Login lub e-mail Hasło   

Zrób to sam: Czarne węże faraona

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/zrob-to-sam-cz…e-we(...)araona/
Podajemy przepis na kolejny domowy eksperyment.
Wyświetlenia: 8.088 Zamieszczono 21/09/2010

Czarne węże (ang. black snakes) to rodzaj fajerwerku, który nie wybucha, nie świeci, nie płonie ani nawet nie produkuje iskier. Bezpieczniejszy niż zimne ognie, a do tego można go zrobić w domu korzystając z produktów z kuchennej szafki. Nazywane również wężami faraona (ang. pharaoh snake), mimo swojej nieszkodliwości, robią naprawdę niezłe wrażenie.

 Czego potrzebujesz?

- trochę piasku

- alkohol (spirytus lub wódka), a jeśli nie chcesz marnować tego cennego płynu wystarczy benzyna do zapalniczek

- soda oczyszczona

- cukier puder

Jak to zrobić?

1. wymieszaj sodę oczyszczoną z cukrem w stosunku 1:4 (np. 4 łyżki cukru i 1 łyżka sody). Jeśli chcesz uzyskać większego węża po prostu zwiększ ilość składników, ale zachowaj ich wzajemny stosunek

2. usyp górkę z piasku z dziurką na środku, taki jakby mały wulkan

3. do dziury nalej alkoholu (lub benzyny jeśli alkohol wolisz wypić) tak aby piasek w jej wnętrzu zrobił się mokry, tylko nie przesadzaj

4. wymieszaną sodę z cukrem wsyp do dziury

5. podpal

6. podziwiaj Tym razem wielkość Twojego węża zależy tylko od Ciebie ;-) Dasz radę zrobić takiego?

Jak to działa?

Powstający czarny wąż to nic innego jak popiół „nadmuchany” ditlenkiem węgla. Kiedy podpalamy wymieszane składniki (soda oczyszczona i cukier) zachodzą reakcje, w których produkowany jest CO2 i woda, a w przypadku rozkładu wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona) również węglan sodu. 2 NaHCO3 -> Na2CO3 + H2O + CO2 C12H22O11 + 12O2 -> 12CO2 + 11H2O To właśnie duża ilość CO2 powstająca w trakcie rozkładu sody oczyszczonej nadaje jej właściwości spulchniających co szczególnie przydaje się w trakcie domowych wypieków.

Używając wymienionych składników nie musisz bać się żadnych toksycznych oparów. Jedyne co zostanie po całym eksperymencie to kopczyk piasku, wąż z popiołu i zapach palonego cukru.

Prawdziwie imponujący efekt daje tradycyjny wąż faraona (ang. pharaoh snake/serpent). To pierwotna wersja czarnych węży, jednak stosowanie rodanku rtęci(II) [Hg(SCN)2] jest szalenie niebezpieczne w związku z czym substancja ta została wycofana z produkcji fajerwerków. Prawdziwe węże faraona można teraz podziwiać jedynie w laboratorium… i na youtube.com oczywiście ;-)

W tym wypadku rosnąca masa składa się głównie z azotku węgla (C3N4), a powstający w trakcie reakcji siarczek rtęci rozkłada się później dając rtęć i dwutlenek siarki, oba w postaci gazowej i oba niebezpieczne dla zdrowia. To główny powód zakazu stosowania rodanku rtęci(II) w wyrobach pirotechnicznych.

Może czarny wąż domowej produkcji wg naszego przepisu nie będzie aż tak spektakularny jak waż faraona z youtube.com, jednak z pewnością przyniesie dużo więcej radości i satysfakcji, szczególnie jeśli doświadczenie się powiedzie ;-)

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1182
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1178
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 797
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 533
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1827
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 531
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 759
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1242
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 481
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142985
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245709
 
Autor
ArtykułSuper artykuł :) dla bardziej wymagających polecam jednak bardziej profesjonalne rozwiązania i skorzystanie z węża tłocznego http://barracuda.sklep.pl/32-w(...)tloczne tak zwanego węża strażackiegoDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska