Login lub e-mail Hasło   

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://michalpasterski.pl/2008/10/jak-sk(...)slowek/
Dzisiaj artykuł o tym jak stosować asocjacje, czyli wizualizacyjne narzędzie do nauki słówek w języku obcym.
Wyświetlenia: 1.961 Zamieszczono 16/08/2010

Dobrze wykonana asocjacja pozwala zapamiętać słówko na bardzo, bardzo długo. Dodatkowo jest ona dobrym ćwiczeniem wyobraźni i świetną zabawą.

Robienie asocjacji to narzędzie wykorzystujące wiedzę z zakresu NLP i polega na skojarzeniu sobie danego słówka z jakimś przedmiotem, wydarzeniem lub innym słowem. Takie skojarzenie utrwalamy w pamięci w postaci wizualizacji oddziaływującej na każdy zmysł.

Jeśli jeszcze nie wiesz jak robić skuteczną wizualizację, przeczytasz o tym w tym artykule.Wykonywanie asocjacji trwa ok. 1 minutę. Przez ten czas wyobrażasz sobie dane skojarzenie jak najintensywniej. Starasz się usłyszeć głosy, poczuć dotyk przedmiotów, czuć zapachy, widzieć jaskrawe kolory i duże, ruchome obrazy. Minuta takiej wizualizacji zapisze Ci dane skojarzenie w pamięci bardzo skutecznie. Stanie się tak, bo zapiszesz je w różnych obszarach mózgu (każdy zmysł jest przetwarzany gdzie indziej). Możesz więc trwale nauczyć się aż 100 słówek w jedynie 1 godzinę i 40 minut!

Żebyś lepiej zrozumiał na czym to polega, podaję Ci parę wymyślonych przeze mnie asocjacji na słówkach w języku hiszpańskim:

- el pollo (kurczak) – wyobraź sobie kurnik pełen kur, gdzie każda z nich nosi na sobie koszulkę polo (czyli koszulkę z kołnierzykiem). Zobacz kolory każdej z nich, usłysz odgłosy wydawane przez każdego kurczaka.
- la cena (kolacja) – wyobraź sobie talerz, sztućce, oraz typową scenerię, w której zawsze jesz kolację. Na talerzu zobacz dużą naklejkę z napisaną na niej ceną, taką jakie są w sklepach na produktach. Wyobraź sobie, że ją kroisz i jesz.
-el cartero (listonosz) – pomyśl o listonoszu, który zamiast rozdawać listy, gra z każdym mieszkańcem kolejnego domu w karty. Pomyśl, w co gra, jakie ma karty, czy wygrywa czy nie. Zobacz go w swojej głowie wraz z każdym szczegółem.
- lavarse (myć się) – zobacz, jak odkręcając kran w swojej łazience w celu umycia rąk, z kranu zamiast wody leci lawa. Poczuj, jak parzy Cię w ręce, zobacz jej kolor i poczuj zapach.

Jeśli wyobraziłeś sobie każdą z powyższych rzeczy, już jesteś o 4 słówka z hiszpańskiego do przodu ;)

Gdy nie przychodzi Ci na myśl żadne oczywiste skojarzenie, zrób jakieś absurdalne, nawet głupie. Nie ma znaczenia czy to rzeczywiście ma coś wspólnego z tym słówkiem czy nie, ważne jest aby się Tobie kojarzyło. Używaj jak najwięcej humoru, to bardzo sprzyja zapamiętywaniu. Dlaczego? Znajdujący się w naszym mózgu ośrodek pamięci (hipokamp) jest również odpowiedzialny za emocje. Gdy emocje są pozytywne, zapamiętujemy lepiej i na dłużej.

Oczywiście warto co jakiś czas robić powtórki, tym bardziej jeśli uczysz się dużej ilości słówek. Podczas takiej powtórki wystarczy już poświęcić tylko ok. 10-15 sekund na każdą asocjację.

Poza robieniem asocjacji, ja zawszę wykorzystuję jeszcze tzw. “fiszki”. Są to małe, prostokątne karteczki, na których po obu stronach piszę dane słówko- na jednej stronie w wersji polskiej, a na drugiej w języku obcym. Później przeglądam takie karteczki i robię asocjacje. Gdy już wykonam je dla wszystkich słówek, sprawdzam czy wszystko pamiętam. Ponownie przeglądam wszystkie karteczki, zawsze patrząc najpierw na słówko w wersji polskiej. Działa świetnie!

Jak to się sprawdza u Ciebie?

Więcej o efektywnej nauce języków obcych znajdziesz w książce "Jak szybko nauczyć się języków obcych".

 

Michał Pasterski

Sklep rozwoju osobistego Neureka

www.sklep.neureka.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1679
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 968
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1243
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 899
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 825
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 495
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 625
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1094
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 789
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1032
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 916
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1159
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 535
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 754
 
Autor
Artykułnajskuteczniejszą formą nauki jest więc połączenie regularnych kursów z samodzielnymiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska