Login lub e-mail Hasło   

Czy imię ma wpływ na zachowanie dziecka?

Wiele osób uważa że wybór imienia dla dziecka nie ma żadnego znaczenia na jego zachowanie, a zależy to głównie od jego wychowania, otoczenia, itp. Prawda jest zupełnie inna.
Wyświetlenia: 5.429 Zamieszczono 10/11/2010

Okazuje się że wśród osób noszących imiona mało popularne dużą grupę stanowią osoby mające konflikt z prawem co zostało potwierdzone naukowo. Badaniem tego zjawiska zajmowała się dwójka amerykańskich psychologów Uniwersytetu w Pensylwanii - David Kalist i Daniel Lee, a w szczególności wpływem imienia na zachowania przestępcze. Badacze przyjrzeli się męskim imionom wśród młodocianych przestępców i porównali je z imionami młodych mężczyzn w całym społeczeństwie. Badacze poszeregowali imiona najczęściej występujące a następnie policzyli jak często występują one wśród osób łamiących prawo. Wyniki były zaskakujące. Młodociani którzy nosili rozpowszechnione imiona znacznie rzadziej mieli konflikty z prawem niż osoby których imiona były niepopularne. Według psychologów imiona osób które występują rzadko w społeczeństwie nie powodują czynów przestępczych. Uważają że biedne i upośledzone społecznie środowisko jest bardziej skłonne dawać dzieciom imiona mniej popularne i to właśnie powoduje takie wyniki. Często głównym motywem niedojrzałych emocjonalnie rodziców podczas wyboru imienia jest dążeniem do oryginalności oraz chęć przeciwstawienia się powszechnie panującym trendom. Badacze twierdzą również że osoby z mniej powszechnymi imionami mogą być traktowane gorzej niż ich rówieśnicy pozostawiając ich odizolowanych. U osób o niecodziennych imionach również znacznie częściej diagnozowano choroby psychiczne. Powyższe badania odzwierciedlają się również w Polsce. Dużą grupę wśród młodych osób mających konflikt z prawem stanowią osoby o niepowszechnych imionach.

Nie oznacza to, że nadając dziecku określone imię można je niejako zaprogramować. Jednak w większym czy mniejszym stopniu ma ono znaczenie na jego zachowanie. Dla przykładu gdy nadamy dziecku imię powszechne, powoduje to, że dziecko takie się nie wyróżnia. Chce ono być jak inne dzieci i źle odbiera wszelkie odstępstwa od normy. Natomiast imię rzadkie powoduje wystawienie dziecka na pierwszą linię. Nie ma ono poczucia jedności z innymi dziećmi. Dzieci takie często w późniejszym życiu mają konflikt z prawem lub są słabe psychicznie. Jednak gdy jego charakter jest silny umie ono poradzić sobie ze swoim imieniem. Stąd ludzie z niepopularnymi imionami (szczególnie dotyczy chłopców) według statystyk stanowią również znaczną grupę wśród osób wybitnych.

Wiadomo że imię ma również wpływ na atrakcyjność społeczną danej osoby. Głównym wyznacznikiem atrakcyjności imienia wśród ludzi jest jego frekwencyjność. Imiona popularne wśród społeczeństwa są postrzegane jako bardziej pożądane niż imiona rzadkie. Częściej też są postrzegane jako: dobre, silne, aktywne.

Innym czynnikiem mającym wpływ na postrzeganie imienia jest jego brzmienie. Imiona które brzmią konwencjonalnie (tj. Zbyszek, Marzena) są lepiej postrzegane pod względem popularności i pomyślności niż imiona brzmiące niekonwencjonalnie (Zbyszko, Marzannna).

Kolejnym elementem jest jego długość. Imiona posiadające dużo liter uzyskują gorsze oceny pod względem pomyślności i moralności niż imiona krótsze, chociaż zauważyć tu można pewne odstępstwa.

Na zakończenie warto odnieść się do starożytnego przysłowia, które w pełni oddaje sens powyższego:

"Nomen atque omen" - Imię wróży ci przyszłość

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1173
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 768
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 828
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 729
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  dzepson,  10/11/2010

egzotyczne imiona nadają dzieciom zwykle ludzi z kompleksami związanymi z pochodzeniem. Parę razy miałem przyjemnośc uczestniczyć w typowych wiejskich festynach, a tam... Brajany, Dylany, Oksany, Dżesiki... Btw ciekawe jakie imiona uchodzą za egzotyczne w USA?

  ,  10/11/2010

Aktualnie panuje moda na dwuczłonowe nazwiska u kobiet.

Mój syn ma na imię Nikodem. To straszne. Na pewno będzie złodziejem!
Panowie D. Kalist i D. Lee powinni się zająć poważną robotą a nie publikowaniem takich pierdół (ups... znaczy badań).

Obślizgły determinizm, brzydzę się...bleeee

Dawno temu sprzedawano miesięcznik ,,fakty i fikcje,,(lub coś koło tego).Był tam dział (po kolei wszystkie imiona)o wpływie wibracji imienia na osobowość,
szczególnie młodego Człowieka.
Zauważono także,że kobieta po ślubie,która zmienia nazwisko,bardzo często
ma zmianę życia.

zgadzam się z Tobą. kobieta zmienia się po ślubie bo wraz ze ślubem łączy się z karmą rodziny małżonka dlatego jeśli dojdzie jej więcej pracy nad sobą, to i się czasem zmienia w ropuchę;), mężczyźni tez się po ślubie zmieniają.

Problem przepełnionych więzień rozwiązany!
Wystarczy przestępcom pozmieniać imiona na: Krzyśki, Piotrki itp. I po kłopocie.
RESOCJALIZACJA ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

@ elohim4
Każda kobieta po ślubie ma zmianę życia!
"wpływ wibracji imienia na osobowość" - co to za bzdury są w ogóle?!

  Robert_ja  (www),  14/11/2010

W gimnazjum miałem koleżankę co miała na imię KRZYSIA i wcale nie wyglądała na zbira ;)

Jednym artykułem osiągnął pan tyle co ja ze swoimi 14 (musiałem je usunąć:P) nigdy - top 30.
Gratuluje i sukcesów w tworzeniu życzę

Dziękuję za miłe słowa. Rzeczywiście, sam byłem mile zaskoczony. Jest wiele ciekawszych i bardziej popularnych artykułów które zasługują na wyższą pozycję. W każdym razie nie dążyłem do tego. Z tematem tym spotkałem się jakiś czas tamu i po prostu zrodziła się chęć napisania artykułu.
Ja z kolei gratuluję napisania 14 artykułów. Cenię sobie ludzi którzy mają większe doświadczenie niż ja.

Zgadza się, moje imię wybrała mi maman po przeczytaniu książki jakiejś francuskiej pisarki. Uznała, że jej marzeniem jest, abym była podobna do bohaterki. Wszyscy w mojej rodzinie nosili przyzwoite polskie imiona świętych, a tu taki klops. Podobno też mam patronkę, tylko zagraniczną i wówczas tu nie znaną. Czułam się jak mutant i to mi do dzisiaj pozostało ;) Chyba byłam w tamtych czasach jedyną d ...  wyświetl więcej

ciekawi mnie jakie to imię, czy możesz zdradzić?

nie mogę :))
ale Tajemniczość mam na drugie

Pytam bo sama zastanawiam się nad imieniami. Ja sama mam bardzo tradycyjne imię, bardzo święte;) Marysia ale i tak nigdy go nie lubiłam, bo było za długie i ludzie albo wybierali ta twardszą wersję Maria albo Maryśka, Maryna co nie było miłe. Albo Mary, Mania. To przeważa. A na drugie rodzice dali mi Magdalena, żeby tak śmiesznie było: święta i "jawnogrzesznica" (wg KK). Ciekawe czym się kierowali ...  wyświetl więcej

Nie rób tego! Zostanie złodziejką;)

Ilu znam Patryków to wszyscy z wyrokami.:)Jarosław i Lech ciekawy jestem co ich sie tyczy.A Donald?OMG.Bronisław?W sumie jakie imiona rządzących taki kraj:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska