Login lub e-mail Hasło   

Agroleśnictwo szansą na zwiększenie opłacalności produkcji rolnej

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://permakulturnik.blogspot.com/2009/(...)wo.html
Agroleśnictwo to termin niezbyt w Polsce popularny, nawet wśród rolników. Agroleśnictwo to sposób zarządzania ziemią, który łączy pielęgnacje drzew (zwykle gatunków leśnych)
Wyświetlenia: 1.009 Zamieszczono 08/10/2010

Agroleśnictwo to termin niezbyt w Polsce popularny, nawet wśród rolników. Agroleśnictwo to sposób zarządzania ziemią, który łączy pielęgnacje drzew (zwykle gatunków leśnych) wraz z inną produkcją agro lub zootechniczną.

Istnieją trzy rodzaje systemów agroleśniczych:

1.Las pastwiskowy - na jednym obszarze rosną drzewa i wypasają się zwierzęta. Zwykle drzewa mają indywidualne osłony chroniące je przed zgryzaniem przez zwierzęta. Umożliwia to bierzące uzyskiwanie dochodu z "plantacji drzew", bez tracenia możliwości używania ziemi przez kilka - kilkadziesiąt lat.

2.Uprawa alejowa - drzewa uprawiane są w rzędach, między nimi prowadzi się np. uprawę zboża lub traw na siano. W Chinach wykorzystuje się np. Paulownię puszystą (Paulownia tomentosa). Drzewo to ma większość korzeni na głębokości 40-100cm. Konkurencja o wodę i substancje mineralne jest zatem minimalna, paulownia wykorzystuje bowiem nawozy, które zostały wymyte poza zasięg korzeni zbóż. Paulownia daje również liście, któe są dobrą paszą dla krów, owiec, kóz.

3.Rolnictwo leśne - uprawa roślin ( i nie tylko) cieniolubnych w lesie. Przykładem jest uprawa żeńszenia lub grzybów np. boczniaków lub szitake. Umożliwia uzyskiwanie dochodu z lasu w czasie gdy jest on bardzo młody. Surowcem do produkcji szitake mogą być trociny pochodzące z trzebieży lasu.
Przykład systemu sylwopastoralnego w którym hodowane są drzewa i wypasane zwierzęta


Swoistym rodzajem wykorzystania drzew są również żywopłoty, które odpowiednio usytuowane (tak by chroniły od najsilniejszych wiatrów) mogą przyczynić się do wzrostu produktwyności pól uprawnych, lasów i pastwisk o kilka - kilkanaście procent. Nawet przy uwzglednieniu terenu zajętego przez żywopłot.

Kolejnym przykładem wykorzystania systemu agroleśniczego jest tzw. "leśny ogród". Leśny ogród to ogród zaprojektowany i utrzymywany na wzór lasu. Zamiast gatunków typowo leśnych sadzi się produktywne odmiany sadownicze. Ten system agroleśniczy nadaje się najlepiej do gospodarstw agroturystycznych, gdyż oprócz produkcji żywności teren ten cechuje się niezwykłą urodą - a to czynnik bardzo istotny, gdy chcemy przyciągnąć klientów w czasach kryzysu.

Podsumowując agroleśnictwo stanowi sposób na dywersyfikacje produkcji rolnej oraz uprawę coraz droższych drzew bez "zamrażania" ziemi na długie lata.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61114
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32726
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31423
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63759
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65174
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23424
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29072
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28691
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23758
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26413
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26804
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12594
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  08/10/2010

Właśnie stoję przed dylematem zakupu działki pod lasem z myślą o założeniu Rodowej Posiadłości wg wskazówek Anastazji. Korci mnie bardzo, by stworzyć taką własną Przestrzeń Miłości, by żyć wśród życzliwych i świadomych ludźmi, odżywiać się bez niepotrzebnego zabijania zwierząt, żyć w symbiozie z roślinami wyrastającymi na własnym ogrodzie. Spodobały mi się książki w. Megre o Anastazji i tworzeniu ...  wyświetl więcej

  dzepson,  08/10/2010

heh Elba jak by Ci to powiedzieć... mieszkanie pod lasem wiaże się jednak z problemami, których mieszczuchy nie mają. A to sąsiad pali śmieci w piecu... a to neta nie można podpiąć; ogród trzeba pielęgnować; drzewka szczepić, w piecu palić, trawę kosić... od łąk i pól zimno ciągnie wieczorami... nic za darmo jednym słowem

Oczywiście, ze warto. Zwłaszcza, że w pewnych okolicznościach można wybudować się całkiem tanio i posiadać dużą działkę, za którą w mieście trzeba by zapłacić kilkaset tyś zł.
Myślę zatem, że na moim blogu znajdziesz sporo informacji, które mogą Cię zainteresować Elba. Np. to
http://perma ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska