Login lub e-mail Hasło   

Jak nauczyć dziecko gospodarować pieniędzmi? cz.1

Pieniądz odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka. Wiele osób potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu lat aby nauczyć się dobrze gospodarować pieniędzmi. Jako rodzic masz zna...
Wyświetlenia: 1.050 Zamieszczono 08/11/2010

 

Pieniądz odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka. Wiele osób potrzebuje kilku, a  nawet kilkunastu lat aby nauczyć się dobrze gospodarować pieniędzmi. Jako rodzic masz znaczący wpływ na swoje dziecko. Od najmłodszych lat możesz uczyć swoje dziecko jaką wartość ma pieniądz, możesz pokazać mu jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. O wiele łatwiej i skuteczniej dziecko opanuje te nawyki, kiedy będzie miało żywy przykład. Dziecko to doskonały obserwator, dlatego zadbaj o to, aby rady, które mu wpajasz mogło zaobserwować u Ciebie.

Zanim zaczniesz rozmowę z dzieckiem na temat  zasad i nawyków dotyczących gospodarowania pieniędzmi, upewnij się, że Twoja wiedza na ten temat jest wystarczająca.

Poniżej kilka cennych rad, które warto przestudiować zanim zaczniesz pracować z dzieckiem:

1. Bądź kompetentny – nie można uczyć innych, czegoś o czym masz niewystarczającą wiedzę. Dziecko zadaje milion pytać, więc lepiej dobrze przygotować się do rozmowy na temat pieniędzy. Dowiedz się jak najwięcej na temat budżetu, oszczędzania, inwestowania, cięcia wydatków, redukcji zadłużenia. Uzbrojony w wiedzę będziesz lepszym nauczycielem.

 
2. Świeć przykładem – mówić dziecku o kontrolowaniu wydatków to jedno, a postępowanie zgodnie z prawionymi naukami to drugie. Maluch musi widzieć, że to co mu mówisz na temat gospodarowania pieniędzmi ma zastosowanie w rzeczywistości. Bądź dla niego żywym przykładem, jeśli maluch będzie widział że nie wydajesz pieniędzy na kolejną swoją zachciankę tylko skrupulatnie analizujesz każdy zakup będzie postępowało w ten sam sposób. O wiele szybciej i trwalej dziecko zapamięta Twoje rady jeśli będzie mogło je obserwować  w codziennym życiu (zakupy, wycieczki, itp).


3. Wprowadzaj nawyki pojedynczo – Twoje dziecko z dnia na dzień nie stanie się ekspertem w zarządzaniu finansami. Zanim Twój maluch nauczy się rozsądnie gospodarować pieniędzmi upłynie kilka miesięcy, a może nawet i lat. Nie zasypuj dziecko jednorazowo tysiącami pomysłów i rad na temat zarządzania pieniędzmi. Naucz je najpierw jednej zasady, wspólnie ją ćwiczcie i testujcie w różnych sytuacjach. Dopiero po opanowaniu jednej zasady wprowadzaj kolejną.


4. Ucz przez działanie – nie można uczyć mówiąc. Lepsze efekty osiągniesz mówiąc krótko, a więcej czasu przeznaczając na pokazanie dziecku na czym polega dana metoda, zasada. Pozwól dziecku samemu ją przetestować, niech popełnia błędy. W końcu uczymy się na błędach. Rozmawiaj z dzieckiem o popełnionych błędach.  Szybciej i łatwiej Twoje dziecko zrozumie i nauczy się  własnych nawyków zarządzania pieniędzmi poprzez aktywne działanie, niż suchą teorię.

Podobne artykuły


15
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2144
82
komentarze: 25 | wyświetlenia: 65428
50
komentarze: 39 | wyświetlenia: 643599
43
komentarze: 36 | wyświetlenia: 13288
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 20174
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 38927
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 50154
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 16025
28
komentarze: 7 | wyświetlenia: 12411
27
komentarze: 23 | wyświetlenia: 16404
27
komentarze: 15 | wyświetlenia: 19762
26
komentarze: 33 | wyświetlenia: 19611
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska