Login lub e-mail Hasło   

W białku siła? Dowiedz się, czy dieta Dukana działa.

Dieta Dukana jest obecnie co najmniej tak modna jak futrzane dodatki i kolor beżowy. Innymi słowy – to absolutny hit.
Wyświetlenia: 5.609 Zamieszczono 29/09/2010

Każdy, kto interesuje się odchudzaniem zastanawia się nad dietą proteinowa. Czy dieta Dukana to rzeczywiście stuprocentowa recepta na zgrabną sylwetkę i pozbycie się zbędnych kilogramów?

Czy dieta Dukana działa? Na pewno nei raz zadawałaś sobie takie pytanie, czytając kolejne rewelacje o potędze czystych protein. Podobno jedząc białko schudło mnóstwo największych gwiazd. zanim jednak dołączysz do tego elitarnego grona, poznaj bliżej dietę Dukana.

Dlaczego białko odchudza?

Zdaniem doktora Dukana, pomysłodawcy i twórcy diety proteinowej, białko jest podstawowym składnikiem odżywczym. oparcie na nim diety odchudzającej ma być gwarancją sukcesu. Dlaczego? Przede wszystkim białko ma stosunkowo mało kalorii. co więcej, cześć kalorii w proteinach jest na bieżąco zużywana podczas procesów trawiennych, bo białka organizm trawi powoli i z wysiłkiem. Oznacza to, że część kalorii nie zostaje przyswojona, a ten wydatek energetyczny jest odliczany od codziennego bilansu. Poza tym powolne trawienie protein ma jeszcze jedną zaletę: na długo pozostaje uczucie sytości, a – jak powszechnie wiadomo – to własnie ataki głodu najczęściej sprzyjają przerwaniu diety i podjadaniu niezdrowych przekąsek. Poza tym dieta wysokobiałkowa pozytywnie wpływa na tempo metabolizmu. Warto też dodać, że białka pomagają budować masę mięśniową, ktora jest zwykle u osób otyłych lub z nadwagą niewielka. Dieta wysokobiałkowa (szczególnie w połączeniu z ćwiczeniami) pomaga spalać tkankę tłuszczową i zastępować ją mięśniami. Trzeba też wiedzieć, że osoby umięśnione mają większe dzienne wydatki energetyczne, a więc wolniej przybierają na wadze – to zabezpieczenie przed efektem jo jo.

Dieta dla grubasa

jakkolwiek nieładnie to zabrzmi, większość ludzi jest gruba, bo za wiele je. Zdaniem doktora Dukana tylko w niewielu przypadkach za otyłość i nadwagę odpowiadają zaburzenia fizjologiczne. Grubi po prostu lubią jeść i maja specyficzną konstrukcje psychiczną: nie lubią odraczać gratyfikacji, mają problemy z motywacją, systematycznością i panowaniem nad swoimi zachciankami. Zdaniem Dukana, gdyby było inaczej, najlepiej działałaby prosta recepta: mniej jedz, więcej się ruszaj. Tymczasem dobra dieta odchudzająca musi uwzględniać mentalność ludzi otyłych. Tak jest z planem protal – twierdzi jego twórca. Przede wszystkim dieta Dukana nie wymaga liczenia kalorii, dowolne są też wielkości posiłków i ich liczba. Trzeba pilnować tlyko tego, co jemy – są krótkie i proste listy produktów dozwolonych w każdej fazie. Poza tym dieta wysokobiałkowa nie oznacza konieczności walki z uczuciem głodu, co dla ludzi z nadwagą jest bardzo trudne. Pozwala też na jedzenie mięsa, tak lubianego przez większość osób. Warto też dodać, że dieta proteinowa jest urozmaicona i pozwala na realizację różnego typu zachcianek smakowych.

Czy dieta Dukana działa?

Tak, choć z jednym zastrzeżeniem – jak każda dieta lepiej sprawdza się u jednych osób, u innych daje gorsze rezultaty. Na pewno wymaga konsekwencji i wytrwałości. Przede wszystkim nie wolno jeść produktów zakazanych na danym etapie diety. Wiadomo tez, ze efekty diety proteinowej będą lepsze, jeśli odchudzanie będzie połączone z aktywnością fizyczną. Warto też wiedzieć, że dieta dukana nie pozwoli nikomu schudnąć z wagi prawidłowej do niedowagi. Nie jest to więc metoda na zyskanie figury modelki. Jesli masz 165 cm wzrostu i ważysz 55 kg to na diecie Dukana nie schudniesz. Program protal jest tak skonstruowany, że pomaga uzyskać optymalną wagę. u osób z niedowagą, po radykalnych głodówkach może doprowadzić do przyrostu masy ciała! Zaletą diety Dukana jest natomiast fakt, że nie powoduje ona efektu jo jo ani niedoborów witamin i minerałów.

 Więcej o diecie Dukana i innych dietach znajdziesz na blogu o odchudzaniu.

Artykuł może być przedrukowywany tylko w niezmienionej postaci, z zachowaniem aktywnych linków.

Podobne artykuły


46
komentarze: 25 | wyświetlenia: 14462
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42156
31
komentarze: 15 | wyświetlenia: 43091
16
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1683
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 75805
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4279
30
komentarze: 17 | wyświetlenia: 82380
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3268
21
komentarze: 32 | wyświetlenia: 2681
157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 256302
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7205
23
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2840
30
komentarze: 40 | wyświetlenia: 7154
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 15642
 
Autor
ArtykułDieta działa jak się o nią dba i stosuje a nie oszukuje czego większość ludzi nie jest w stanie zrobić

Niestety tego rodzaju może być szkodliwa dla naszego organizmu, choć oczywiście z początku daje efekty. Warto dostarczać swojemu organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Wiele na ten temat można się dowiedzieć, korzystając z oferty kursów dietetyki, np.http://www.akademiadietetyki.p(...)niowe/. Jestem z takiego kursu bardzo zadowolony. nie tylko schudłem, ale i czuję się lepiej

CYT.: "(...) większość ludzi jest gruba, bo za wiele je."
Nie tyle za wiele, ile nieprawidłowo, w tym nieprawidłowo komponuje posiłki. Otyłość jest powodowana przede wszystkim dietą wysokoglikemiczną i silnie zakwaszającą organizm. Dlatego tak ważne jest w odchudzaniu odżywianie się pokarmami niskoglikemicznymi połączone z systematycznym odkwaszaniem organizmu.

Co do spożycia dużych

...  wyświetl więcej

Zdecydowanie bardziej polecam dietę zbilansowaną. Ta niestety mimo iż skuteczna, nie jest zdrowa...

  itomka  (www),  21/10/2015

Decydowanie się na wyróżnienie jednego składnika w diecie może faktycznie prowadzić do różnych problemów. Uważam, że najlepsza dla naszego organizmu jest ta dieta, składająca się z racjonalnych posiłów, zbilasnowanych pod względem ilości białka, węglowodanów i tłuszczów.

Ja jednak stoję na stanowisku, że taka dieta to nieporozumienie. Za dużo białka po prostu, a to nie jest obojętne dla naszego organizmu. Zresztą można wiele przeczytać na temat jej szkodliwości np na http://zlediety.com.pl/przydat(...)ozytku/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska