Login lub e-mail Hasło   

Terapie Naturalne, z czym to się je?

Wielu z nas pewnie nie raz chciało skorzystać z dobrodziejstw medycyny naturalnej. Obecnie jest wiele ośrodków i gabinetów stosujących rozmaitego rodzaje terapie a...
Wyświetlenia: 1.563 Zamieszczono 23/08/2010

Wielu z nas pewnie nie raz chciało skorzystać z dobrodziejstw medycyny naturalnej. Obecnie jest wiele ośrodków i gabinetów stosujących rozmaitego rodzaje terapie alternatywne. Mamy więc gabinety radiestezyjne, akupunktury czy kręgarstwa. I tu chyba nikt nie ma wątpliwości jakie metody lecznicze lub profilaktyczne stosuje terapeuta. Ale co zrobić gdy słyszymy o Rejki, Polarity czy Ajurvedzie? Tu zaczynają się przysłowiowe schody. Nazwa jest obca, nic nam nie mówi. Dlatego postanowiłam odkryć Wam co kryje się za tajemniczymi nazwami najpopularniejszych obecnie terapii naturalnych.

 

AGILLOTERAPIA

Terapia polegająca na leczeniu glinką.

 

 

AJURVEDA

Sposób leczenia poprzez harmonizowanie pięciu elementów: eter (niebo), powietrze, ogień, woda, ziemia. Wywodzi się ze starożytnej medycyny hinduskiej.

 

 

AKUPRESURA

Terapia polegająca na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Działa na wszystkie narządy wewnętrzne poprawiając ich wydolność. Najbardziej popularne jest uciskanie odpowiednich punktów na stopach i dłoniach i uszach.

 

 

AKUPUNKTURA

Leczenie poprzez nakłuwanie odpowiednich receptorów, znajdujących się w różnych punktach ciała, odpowiadających narządom wewnętrznym. Działa podobnie jak akupresura.

 

 

APITERAPIA

Polega na leczeniu miodem, propolisem, pyłkiem, mleczkiem i jadem pszczelim.

 

 

AROMATERAPIA 

Polega na leczeniu zapachami poprzez zastosowanie olejków eterycznych w  masażach, inhalacjach, kąpielach, kompresach czy rozpylaniu aromatów w pomieszczeniach.

 

 

BIODYNAMIKA

Terapia polegająca na swoistym połączeniu specjalistycznych technik masażu z psychoterapią.

 

 

BIOENERGOTERAPIA

Jest to leczenie bioenergią, która przekazywana jest przez bioenergoterapeutę do pacjenta najczęściej dotykiem, choć niektórzy stosują przekaz na odległość.

 

 

CHROMOTERAPIA

Ta metoda polega na leczeniu kolorami i światłem o różnej długości fal. 

 

 

DIETETYKA

Polega na stosowaniu specjalnej diety w celu zachowania równowagi w organizmie. Odpowiednie diety dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta.

 

 

FENG SHUI

Nie jest to terapia w dosłownym tego słowa znaczeniu natomiast jest sztuką określania korzystnych energetycznie miejsc w naszym otoczeniu.

 

 

FOTOGRAFIA KIRLIANOWSKA

Jest to metoda nie tyle terapeutyczna ile diagnostyczna. Jest to bowiem fotografia pola energetycznego człowieka, za pomocą której można stwierdzić gdzie brakuje energii lub zogniskowana jest energia.

 

 

GŁODÓWKI LECZNICZE

Terapia polegająca na leczeniu głodem.

 

 

HIPNOTERAPIA

Leczenie poprzez pracę z podświadomością. Polega na wprowadzeniu pacjenta w trans hipnotyczny i usunięciu z podświadomości blokad powodujących stan chorobowy

 

 

HOMEOPATIA

Podawanie małych dawek substancji czynnych, które mobilizują do pracy system immunologiczny. Leki te oparte są wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego: roślinnych, zwierzęcych i mineralnych.

 

 

HYDROTERAPIA

Terapia polegająca na leczeniu wodą poprzez: kąpiele, okłady, polewanie itp.

 

 

IRYDOLOGIA

Nie tyle terapia co diagnozowanie różnych dolegliwości z tęczówki oka, polegające na obserwacji przebarwień w poszczególnych obszarach tęczówki odpowiadających poszczególnym organom wewnętrznym.

 

 

JOGA LECZNICZA

Jedna z najstarszych metod terapii polegająca na  harmonizowaniu umysłu, ciała i ducha poprzez asany (ćwiczenia fizyczne), pranajamę (ćwiczenia oddechowe) i praktyki medytacyjne.

 

 

KONCHOWANIE USZU

Przyjemny zabieg wykonywany za pomocą konch - lejków wykonanych z tkaniny nasączonej woskiem pszczelim i olejkami eterycznymi. Podobnie działa świecowanie uszu metodą Indian Hopi, tyle, że zamiast konch stosuje się specjalne świece.

 

 

KRĘGARSTWO

Leczenie poprzez nastawianie kręgów, które uległy dyslokacji.

 

 

KRYSTALOTERAPIA 

I LITOTERAPIA

Terapia polegająca na leczeniu za pomocą kryształów i kamieni szlachetnych.

 

 

KYMATYKA

Terapia wykorzystująca do leczenia fale akustyczne o takiej samej częstotliwości drgań jak częstotliwości drgań zdrowej komórki.

 

 

LECZENIE SZTUKĄ

Terapie polegające na leczeniu poprzez stosowanie różnych dziedzin sztuki jak np.: malarstwo,  muzyka (muzykoterapia), taniec, warsztaty teatralne, śpiew.

 

 

MAKROBIOTYKA

Rodzaj dietetyki wschodniej. Zasada odżywiania się w makrobiotyce polega na utrzymaniu równowagi między dwoma pierwiastkami YANG i YIN.

 

 

MASAŻE

Jedna z najstarszych form naturalnego leczenia. Spotykamy różne formy masażu jak np.: masaż leczniczy, relaksujący, masaż dźwiękiem, polinezyjski, ma-uri i inne.

 

 

MASAŻE SHIATSU

Jedna z form masażu leczniczego gdzie uciska się drogi, czyli linie (meridiany) wzdłuż których przepływa energia.

 

 

MEDYCYNA CHIŃSKA

Leczenie poprzez dietę, zioła, masaż, ćwiczenia fizyczne przywracające równowagę energetyczną wywodzące się z Chin.

 

 

MUZYKOTERAPIA

Terapia polegająca na  wspomaganiu procesu leczenia poprzez uaktywnienie pacjenta we wspólnym działaniu psychokorelacyjnym za pomocą muzyki lub odpowiednich dźwięków.

 

 

NATUROPATIA

Metoda leczenia opierająca się na naturalnych elementach przyrody, życiu zgodnym z rytmem natury.

OSTEOPATIA

Terapia, w której stosuje się manipulacje na całym ciele pacjenta: kościach, mięśniach, więzadłach i tkankach.

RADIESTEZJA

Polega m.in. na znajdywaniu i eliminacji szkodliwego promieniowania geopatycznego, żył wodnych, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie,  a także za pomocą specjalnych przyrządów poprawy naszego zdrowia.

 

 

RADIONIKA

Terapia lecznicza polegająca na zastosowaniu specjalnych przyrządów jak np. wahadło Ozyrysa.

 

 

REBIRTHING

Leczenie poprzez intensywne oddychanie i świadoma prace z umysłem. Rebirthing znaczy "powtórne urodzenie".

 

 

REIKI

Uzdrawianie energią duchową (wyższą energią uniwersalną) m.in. przez przykładanie dłoni lub przekazywanie tej energii pacjentowi. Odkryta na nowo w XIX w. przez Japończyka dr Usui.

 

 

RELAKSACJA

Terapie pomagające ukoić napięcia nerwowe poprzez wyciszenie się i wprowadzenie w stan relaksu.

 

 

RUNY TERAPEUTYCZNE

Znaki runiczne, które wspomagają terapię, pomagają uzyskać harmonię ciała, ducha i umysłu, wskazują drogę wyjścia z różnych sytuacji życiowych.

 

 

SZTUKI MANTYCZNE

Podobnie jak Feng Shui nie są to typowe terapie ale raczej metody wróżbiarskie, wykorzystujące np. karty TAROTA lub inne akcesoria w celu uzyskania informacji o drugiej osobie – często ze wskazaniem przyczyn choroby lub problemów.

 

 

TAI CHI

Stara sztuka medytacji związanej z ruchem. Obejmuje sferę psychiczną, umysłową i fizyczną. Pochodzi z Chin. Może być także stosowana jako sztuka walki.

 

 

TERAPIA KWIATOWA

Terapia esencjami energetycznymi. Najczęściej stosuje się terapie  dr Bacha wykonane z kwiatów.

 

 

TERAPIA POLARITY

Terapia polega na równoważeniu energii życiowej ciała za pomocą czterech technik: praca z ciałem, dieta, joga polarity, stan umysłu.

 

 

TRENING AUTOGENNY

Trening terapeutyczny, który wprowadza pacjenta w stan relaksu psychicznego i fizycznego za pomocą specjalnych ćwiczeń.

WEGETARIANIZM

Leczenie poprzez zmiany diety i przejście na sposób odżywiania się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego lub w niektórych odmianach wegetarianizmu także nabiałów i miodu. 

 

 

WIZUALIZACJA

Terapia polegająca na wykorzystywaniu kreatywnej mocy pacjenta do likwidacji problemów psychicznych i fizycznych.

 

 

ZIOŁOLECZNICTWO

Inaczej zwane fitoterapią, polega na leczeniu ziołami, poprzez picie naparów ziołowych, stosowaniu okładów ziołami, itp.

 

Teraz już sami możemy zdecydować, którą z metod leczniczych wybierzemy, która nam najbardziej odpowiada. Pamiętajmy też, że wiele z tych terapii można stosować również jako profilaktykę leczniczą. Po herbatkę ziołową warto sięgać na co dzień, a nie czekać aż „dopadnie” nas choroba. Podobnie zadziała zmiana sposobu odżywiania, trybu życia, czy codzienna gimnastyka. I najważniejsza sprawa, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach medycyny naturalnej.

  1. O ZDROWIE NALEŻY DBAĆ CAŁY CZAS!
  2. SIŁY NA LECZENIE SĄ UKRYTE W NAS, TERAPEUTA JEDYNIE JE POBUDZA!
  3. WYLECZYĆ MOŻEMY SIĘ SAMI, JEŚLI TEGO NAPRAWDĘ CHCEMY, NIKT ZA NAS TEGO NIE ZROBI.
  4. NIE MA CHORÓB NIEULECZALNYCH!

Ta ostatnia zasada może się wydać niektórym mocno naciąganą, a jednak to prawda. Wystarczy posłuchać, czy poczytać o osobach, które pomimo naprawdę ciężkich schorzeń zdołały wyrwać się ze „szponów śmierci i choroby”. A skoro im się udało to nam też się uda. Potrzeba tylko odrobinę dobrej woli i dużo wiary we własne siły witalne. Nasz organizm naprawdę umie sam o siebie zadbać. Jedyne co to nie należy mu tego utrudniać. A jeśli już korzystamy z dobrodziejstw oferowanych nam terapii to znaczy, że zrobiliśmy pierwszy krok w celu odzyskania zdrowia i sił.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1627
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1338
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1619
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska