JustPaste.it

Wybór statywu fotograficznego

Kupno statywu dla początkującego fotografa wydaje się zbędnym wydatkiem. Czy tak jest naprawdę? Moim zdaniem warto wyposażyć się w dobry statyw, który będzie Ci służył latami.

Kupno statywu dla początkującego fotografa wydaje się zbędnym wydatkiem. Czy tak jest naprawdę? Moim zdaniem warto wyposażyć się w dobry statyw, który będzie Ci służył latami.

 

Rozwijając swoje zainteresowania z pewnością niejednokrotnie stawałeś przed wyborem o jakie akcesoria fotograficzne rozbudować swój zestaw. Aparat z obiektywem już masz. Jednym z podstawowych zakupów była torba lub futerał oraz lampa błyskowa pozwalająca doświetlić fotografowaną scenę. Komplet filtrów fotograficznych również jest do Twojej dyspozycji. Niektórzy z nas na tym etapie zaczynają eksperymentować z makrofotografią. Wiąże się to z pierwszymi próbami wykonania zdjęć przy pomocy pierścieni pośrednich lub adapterów odwrotnego mocowania, które dają całkiem przyzwoite efekty i są stosunkowo niedrogie - w porównaniu z dedykowanymi obiektywami makro.

 

akcesoria fotograficzne

 

W pewnym momencie zauważysz, że wykonanie ostrego zdjęcia "z ręki" w warunkach ograniczonego oświetlenia jest niemożliwe. W szczególności w sytuacjach, gdy chcesz wydłużyć czas otwarcia migawki. Oczywiście nowoczesne systemy stabilizacji obrazu pomagają użytkownikom w osiągnięciu upragnionego celu, ale niestety nie zastąpią porządnego i stabilnego statywu fotograficznego.

Dzięki zastosowaniu statywu, maksymalny czas naświetlania jest ograniczony tylko możliwościami posiadanego aparatu - pamiętaj o tym. 

długi czas otwarcia migawki

Zapewne niejednokrotnie widziałeś zdjęcia takie jak to powyżej i zastanawiałeś się jak zostało ono wykonane. Nic prostszego - statyw i wężyk spustowy pomogą Ci osiągnąć podobne efekty. Obecnie wężyki spustowe są do nabycia za kilkadziesiąt złotych - nie jest to więc wydatek, na który nie można sobie pozwolić.

Kolejną zaletą statywu jest całkowita powtarzalność robionych zdjęć. Raz ustawiony kadr można naświetlać wielokrotnie, zmieniając konkretny parametr i porównując uzyskiwane efekty.

Jaki statyw wybrać? Przyznam szczerze, że dla początkującego fotoamatora wybór wcale nie jest taki prosty. W chwili obecnej produkowanych jest wiele typów statywów, począwszy od małych, lekkich przeznaczonych do kieszonkowych kompaktów oraz makrofotografii po wysoce wyspecjalizowane urządzenia dla profesjonalistów. Jednym z podstawowych parametrów każdego statywu jest dopuszczalny udźwig - dobre statywy stołowe poradzą sobie z 3-kilogramowym obciążeniem, podczas gdy amatorskie mini statywy udźwigną tylko niewielki aparat kompaktowy.

Dla osób, które często fotografują w plenerze powstała spora gama produktów, które cechują się niewielką wagą przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo wysokich parametrów dotyczących dopuszczalnego udźwigu i sztywności konstrukcji. Takie statywy plenerowe są w większości przypadków droższe ale producenci wykonują je z włókien węglowych, stopów aluminium lub magnezu. Dobrym rozwiązaniem jest statyw Triopo lub Manfrotto.

Dodatkowym parametrem jaki należy mieć na uwadze podczas dokonywania zakupów jest możliwość wymiany głowicy, która w podstawowych wersjach tanich statywów jest wykonana z tworzywa sztucznego i zintegrowana ze statywem na stałe. Droższe statywy do których należy dokupić dodatkowo głowicę cechuje najwyższa funkcjonalność. Kupując ja osobno można wybrać ją pod kątem szybkości ustawienia aparatu w określonej pozycji lub dużej precyzji regulacji jego położenia. Wybrane statywy oferują nawet możliwość zmiany nóżek (specjalne końcówki do podłożana np. skały, piach lub do studia fotograficznego). Wspominając o studiu fotograficznym należy też przedstawić najcięższe z używanych typów - statywy studyjne, konstruowane z myślą o maksymalnej stabilności - nawet podczas używania ciężkich kamer i aparatów wielkoformatowych, zamocowanych na bardzo precyzyjnych i ciężkich głowicach.

Pamiętaj, dobry statyw posłuży Ci długie lata i zabezpieczy twój aparat wraz z obiektywem przed niespodziewanym upadkiem, a co za tym idzie - uszkodzeniem.