Login lub e-mail Hasło   

Równowaga kwasowo-zasadowa

W Twoim ciele nieustannie trwa walka o utrzymanie optymalnych warunków do życia. Organizm robi wszystko, aby utrzymać taki poziom jak najdłużej.
Wyświetlenia: 2.951 Zamieszczono 10/10/2010

W Twoim ciele nieustannie trwa walka o utrzymanie optymalnych warunków do życia. Krew, życiodajna ciecz krążąca po Twoich żyłach i tętnicach powinna mieć pH o wartości 7,35-7,45. Organizm robi wszystko, aby utrzymać taki poziom jak najdłużej. Spadek pH w płynach ustrojowych poniżej dolnej granicy oznacza tzw. kwasicę, natomiast wzrost powyżej górnej - zasadowicę.

Oba stany nie są korzystne dla naszego zdrowia, jednak ze względu na współczesną dietę i siedzący tryb życia zdecydowanie częściej zdarza się przypadek pierwszy.

Za każdym razem gdy zjesz posiłek o składnikach kwasotwórczych (o niskim pH) - szkodliwe kwasy i produkty przemiany materii muszą zostać zneutralizowane przez substancje zasadowe. Jeśli nie ma ich pod dostatkiem w układzie pokarmowym - organizm pobiera je z tkanek ciała. Można stwierdzić, że pożycza je na jakiś czas licząc na ich odbudowę przy kolejnych posiłkach. Niezneutralizowane kwasy mogłyby poczynić olbrzymie szkody w ważniejszych organach. Jednak współcześni ludzie rzadko jedzą posiłki zasadotwórcze przez co zakwaszenie organizmu jest bardzo powszechne i powoduje stopniową degenerację zdrowia.

Jednak jak mówi dość popularne twierdzenie - jeśli lepsze odżywianie przedłuży Ci życie o 20 lat, to prawidłowe oddychanie zrobi to o 40 lat. Z każdym wdechem wprowadzasz do swojego organizmu szereg gazów i substancji, z których tylko część jest wykorzystywana - reszta natomiast musi zostać wydalona razem z produktami przemiany gazowej (głównie dwutlenkiem węgla).

Siedzący tryb życia nie pozwala na dostateczną wymianę gazową w ciągu dnia. I tak jak z każdym z czynników wpływających na zdrowie - nawyk ten powtarzany codziennie powoduje stopniowe pogorszenie samopoczucia i sprawności organizmu. Receptą jest więc od dawna zalecana porcja gimnastyki i ruchu, pozwalająca na właściwe dotlenienie komórek i pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu, głównie kwasu węglowego.

Substancjami, które mają odczyn zasadowy są minerały. Kwasotwórczo działają natomiast węglowodany i białka, czyli podstawa dominującej współcześnie diety. Bogate w węglowodany są pieczywo czy makarony. W białko obfituje natomiast mięso i przetwory mleczne.

Produktami spożywczymi o cechach zasadotwórczych są głównie warzywa. Spośród posiłków wysokoenergetycznych wyjątkiem jest kasza jaglana, która pomimo wysokiej zawartości węglowodanów jest także prawdziwą kopalnią minerałów.

Podobnie jak po przywróceniu prawidłowego stanu jelit, także powrót do równowagi kwasowo-zasadowej niejednokrotnie sprawia iż cofają się wieloletnio dokuczające dolegliwości a człowiek zyskuje więcej energii, jak gdyby ubyło mu lat. Nie jest to nic dziwnego, zważywszy na fakt iż ciało wraca wtedy do stanu, który występował w przeszłości.

W organizmie, na styku układu krwionośnego i komórek występuje tkanka, zwana mezenchymą poprzez którą odbywa się transport pożytecznych i szkodliwych substancji do i z komórek. W przypadku zakwaszenia organizmu, zmienia ona konsystencję z płynnej na coś co przypomina galaretę. Ciężko wtedy mówić o prawidłowym funkcjonowaniu tej tkanki - Twoje komórki nie dość, że są zatruwane przez niewydalone toksyny to jeszcze nie są w stanie pobierać składników odżywczych z krwi.

Podobne artykuły


42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14200
86
komentarze: 183 | wyświetlenia: 98893
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91589
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 78061
39
komentarze: 33 | wyświetlenia: 222402
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 36036
37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 354097
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8168
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11744
26
komentarze: 5 | wyświetlenia: 25585
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A czy tak przypadkiem, skoro ta biochemia w takim stopniu zaawansowania, wiecie to co znaczy, że ktoś ma 100% przekroczony poziom potasu i sodu we krwi? Tekst napisany przystępnie, ma mój głos :)

  tiga,  18/07/2013

Ciekaw jestem czy istnieje prosty sposob na poznanie swojego odczynu zasadowo-kwasowego, przystepnego i do wykonania w domowych warunkach.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska