Login lub e-mail Hasło   

Zdrowe ABC…

Październik jest miesiącem poświęconym tematyce raka piersi. Jednak często zapominamy o rzeczach najprostszych i najbardziej oczywistych.
Wyświetlenia: 769 Zamieszczono 19/10/2010

Chodzi o samobadanie piersi. Każda kobieta powinna wykonywać taka „profilaktykę” raz w miesiącu, najlepiej tydzień po menstruacji. Takie badanie daje możliwość szybkiej interwencji w momencie, gdy wyczuje się cos niepokojącego. Najważniejsze, że kobiety przy tej czynności nie są skrepowane niczyją obecnością. Ale samobadanie piersi nadal pozostaje sprawą wstydliwą. 

Amazonki doskonale wiedzą o tym jak ważna jest profilaktyka i okresowe wykonywanie badań przesiewowych. Tylko niewielki odsetek kobiet korzysta z imiennych zaproszeń rozsyłanych przez NFZ w akcjach promocyjnych.

Przy wystąpieniu nowotworu piersi, a szczególnie u kobiet z historią schorzeń rakowych od strony matki, wymagana jest konieczność zachowania większej czujności. Znakami rozpoznawczymi Amazonek jest różowa wstążeczka oraz łuk. Na wszelkich zlotach, zjazdach bądź spotkaniach obowiązkowymi atrybutami stały się różowe apaszki.

Masaże, ćwiczenia w wodzie oraz gimnastyka rehabilitacyjna to dostępne metody powrotu do sprawności i prawidłowego funkcjonowania. Amazonki doskonale zdaja sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla nich rehabilitacja.

Mastektomia – to medyczne określenie zabiegu usunięcia piersi. Dość nieznane pojęcie dla większości osób niezainteresowanych. Znacznie lepiej jest ze znajomością słowa „Amazonki”. Taką właśnie nazwę panie po mastektomii przyjęły na cześć rzymskich kobiet, które pozbawiały się własnych piersi.

Metoda BTC, oszczędzająca pierś, polega na wycięciu (wyłuskaniu) chorobowo zmienionej komórki wraz z marginesem tkanek zdrowych. Plusem tego typu zabiegu jest większy komfort pacjentki oraz szybszy powrót do sprawności. Minusem są konieczne naświetlania, których nie ma po całkowitej mastektomii.

Amazonką zostaje każda kobieta, w piersi, której wystąpiła zmiana nowotworowa. Wcześnie wykryta daje stuprocentowe szanse na wyleczenie. Dlatego tak często mówi się o profilaktyce i badaniach mamograficznych przynajmniej raz w roku, oraz (USG dla młodych kobiet). Mammografia jest zupełnie bezpieczna. A wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie uleczalny. W chorobach onkologicznych profilaktyka jest istotna, bowiem każdy wcześnie zdiagnozowany guzek okazuje się niegroźny. Niestety taka profilaktyka nie stała się jeszcze na tyle rozpowszechniona, aby kobiety mogły regularnie wykonywać badania kontrolne. Dlatego ciągle trzeba o tym przypominać, organizując różnego rodzaju promujące zdrowie.

Mammografia – inaczej prześwietlenie, jest wtedy, gdy umieszcza się pierś między dwoma płytkami i prześwietla się ją promieniami rentgenowskimi. Ich dawka jest minimalna, pacjentce, zatem nie grozi niebezpieczeństwo napromieniowania. Powinna być przeprowadzana zawsze w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Samo badanie trwa krotko, bo ok. 10 minut, w jego trakcie niezbyt przyjemnie odczuwa się nacisk aparatu.

Mammografia należy do najbardziej skutecznych metod w diagnozowaniu i profilaktyce nowotworów piersi. Wykrywa już guzki o wymiarze 3 mm.

Na mammografię przychodzi około 23% pacjentek, a zainteresowanie badaniami cytologicznymi równa się 7%. To zdecydowanie za mało, aby mówić o dużej świadomości profilaktyki analiz zdrowotnych.

W zeszłym roku dzięki akcjom profilaktycznym wykryto  3,5 tys. nowotworów. A rak rozwija się 10 lat, więc systematyczne wykonywanie podstawowych badań może ustrzec przed tą groźną chorobą, która we wcześniejszej fazie jest całkowicie do wyleczenia.

Natomiast ultrasonografia (usg) to diagnoza na podstawie ultradźwięków. Badanie jest proste, szybkie i bezbolesne. Głowica ultrasonografu przesuwa się po piersiach, uprzednio posmarowanych specjalnym żelem.

Świadomość społeczna w kwestii chorób nowotworowych jest niestety nadal bardzo niska.  Należy pamiętać, że nowotwór to choroba o charakterze przewlekłym. Amazonki coraz śmielej podkreślają, że odpowiednio uszyta bielizna jest bardziej komfortowa i bardziej elegancka. Specjalną silikonową protezę umieszcza się w kieszonce miseczki biustonosza.

W różnych miastach Polski organizowane są marsze różowej wstążki. Natomiast ważnym miejscem spotkań Amazonek z całego kraju stała się Częstochowa, dokąd rokrocznie pielgrzymują

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1195
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1351
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1570
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 925
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1313
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1543
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 401
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1079
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 909
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1185
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska