Login lub e-mail Hasło   

Marihuana dobra na ból

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/marihuana-dobra-na-bol/
O leczniczych właściwościach marihuany w Polsce nie mówi się wcale lub bardzo mało. Najnowsze badania wskazują na jej skuteczność w walce z neuropatycznym bólem.
Wyświetlenia: 4.073 Zamieszczono 27/11/2010

Marihuana funkcjonuje w slangu jako gandzia, zielsko, trawka, maryśka czy THC, ale ani w slangu, ani w polskiej nomenklaturze specjalistycznej nie spotkamy się z określeniem marihuany jako leku. Podczas gdy w Polsce politycy i organizacje pozarządowe spierają się nad treścią ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, naukowcy z całego świata coraz odważniej podchodzą do badania potencjalnych korzyści płynących z zażywania marihuany.

Doktor Mark Ware oraz jego współpracownicy opublikowali na łamach Canadian Medical Association Journal wyniki badania, w którym testowali jak palenie marihuany wpływa na ból neuropatyczny. Analiza wykazała, że pojedyncza inhalacja 25 mg tetrahydrokannabinolu (THC), którego stężenie w dawce wynosiło 9,4%, 3 razy dziennie przez 5 dni, redukowała intensywność bólu, poprawiała jakość snu, a do tego była dobrze tolerowana przez organizm.

Do badania z 116 osób zakwalifikowano 21, które cierpiały na ból neuropatyczny wynikający z traumy lub operacji, nie krócej niż 3 miesiące. Każdy z 4 okresów trwania eksperymentu złożony był z 14 dni. Podczas pięciu pierwszych ochotnicy palili marihuanę w jednym z czterech stężeń tetrahydrokannabinolu: 0%, 2,5%, 6% oraz 9,4%. Kolejne dziewięć dni to czas w którym organizm miał pozbyć się marihuany z krwi, aby można było przystąpić do kolejnej próby.

Badacze tak samo jak pacjenci nie mieli pojęcia jaką dawkę tetrahydrokannabinolu przyjmują, co dodatkowo sprawdzano pytaniem kontrolnym pod koniec każdego okresu. W badaniach wszelkiego rodzaju nazywane jest to ślepą próbą i pozwala wyeliminować czynnik spełnienia oczekiwań eksperymentatora.

Pierwsze wdychanie marihuany za pomocą metalowej fajki odbyło się pod kontrolą lekarza. Pozostałe uczestnicy przeprowadzali we własnym domu, co kontrolowane było telefonicznie. Dzienna intensywność bólu mierzona była za pomocą 11 stopniowej skali. Pytano także o dolegliwości związane z paleniem marihuany oraz takie elementy codziennego życia jak jakość snu czy nastrój.

Największą różnicę w odczuwanym bólu (6,1 vs 5,4) zaobserwowano w przypadku zażywania środka nie zawierającego tetrahydrokannabinolu (placebo), a tym o stężeniu 9,4% THC. Jeżeli porównamy wynik (0,7) z innymi lekami zwalczającymi chroniczny ból: Gabapentin Teva (1,2) lub Pregabalin (1,3), otrzymany rezultat jest niewielki – tłumaczą autorzy. Jednak dodają, że uczestnicy badania to osoby, których ból praktycznie jest nieuleczalny, co może stanowić ograniczenie dla wielkości odkrytego efektu.

Co ciekawe jakość życia uczestników wdychających największe stężenie THC poprawiła się. Łatwiej było im zasnąć i rzadziej budzili się podczas snu w porównaniu do osób zażywających placebo. Odnotowano także poprawę zdrowia jeśli chodzi o niepokój oraz depresję. Nie zaobserwowano za to różnic w nastroju, a jeśli chodzi o skutki uboczne to do najczęściej wskazywanych należały: ból głowy, suchość oczu, zawroty głowy, odrętwienie oraz kaszel.

Jak przyznają sami autorzy głównym ograniczeniem badania jest mała ilość uczestników oraz najniższa z możliwych dawek przyjmowanego narkotyku. Tym samym przyszłe badania powinny skoncentrować się na zwiększeniu próby oraz ilości marihuany, jednak często na przeszkodzie stoją ograniczenia etyczne. Bądź, co bądź to narkotyk i narażanie badanych na jego psychoaktywne działania należy brać pod uwagę. Najmocniejszą stroną eksperymentu było zastosowanie placebo w postaci marihuany o 0% stężeniu tetrahydroKannabinolu i, co ciekawe, wyniki nie potwierdziły hipotezy, jakoby badani mieli poznać, że nie otrzymali aktywnego narkotyku.

Konopie siewne (ang. Cannabis sativa) używane były do leczenia bólu już 3000 lat p.n.e. (Mechoulam, 1986). Jak więc doszło do tego, że dopiero teraz na poważnie zaczęliśmy badać ich medyczne właściwości? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dobrze jednak wiedzieć, że jak podaje Polska Agencja Prasowa, marihuana w 14 stanach U.S.A zalegalizowana jest jako alternatywny lek przeciwbólowy. Mało tego w stolicy Kalifornii Sacramento wyemitowano pierwszą telewizyjną reklamę marihuany, a sami mieszkańcy w listopadzie będą głosować nad projektem jej całkowitej legalizacji.

 

Więcej informacji:

Ware MA, Wang T, Shapiro S, Robinson A, Ducruet T, Huynh T, Gamsa A, Bennett GJ, & Collet JP (2010). Smoked cannabis for chronic neuropathic pain: a randomized controlled trial. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l'Association medicale canadienne PMID: 20805210

Podobne artykuły


29
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2606
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 22929
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1837
19
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2273
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 92256
34
komentarze: 18 | wyświetlenia: 6811
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 8244
29
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13086
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6743
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 14869
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11856
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6706
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  28/11/2010

Maryśka jest dobra na ból egzystencjalny

  bellatrix8  (www),  28/11/2010

też ;)

Dokładnie świstak

  akula,  30/11/2010

W temacie polecam film dokumentalny pt. 'The Union'. Dla uzupełnienia artykułu mogę dodać, że niedawno w UK został dopuszczony do handlu lek na bazie konopii o nazwie Sativex. Przepisywany chorym na SM, a cierpiącym na migreny niestety już nie.

Ameryki nie odkryli... Ziółko z ziemi wyrasta, Bozia po coś je stworzyła;-) Każdy robi co lubi.

Czytająć ten artykuł zastanawiam się czy człowiek kiedyś będzie naprawdę wolny?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska