Login lub e-mail Hasło   

Kilka słów o przyjaźni damsko-męskiej

Przyjaźń krzyczy na miłość, bowiem ta ją ogranicza a miłość skarży się, że przyjaźń jej unika.
Wyświetlenia: 4.725 Zamieszczono 15/10/2010

Bo przyjaźń piękna jest ,nie tak zaborcza i nie tak zazdrosna, jak miłość partnerska. Nie tak totalna, jak miłość rodzicielska, dużo trwalsza, niż przelotna namiętność.Też miłość, a ile daje wolności..

Jeśli związek nie opiera się na przyjaźni, mając fundamenty w seksualnym zauroczeniu, sama miłość, choćby nie wiem jak gorąca, może nie wystarczyć, kiedy jej ogień przygaśnie. Czy przyjaźń trwalsza jest od miłości? Nie. Przyjaźń trwalsza jest od tego, co większość ludzi w dzisiejszych czasach nazywa miłością - a mianowicie od zauroczenia.
Przyjaźń to głęboka więź budowana miesiącami, latami, to związek, który przechodzi przez różne fazy i wystawiany jest na rozmaite próby. Przed przyjacielem nie trzeba niczego udawać, można się bezpiecznie "odkryć" i pokazać swoje słabości, co nie oznacza całkowicie obnażyć przed drugim człowiekiem. Każdy z nas ma taki wewnętrzny obszar, który jest tylko jego, i wcale nie znaczy, że jeśli go ukrywa, lekceważy przyjaźń. Istotne jest zaufanie i świadomość, że kiedy pokażemy swoją "gorszą" stronę, przyjaciel nie odwróci się od nas i nie wykorzysta tego, co wie, przeciwko nam. Budowana jest na zrozumieniu i dokonywaniu wyborów w sposób całkowicie dobrowolny i świadomy. Musi jednak istnieć równowaga pomiędzy tym, co z siebie dajemy, a co bierzemy, bez zależności emocjonalnej. Czasem wydaje nam się, że wystarczy raz określić relację z drugim człowiekiem i tak już będzie zawsze. Idealizujemy przyjaźń, podobnie jak miłość. Tymczasem życie wystawia nas na liczne próby, z których ani my sami, ani nasz przyjaciel nie zawsze wychodzimy zwycięsko.

Przyjaźń to nie tylko miłe chwile, które ze sobą spędzamy. To także trudne momenty - przetrwamy je razem lub nie. Przyjaźń łączy, ale nie krępuje tak jak miłość. Na przestrzeni czasu, gdy między przyjaciółmi pojawia się pewne zespolenie, dzielenie się głębszymi przemyśleniami i uczuciami, rodzi poczucie zrozumienia, akceptacji, szacunku, uznania, zapewnienia, zachęty i w końcu chęć zażyłości. Niejednokrotnie troska o przyjaciela zmienia się w zazdrość. Rodzi się cały nawał problemów dotąd niezauważanych. Przyjaciel nie umoralnia przyjaciela, nie robi awantury, że się spóźnił, nie ma mu za złe, że idzie z kolegami na piwo, że nie napisał sms , że nie myśli o nas tak często, jak byśmy chcieli. Powoli zaczyna iskrzyć złość. Przyjaźń krzyczy na miłość, bowiem ta ją ogranicza a miłość skarży się, że przyjaźń jej unika. Tak powoli mogą zatracić się oba uczucia. Tak niestety zdarza się w większości przypadków najlepszych przyjaciół, którzy w swojej nieświadomości hodują zalążek miłości. Czai się, aż w końcu zaatakuje, rodząc fantazje i pragnienia, chęć spełnienia się w fizyczności, pragnienie ciągłego obcowania z drugą osobą. W końcu spragnieni swoich ciał idą do łóżka. Przyjaźń przestaje być bezinteresowna.

To droga jednokierunkowa, powrót samej przyjaźni wydaje się być raczej niemożliwy. Mam wrażenie, że nic po środku nie istnieje, a może lepiej jest wprowadzić więcej lekkości do relacji, bez deklaracji, na które może oboje nie jesteście gotowi. Bo czy wspólnie przeżyta noc jest deklaracją? Dojrzałość wymaga ustalenia ram, w których się poruszamy. Nie ma już wspaniałego przyjaciela, przyjaciółki, jest kochanek. Z przyjaźni rodzą się wspaniałe związki, mające na wstępie solidne podstawy, jeśli jednak chcemy być tylko przyjaciółką mężczyzny, to żeby uczucie to trwało, niezbędne jest wesprzeć je odrobiną fizycznej antypatii.

Podobne artykuły


91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 69436
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 24887
44
komentarze: 35 | wyświetlenia: 5169
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6695
34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2637
33
komentarze: 47 | wyświetlenia: 15055
32
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2380
32
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1976
26
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1711
25
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2520
25
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2900
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5545
24
komentarze: 37 | wyświetlenia: 18322
21
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6183
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  swistak  (www),  15/10/2010

Proponuję wytatuować na pępku znak zakazu wjazdu z tabliczka dotyczy przyjaciela.

  marian R,  15/10/2010

"Lenko" pozwolisz, że tak będę się do ciebie zwracał, widzisz 5 października obchodziłem wspólnie z moją śliczna 25 lat od momentu zaślubin w kościele. 25 lat od momentu kiedy to przy świadkach, przy księdzu i w obecności "Boga" powiedzieliśmy sobie "TAK"
Dziś przeczytałem Twój artykuł i?????? zastanawiam się, myślę i czytam raz jeszcze... napisałaś fajnie. Ja uważam że przeżyłem fantastycz ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  15/10/2010

Gratuluję Marianie, piękna rocznica! Będąc w dojrzałym, szczęśliwym związku, trzeba być też przyjacielem, uczyliście się siebie i wychowywaliście dla siebie, miłość bez przyjaźni zwyczajnie istnieć nie może, bez fundamentu w postaci przyjaźni, budowane nietrwale będzie, pozbawione"więziotwórczych"listków a bardziej korzeni. Fascynacja, zakochanie, zaufanie=przyjaźń+miłość.Pozdrawiam, Lena:)

Gratuluję także!

Pierwszym i ostatnim etapem miłości jest przyjaźń.
Między kobietą i mężczyzną przyjaźń może istnieć jedynie wtedy, gdy jeszcze się nie kochają lub gdy ich miłość już się wypaliła. W przeciwnym razie jest to niemożliwe.
Pozdrawiam.

Zabawne. Nie wiem czy wiesz, ale właśnie podzieliłaś kobiety na te które JUŻ przespały się ze wszystkim swoimi przyjaciółmi, i na te które JESZCZE tego nie zrobiły. Czy aby na pewno o to ci chodziło? :)

  Elba,  18/10/2010

Przyjaźń to taka dziwna rzecz, czas wszystko zmienia...więc trudno o niej śpiewać jest, gdy w głowie wciąż wspomnienia...(Tadeusz Krok Agata Rymarowicz - Piosenka o przyjaźni)
http://www.youtube.com/watch?v(...)related

W relacjach damsko męskich (i nie tylko) nie ma rzeczy niemożliwych. Teoria teorią a życie własne scenariusze pisze. Wszystkie chwyty są dozwolone. :)

Przyjaźń - piękna rzecz! Jeśli to jest prawdziwa przyjaźń, jeśli jest...
http://tiny.pl/3438

Witam! chciałabym zawrzeć głos w tym małym sporze. Na poczatku opisze swoja sytuacje aby moj komentarz był klarowniejszy. Od prawie 4 lat mam najlepszego przyjaciela w mężczyźnie, nasze stosunki ewoluowały z biegiem trwania studiów, wspólnych rozmów i imprez. Na początku nie pałaliśmy do siebie sympatią, mam bardzo trudny charakter i ja decyduje kto jest moim znajomym i kto nim nigdy nie bedzie. P ...  wyświetl więcej

  soso,  03/11/2010

Witam
Zapraszam do mego artykułu pt. Miłość a przyjaźń do kobiety
PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska