Login lub e-mail Hasło   

Obraza Rozumu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://czarnywilk.pardon.pl/dyskusja/291(...)_rozumu
Twierdzić, że można zajść w ciążę za sprawą istoty nadprzyrodzonej i urodzić dziecko pozostając przy tym dziewicą i domagać się na tej podstawie jakiegoś szczególnego traktowania?
Wyświetlenia: 5.456 Zamieszczono 25/09/2010

Czyż nie jest obrazą rozumu twierdzenie, że można zajść w ciążę za sprawą istoty nadprzyrodzonej i urodzić dziecko, pozostając przy tym dziewicą i co więcej, domagać się na tej podstawie jakiegoś szczególnego traktowania? Lub, że wszelka władza pochodzi od Boga, podczas gdy wiadomo, że albo bierze się ona ze znacznej przewagi jednych nad drugimi, albo z umowy ?

To tylko przykłady, których nie potrzeba mnożyć, są bowiem dobrze znane. Wszystkie one obrażają rozum, zwłaszcza, gdy oficjalna, zinstytucjonalizowana interpretacja obrazów w nich zawartych narzucana jest przemocą (gwałt przez uszy), by legitymizować władzę narzucającej jej różnymi kanałami organizacji, znanej szerzej jako Kościół Katolicki.

Albo z innej strony: kiedy dziecko wierzy w świętego Mikołaja, uważamy to za miłe, a nawet edukacyjnie funkcjonalne. Kiedy jednak wierzy w niego stary koń, znacząco pukamy się w czoło. Bo jego wiara jest obrazą rozumu.

Rozum dorosłego nie jest chroniony prawem, bo rozum musi sobie sam radzić. Prawem jest chronione dziecko, bo jego rozum nie dość jest jeszcze ukształtowany, by mogło samo sobie radzić w skomplikowanym świecie. Dlaczego jednak musi być prawem chroniony infantylizm dorosłych, którzy nie chcą być dorośli, i wolą aż do śmierci wierzyć w świętego Mikołaja, w krasnoludki, Babę Jagę, latającego słonia i ciała zmartwychwstanie?

Chyba, że w ogóle nie chodzi o "ochronę uczuć religijnych", ale właśnie o ochronę przed dorosłością.

Oczywiście idea liberalna potępia jednocześnie jakiekolwiek, zmuszanie kogoś do rezygnacji z jego poglądu, choćby najgłupszego.Jeśli organizuję swoje życie osobiste wokół Jezusa, Mitry, Allacha czy czegoś tam jeszcze, wszystko jest w porządku jako obywatel i człowiek dorosły mam prawo być nawet niezbyt mądrym dzieckiem.

 Gorzej, jeśli jakaś grupa próbuję wokół Allacha lub Jezusa zorganizować twoje życie, prawo, media lub edukację wówczas ta sama zasada tolerancji daje ci prawo się temu sprzeciwić.

To w socjaliźmie państwo lubi decydować za ludzi, co zrobić z ich pieniędzmi lub czasem.

W końcu czym jest ustanawianie przez państwo przymusowego święta religijnego, dla wszystkich w kraju niby religijnie neutralnym z wpisaną do konstytucji wolnością religijną, jeśli nie zwykłym bezprawnym klerykalnym socjalizmem ? 

 

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2847
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 948
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 994
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 617
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 686
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 839
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1836
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 542
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 631
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 983
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje  Tomasz Het  (www),  25/09/2010

@darkwater (piotr grunt) Jesteś fanatyczny komuch i fakty do ciebie nie docierają, tak samo jak do fanatycznych katoli. Tak jak napisałem w artykule, to jest właśnie socjalizm w praktyce. W Polsce mamy niestety klerykalną odmianę socjalizmu.

Ja wiem, że w twojej marksistowskiej wizji świata może ci się wiele rzeczy nie mieścić. Ale jak już mówiłem do tego sprowadza się socjalizm w praktyce.

Socjalizm w oczach popierających go naiwnych niby broni ludzi przed kapitalistycznym wyzyskiem, jednocześnie w praktyce wyzyskując ich nakładając wysokie podatki.

Widzisz, ja wolę sam decydować co zrobię z owocami swojej pracy, bo j

...  wyświetl więcej

Bredzisz jak potłuczony, bo te wszystkie wspólnotowe „dobrodziejstwa” były by o wiele tańsze na polu normalnej wolnorynkowej konkurencji.

Owoc mojej pracy powinien być moją własnością, a nie jakiejś nieokreślonej wspólnoty.
Popierasz chory układ w którym osoba, która ma wyniki jest karana za to, że dobrze pracuje wysokimi podatkami, a nieroby są wynagradzane za to, iż się obijają. T

...  wyświetl więcej

>Bredzisz jak potłuczony, bo te wszystkie wspólnotowe „dobrodziejstwa” były by o wiele tańsze na polu normalnej wolnorynkowej konkurencji.
Owoc mojej pracy powinien być moją własnością, a nie jakiejś nieokreślonej wspólnoty.
Popierasz chory układ w którym osoba, która ma wyniki jest karana za to, że dobrze pracuje wysokimi podatkami, a nieroby są wynagradzane za to, iż się obijają ...  wyświetl więcej

No teraz to Ty Piotrze strzelasz sobie w stopę. Nikt nie neguje konieczności płacenia podatków. Ekonomia jednak jest nauką ścisłą, matematyczną i znane są prawa, które jasno i niezbicie stwierdzają, że większy dochód dla Państwa generuje niski podatek liniowy niż rozbuchany fiskalizm progresywny, ale nasi politycy to socjaliści właśnie, którzy nijak w to nie wierzą. Diabeł tkwi w szcegółach. Dlacz ...  wyświetl więcej

WSZĘDZIE gdzie jest więcej wolności gospodarczej jest większy rozwój.
Nie wiesz to sobie porównaj jak było w niby źle w tym strasznym kapitalistycznym zachodzie, w porównaniu z rajami socjalistycznych republik radzieckich.

Tylko czemu z ryzykiem życia ludzie z tego twojego wspaniałego socjalizmu na zachód uciekali ?

http:/

...  wyświetl więcej

@Bartłomiej Marcinkiewicz Tu się zgadzamy. Niestety twój kolega woli karać ludzi za to, że dobrze pracują.

@BM
Ależ ja cię bardzo proszę, nie bij mnie po głowie Krzywą Laffera, zapewne wiesz że nie jest to takie proste jak głoszą krzykacze od Korwina.

>Dlaczego nie pozwoli się ludziom samym zdecydować czy chcą się ubezpieczyć "zdrowotnie" czy nie?<
Z mojego punktu widzenia ludzie umierający na ulicach wyglądają nieestetycznie, wystarczy? A może prześladuje mnie wizja okresow

...  wyświetl więcej

@CW
Niestety, na to że nie potrafisz zrozumieć tekstu pisanego nic nie jestem w stanie poradzić. Tak samo jak i na to, że to co popierasz i promujesz to zwykła mitologia, poparta autorytetem wykładowców Uniwersytetu Jutuba.

@ darkwater Kiedy ty nic sensownego nie napisałeś, a i te głupoty zostały już rozbite. Żyj dalej w swoim świecie, który przeczy podstawom zdrowego rozsądku i funkcjonowania gospodarki. Byle byś tylko nie rządził. Szkoda ludzi.

No faktycznie, w porównaniu z głębią treści jakie ty zaprezentowałeś, ja nie napisałem NIC. :)

A socjalizm uwzględnia przy tym że jeśli "bogatemu" zabierze 80% dochodu a "biednemu" 20%, to ten "bogaty" będzie miał w liczbach bezwzględnych i tak wiele więcej od tego drugiego. Niestety, niektórzy pozostają na etapie podniecania się cyferkami przy procentach. - no właśnie. W czym Ci zawinił bogaty, że chcesz go ograbić z 80%? Jeżeli zapłaci 20% to też zapłaci więcej niż biedny, ale nie będzie ...  wyświetl więcej

Już dawno socjalistyczne brednie obalili Ludwig von Mises, Murray Rothbard, Ayn Rand i wiele innych osób.

@BM
Ale kto mówi o karaniu? Tak się składa że podtrzymanie i rozwój infrastruktury, tej całej cywilizacyjnej otoczki, która sprawia że nasze życie jest dużo fajniejsze i wygodniejsze od życia naszych przodków, no więc to KOSZTUJE. I to kosztuje niemało, a wręcz powiedziałbym że bardzo dużo. Ktoś to musi finansować, ty, ja, czarnywilk i cała reszta. Sztuka w tym, aby każdy ponosił te koszty ...  wyświetl więcej

Powiedziałem: Nikt nie neguje konieczności płacenia podatków - zaczynamy gonić w piętkę. Ale: "Przy czym ten "bogaty" nie płaci "za nic", on swoje dochody osiąga dzięki wykorzystaniu infrastruktury za której utrzymanie i rozwój płaci, a wykorzystuje ją wielokrotnie intensywniej niż ten "biedny"." Odmawiam ci tu racji: To bogaty stworzył tę infrastrukturę - tworzył ją będąc najpierw biednym i pracu ...  wyświetl więcej

No ale, teraz zaczynasz z Amerykańskim Snem i mitem Człowieka Który Do Wszystkiego Doszedł Samodzielnie. To nie tak, tą infrastrukturę stworzyli w większości nasi przodkowie, my ją tylko konserwujemy i rozbudowujemy. I płacimy za jej utrzymanie, proporcjonalnie do możliwości i stopnia jej wykorzystania. I nawet ten twój mityczny milioner-pucybut nie zaczynał od zera w próżni, korzystał z tego co z ...  wyświetl więcej

Złodziejstwo usankcjonowane! No ale dobra; O jakiej to infrastrukturze u Boga Ojca mówisz, że ją stworzyli nasi przodkowie, a my konserwujemy (tę infrastrukturę) Telefony? Lotniska? Wodociągi? bo nie wiem. Brutalnie teraz będzie: Czy bogaty sra więcej od biednego, żeby miał więcej płacić za wodę? Zapominasz, że bogaci i tak płacą więcej za tę "infrastrukturę" bo mają drogie kible na fotokomórkę i ...  wyświetl więcej

"W końcu czym jest ustanawianie przez państwo przymusowego święta religijnego, dla wszystkich w kraju niby religijnie neutralnym z wpisaną do konstytucji wolnością religijną, jeśli nie zwykłym bezprawnym klerykalnym socjalizmem ? " - No strzeliś sobie Panie CzarnyWilku w stopę. Jak nie pasuje dzień wolny od roboty, to bierz łopatę, siekerę, czy co tam masz i zasuwaj w niedzielę do roboty! Wszak ni ...  wyświetl więcej

Poczułem się przez moment jak nie przymierzając Urban Jerzy. Dziękuję. :)

Ja bardzo podziwiam Pana Urbana Jerzego, naprawdę. Swojego czasu litrami spożywałem wódkę "NIE", ech łza się w oku kręci...

Podziwiać to go jakoś specjalnie nie podziwiam, ale to niewątpliwie bardzo inteligentny człowiek, a ja szanuję ludzi inteligentnych, nawet jeśli nie zawsze mi z nimi po drodze. No i ma takie spoko podejście do życia. :)

O to, to to!

@Bartłomiej Marcinkiewicz Chyba coś ci się pomyliła robota z pracą zarobkową, będącą działalnością gospodarczą. A opinia twojego znajomka, kim by nie był jest tu nieistotna, skoro i tak pisze bzdury o gospodarce. Bo nie można inaczej podsumować kogoś kto gardzi własnością prywatną i jawnie popiera złodziejstwo.

Twój socjalista, wielu rzeczy nie doczytał, lub doczytał z niezrozumieniem treści.

@ darkwater W twoich socjalistycznych rajach społeczeństwo musiało się składać i z ciężkim wysiłkiem budować infrastrukturę. Tymczasem na tym strasznym kapitalistycznym zachodzie, potrzeby rynkowe doprowadziły do stworzenia całej infrastruktury i podczas gdy w bloku wschodnim zwykły telefon był czymś rzadkim, na zachodzie mieli już do wyboru różne prywatne sieci telefoniczne, w tym i nawet telefon ...  wyświetl więcej

Piękna socjo-fantasy z elementami filozoficznymi. Powinieneś to wydać drukiem. W niektórych aspektach nieco przypomina nasz świat, choć jest to podobieństwo bardzo nikłe.

@darkwater (piotr grunt) Widocznie ty masz jakiś swój świat. Może kiedyś obudzisz się w realnym.

  Jacek W.,  02/10/2010

I w międzyczasie przestaniesz wierzyć w g****.
Bo ja w Polsce ani w innym kraju żyć nie chce, ale muszę - "bo tak trzeba" - wiesz mi g**** trzeba.
Bo jak ja mam placić za ten bałagan zwany polityką to ja wysiadam, dziękuje za ten bałagan.

Czarny każdy fakt jest oczywisty.

"Lub, że wszelka władza pochodzi od Boga, podczas gdy wiadomo, że albo bierze się ona ze znacznej przewagi jednych nad drugimi, albo z umowy ?"
Wiadomo?
W to, że władza pochodzi od Boga, wierzyli ludzie znacznie mądrzejsi od autora tego tekstu, np. św. Tomasz.
Gdy chodzi o mnie, to jak najbardziej wierzę, że wszelka władza pochodzi od Boga. Działania ludzi, takie jak wybory de ...  wyświetl więcej

@Tomasz Szczech Słowa jakiegoś średniowiecznego ciemniaka nie robią na mnie wrażenia. Jeśli to ten sam geniusz z Akwinu co napisał: "Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych"

Oraz:

"Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wigotnych wiatrów."

To idź się schowaj. A nie mi tu z ciemnotą.

@Tomasz Szczech.
Łk 16:29
29. Lecz Abraham odparł: Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają.

Ciekawy wers. Jeśli jesteś katolikiem, to proszę, wyjaśnij mi - Dlaczego święcisz niedzilę zamiast soboty? Bóg ustanowił dniem świętym, siódmy dzień tygodnia, czyli Szabat. Jezus zaś twierdził: "Nie mniemajcie że przyszedłem zmienić zakon.... " Tak mówi Pismo. Jeśli jego nauka r

...  wyświetl więcej

  Nunak,  30/09/2010

W niedzielę w Rzymie czczono Słońce Niezwyciężone i aby bez większych przeszkód można było wdrożyć chrześcijaństwo, Konstantyn I siódmym dniem tygodnia ustanowił niedzielę.

Dokładnie na to, co cytujesz odwołuję się w odpowiedzi na Twój komentarz pod artem Bergera o piekle.

A co do szabatu, to ten argument, bardzo mi się podoba. Dałbym Ci punkty, ale nie mam jak:-) Przeczuwam jednak, że odpowiedź Tomasza może Cię zaskoczyć. Sam jej jestem ciekaw.

Oj CzarnyWilku, całym moim sercem Ci współczuję. Tylko "rozum, rozum, rozum...", a tak naprawdę to Ty zrozumiesz, ale z tego co widzę to dopiero wtedy, kiedy niestety będzie już dla Ciebie za późno. Życzę Ci jednak, żebyś zdąrzył, a czasu wcale nia musisz miec wiele. Niestety nikt z nas nie wie kiedy umrze, a wówczas może byc już za późno...
Takie pytanie dla siebie samej, ile masz lat?? ...  wyświetl więcej

@ginewra_89 Taka młoda a już zdewociała. Zarzut o bezsensowność z ust kogoś, kto jednocześnie pogardza rozumem, śmieszne.

Raczej nie, ten serwis promuje postawy antypolskie i antychrześcijańskie . Zbierają się tutaj różne indywidua dla których jest to gra, prawda czy przekonania nie mają znaczenia, ISTOTĄ JEST WYCHOWYWANIE ZWOLENNIKÓW NEOKOMUNIZMU. Czy to rękoma religii alternatywnych i ich redaktorków,czy metodami socjotechnicznymi np. powtarzanie opinii populistycznych i wywyższanie warstw ''niedocenionych'' bez dorobku kulturowego i historii.

Myślę, że Autor myli religię z ideologią i nie odróżnia wizji świata wiary od obrazu płynącego z nauki i rozumu. Polecam mój artykuł, w którym właśnie próbuję uświadomić potencjalnym czytelnikom te różnice.

  pesmerga,  30/09/2010

Jak zwykle - w artykule, w którym jest coś o religii - jest masa komentarzy. Nie tylko na tym portalu.
Jak zwykle również zauważam fakt, iż polak nie potrafi uszanować czyiś poglądów. Granda goni grandę, bo w końcu moja racja jest najmojsza ;)

I nic dziwnego. To tylko dowodzi, że religia jest ważna dla każdego człowieka, nawet dla tych, przez których jest zawzięcie zwalczana. Gdyby jej nie było ich życie nie miałoby celu;-). Możemy wierzyć, w co chcemy. Możemy dyskutować o tym, w co wierzymy. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale nadal możemy się szanować - nie swoje wzajemne poglądy, ale siebie jako ich "nosicieli". Kiedy różnimy się pię ...  wyświetl więcej

  rons,  03/10/2010

@andrzej sicinski

Miałeś na myśli SIEBIE i swoje fantazje. Pamiętam, stan wojenny i SOLIDARNOŚCIOWE ulotki na murach, gdzie jakaś ręka dopisywała słowo warchoły. Teraz te ręce piszą głupoty na serwisach internetowych. Ciekaw jestem czy świadomie? znaczy sam zainteresowany napewno myśli, że tak. Jest świadoOOOmy.

Przy twoich pogladach JEST brak szacunku, nie licz na szacunek W JEDNĄ STRONĘ.

Ja mam prawo wierzyć w czerwone krasnoludki o śmiesznych zielonych czółkach i nic komuś do tego, a wiesz dlaczego? Dzięki demokracji, która jest dziełem rozumu a nie religii.

Zagłosowałem, jednak nie ze wszystkim się zgadzam. Każdy ma prawo wierzyć w co mu się podoba. Nie jest wcale związane to z jego inteligencją. Jeśli chodzi o święta kościelne, cóż trzeba dopasować się do większości, większość rządzi, taka jest demokracja. Jeśli chodzi nachalność kościoła, to inna sprawa.
Mieszkam na wsi. Pamiętam takie zdarzenie, kilkanaście lat temu, rolnicy dostali dopłatę ...  wyświetl więcej

Człowieka prawdziwie wolnego nie da się zniewolić.

so lets be free ! :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska