JustPaste.it

PO-trzeba matką myślenia

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że z roku na rok ceny energii pochodzące z ropy naftowej, gazu czy węgla wzrastają.

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że z roku na rok ceny energii pochodzące z ropy naftowej, gazu czy węgla wzrastają.

 

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że z roku na rok ceny energii  pochodzące z ropy naftowej, gazu czy węgla  wzrastają.

Czynniki przyczyniające się do wzrostu cen energii:

  • Potencjalny Peak Oil
  • Opodatkowanie związane z globalnym ociepleniem – już teraz z powodu dopłat do „zielonej energii” cieplnej i elektrycznej płacimy trochę wyższe rachunki. Potrzebujący gotówki rząd nie będzie długo wahał się czy podnieść podatki – zwłaszcza, że te będą „dla dobra planety”
  • Marny stan naszej starej infrastruktury energetycznej – koszty jej utrzymywania, będą wzrastać prawdopodobnie dramatycznie.
  • Podpisywane przez skorumpowany rząd niekorzystnych umów na dostawy surowców energetycznych dla Polski
  • Dynamiczny rozwój Chin i Indii, których zapotrzebowanie na surowce energetyczne będzie wzrastać
  • Niewydajne, państwowe kopalnie węgla

Czynniki spowalniające wzrost cen energii:

  • Rozwój odnawialnych źródeł energii – w dłuższej perspektywie będziemy większą cześć (niż dzisiaj) energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych np. słynnej polskiej energii geotermalnej
  • Przy pewnym poziomie cen ekonomicznie opłacalne stanie się wykorzystywanie niekonwencjonalnych źródeł ropy
  • Zwiększanie się wydajności urządzeń
  • Ludzka pomysłowość, przedsiębiorczość i inteligencja

c0361f707d6dd69e21c006c04b0ccdb7.jpg
Inteligentne rozwiązania urbanistyczne mogą przyczynić się do znacznych oszczędności energii i pieniędzy ograniczając przy okazji zanieczyszczenie środowiska.

Fińska firma z branży IT postawiła w schronie z czasów II WŚ serwerownie o mocy 2 MW (1). Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt wykorzystywania energii cieplnej powstającej w trakcie działania serwerowni (a chłodzenie tych komputerów pochłania najwięcej energii elektrycznej) do ogrzewania mieszkań. System chłodzenia serwerowni firmy Academica będzie podłączony do helsińskiej sieci centralnego ogrzewania. Szacuje się, że ciepła wystarczy do ogrzania 500 domów lub około 1000 mieszkań.  Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli firmie Academica zaoszczędzić rocznie około 650 tys. złotych, gdyż zużywa tylko połowę energii elektrycznej co normalna serwerownia o podobnej wydajności. To inteligentne przedsiębiorstwo może również chwalić się jakie to jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska zyskując przewagę marketingową dzięki „zielonej łatce”. Już po kilku tygodniach od podłączenia serwerowni do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lokalna elektrociepłownia znacząco ograniczyła zużycie węgla dając również miastu oszczędności. Już podpisano kontrakt z Academicą by wybudować kolejną serwerownię, której „zbędne” ciepło ma być również użyte do ogrzewania mieszkańców Helsinek – tym razem będzie jednak 10 razy większa.

W przyszłości, gdy cena energii będzie wzrastać można spodziewać się, że w rożnych dziedzinach naszego życia powstawać będzie więcej takich inteligentnych i produktywnych połączeń.

 

Źródło: http://agepo.pl/2010/11/po-trzeba-matka-myslenia/