JustPaste.it

Dieta śródziemnomorska – wady i zalety.

Dieta śródziemnomorska opiera się na modelu żywienia stosowanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

Dieta śródziemnomorska opiera się na modelu żywienia stosowanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

 

Badania wykazały, że mieszkańcy tego regionu znacznie rzadziej chorują na tzw. choroby cywilizacyjne. Mam tu na myśli głównie niedokrwienną chorobę serca, ale także cukrzycę,  czy miażdżycę. 

Co jest podstawą tej diety?

W diecie śródziemnomorskiej przeważają warzywa i owoce (dopuszczane bez ograniczeń), pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty strączkowe, orzechy, ryby morskie, owoce morza, regionalne sery (np. ser feta), fermentowane produkty mleczne (jogurty). Głównym źródłem tłuszczu w tej diecie jest oliwa z oliwek (zamiast masła i olejów pochodzenia zwierzęcego). Do przygotowania posiłków zamiast soli wykorzystuje się mnóstwo przypraw, w tym bazylię, rozmaryn, oregano, tymianek, szałwię, kminek. Z mięs preferowany jest drób i mięso baranie, które powinno być spożywane z umiarem. Natomiast z diety wykluczone jest mięso wieprzowe. Do posiłków podawane jest w umiarkowanej ilości czerwone wino. W diecie tej ważne jest też spożywanie dużych ilości wody.

Dietę śródziemnomorską można stosować bez ograniczeń czasowych, ponieważ jest zgodna z zasadami racjonalnego żywienia. Dieta jest bogata w składniki o działaniu prozdrowotnym (prebiotyki, probiotyki, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 , błonnik pokarmowy). Nie jest to dieta odchudzająca, ale żywienie oparte na jej zasadach pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Jest zalecana dla osób zagrożonych niedokrwienną chorobą serca. Dowiedziono, że stosowanie diety śródziemnomorskiej obniża o około 40% ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ponadto poprawia stan chorych na astmę i niektóre alergie.

A czy ta dieta ma jakieś wady?

Dieta śródziemnomorska jest stosunkowo droga i jedynie to może nas ograniczać przed wdrożeniem jej w życie.