsze, jak tylko chcesz sobie poprawić humor ;-)))

  Gamka  (www),  02/03/2012

Gnostyku ..... no to pierwszą lekcję edukacji anatomii zaczynamy ;))))

  gnostyk,  02/03/2012

Przerobimy to od "Stóp do głóf" Gameczko;)))))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska