Login lub e-mail Hasło   

Jak szybko uczyć się historii?

Nauka historii spędza Ci sen z powiek? Nie wiesz jak zapamiętać te wszystkie wydarzenia, bitwy, wojny, traktaty i daty? W takim razie dobrze trafiłeś :)
Wyświetlenia: 14.316 Zamieszczono 08/11/2010

W tym artykule udzielę Ci kilku wskazówek, dzięki którym nauka historii będzie zdecydowanie łatwiejsza niż do tej pory.

 

1. Wejdź w rolę

Najlepiej pamiętasz wszystkie wydarzenia, w których bezpośrednio brałeś udział. Dlaczego nie przenieść tego na historię? Wejdź w czyjeś buty i popatrz na historię z zupełnie innego punktu. Możesz wcielić się w rolę dowódcy, komentatora wojennego, fotoreportera lub dziennikarza.

Jakbyś się zachowywał gdybyś był takim reporterem? Co szczególnie by Cię interesowało? Jakie momenty byłyby dla Ciebie szczególnie ważne?

Kiedy zostaniesz generałem lub fotografem, który poluje na ciekawe momenty, to nauka historii zamieni się w fajną przygodę.

 

2. Wizualizacje

Kiedy tworzysz swoje wyobrażenia, to naprawdę puść wodze fantazji. Obrazy, które stworzysz w swojej głowie muszą być wielkie, zwariowane, niecodzienne i abstrakcyjne.

Kiedy czytasz o starożytnej Grecji wciel się w rolę żołnierza. Wyobraź sobie, że posiadasz nadludzką siłę i jednym ciosem powalasz dziesięciu przeciwników. Wyrywasz wielkie głazy i rzucasz nimi na ogromne odległości. Baw się tym! W swojej głowie możesz być każdym i możesz robić naprawdę wszystko :)

 

3. Korzystaj ze wszystkich zmysłów

Ucząc się historii ważne jest to, by nauka była multisensoryczna. Dlatego dodawaj smaki, zapachy, dźwięki i odczucia dotykowe wszędzie, gdzie to możliwe.

Wyobraź sobie, że jesteś na wojnie. Słyszysz jak spadają bomby, więc uciekasz aby schronić się w piwnicy jednej z kamienic. Zobacz jak ona wygląda, pomyśl o zapachu jaki może panować w piwnicy. Postanawiasz zjeść bułkę, którą zdążyłeś zabrać z domu przed nalotem. Jak ona pachnie? Jak smakuje? Co czujesz trzymając ją w rękach? Jest twarda czy miękka?

Im intensywniej uruchomisz zmysły, tym skuteczniejsza będzie nauka.

 

4. Opowiadaj własnymi słowami

Podręczniki często napisane są patetycznym językiem. Nie wszystko jest zrozumiałe i klarowne. Dlatego bardzo ważną częścią nauki historii jest przetłumaczenie tekstu na własny język.

Wyobraź sobie, że przeczytany fragment miałbyś opowiedzieć przyjacielowi. Jakich słów byś użył? Jakich zwrotów? Jeżeli na co dzień przeklinasz, to również z tego skorzystaj. Kiedy przetłumaczysz podręcznik na własny język i opowiesz wszystko tak prosto, jak to tylko możliwe wiedza zostanie szybko wchłonięta i pozostanie w Twojej głowie na długi czas.

 

5. Zapamiętywanie dat

Ucząc się dat również twórz zabawne historie. Przykładowo chcesz zapamiętać, że w 1410r odbyła się bitwa pod Grunwaldem. Wyobraź zatem sobie, że jesteś rycerzem i masz na sobie ciężką zbroję (odczucia dotykowe).

Ponadto siedzisz w lesie i czekasz na rozkazy. Widzisz jak słońce przedziera się przez gałęzie drzew i słyszysz świergot ptaków. Czekając na rozkazy trochę zgłodniałeś, więc postanowiłeś zjeść trochę jagód (przypomnij sobie smak jagód).

Przychodzi dowódca i mówi: "Chłopaki, o 14:10 ruszamy do ataku. Zsynchronizujcie zegarki.". To już samo w sobie jest absurdalne bo w XV wieku nie było jeszcze zegarków :D Kiedy wybiła 14:10 ruszyliście do ataku. Pokonaliście armię krzyżacką i postanowiliście świętować. Tak zabalowaliście, że wróciłeś do domu dopiero 14 października (14.10), a w drzwiach wita Cię rozhisteryzowana żona.

Tak, wiem, że taka historyjka jest dziwna, ale nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, co odstaje od schematu. Zatem czym dziwniejsze będą Twoje historyjki tym lepiej :)

 

6. Rób mapy myśli

Po każdym przeczytanym rozdziale sporządź mapę myśli. To system notowania stworzony przez Tonego Buzana, dzięki któremu możesz się uczyć niewiarygodnie szybko. W internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek dotyczących tego, jak robić mapy myśli. Sam korzystam z tego systemu i zapewniam Cię, że jak zaczniesz notować w ten sposób, to już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego notowania.

 

Dobrej zabawy! 

 

BartekPopiel.pl - blog o produktywności i efektywnej nauce

TurboStrategieNauki.pl - prawdopodobnie najlepszy kurs efektywnej nauki online!

Podobne artykuły


13
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3006
11
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1520
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 698
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 39 | wyświetlenia: 398
8
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2091
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1551
8
komentarze: 89 | wyświetlenia: 2316
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 139949
116
komentarze: 23 | wyświetlenia: 229042
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ogólnie wszystkiego się trzeba uczyć kojarząc coś z czymś. Tak jest łatwiej

Dodam metodę której sama używałam w szkole. Ucząc się historii stosowałam powyższe metody, np. wyobrażałam sobie różne wydarzenia historyczne ale ponadto traktowałam tych bohaterów z przymrużeniem oka tak jakby opowiadała o moich znajomych, rodzinie np zdrabniałam im imiona i caryca Katarzyna była Kasią lub Kasicą co zważywszy na jej historie wywoływało efekt komiczny, a własnie o to chodziło bo w ...  wyświetl więcej

  memnik  (www),  02/12/2010

Historia musi być żywa. Trzeba pamiętać, że to są konkretne wydarzenia, które się wydarzyły konkrentym ludziom. Spójrzmy na nich jak na bohaterów powieści i wsłuchajmy się w narrację. Życie wymyśla najlepsze scenariusze.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska