JustPaste.it

Czy imię ma wpływ na zachowanie dziecka?

Wiele osób uważa że wybór imienia dla dziecka nie ma żadnego znaczenia na jego zachowanie, a zależy to głównie od jego wychowania, otoczenia, itp. Prawda jest zupełnie inna.

Wiele osób uważa że wybór imienia dla dziecka nie ma żadnego znaczenia na jego zachowanie, a zależy to głównie od jego wychowania, otoczenia, itp. Prawda jest zupełnie inna.

 

Okazuje się że wśród osób noszących imiona mało popularne dużą grupę stanowią osoby mające konflikt z prawem co zostało potwierdzone naukowo. Badaniem tego zjawiska zajmowała się dwójka amerykańskich psychologów Uniwersytetu w Pensylwanii - David Kalist i Daniel Lee, a w szczególności wpływem imienia na zachowania przestępcze. Badacze przyjrzeli się męskim imionom wśród młodocianych przestępców i porównali je z imionami młodych mężczyzn w całym społeczeństwie. Badacze poszeregowali imiona najczęściej występujące a następnie policzyli jak często występują one wśród osób łamiących prawo. Wyniki były zaskakujące. Młodociani którzy nosili rozpowszechnione imiona znacznie rzadziej mieli konflikty z prawem niż osoby których imiona były niepopularne. Według psychologów imiona osób które występują rzadko w społeczeństwie nie powodują czynów przestępczych. Uważają że biedne i upośledzone społecznie środowisko jest bardziej skłonne dawać dzieciom imiona mniej popularne i to właśnie powoduje takie wyniki. Często głównym motywem niedojrzałych emocjonalnie rodziców podczas wyboru imienia jest dążeniem do oryginalności oraz chęć przeciwstawienia się powszechnie panującym trendom. Badacze twierdzą również że osoby z mniej powszechnymi imionami mogą być traktowane gorzej niż ich rówieśnicy pozostawiając ich odizolowanych. U osób o niecodziennych imionach również znacznie częściej diagnozowano choroby psychiczne. Powyższe badania odzwierciedlają się również w Polsce. Dużą grupę wśród młodych osób mających konflikt z prawem stanowią osoby o niepowszechnych imionach.

Nie oznacza to, że nadając dziecku określone imię można je niejako zaprogramować. Jednak w większym czy mniejszym stopniu ma ono znaczenie na jego zachowanie. Dla przykładu gdy nadamy dziecku imię powszechne, powoduje to, że dziecko takie się nie wyróżnia. Chce ono być jak inne dzieci i źle odbiera wszelkie odstępstwa od normy. Natomiast imię rzadkie powoduje wystawienie dziecka na pierwszą linię. Nie ma ono poczucia jedności z innymi dziećmi. Dzieci takie często w późniejszym życiu mają konflikt z prawem lub są słabe psychicznie. Jednak gdy jego charakter jest silny umie ono poradzić sobie ze swoim imieniem. Stąd ludzie z niepopularnymi imionami (szczególnie dotyczy chłopców) według statystyk stanowią również znaczną grupę wśród osób wybitnych.

Wiadomo że imię ma również wpływ na atrakcyjność społeczną danej osoby. Głównym wyznacznikiem atrakcyjności imienia wśród ludzi jest jego frekwencyjność. Imiona popularne wśród społeczeństwa są postrzegane jako bardziej pożądane niż imiona rzadkie. Częściej też są postrzegane jako: dobre, silne, aktywne.

Innym czynnikiem mającym wpływ na postrzeganie imienia jest jego brzmienie. Imiona które brzmią konwencjonalnie (tj. Zbyszek, Marzena) są lepiej postrzegane pod względem popularności i pomyślności niż imiona brzmiące niekonwencjonalnie (Zbyszko, Marzannna).

Kolejnym elementem jest jego długość. Imiona posiadające dużo liter uzyskują gorsze oceny pod względem pomyślności i moralności niż imiona krótsze, chociaż zauważyć tu można pewne odstępstwa.

Na zakończenie warto odnieść się do starożytnego przysłowia, które w pełni oddaje sens powyższego:

"Nomen atque omen" - Imię wróży ci przyszłość