Login lub e-mail Hasło   

Wzięli Jasia do szpitala

Przedstawiony tu wierszyk pozwolił na niepokojącą obserwację, że dorośli boją się zapoznawać dzieci z treściami dotyczącymi leczenia szpitalnego, a przecież to część naszego życia
Wyświetlenia: 2.772 Zamieszczono 14/11/2010
Jasiu chodził do drugiej klasy podstawówki. Kiedy straszliwie rozbolał go brzuch mama myślała, że to z pobicia i zabrała do przychodni. Chirurg zbadał chłopca i zwyrokował:
- Jasiu musi zaraz zostać w szpitalu, będzie miał w nocy operację.
- Ależ panie doktorze on tego nie przeżyje - broniła dziecka matka.
- Droga pani to wyrostek. Z tym nie ma żartów. Jeśli się rozleje w jamie brzusznek chopak nie będzie miał szans.
Jasia przebrano w długą koszulinę bez bielizny i powieziono łóżkiem na kółkach na oddział. Wkrótce Jasiu zasnął, ale obudził się z powrotem w środku nocy kiedy pielęgniarki przenosiły go znowu na wózek i wiozły na salę operacyjną. Pamięta tylko zastrzyk w przedramię po którym usnął. 
Po obudzeniu miał mdłości i mógł tylko zwilżać usta. Kiedy wreszcie dostał herbatę w dużym kubku wypił cała duszkiem. I stało się! Był dumny, że zręcznie udało mu się całą treść z żołądka spowrotem zmieścić w kubku. Ale nie docenił \"troskliwości\" salowej i \"wrozumiałości\" kolegów z pokoju.
- Ty ośle! Coś ty zrobił z tym kubkiem? Myślisz, że ktoś będzie potem miał przyjemność z niego pić jak ty go zasyfiłeś swoimi rzygowniami.
Którejś kolejnej nocy obudził go szelest.
- Myszy?
Okazało się, że to koledzy z pokoju \"zapuścili\" się na leżące na stoliczku Jasia pomarańczka, które troskliwi rodzice zdobyli jakimś cudem i przekupili pielęgniarkę by je dostarczyła chłopcu.
W kilka dni później dokonali cudu mogąc spotkać się z Jasiem w korytarzu szpitalnym, ale nie nażarty się zaniepokoili jak Jasiu był tak osłabiony, że nie potrafił nawet w czasie tego krótkiego spotkania ustać.
Jasiu o tym nie wiedział ale rodzice zrobili piekielną awanturę w gabinecie dyrektora, po której lekarze bardziejprzyłożyli się do jego leczenia i po niedługim czasie chłopak opuścił szpital.
To nie był jakiś koszmarny sen tylko lata 60-te.
Kiedy w dwa lata później lekarzy Jasia zaniepokoiły alarmujace wyniki badania krwi musiał iść znowu do szpitala na obserwację. Ale chłopak nie spanikował tylko dzielnie stawił czoła wyzwaniu i okazało się, że wygrał.
Poznał naprawdę wiele świetnych dzieciaków z niektórymi nawet potem korespondował, chociaż nie zapomni listu w którym kolega pisał że ktoś z nich zmarł.
Fajna dziewczyna nauczyła go \"nowego języka\" polegającego na dodawaniu \"ka\" przed każdą sylabą, a cierpiącego z braku mamy malucha nie uspokajał obietnicami bez pokrycia tylko gadał z nim o czym się dało.
Ostatni raz w szpitalu był tuż przed maturą na przykrej operacji migdałków i przegrody, ale wtedy brak pewnej dziewczyny z klasy pomógł mu odkryć, że ... coś do niej czuje.

Minęły długie lata w czasie, których tez się zdarzały pbyty w szpitalu, ale nagle okazało się, ze 5-cio letnia córeczka musi tam iść na operację. Mimo, że miała iść z mamą, żona namawiała by Jasiu porozmawiał z dzieckiem. A on wziął ołówek i w czasie przerwy w pracy naszkicował wierszyk.

Szpitalna przygoda

Mała Marianka zachorowała
i poszła z mamą do szpitala

Będzie miała małe wakacje
bo trzeba zrobić operację

W szpitalu wiele dzieci zastanie,
a każde paraduje w piżamie

Są takie, co mają krótkie leczenie,
I takie, co proszą o jego skrócenie

Powiozą ją łóżkiem co jedzie
Na białą salę w sąsiedztwie

Lekarze uśpią dziecko małe
i brzuszek wyleczą na stałe

Zaraz po przebudzeniu
nie można myśleć o jedzeniu

Nawet pić ostrożnie trzeba
bo jedzenie z buzi wypada

 

Potem będzie dużo leżenia
aż do rany w brzuszku zagojenia

Gdy dojdzie do wypisu daty
radosne dziecko wróci do taty

Ten wierszyk po zilustrowaniu i wydrukowaniu http://alanbit.pl/szp.php pozwolił na dosyć niepokojącą obserwację, że dorośli boją się zapoznawać dzieci z takimi treściami. A przecież szpital to część naszego życia, z którą warto się jak najprędzej oswoić by uniknąć niepotrzebnych stresów.

Podobne artykuły


25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7849
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 25075
50
komentarze: 17 | wyświetlenia: 56648
51
komentarze: 81 | wyświetlenia: 10437
44
komentarze: 98 | wyświetlenia: 62798
32
komentarze: 38 | wyświetlenia: 48482
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2948
30
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4505
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5541
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4667
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2712
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2281
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2646
27
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6143
25
komentarze: 14 | wyświetlenia: 10109
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Lepiej, że dziecko wie co się kryje za pojęciem szpital i że czasem dość niepodziewanie można tam trafić.
Najgorzej jak lekkomyślni rodzice straszą dzieko szpitalem.

Usprawiedliwieniem dla niezajmowania się tematem lub negatywnym wizerunkiem szpitala bywa zła sytuacja w służbie zdrowia. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać, że i tak jest o niebo lepiej niż kiedyś, więc to żadne tłumaczenie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska