Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto pisać Pamiętnik?

Pisanie pamiętników często kojarzone jest z osobami, które mają problemy ze sobą bądź ze swoim otoczeniem. Otóż wszyscy Ci którzy tak sądzą popełniają wielki błąd.
Wyświetlenia: 11.891 Zamieszczono 13/11/2010

Dobrze na początek było by wyjaśnić czym jest pamiętnik jak również czym jest dziennik (często, błędnie, te pojęcia są używane zamiennie).
Pamiętnik nie musi być uaktualniany systematycznie i często postanawiamy coś w nim napisać gdy już dane wydarzenie przeanalizujemy w swoich myślach, wtedy też obok suchego sprawozdania pojawiają się subiektywne komentarze i nasze myśli.
Co do dziennika - jego funkcja sprowadza się raczej tylko do spisania samych wydarzeń bez ich analizy.

W moim przypadku impulsem, który mnie popchnął do spisywania wydarzeń (jak również myśli) była miłość, a raczej zauroczenie. Świadczy to tylko o tym że tych wszystkich emocji było za dużo i chciałem podświadomie je z siebie wydobyć. Papier (czy raczej komputer) okazał się być o wiele lepszym towarzyszem moich rozmów, bo nie oceniał i nie osądzał mnie i mojego postępowania.

Początkowo systematycznie pisałem wszystko co się działo, później zacząłem raczej skupiać się na ważniejszych wydarzeniach i sprawach, które wydawały mi się mieć większe znaczenie.
Nie jeden raz podczas pisania o jakimś problemie zauważałem rozwiązanie zaraz po tym jak przeczytałem jeszcze raz zdanie, które napisałem parę chwil wcześniej. Często łatwiej jest nam zrozumieć i przeanalizować tekst zapisany i dlatego od dawna pisze o moich problemach aby łatwiej sobie z nimi poradzić.

Inną zaletą prowadzenia pamiętnika czy dziennika jest to, że wykonywanie tej prostej czynności zwiększa naszą mądrość i może zapobiegać chorobie Alzheimera.
Kiedyś gdzieś przeczytałem że wielu geniuszy pisało pamiętniki (np. Newton, Einstein). Można się oczywiście zastanawiać czy nie dlatego je pisali, że byli inteligentni, lecz wg mnie spisywanie wszystkich pomysłów, przemyśleń i idei, które przecież w trakcie całego dnia mogą się gdzieś zagubić w naszej pamięci, na pewno dobrze wpłynie na poziom naszego intelektu. Ważne jest też aby często czytać nasze notatki – bez dwóch zdań bardzo dobrze wpływa to na naszą pamięć. Wystarczy wykonać prosty eksperyment z trochę innym rodzajem pamiętnika – pamiętnikiem snów. Już po kilku tygodniach spisywania snów okaże się, że zapamiętujemy ich coraz więcej i nie mamy problemów z przypomnieniem sobie ich treści nawet po paru dniach.

Pamiętnik pomaga nam też pozbyć się negatywnych myśli. Możemy go traktować podobnie jak rozmowę z przyjacielem i w równym stopniu a nieraz w większym taka ‘rozmowa’ rozładuje stres i pomoże w osiągnięciu spokoju ducha.

Nawet jeśli ktoś nie docenia tych wszystkich zalet jakie daje nam spisywanie swoich myśli nie powinniśmy zapomnieć o chyba najważniejszym darze jaki otrzymujemy w zamian za prowadzenie pamiętnika – to co zapisałeś pozwoli poznać Twoja historię i doświadczenia następnym pokoleniom a co za tym idzie pamięć o Tobie może przetrwać o wiele dłużej niż wszystko inne czego  w życiu dokonasz.

Podobne artykuły


27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5294
36
komentarze: 47 | wyświetlenia: 8476
34
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2631
33
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2955
33
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3286
31
komentarze: 21 | wyświetlenia: 6795
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2284
24
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1928
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2100
20
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2691
20
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1520
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5332
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 16645
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4863
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Zgadzam się z autorem, pamiętnik jest bardzo przydatny, czasem nawet jako pierwszy krok dla ludzi aspołecznych by po prostu się otworzyć, czasem pomaga nabrać dystansu do własnego życia, oraz jako forma pisania uczy formułowania swoich myśli. Szczególnie jeśli w głowie panuje chaos takie pisanie do pamiętnika pozwala uporządkować myśli, czasem skłania do szukania i nazwania swoich emocji. Ale jest to tylko półśrodek. Ważne by jednak wychodzić do ludzi i rozmawiać.

Ja traktuję pamiętnik jako uporządkowanie myśli. Zaglądam tam tylko, jeśli coś wymaga natychmiastowego poukładania, a okoliczności temu nie sprzyjają. Jest to rozliczanie się z samym sobą. To jest relacja ja-ja, a nie ja-przyjaciel. Od rozmów i smutków mam tych prawdziwych, nie papierowych ;)

  mkdir,  14/11/2010

Artykuł bardzo mnie zaintrygował i chyba sam postanowię pisać pamiętnik. Warto poświecić trochę czasu na coś co może w dużym stopniu prowadzić do samodoskonalenia. A nawet jeśli nic nie zyskam, to chociaż za parę lat będę mógł sobie poczytać jaki to głupi byłem w młodości:P

Gratuluję i w snach nawet i swoje wspomnienia opisuję..

Nie wszystko na sprzedaż, chociaż niektórzy byliby ciekawscy, co, kto i kiedy...

Zgadzam się! Kiedyś próbowałam pisać pamiętnik, ale nie wyszło. Niedawno jednak zaczęłam i dobrze mi idzie bo pozwala mi lepiej zrozumieć i przemyśleć pewne sprawy. Kiedy opisuje pewne wydarzenie staram się to robić po kolei i przedstawić swój punkt widzenia. Mimowolnie wtedy przeżywam wszystko jeszcze raz, pozwala mi to lepiej zapamiętać piękne chwile, które zgubiłyby się w mej pamięci. Z uśmiech ...  wyświetl więcej

Z tym ostatnim akapitem byłabym ostrożna. Znacznie lepiej jest pisać wyłącznie dla siebie, tylko takie pisanie może mieć wartość terapeutyczną, jeśli będziemy pisać z myślą, że ktoś kiedyś może ocenić nas po naszym pisaniu, to prawdopodobnie spowoduje to, że pamiętnik straci całą autentyczność.

PIszę od 2lat:) - tyle ze pierwszy wyrzuciłem pod wpływem emocji do kosza.
A teraz ten drugi, który prowadzę - zrobił sie w nim traki "bajzel",że go nie ogarniam.
Pamiętnik to dobra rzecz, jednak... kiedy patrzę parę stron wcześniej, czy na początek - czas mija za szybko.

od 10 miesięcy piszę dziennik i pamiętnik, o ile dziennik posiada tylko jałowe informacje i tyle pamiętnik jest rozwinięciem ciekawszych faktów, ponadto pisanie sprawia że po przelaniu na papier przestaje się myśleć o rzeczach które nas dręcząDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska