Login lub e-mail Hasło   

21 najciekawszych zagadek lateralnych

Zagadki laterlane to tak skonstruowane łamigłówki, aby skierować nasz umysł na "ślepą uliczkę", która nie zawiera rozwiązania.
Wyświetlenia: 292.275 Zamieszczono 19/07/2010

Czym są zagadki lateralne?

Myślenie lateralne to termin wprowadzony przez Edwarda de Bono. Oznacza on nowe spojrzenie na sytuację, dostrzeżenie nowych możliwości, przeformułowanie problemu dające szansę rozwiązania go nowymi metodami. Myślenie lateralne to gotowość do pozbycia się sztywności w postrzeganiu i rozumieniu świata, zdolność patrzenia na problem z różnych stron. Takie podejście pozwala na świadome poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań (np. za pomocą myślenia twórczego). 

Zagadki laterlane to tak skonstruowane łamigłówki, aby skierować nasz umysł na "ślepą uliczkę", która nie zawiera rozwiązania. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy nasz umysł pracuje jednotorowo. Jeśli tak, to po prostu nie rozwiążemy takiej zagadki, zasugerowani kierunkiem myślenia podsuniętym przez zagadkę. Jednakże po przedstawieniu nam rozwiązania będziemy zdumieni, że na nie nie wpadliśmy - przecież jest ono takie oczywiste! Starając się rozwiązywać umieszczone tutaj zagadki pamiętajmy o jednym: rozwiązanie jest zawsze logiczne, choć czasami nieco dziwne i lekko naciągane.

 

Najciekawsze zagadki lateralne

Jeśli nie możesz rozwiązać zagadki samodzielnie, to zaznacz myszą tekst, jaki znajduje się pod zagadkami (ma kolor biały). Przeczytasz wtedy odpowiedź.

1. Niewidomy wszedł do nadmorskiej restauracji i zamówił pieczeń z pelikana. Kelner podał mu pieczeń, a facet po pierwszym kęsie wybiegł z restauracji i popełnił samobójstwo. Dlaczego?

Był marynarzem. Na statku wybuchł pożar w wyniku którego oślepł, a statek zatonął. Uratowali się tylko trzej marynarze: on, jego przyjaciel (ciężko ranny) i jeszcze jeden. Niestety wylądowali na bezludnej wyspie bez żadnej żywności. By nie umrzeć z głodu zdrowy marynarz zabił ciężko rannego i zjadł karmiąc też niewidomego. Powiedział niewidomemu że to mięso z pelikana ...

2. W zamkniętym od wewnątrz biurze jest martwy mężczyzna. Na biurku leży kilka kartek papieru, długopis i zaklejona koperta. Jak on zginął?

Zatruty klej na znaczku - makabryczny pomysł.

3. Ojciec i jego syn mieli wypadek samochodowy. Ojciec zmarł, a syna przewieziono karetką do szpitala. Gdy chirurg go zobaczył krzyknął: "Nie mogę operować tego chłopca, on jest moim synem!". Jak to możliwe?

Chirurg może być kobietą, więc także i matką.

4. Pewien facet jest ubrany całkowicie na czarno. Ma czarne buty, skarpetki, spodnie, sweter, rękawiczki i kominiarkę.Idzie czarną ulicą, na której nie świeci się żadna latarnia. Nie widać też księżyca - jest nów, a niebo zachmurzone. Naprzeciw niego z dużą prędkościąjedzie czarny samochód z wyłączonymi światłami - jednak w jakiś sposób kierowca zobaczył mężczyznę i się zatrzymał. Jak to możliwe?

Był dzień - czy gdzieś jest napisane inaczej?

5. Dlaczego lepiej jest mieć okrągłe pokrywy na włazy kanalizacyjne niż kwadratowe?

Wyobraź sobie wandala, który wrzuca wszystko do środka ...

6. Pewien facet wcześnie przybył na przyjęcie i wypił trochę ponczu. Następnie szybko wyszedł. Wszyscy inni goście umarli z powodu zatrucia, a policja stwierdziła, że trucizna była właśnie w ponczu, co więcej - znajdowała się tam już, gdy on pił poncz. Dlaczego ten facet się nie zatruł?

Pomysł godny Agathy Christie - trucizna w kostkach lodu.

7.  Pewna kobieta ma dwóch synów, którzy urodzili się o tej samej godzinie, tego samego dnia, miesiąca i w tym samym roku. Nie są jednak bliźniakami - jak to możliwe?

Są trojaczkami (czworaczkami itd.).

8. Pewien facet wszedł do baru i poprosił barmana o szklankę wody. Zamiast tego barman sięgnął pod ladę, wyjął pistolet i wycelował w gościa. Facet podziękował i wyszedł. Wyjaśnij to!

Facet miał czkawkę. Barman zamiast dać mu wody przestraszył go.

9.  Na środku pustyni leży martwy całkowicie nagi człowiek, w ręku trzyma spaloną zapałkę. Wyjaśnij to!

Leciał wraz z innym facetem balonem. Gdy balon zaczął opadać, wyrzucili cały balast. Ale balon nadal opadał, więc wyrzucili także wszystkie rzeczy, łącznie z ubraniami. Ponieważ balon nadal opadał postanowili zrobić losowanie - kto wyciągnie spaloną zapałkę, ten musi wyskoczyć.

10. W  budce telefonicznej leży martwy człowiek. Wokół jest pełno szkła i krwi. Jest tam też torba zawierająca rybę. Wyjaśnij to!

Facet był wędkarzem. Rozmawiał przez telefon z kolegą. Pokazując jaką wielką rybę złowił wykonał wędkarski gest, rozbił szyby, poprzecinał sobie żyły i wykrwawił się.

11. Pewien człowiek przesunął swój samochód i umieścił go tuż obok hotelu. Gdy to robił zorientował się, że będzie musiał zapłacić z tego powodu setki dolarów - ale musiał to zrobić. 
Podpowiedź - to nie był ani zwykły samochód, ani zwykły hotel.

On grał w EuroBusiness!

12. Kierowca Fiata ma brata, lecz brat kierowcy Fiata nie ma brata. Kim kierowca Fiata jest dla brata?

Siostrą.

13. Pewien mężczyzna obudził się rano, wyjrzał przez okno i z przerażeniem zauważył, że w nocy spowodował śmierć setek ludzi, których nawet nie znał. Jak to się mogło stać?

A czytałeś Latarnika?

14. Cezar i Kleopatra leżą martwi na podłodze, pod otwartym oknem, dookoła nich jest pełno wody i szkła, ale na ich ciele nie ma żadnych śladów, nie zostali też otruci. Jak zginęli?

Cezar i Kleopatra to złote rybki. Przeciąg strącił akwarium...

15.  Dwoje ludzi zagrało pięć partii szachów i każdy z nich wygrał trzy razy. Wyjaśnij to!

Czy jest gdzieś napisane, że oni grali ze sobą?

16. Pewien człowiek jechał pociągiem. Gdy pociąg wjechał do ciemnego tunelu on popełnił samobójstwo. Dlaczego?

Wracał ze szpitala gdzie po wielu latach i ciężkich operacjach przywrócono mu wzrok. Biedak myślał że znów przestał widzieć.

17. Pewien facet w środku nocy nie mógł zasnąć. Wziął telefon, wykręcił numer ale zanim ktokolwiek odebrał, odłożył słuchawkę i od razu zasnął. Wyjaśnij to!

Każdy sposób jest dobry, żeby obudzić chrapiącego sąsiada...

18. W kuchni na stole z dębowego drzewa, znajdował się dzbanek z najlepszą i najzdrowszą herbatą ziołową. Woda użyta do tej herbaty pochodziła z najczystszego źródła. Postawiłem dzbanek z herbatą na serwetce, wziąłem kubek i napiłem się z niego. Nie minęło 20 minut jak zabrało mnie pogotowie z powodu ciężkiego zatrucia - jak to możliwe?

A kto powiedział, że w kubku była herbata ...

19.  Na pustyni stoi bardzo wysoka wieża. Ma tylko gładkie ściany, jedne drzwi i dach. Przed wejściem do wieży jest poruszony piasek (ułożony nienaturalnie), a pod dachem na pasku wisi powieszony mężczyzna. W jaki sposób mógł on popełnić samobójstwo?

Poruszony piasek przed wejściem to ślady kół, które zostawił samochód-chłodnia. Facet poukładał bloki lodu aż pod sufit ...

20. Każdego roku Marek obchodzi swoje urodziny, a dwa dni później jego brat bliźniak Jarek swoje. Dlaczego?

Marek urodził się na krótko przed północą, a Jarek tuż po. W dodatku o północy podczas porodu matka przekroczyła linię zmiany daty (np. rodziła na statku).

21. Pewien człowiek mieszka na ostatnim piętrze bardzo wysokiego budynku. Każdego dnia idąc do pracy jedzie windą aż na parter, jednak wracając z pracy wyjeżdża windą tylko do połowy wysokości, a dalej idzie po schodach. Chyba, że jest zła pogoda - wtedy wyjeżdża windą na samą górę! Dlaczego?

Jest on zbyt niski, żeby dosięgnąć umieszczonego na samej górze przycisku ostatniego piętra, a gdy pada, to może to zrobić parasolem.

Doskonała gra dla kilku osób

W zagadki lateralne dotyczące śmierci można grać w kilka osób. Cała zabawa polega na tym, że na głos odczytuje się treść zagadki, tak aby usłyszeli ją wszyscy uczestnicy. Następnie jeden gracz zostaje Mistrzem - w związku z tym po cichu musi przeczytać rozwiązanie zagadki, dowiadując się jak doszło do zdarzenia, które znają wszyscy. W tym momencie rozpoczyna się najlepsza część - śledztwo! Pozostali gracze wcielają się w role detektywów i muszą zadawać mistrzowi pytania, które pozwolą im wydedukować jak doszło do opisanej sytuacji. Jednak muszą zadawać pytania w taki sposób, aby mistrz mógł na nie odpowiedzieć tylko "Tak", "Nie" lub "Nie istotne"!

 

Źródła

Podobne artykuły


21
komentarze: 34 | wyświetlenia: 5971
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 3569
11
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3127
107
komentarze: 23 | wyświetlenia: 114211
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23726
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 17226
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 25943
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 16154
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 8257
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3751
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142082
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111948
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169532
41
komentarze: 13 | wyświetlenia: 35236
 
Autor
Artykuł  Gamka  (www),  19/07/2010

Rewelacyjne!!! Gratuluję :-)

  bremes,  19/07/2010

Niektóre z tych zagadek już gdzieś słyszałem:) Z tymi zagadkami jest jeden problem: można je rozwiązać na setki sposobów, nie zawsze pasujących do rozwiązania.

  swistak  (www),  19/07/2010

Wisi i nie dynda ? Zepsute dyndadełko. Wisi na ścianie i jest zielone ? Zepsuty śledż. Każdy wiesza sobie to co zechce. Najlepsze to z czarnym samochodem.

niektóre da się wyjaśnić prosto inne trudniej

  ykes,  19/07/2010

Niektórych odpowiedzi nigdy bym się nie wymyślił. ;) Fajny tekst., +1

  caleb,  22/07/2010

prawie wszystkie zagadki znam z książki mensy ;)

Niektóre z zagadek zmuszają do myślenia, ale rozwiązanie w innych są bez sensu. Tak zwane - rozwiązania abstrakcyjne!
Np. zagadka nr 1 - skąd wiadomo że mieli czym rozpalić ogień żeby upieć mięso?
Zagadka nr 2 - Dlaczego zatruty miałby być klej na znaczku, a nie klej na kopercie?
Zagadka nr 4 - W treści zagadki zaznaczono - "Nie widać też księżyca - jest nów, a niebo zachmurzo ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  01/08/2010

Nr. 5 Przekątna kwadratowego włazu umożliwia wrzucenie pokrywy do środka. Okrągłego nie .

@świstak.
Może nie zauważyłeś, ale studzieki ściekowe w jezdniach, umiesczane tuż przy krawężnikach, mają pokrywy prostokątne! Spróbuj wrzucić taką pokrywę do środka, Sherlock`u!

Hmmm a jaki problem wrzucic taka pokrywe ? :)

@Piotr Legia.
Z powoduj rzeczywistego kształtu całej (tej) konstrukcji. Jak nie wierzysz to spróbuj, a następnie daj znać jak Ci poszło.

21 najciekawszych zagadek lateralnych
i...
21 głosów na artykuł! Gratulacje!

Własnie problemem z tymi zagadkami jest to, że można odpowiedzieć na nie wymyślając równie prawdopodobną odpowiedź, albo nawet bardziej. Tratując je jako zagadki detektywistyczne, żadko ich odpowiedzi pokrywały by się z prawdziwymi wydarzeniami.

  bumbum,  08/08/2010

Debilne... To najbardziej odpowiadające słowo.
Zlepek bzdur bez sensu, w dodatku subiektywne i tendencyjne.

Ale i ja też dam pokaz swoich "umiejętność" latrynarnych, o sorki latereralnych

1. Bo miał ch**** dzień, wszystcy go w koło rolowali bo był ślepy. Na pocieszenie chciał sobie zjeść przepysznej pieczeni z pelikana (no bo przecież nie znam nikogo kto by za pelikanami nie

...  wyświetl więcej

@bumbum: Dobrze gada! Wódki mu!
Specjalnie sobie założyłem konto, z którego prawdopodobnie już nigdy więcej nie skorzystam, aby napisać jak bardzo zgadzam się z twoim komentarzem. Bardzo Cię głupota tego zagadek wkurwić musiała, skoro aż tak się rozpisałeś. I słusznie, bo głupie są. A na #7 można odpowiedzieć, że jeden dzieciak adoptowany. Albo i nawet dwójka, a co!
Pozdrawiam.

@bumbum: 21 najłatwiejsze gdy pada deszcz on ma parasolke! A on jest niski i parasolką klika guzik na samą góre a jak zjeżdża to przycisk jest nisko i dosięga ;w; takie to banalne

  darim,  06/01/2011

Wydaje mi się, że podane odpowiedzi należy traktować jedynie jako przykłady, a wtedy sążnista ich krytyka będzie nieuzasadniona. Z drugiej strony, zawsze gdy słyszę o myśleniu lateralnym, przychodzi mi na myśl, że polscy zwolennicy tej techniki sami jej sobie chyba nie przyswoili w najmniejszym stopniu. Jej istotą jeśli dobrze rozumiem, jest zachęta do nieszablonowego myślenia, folgowania fantazji ...  wyświetl więcej

  moloton  (www),  03/08/2016

Interesujące, niektóre faktycznie w 100% lateralne, inne natomiast wymagają bardziej dużej fantazji :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska