Login lub e-mail Hasło   

Chiński noblista i dodupizm

Dlaczego w Polsce wypuszcza się winnych, a w Chinach gnębi niewinnych?
Wyświetlenia: 941 Zamieszczono 17/10/2010

 Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że Liu Xiaobo dzięki pokojowej nagrodzie nobla - przyznanej przez komitet noblowski - uratował życie. Nie jest to już tak kontrowersyjny wybór, jak sprzed roku, kiedy Nobla dostał pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych. Żartowano wtedy, że Obama dostanie Oskara zanim zagra samego siebie w Hollywoodzkiej produkcji. Z pewnością nagroda przyznana została z większym namysłem w tym roku.

Chiński dysydent wchodząc w Panteon noblistów stał się nietykalny. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ w dalszym ciągu pozostaje w więzieniu. Rząd chiński oficjalnie potępił decyzję norweskiej komisji, nazywając Xiaobo „przestępcą”. Smutna to rzeczywistość, kiedy Chiny pierwszy raz otrzymawszy pokojową nagrodę nobla, z marszu ją odrzucają. Na marginesie w telewizji jest on nam pokazywany jak siedzi w gabinecie i czyta gazety. Na zdrowy rozsądek nie jest to chyba więzienie, media nie raczą powiedzieć, co to za materiał i kiedy został nakręcony. Nie twierdze, że to manipulacja, ale ogromny brak profesjonalizmu.

Jeszcze smutniejsze jest to, że w chińskich więzieniach znajduje się mnóstwo więźniów politycznych. Trzeba by było przyznać Nobla każdemu, aby realnie wpłynąć na Chiny, a i to nie wiadomo czy by coś zmieniło. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaapelował do władz Pekinu o wypuszczenie Xiaobo. Wiadomo jest wszystkim, że ubiegłorocznym laureatem pokojowego Nobla - jak wspomniałem - jest właśnie Barack Obama. Prawdopodobnie tylko dzięki temu zabrał głos w międzynarodowej dyskusji.   Widzimy, że Nagroda, choć prestiżowa ma dwa ostrza jednym ratuje życie drugim je utrudnia.

Tymczasem na lokalnym gruncie dodupizm. Okazało się, że zatrzymanie króla dopalaczy „na granicy prawa” było błędem. Oczywiście nie pijarowskim. Właściciela sieci sklepów z „legalnymi narkotykami” nie dało się wystrychnąć na dudka, za to on wydudkał na strychu rząd. Po szale zamykania i zatrzymywania handlarzy śmiercią prokuraturze nawet nie chciało się odwołać od decyzji sądu dotyczącej zwolnienia z aresztu „króla”.

Nie przypadkiem wspominam tutaj o nim. W Chinach prawdziwy bohater siedzi w więzieniu i pewnie tam zgnije. W Polsce przestępca, na którego nagonkę zorganizował sam premier wychodzi na wolność i ma gdzieś wszystko. I tak mu nikt nic nie zrobi. Nasuwa się jedno wyjście, ale musi się norweski komitet zlitować, żeby dać „królowi” Nobla. Może tak jak Obame i Dawida B. ruszą sumienie i zmieni swoje postępowanie. W każdym bądź razie jeszcze nie raz usłyszymy jakiś traumatyczny wywiad z nastolatkiem, któremu dopalacze zniszczyły życie.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1183
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 908
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1315
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1538
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 707
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1527
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1507
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1305
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1238
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 713
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 721
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1038
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przestępca to ktoś łamiący prawo obowiązujące w kraju w którym żyje. I w świetle tego Liu Xiaobo jest przestępcą, a "dopalaczowy król" nim nie jest. Smutne to, i mnie osobiście się wcale nie podoba, ale nie naginajmy logiki tak, by pasowała do naszych etycznych wyborów.

to prawo nagina logike.

W którym miejscu?

Logika ma być zgodna z moim upodobaniem. Jak nie jest, to nie logika.

Moja logika jest po prostu inna od twojej, Zbysławie. Uważam że logika zmieniająca się zależnie od czyjegoś "widzimisię" nie jest logiką najwyższych lotów.

  kev  (www),  17/10/2010

Jak dla mnie Bartko jest przedsiębiorcą a nie przestępcą i nie żadnym potworem bogacącym się na cudzej krzywdzie. Zadajmy pytanie co pcha ludzi do kupowania dopalaczy, czy aby nie rodzina, szkoła wprowadza ich w potrzebę ucieczki od depresyjnej i nudnej rzeczywistości? Czy w końcu nie ich własna głupota i lekkomyślność staje się zabójcą? Nie dawajmy sobie wbić na siłę do głowy argumentacji Tuska tylko sami pomyślmy gdzie jest przyczyna.

w takim razie normalne jest, że u nas rząd zatrzymuje przedsiębiorców?

  kev  (www),  17/10/2010

nie jest to ani trochę normalne. Jest to obrazem tego jak dla rządu ważniejsze jest budowanie dobrego wizerunku zamiast ograniczania zadłużania kraju.
PS
Wyżej cenie sobie wolność wyboru, i wolny rynek niż opiekuńczą rękę premiera Tuska nad tymi, którzy nie są zbyt rozumni aby z tej wolności dobrze korzystać.

  swistak  (www),  17/10/2010

Prawo uchwala się pod przekręty, by były zgodne z prawem ! Afera hazardowa, złupienie PZU za pomocą Eureko. złodziejska prywatyzacja majątku narodowego .

  nivejka  (www),  18/10/2010

Temida jest ślepa. Nie wiem tylko czy ktoś specjalnie nie pozbawił jej wzroku:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska