JustPaste.it

Jak nauczyć dziecko gospodarować pieniędzmi? cz.1

479cd74ed45909eedb5f1e4aac0f3fe7.jpg

 

Pieniądz odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka. Wiele osób potrzebuje kilku, a  nawet kilkunastu lat aby nauczyć się dobrze gospodarować pieniędzmi. Jako rodzic masz znaczący wpływ na swoje dziecko. Od najmłodszych lat możesz uczyć swoje dziecko jaką wartość ma pieniądz, możesz pokazać mu jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. O wiele łatwiej i skuteczniej dziecko opanuje te nawyki, kiedy będzie miało żywy przykład. Dziecko to doskonały obserwator, dlatego zadbaj o to, aby rady, które mu wpajasz mogło zaobserwować u Ciebie.

Zanim zaczniesz rozmowę z dzieckiem na temat  zasad i nawyków dotyczących gospodarowania pieniędzmi, upewnij się, że Twoja wiedza na ten temat jest wystarczająca.

Poniżej kilka cennych rad, które warto przestudiować zanim zaczniesz pracować z dzieckiem:

1. Bądź kompetentny – nie można uczyć innych, czegoś o czym masz niewystarczającą wiedzę. Dziecko zadaje milion pytać, więc lepiej dobrze przygotować się do rozmowy na temat pieniędzy. Dowiedz się jak najwięcej na temat budżetu, oszczędzania, inwestowania, cięcia wydatków, redukcji zadłużenia. Uzbrojony w wiedzę będziesz lepszym nauczycielem.

 
2. Świeć przykładem – mówić dziecku o kontrolowaniu wydatków to jedno, a postępowanie zgodnie z prawionymi naukami to drugie. Maluch musi widzieć, że to co mu mówisz na temat gospodarowania pieniędzmi ma zastosowanie w rzeczywistości. Bądź dla niego żywym przykładem, jeśli maluch będzie widział że nie wydajesz pieniędzy na kolejną swoją zachciankę tylko skrupulatnie analizujesz każdy zakup będzie postępowało w ten sam sposób. O wiele szybciej i trwalej dziecko zapamięta Twoje rady jeśli będzie mogło je obserwować  w codziennym życiu (zakupy, wycieczki, itp).


3. Wprowadzaj nawyki pojedynczo – Twoje dziecko z dnia na dzień nie stanie się ekspertem w zarządzaniu finansami. Zanim Twój maluch nauczy się rozsądnie gospodarować pieniędzmi upłynie kilka miesięcy, a może nawet i lat. Nie zasypuj dziecko jednorazowo tysiącami pomysłów i rad na temat zarządzania pieniędzmi. Naucz je najpierw jednej zasady, wspólnie ją ćwiczcie i testujcie w różnych sytuacjach. Dopiero po opanowaniu jednej zasady wprowadzaj kolejną.


4. Ucz przez działanie – nie można uczyć mówiąc. Lepsze efekty osiągniesz mówiąc krótko, a więcej czasu przeznaczając na pokazanie dziecku na czym polega dana metoda, zasada. Pozwól dziecku samemu ją przetestować, niech popełnia błędy. W końcu uczymy się na błędach. Rozmawiaj z dzieckiem o popełnionych błędach.  Szybciej i łatwiej Twoje dziecko zrozumie i nauczy się  własnych nawyków zarządzania pieniędzmi poprzez aktywne działanie, niż suchą teorię.